Slobodná vôla

Človek z pohľadu samého seba a z pohľadu Boha, Svätého Písma
Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Slobodná vôla

Príspevok od používateľa pavel »

Otázka či má padlý človek slobodnú vôľu sa rozoberá roky. Treba si vymedziť hranice a pojmy:

1. Pokiaľ slovné spojenie Slobodná vôla sa chápe morálne a psychologicky, tzn ako moc k nevynútenej, spontánnej a dobrovoľnej voľbe, potom Biblia všade predpokladá, že ju majú všetci ľudia, znovuzrodení i duchovne mŕtvi, teda aj ty SVK.

2. Pokiaľ sa na slobodnú vôľu pozrieme z metafyzického hľadiska, tzn. tak, že budúce činy človeka nie sú predom stanovené, a preto ich nemožno predvídať, potom sa zdá, že Písmo nepotvrdzuje, ale ani nepopiera neurčiteľnosť jednania v budúcnosti vo vzťahu k morálnej či fyzickej povahe toho, kto takto bude jednať. Domnievame sa však, že Bohu nie žiadna udalosť v budúcnosti neznáma, pretože On vie všetko dopredu a v istom zmysle i všetko vopred predurčuje.

3. Ak o slobodnej vôli uvažujeme v rovine teologickej, ako o prirodzenej schopnosti nznovazrodeného človeka konať dobré skutky aj bez Božieho pôsobenia, či ako o človeku, ktorý takto odpovedá na Evanjelium, potom časti Rim 8:5-8; Ef 2:1-10; Jan 6:44 úplne jasne naznačujú, že žiadny človek nemá slobodu počúvať a veriť, pokiaľ nedostal od Pána Milosť a nebol vyslobodený z nadvlády hriechu. Všetko jeho osobné rozhodovanie je tak či onak, službou hriechu, dokiaľ Milosť moc hriechu nezlomí a nepohne človeka k poslušnosti Evanjelia...

Nuž a teraz si vyber milý SVK....

Zdroj: New Bible Dictionary, "Svoboda" /III. "Svobodná vôla"/, str 988 ...

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Slobodná vôla

Príspevok od používateľa svklampard »

mas nieco co si nenacital:)

1 ano 2 ano 3 nie

po prve myslim ze viera v boha nieje o pocuvani a nepocuvani ako to hovoris.....casto krat clovek ktory veri pada a naopak ten co konal zlo vid priklad apostoly....napriek tomu ze veril zradil....

viera v boha nieje fyzicke uverenie niecomu....viera je o poznani je ajsne ze ked poznas svetlo asi sa do tmy nevratis...

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Slobodná vôla

Príspevok od používateľa stefan »

Vstúpil som do už takmer zabudnutej témy (r.2010) a chcel by som sa k nej dodatočne vyjadriť.
Písal som na túto tému istý príspevok ako odpoveď tematizujúceho s tým, že mám slobodnú vôlu a jeho články nemusím čítať.
Tá odpoveď, si myslím viacmenej patrí sem, tak ju len prenášam.:

ČO JE TO SLOBODNÁ VôĽA.
Ty máš slobodnú vôľu? A kto ju ešte má okrem teba?

Slobodná vôľa (teraz dávaj pozor), je vôľa, ktorá nie je ovplyvniteľná Bohom, diablom a ani telom. Ja, ako človek mám niečo také k dispozícii?
Často máme dojem, že sa volne rozhodujeme, pretože sa pod tlakom iných ľudí s vecnými alebo finančnými ťažkoriešiteľnými predpokladmi cítime prinútený sami voliť medzi dvomi alebo viacerými možnosťami. A koniec-koncov môžeme chcieť, čisto myšlienkovo, vyťažiť zo situácie niečo takmer nemožné. Kto z toho ale vyvodzuje, že má slobodnú vôľu, prehliada duchovnú skutočnosť, ktorú náš Boh a náš Otec zjavuje vo svojom Písme pre nás.

Máš vlastnú vôľu?
Nech je silný ten čo si to myslí a nech nepoznať na ňom slabosti vzhľadom na zvádzania tohoto sveta.
Deň čo deň zvádzame stovky súbojov odhodlaní a konečne aj uzavrieme stovky rozhodnutí s týchto súbojov možností. Človek si povie na základe svojho sebavedomia, že je to naša slobodná vôľa. Ostatne, máme za to, čo sme podľa nášho sebavedomia chcene, ako výsledok nášho rozhodnutia aj urobili, skladať pred Bohom účty (Rim.14:10-12 a 2.Kor.5:10).


Skutočnosť, že sa rozhodneme, nám svedčí o tom, že slobodu voľby máme - že máme alternatívnu volnosť. Tu ale otázka nestojí či vôbec je vôľa slobodná alebo neslobodná, ale ide o to, kto našu vôľu tvorí, kto - alebo čo, vyvoláva v nás potrebu rozhodovať. Aký DUCH ovplyvnil náš úmysel. Ktorého ducha je to dieťa (myšlienka, čin, popud)?
Ktorý Duch vedie mňa k rozhodnutiam, ktoré konám a podľa mojho sebavedomia si ich privlastňujem ako moje vlastné?


Čo hovorí Písmo na to?
Ef.2:2-3 - Ľudia vo všeobecnosti kráčajú v znamení doby tohoto sveta. Knieža mocnosti povetria je Satan - Diabol a nie je tu žiadna známka po nejakej slobodnej vôli. To je okupácia nášho tela - sme väzňami.

Ž.139:16 - Do Tvojej knihy sú zapísané všetky moje údy ako aj dni, keď ešte z nich nebolo ani jedného.
Dá sa tu hovoriť o nejakej slobodnej vôli? Keď sa vie všetko dopredu? Negatív.

Ž.33:14-15 - Pozerá na všetkých obyvateľov Zeme. On, ktorý utvoril srdce ich všetkých dovedna...
Slobodná vôľa? Negatív, to vyzerá ako predurčenie...

Ž.37:23 - Od Pána sú kroky muža pevne stavané...
Slobodná vôľa, negatív, veď nás vedie... (ostatne, prečo muža, prečo nie aj ženy?)

Pr.16:1 - Nad myšlienkami srdca správcuje človek, ale od hospodina je odpoveď jazyka.
Akáže slobodná vôľa, keď nám Pán diktuje, čo povedať? negatív.

Pr.21:1 - Potokmi vôd je srdce kráľovo v ruke Pánovej, kamkoľvek chce, ta ho nakloní.
Pán kráľ tiež nemá slobodnú vôľu, Pán s ním nakladá ako uzná. Negatív. Porovnaj Zj.17:17

Iza.35:5 + 42:7 + 50:5 - Vtedy sa otvoria oči slepých a otvoria sa aj uši hluchých...
Darmo človek chce, daromná je vôľa, až keď Pán bude chcieť.... Slobodná vôľa - negativ.
Porovnaj: Ján 8:43 - Prečo neznáte mojej reči?
Odpoveď je vo verši 47 - Ten kto je z Boha počúva slová Božie, vy preto nepočúvate...

Iza.46:9-10 - Pán sám má slobodnú vôľu.
Jasnejšie ako nebo, On sám...

Dan.2:21 - On sám mení časy a doby, zosadzuje kráľov, dáva múdrym múdrosť a vedomosť tým, ktorí znajú rozum.
Slobodná vôľa? Nastolenie kráľa je výsadou spravodlivých volieb? ON sám má slobodnú vôľu. My len činíme jeho vôľu aj pri volebných urnách.

Sku.4:25-28 - ...zišli sa v tomto meste na tvojho služobníka Ježiša, ktorého si pomazal, Herodes a Pontský Pilát s pohanmi aj s izraelským ľudom, aby vykonali všetko, čo predurčila tvoja ruka a tvoja rada, aby sa stalo.
Slobodná vôľa, nie je - neexistuje. Pán má všetko pod kontrolou.

Rim.9:17 - ...kto zatvrdil faraona? (2.Moj.4:21)
Slobodná vôľa - negativ.

Rim.9:18-19 - nad kým sa chce zmilovať, nad tým sa zmiluje a koho chce zatvrdiť, toho zatvrdí.
Kto je raz zatvrdený, darmo by mal vôľu vojsť do zmilovania. Slobodná vôľa - negativ. Pravda je tam, že keď je raz niekto zatvrdený, ani mu nepríde na um nejaká milosť.

Ef.1:11 - ...ktorý pôsobí všetko podľa rady svojej vôle.
Otec a Syn jednomyselne spoločná slobodná vôľa.

Diablova (Satanova) Vôľa
Ján 8:44
1.Jána 3:8
Diabol-Satan nevie rozlíšiť dobro od zla, pretože je vrhnutý do tmy a tma sama je tým zlom, je otrokom - hadom - našepkávačom mysle tela (Rim.8:5-8), ale Pán o tom kroku vedel už prv než sme sa narodili (Ž.139:16).

Má niekto iný názor, alebo poučenie z Písma?
Pravda by podľa všetkého mala ležať v tejto, už raz vyššie uvedenej úvahe.:
Tu ale otázka nestojí či vôbec je vôľa slobodná alebo neslobodná, ale ide o to, kto našu vôľu tvorí, kto - alebo čo, vyvoláva v nás potrebu rozhodovať.
Aký DUCH ovplyvnil náš úmysel. Ktorého ducha je to dieťa (myšlienka, čin, popud)?
Ktorý Duch vedie mňa k rozhodnutiam, ktoré konám a podľa mojho sebavedomia si ich privlastňujem ako moje vlastné?


Existujú len dve možné odpovede.:
1/ Bohu pijateľné - vierou cez ducha.
2/ Bohu neprijateľné - cez vlastný rozum (bez Ducha).
Z kontextu Písma však vyplýva, že oba prípady sú tak či tak pod Božou vôľou duálneho materiálneho sveta.
Ale mimochodom, je príjemné sa cítiť, že mám slobodnú voľu, pretože pocit, že ja som si zvolil cestu s Bohom a plním tak Božiu vôľu, je pre mňa na nezaplatenie.

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Slobodná vôla

Príspevok od používateľa stefan »

Ďakujem adminovi že uviedol článok z Ned Mar 13, 2011 6:53

Slobodná vôla (článok) .... http://1net.sk/krestanskeforum/viewtopic.php?f=20&t=86

Na základe tohoto článku budem musieť skorigovať svoju doterajšiu mienku a urovnať si to v hlave. Určite k tomu uvediem svoje konečné stanovisko - tak mi Pane pomáhaj.

Napísať odpoveď