Či Boh stvoril zlo?

Všetko o našom Stvoriteľovi
brotherrr
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Št Nov 17, 2011 19:54

Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa brotherrr »

Odpoveď: Na prvý pohľad sa môže pozdávať, že ak Boh stvoril všetky veci, určite stvoril i zlo. Avšak, tu existuje jeden predpoklad, ktorý je treba vyjasniť. Zlo nie je „vec“ – ako kameň alebo elektrina. Nemôžete vlastniť nádobu so zlom! Presnejšie, zlo je niečo čo sa stane, ako činnosť. Zlo neexistuje samé od seba – ono je nedostatok niečoho iného. Napríklad, diera je skutočná, ale existuje iba v niečom inom. Dierou voláme nedostatok zeme – ale ona nemôže byť odpojená od zeme. Takže, Boh keď stváral, pravda je, že všetko bolo dobré. Jedna z dobrých vecí, ktoré Boh stvoril sú stvorenstvá, ktoré mali slobodnú vôľu vybrať si dobro. Aby oni mohli mať pravý výber, Boh musel dovoliť i niečo iné na výber okrem dobra. A tak Boh dovolil týmto slobodným anjelom a ľuďom, aby si vybrali dobro, alebo ne-dobro (zlo). Keď existuje zlý vzťah medzi dvoma dobrými vecami, to nazývame zlom, ale to nie je „vec“ pre ktorú je potrebný Boh, aby ju stvoril.

Ak sa opýtam jednej priemernej osoby „či existuje chlad?“ – jej odpoveď pravdepodobne bude áno. Avšak, to je nesprávne. Chlad neexistuje. Chlad je iba nedostatok tepla. Podobne, ani tma neexistuje. Tma je iba nedostatok svetla. Podobne, zlo je nedostatok dobra, alebo ešte lepšie, zlo je nedostatok Boha. Boh nemusel stvárať zlo, iba mal dovoliť nedostatok dobra.

Boh je suverénny a koniec koncov, on má v moci všetko čo sa deje. Satan nemôže nič urobiť ak nemá Božie „povolenie“. Boh nestvoril zlo, ale dovolil zlo. Keby Boh nedovolil zlo, i ľudské pokolenie i anjeli by slúžili Bohu z povinnosti a nie preto, že si tak vybrali. On nechcel mať „roboty“, ktoré by jednoducho robili to, čo On chce, lebo sú tak „naprogramované“. Boh dovolil zlo, aby sme my mohli mať opravdivú slobodnú vôľu, aby sme si mohli vybrať či mu chceme slúžiť alebo nie.

Koniec-koncov, neexistuje jedna odpoveď na tieto otázky, ktorú by sme my mohli úplne pochopiť. My, ako ohraničené ľudské bytosti, nikdy nemôžeme úplne pochopiť jedného nekonečného Boha. Niekedy si myslíme, že rozumieme prečo Boh niečo robí, aby sme neskôr pochopili, že sa to stalo z úplne iných dôvodov než sme si pôvodne mysleli. Boh sa na veci díva z večnej perspektívy. My sa na veci dívame z tuzemskej. Prečo Boh postavil Adama a Evu na zem vediac, že Adam a Eva zhrešia a tým prinesú zlo, smrť a utrpenie celému ľudskému pokoleniu? Prečo nás jednoducho nestvoril a nenechal v raji, kde by sme boli dokonalí a bez utrpenia? No lebo Boh nechcel pokolenie robotov, ktorí nemajú slobodnú vôľu. Boh musel dovoliť zlo, aby sme my mali pravý výber, či ho chceme oslavovať, alebo nie. Ak by sme nikdy nemuseli trpieť a nikdy nezažili zlo, či by sme opravdu vedeli aké je nebo úžasné? Boh nestvoril zlo, ale ho dovolil. Keby On nedovolil zlo, my by sme ho oslavovali z povinnosti a nie preto, že sme si tak slobodne zvolili.

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa mil »

Boh predurčil svojho syna dávno predtým ako sa všetko stalo a tomu všetko podriadil, aby sa to stalo. Aby sa oslávil Boh vo svojom synovi.

Všetko, všetky stvorenia slúžia Bohu v príprave Jeho detí k tomu, aby sa mu podobali. To všetko existuje preto, aby sa ukázala Božia moc a jeho milosť na vytvorení nového stvorenia pre Boha v Kristu Ježišovi, ktoré bude na Ňom úplne a dobrovoľne závislé a v láske sa Mu bude podriaďovať. Bude to stvorenie, ktoré bude nekonečne vďačné jedine Bohu a stále ho bude oslavovať.
A k tej vôli, len toľko:

Tu odcitujem časť z veľmi vystižného článku o slobodnej vôli človeka: Prevzaté z časopisu Zápas o Duši,

: „Člověk je jako strom. Kořenem je jeho srdce, a ne vůle sama. Neexistuje žádný možný způsob, jak by se vůle mohla rozhodnout nést ovoce, které je v protikladu k povaze kořene. Pokud je kořen špatný, strom zákonitě ponese špatné ovoce.
Člověk je jako někdo, kdo stojí u své pokladnice. Není možné, aby vyndal čisté zlato z truhlice, která je naplněna jenom zrezavělým železem. Obsah srdce určuje slova a činy, jež lze vynést. Vůle není neutrální, ale naopak pro svá rozhodnutí musí sahat do srdce. Každá myšlenka, slovo a skutek bude mít povahu toho, co je uloženo uvnitř. „

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa svklampard »

tato tema by ma trochu aj zaujala zaklad je o tom ci boh stvoril zlo ? autor prveho prispevku naznacuje ze boh sice nestvoril zlo ale akokeby ho povolil aby sme mali slobodnu volu ....nechapem ani tomu ze anjely predsa poznali boha preco sa od neho odvracat ?
slobodna vola cloveka ???????
ma clovek na vyber -mil poznas boha osobne dal si s nim servus ? alebo poznas diabla osobne dal si s nim servus ????pisem tebe lebo podla toho co pises tak ho poznas , alebo si si vytvoril vlastnu predstavu o bohu ? pripadne si prevzal predstavu o bohu ? hmmmm ,pripadne na zaklade knihy biblia?

:ugeek: hm to je veruze tazka otazka stvoril boh zlo ? :ugeek:
co je vlastne zlo ? podla autora prveho prispevku je to nepritomnost boha ....ale ved boh je vsade? ci vari niekde nieje ? nechapem tomu ....

marek
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 6:45

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa marek »

brotherrr
Jedna z dobrých vecí, ktoré Boh stvoril sú stvorenstvá, ktoré mali slobodnú vôľu vybrať si dobro. Aby oni mohli mať pravý výber, Boh musel dovoliť i niečo iné na výber okrem dobra. A tak Boh dovolil týmto slobodným anjelom a ľuďom, aby si vybrali dobro, alebo ne-dobro (zlo). Keď existuje zlý vzťah medzi dvoma dobrými vecami, to nazývame zlom, ale to nie je „vec“ pre ktorú je potrebný Boh, aby ju stvoril.
toto nie je veľmi presné, lebo pokiaľ viem, tak je napísané, že v rajskej záhrade bol strom poznania dobrého a zlého. a ľudia teda nemali možnosť vybrať si medzi dobrom a zlom, ale medzi tým, či budú jesť zo stromu poznania dobrého a zlého, alebo nebudú jesť zo stromu poznania dobrého a zlého. a teda otázka, ktorú kladieš by nemala znieť, či Boh stvoril zlo, ale či Boh stvoril strom poznania dobrého a zlého? a teda v konečnom dôsledku pád človeka neprišiel predsa skrze poznanie zla, ale skrze poznanie dobra a zla...
Prečo Boh postavil Adama a Evu na zem vediac, že Adam a Eva zhrešia a tým prinesú zlo, smrť a utrpenie celému ľudskému pokoleniu?


toto je naozaj dobrá otázka. obsahuje však jeden paradox, muž a žena nezhrešili preto, že poznali zlo, ale preto, že poznali dobro a zlo... alebo ešte lepšie povedané, zhrešili preto, lebo neposlúchli Boha a jedli. keby nejedli, nepoznali by ani dobré ani zlé a tým by zostali poslušní Bohu... a tak skutočná možnosť voľby nebola medzi výberom dobra alebo zla, ale medi poznaním dobrého a zlého, alebo nepoznaním dobrého a zlého a teda možnosť voľby bola obsiahnutá v tom samotnom jesť či nejsť... jesť znamenalo poznať oboje, nejsť znamenalo nepoznať ani jedno ani druhé... jesť znamenalo byť neposlušný Bohu, nejesť znamenalo byť poslušný Bohu, jesť znamenalo protiviť sa Božej vôli, nejesť znamenalo plniť vôľu Božiu... jesť znamenalo žiť v moci dobrého a zlého, nejesť znamenalo žiť v moci Božej. jesť znamenalo žiť v poznaní života a smrti, nejesť znamenalo žiť v poznaní Boha a poznanie Boha prevyšuje poznanie života a smrti, lebo Boh utvoril tento svet a jeho prirodzené zákony... svetlo a tma, teplo a chlad, život a smrť, ale Boh nechcel aby prirodzené zákony sveta vládli človeku, ale aby človek vládol svetu, nie skrze zákony a moc sveta, ale aby vládol svetu skrze moc Božiu, ktorá utvorila prirodzené zákony a moc sveta... a teda jesť znamenalo padnúť do prirodzenej zákonitosti sveta a stať sa jej súčasťou, nejesť znamenalo byť súčasťou Boha... a byť súčasťou Boha znamenalo žiť naveky... padnúť do prirodzenej zákonitosti sveta a stať sa jej súčasťou, znamenalo odpadnutie od Boha... a odpadnutie od Boha znamenalo žiť pod mocou zákona dobrého a zlého a teda žiť v moci tohto sveta... a tak skutočná voľba človeka bola medzi rozhodnutím vládnuť svetu a to človek mohol iba v moci Božej... alebo sa nechať ovládnuť svetom a jeho zákonmi, čo znamenalo stratu moci Božej... a prirodzenú zákonitosť sveta tak ako ju utvoril Boh, možno sledovať na živote a smrti zvierat, rastlín, striedaní svetla a tmy, alebo aj ročných období....

tým, že skrze pád človeka (Adama) sme sa stali súčasťou tohoto sveta a jeho zákonov, tak tým žijeme pod mocou tohoto sveta a jeho zákonov a tak žijeme bez Boha... teda telesne...

skrze Krista poznávame opäť Boha, Božiu moc a tak ožívame duchovne a vraciame sa domov... lebo Boh je Duch a tento Duch utvoril tento svet a jeho zákony a preto je tento Duch väčší ako tento svet a jeho zákony... a tento Duch je väčší ako človek, ktorý žije pod mocou sveta a jeho zákonmi a snaží sa robiť všetko preto, aby ovládol skrze seba a svoju telesnú moc tento svet a jeho zákony a pritom si neuvedomuje, že ten jediný spôsob ako to dosiahnuť je skrze Božieho Ducha... inak bude vždy iba hračkou v moci tohoto sveta...

stefan
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa stefan »

Áno stvoril aj zlo, satan je predsa jeho služobník - chodí mu do zhromaždenia (kdesi sa to píše, neviem presne teraz, tuším v Jóbovi).
Ale to nie je chyba, to tak má byť !!!

marek.:
muž a žena nezhrešili preto, že poznali zlo, ale preto, že poznali dobro a zlo...
späť, späť, späť....
"žena zhrešila preto, aby človek vôbec bol schopný rozpoznať zlo od dobra".
Uvažuj, v raji boli predsa dva stromy, jeden života večného a druhý k rozpoznaniu zla a dobra, ale len z jedného bolo zakázané jesť.
Aby bol človek schopný čo i len uvažovať o večnom živote, musel zákonite jesť len zo stromu "poznania", preto bolo z neho zakázané jesť, aby sme my, teraz a tu vedeli rozlíšiť dve cesty.: dobrú/do večnosti a zlú/do zatratenia, čomu slúžil ten ZÁKAZ ako "hriech". Hriech a jeho definícia je predsa porušovanie zákazov, židia dostali zákon od čias Mojžiša, na základe zákona ukrižovali Ježiša - druhorodeného Adama. Prvorodený Adam zomrel v bezzákonnej dobe, z prachu vzišiel a na prach sa obrátil, druhorodený Adam (Ježiš) sa narodil do prachu ale odišiel s večným životom. Tu je tá paralela so stromom večného života v raji. Obraz o tom si musíte utvoriť sami.
Dobro a zlo tu musí existovať, čo je pre "vieru" nesmierne dôležité, je vedieť kľučkovať medzi týmito dvomi protikladmi a ukončil by som to jediným výrokom z Kor.2:5 - aby vaša viera nebola v ľudskej múdrosti, ale v moci Božej
Tak nás Bože uchovaj.

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa svklampard »

ano boh poslal satana aby jobovi robil napriek a tam ide ta znama veta joba : pan boh dal pan boh vzal ....

toto je vyklad viery a osobne mi tu njedu dva logicke fakty : 1 ak je boh stvoritel cloveka potom ak je spravodlivy kazdy musi mat sancu sa k nemu dostat ....logika mi neda pretoze kazdy clovek ma svoje vedomie ....preto ma kazdy komunikovat z bohom sam a bolo to tak na zacitaku a bude to tak aj na konci.....ak by boh len zidov taky boh nech ide s prepacenim viete de biblii je dost vela veci ktore priam nahravju ze to co je popisovane neni boh(TORA) ....boh nechce vojny a obete .....naco by mu to bolo :D nikdy nepochopim ako mohol dat boh taku superzbran akou bola archa :D mne to nepride ako božske .......existuje teoria o starovekych mimozemstanoch a to mi pride o dost rozumnejsie ze mali skor kontakt z vyspelou civilzaciou ako z bohom samotnym ......

Používateľov profilový obrázok
javen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št Máj 24, 2012 7:20
Bydlisko: Spišské Tomášovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa javen »

Pre svklampard:
nikdy nepochopim ako mohol dat boh taku superzbran akou bola archa :D mne to nepride ako božske .......
Ani sa o to nesnaž... Kto môže pochopiť Boha, čo robí a na čo myslí? Môžeš vidieť veci tak ako ich vidí Boh, uvažuješ ako Boh? Ak áno, tak som nič som nepovedal. Boh nám dá poznať čo sám uzná za správne, načo špekulovať prečo Boh robí to alebo ono, aj tak svojím malým rozumčekom pochopíme len malú časť z veľkolepého Božieho diela.

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa svklampard »

ale je tu taky kontrast toho co by sme mali vediet a duchovne sa rozvijat .....na nieco ten rozum mam ... :roll:

:arrow: ako potom mozes vediet ci ono alebo ono je spravne nespravne .....

Používateľov profilový obrázok
javen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št Máj 24, 2012 7:20
Bydlisko: Spišské Tomášovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa javen »

ale je tu taky kontrast toho co by sme mali vediet a duchovne sa rozvijat .....na nieco ten rozum mam ...
Ale áno máme sa duchovne rozvíjať, na tom nie je nič zlé, ale naše poznanie má byť vždy v súlade s Kristom a s Jeho poznaním na to si musíme dať dobrý pozor. Na to ten rozum máme mať...

stefan
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa stefan »

ale je tu taky kontrast toho co by sme mali vediet a duchovne sa rozvijat .....
to je veľmi správne konštatovanie. !!
.....na nieco ten rozum mam ...
ale teraz pozor!
Ten rozum máme všetci, ale niektorí používajú výhradne logiku svojej mysle a iní zasa zapájajú do tejto logiky DUCHA - čiže svedomie.
Pokial používame výhradne logiku svojej mysle - Boh nás menuje "hovädami" (to sú tí, zo šiesteho tvoriteľského dňa a oni sú držiteľmi čísla človeka 666).
Pokial zapojíš do svojho rozhodovania Ducha, máš popri viere šancu života večného. A to je už iné kafé.
ako potom mozes vediet ci ono alebo ono je spravne nespravne .....
Najzákladnejším predpokladom toto vedieť, sa dostaví až vtedy, keď sa staneš veriacim, potom ti už Duch otvorí oči a rozpoznáš, pretože tým, že zapojíš do svojho rozhodovania aj svojho Ducha napojeného na Božieho Ducha, automaticky začneš selektovať veci dobré od vecí zlých a začneš sa hambiť za niektoré veci podobne ako Adam a Eva. V tom momente, si jedol zo správneho stromu (poznania) a máš nárok na "jedlo" zo stromu života večného, na ktorý nie je vyhlásené žiadne obmedzenie - embargo.
Pokial sme z neho ešte nejedli, stále budeme hovädami - 666 a nepocítime za naše nespravodlivé jednania žiadnu hambu.
Tu je ten rozdiel.

stefan
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa stefan »

pre.: svklampard, 2.Júla si zavesil komentár, chcem ti odpovedať na veci z môjho pohľadu a viery.
pan boh dal pan boh vzal ....
satan je Boží služobník, ten negatívny, čo robí prieky Bohu v činnosti samotných ľudí..... To platí, napísal si pravdu, je to z jeho (Božej) vôľe, lebo to satanovi dovolil.
osobne mi tu njedu dva logicke fakty :
1 ak je boh stvoritel cloveka potom ak je spravodlivy kazdy musi mat sancu sa k nemu dostat ....
Boh je spravodlivý a každý tú šancu má, zdá sa, že niečo prehliadaš a bude to asi veľmi dôležité...
Dal nám k tomu prístup vo forme Písma, kde sa môžeš oboznámiť takmer zo všetkým potrebným, aby si sa presvedčil o Jeho spravodlivosti a vobec o Jeho existencii. Šanca k nemu sa dostať závisí od našej dobrej vôle, to je zase závislé od logiky myslenia jednotlivca a usporiadať si to v hlávke tak - že predsa len musí existovať. Len chcieť nájsť záchytný bod Jeho existencie.
Zdá sa, že máš jeden veľký problém, bo píšeš.: logika mi neda pretoze kazdy clovek ma svoje vedomie .... Si asi príliš technicky orientovaný, ale Biblia nie je technická literatúra, tá je o duchovne a je presiaknutá návodmi, ako používať hlavu, ale to si asi nikde v Písme nepostrehol.
....preto ma kazdy komunikovat z bohom sam a bolo to tak na zacitaku a bude to tak aj na konci.....
presne.
....ak by boh len zidov taky boh nech ide s prepacenim viete de biblii je dost vela veci ktore priam nahravju ze to co je popisovane neni boh(TORA) ....
Občas si myslím, že si na slovensku cudzincom, pretože dávaš dohromady vety, ktoré dávajú pramálo zmyslu tak, aby boli zrozumiteľné.
....ak by boh len zidov
Ten Boh je náš, všetkých, aj tvoj, ale národ židovský je len Jeho vyvoleným národom.
nech ide s prepacenim:
Kam?
veci ktore priam nahravju ze to co je popisovane neni boh
Daj dolu tie zváračské okuliare, pokial je čas,.... (bez urážky) O kom, O čom je vlastne Biblia podľa teba?
Kde sú tí mimozemšťania?
....boh nechce vojny a obete ....
Máš pravdu nechce. Ale na to musí prísť človek sám a nemal by začínať ozbrojené konflikty. Ale sám používa tieto metódy pri likvidácii niečoho nekalého medzi ľuďmi a vôbec mu to nezazlievam, pretože tomu rozumiem.
nikdy nepochopim ako mohol dat boh taku superzbran akou bola archa, mne to nepride ako božske .....
Takže to bola superzbraň?
existuje teoria o starovekych mimozemstanoch a to mi pride o dost rozumnejsie ze mali skor kontakt z vyspelou civilzaciou ako z bohom samotnym ......
Júj, a ako veľa ich existuje...
Ak to tvoj rozum pripúšťa, tak sa toho len drž. Asi prídu na lietajúcich tanieroch v pravý čas a budú "svojich" zbierať, ako tvrdia príslušníci Strážnej veže.. Alebo sa mýlim?

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa svklampard »

budem sa snazit napisat to rozumnejsie :
existuje teoria podla ktorej nas v staroveku navstivili cudzinci, bolo to dost logicke a halvne to ze zanechali dokazy, pricom s dnesnou technologiou by bolo stavanie pyramid a dokonca zlozitejsich pamiatok v juznej amerike a indie...preto je dost mozne ze ked sa strente primitivna civilizacia s tou vyspelejsou tak je mozne ze ta primitivna civilizacia zacne popisovat udalosti ako stretnutie z bytostami z ineho sveta co je vlastne pravda len v inom slova zmysle...ale je mozne ze to popisovali ako stretnutia s bohom anjelmi a podobnymi vecami ....a to ze sme vlastne potomkovia bohov ale nie tak doslovne .....vraj tie stretnutia prebiehali stale ....

len ma to jednu otazku preco sa neukazu teraz ? mozno nechcu , mozno cakaju ....a mozno je to cele blud

osobne by sa to s mojou vierou vobec nebilo pretoze vnimam boha ako vsteko co je kolo mna a aj moje telo je vlastne stvorene z neho od neho je vsteko a vsetko sa ku nmu vrati...ak yb sa ukazali tvrdenia o starovekych mimozemstanoch pravdive osobne by mi to niako nezasiahlo moju vieru lebo mozno budu oni vediet zodpovedat otazky svojej existenicie

mi nemame zodpovedanu zakladnu otazku :
S KADIAL SME ? KTO SME ? KAM IDEME ? je to len otazka comu uveri clovek biblii , katolikom, evanielikom , moslimom, zidom ?


tuna je otazka preco boh stvoril zlo ?

Používateľov profilový obrázok
javen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št Máj 24, 2012 7:20
Bydlisko: Spišské Tomášovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa javen »

len ma to jednu otazku preco sa neukazu teraz ? mozno nechcu , mozno cakaju ....a mozno je to cele blud
Jedným z predstaviteľov tejto myšlienky bol Erich von Däniken. Je celkom možné, že tu už boli mimozemšťania, vyzerá to naozaj reálne a skoro logické vysvetlenie, všetky ti nepochopiteľné mega stavby. Trošku si zafantazírujem a prirovnám 1000 kráľovstvo Pána Ježiša Krista k mimozemskej civilizácii, je tu istá paralela a súvislosť ak si vezmeme v úvahu, že mi veriaci v Pána Ježiša Krista pôjdeme mimo zem - do našej nebeskej vlasti, teda v podstate sme či budeme mimozemská civilizácia, ktorá bude vládnuť na tejto zemi 1000 rokov. Prečo sa neukážu teraz? príde čas, že sa ukážu, a znovu je tu paralela a súvis s očakávaním kresťanov, uvidí Ho každé oko aj tý čo Ho prebodli - myslí sa tím Pán Ježiš Kristus - vysvetlenie pre tých čo nepoznajú Písmo - Slovo Božie - bibliu. Je to blud? nie je, lebo veríme, že budeme spasený ak uveríme v meno Pána Ježiša Krista.
S KADIAL SME ? KTO SME ? KAM IDEME ? je to len otazka comu uveri clovek biblii , katolikom, evanielikom , moslimom, zidom ?
S kadial sme? Niektorý vedci sú presvedčený, že všetok život pochádza z hviezd, z hviezdneho prachu s ktorého sme vznikli aj my. Je to teória postupnej evolúcie z jednoduchej bunky až v človeka. Žeby Darwin? Znova útok na autoritu živého Boha, na jeho ekzistenciu vidieť Boha v čiernej diere. Boh je však nekonečný a mi využívame svoj rozumček len na 20% možno ani to nie. Nie sme schopný ochrániť svoju zem pred útokom meteoritov a asteoridov, popri tom si vymýšľame rôzne konšpiračné teórie ako by sme obišli Boha a vynechali Ho zo svojho života, lebo nám zavadzia a museli by sme žiť svoj život tak ako to chce On. Nie je to úbohé?

Kam ideme? Ideme domov k otcovi do nebeskej vlasti, do nebeského kráľovstva, nie ako ateisti povedia: zomrieš a koniec, nie ako povedia východné náboženstvá, že sa znovu reinkarnuješ niekde napr. v podobe dažďovky, aké úbohé a smiešne v porovnaní s tím čomu nás učí Pán Ježiš Kristus, že sme jedinečné bytosti na tejto zemi a Boh nám daroval život, aby sme ho žili zmysluplný na tejto našej malej jedinečnej modrej planéte, nie preto, lebo je človek katolíkom, evanjelikom, Židom, moslimom, ale preto, lebo verím Pána Ježiša Krista, ktorý ma vykúpil z mojich hriechov, očistil ma, vyslobodil ma z pazúrov smrti a daroval mi život večný, nie preto, aby som sa umáral a trápil pri otázke s kadiaľ som a kam idem, ale aby som vedel kam idem a komu patrím.

stefan
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa stefan »

tuna je otazka preco boh stvoril zlo ?
-Keby nebolo zlo, nebola by slobodná vôľa,
-Keby nebolo zlo, mali by sme sa dobre - ako prasce v žite - ale nevedeli by sme čo je zlo
-Keby nebolo zlo, dobré by ti raz prerástlo krkom a nebol by si spokojný kvôli žiadnej zmene.
atd,
atd,
atd,
Proste je tu !!!
existuje teoria podla ktorej nas v staroveku navstivili cudzinci,
zase začínaš? Ak ťa to omrzí, prečítaj si EnumaEliš, tam sa možno dozvieš prečo tu nie sú.
Toto je forum o duchovne nie o ho+++ (ho+++ je matéria, teda nie o matérii, bez urážky prosím).

admin
Site Admin
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Pi Okt 01, 2010 9:19

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa admin »

Páni, páni

Vyhýbajte sa slovám, ktoré by toto fórum dehonestovali, znižovali jeho úroveň a pripodobňovali ho všetkým ostatným svetským fóram.

Ďakujem.

stefan
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa stefan »

Jasné,
beriem na vedomie.
Chcel som pôvodne využiť slovnú hračku (duc/káčer(donald)/ho+++) a zabol som na to zduplovanie h-áčka, ale som na to zabol a nevrátil som sa k tomu.
Ešte raz sa ospravedlňujem.

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa svklampard »

je jedna pametna veta vo vasej biblii , teda skor je to citat:
Pan Boh dal , Pan Boh vzal .....
je tam aj pasáž kde je citat :
„Hovoríš, ako len hlúpe ženy hovoria.
Azda máme len dobré brať od Pána,
a zlé prijať by sme nemali?“

a nasledujuce state su velmi zaujimave ale nejde mi o to lebo tie ostatne state su dlhe a je to jobove vnutorne monologi pripadne dialogi s niekym ....skor ma zaujala ta veta ze vsetko ide ci je zle alebo dobre je od BOHA -este ma zaujala postava SATANA kde vystupuje skor ako služobnik boži nie ako opozitná osoba ....dokonca sa tam spomina Boží synovia :

job 1 6Tu v ktorýsi deň prišli Boží synovia a postavili sa pred Pána. S nimi prišiel aj satan. 7Pán povedal satanovi: „Skadiaľ prichádzaš?“ Satan odpovedal: „Chodil som krížom-krážom po zemi.“ 8Pán povedal satanovi: „A všimol si si môjho služobníka Jóba? Niet mu rovného na zemi. Je to muž dokonalý a statočný, bojí sa Boha a chráni sa zlého.“ 9Satan odpovedal Pánovi: „Vari sa Jób zadarmo bojí Boha?! 10A neurobil si ty sám akoby ohradu okolo neho, okolo jeho domu a okolo všetkého jeho imania?! Požehnávaš prácu jeho rúk a jeho čriedy zaplavili šíry kraj. 11Ale vztiahni ruku a zasiahni všetko jeho imanie, či ti nebude kliať do očí!“ 12Tu Pán povedal satanovi: „Hľa, všetko, čo má, je v tvojich rukách, iba jeho samého sa nedotkni!“ A satan sa vzdialil spred Pánovej tváre.

rovnako v job2:1-10

nepride mi tu nieco kde by satan vystupoval ako vyslovene zaporna postava
...alebo boh nechal satana robit co chce .....

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa svklampard »

to stefan...
-Keby nebolo zlo, nebola by slobodná vôľa,
-Keby nebolo zlo, mali by sme sa dobre - ako prasce v žite - ale nevedeli by sme čo je zlo
-Keby nebolo zlo, dobré by ti raz prerástlo krkom a nebol by si spokojný kvôli žiadnej zmene.
no a?

stefan
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa stefan »

pre.: svklampard
no a?
Jééjdamánko,
toto sú odpovede človeka bez rozumu a ducha, nevedia ničoho, celkom ako hovädá nerozumejú.
Žalm. 73:22

...nemysli si, že budem závidieť bláznom, vidiac pokoj a šťastie bezbožných, (tváriacich sa pritom ľahostajne a s opovrhnutím) --- Žalm.73:3

Všimni si, že žalm 73 je určený tým, ktorí sú čistého srdca, t.j. dobrým, ale pre ilustráciu sú tu spomenutí aj tí zlý so zlým srdcom. Pozri dovnútra textu, či to hovorí aj tá tvoja Biblia.
Veď aspoň porozmýšľaj nad tým čo cituješ... jedno a aj druhé sú životne dôležité. Žiješ v duálnom svete, všetko má svoj protiklad, dokonca aj peniaze majú svoj protiklad, to sú vymáhači dlhov - exekútori.
A už prestaň spomínať "našu" Bibliu, pretože tá naša ja taká istá ako tá tvoja zo šuplíka, s ktorej vyťahuješ tie oné "rozumy".
Stavím sa, že si nepochopil, ako vždy, toto je presne taká istá odpoveď, ako si ty dal === no a? === a to ťa nechcem vôbec uraziť.

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Či Boh stvoril zlo?

Príspevok od používateľa svklampard »

nejde o to ci zijem v dualnom svete , svojim sposbom dost dualny clovek ,ale preco by boh stvoril nieco co je dualne....
uz ako clovek ak nieco spravim dobre nesnazim sa spravit k tomu protiklad to je prva vec, ktora ma napadla a to bola otazka do diskusie
na dualnost musia byt vzdy rovnocenne sily, teda ak beriem zlo a dobro aj ked dobro zlo ludia egoistycky vztahuju voci svojmu osobnemu ja, mne sa stalo a preco mne a podobne otazky sam som si tym presiel a sam si ich pokladam, avsak treba mat nadlhlad nesom tu len ja...
otazka co je absolutne zlo a co absolutne dobro ,avsak zase daco z biblie odcitujete dufam ze viete co :) nabadam premyslat nie slepo verit .....ak dvaja su slepý a jedne druheho vedie obaja padnu do xxxxx ....(xxxxx je tam naschval normal je jama :D)

Nevhodne slova zmazane adminom, nepouzivajte vulgarizmy! (posledne upozornenie!)

stefan
odpovedaj racionalne nie podrazdene

je jasne ze boh stvoril vsetko teda aj zlo otazka bola ci boh stvoril zlo ? odpoved je ze ano
ano boh stvoril zlo --teda bud neni vsemohuci lebo musel vediet ze stvori zlo a podla vas miliardu ludi co -zahubi -lebo je len ind moslim a proste maju inu kulturu myslenia co je absorudne a uz nehovorim o krestanstvych nabozenstvach co kazdy krici je on je kristus je to na smiech

nabozenstvo bez viery je len zneuzivanie ludi

Napísať odpoveď