Štyri kategórie veriacich

Aká je, čomu veríme, sila viery, pravosť viery
rudinec
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 11:56

Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa rudinec »

Lukáš 8:5 Vyšiel rozsievač rozosiať svoje semeno. A v tom, ako rozsieval, niektoré padlo vedľa cesty a zašliapalo sa, a zožrali ho nebeskí vtáci.
6 A iné padlo na skalu a vzíduc uschlo, pretože nemalo vlahy.
7 A zase iné padlo medzi tŕnie, a tŕnie vzrastúc spolu s ním udusilo ho.
8 A opät iné padlo na dobrú zem a keď vzišlo, donieslo stonásobný užitok. A keď to hovoril, zavolal: Kto má uši nato, aby počul, nech počuje!
9 A jeho učeníci sa ho pýtali a vraveli: Jaké je to podobenstvo?

11 A podobenstvo je toto: Semä je slovo Božie.

1 Kategória
12 A tí vedľa cesty sú, ktorí čujú, ale potom prichádza diabol a vyníma slovo z ich srdca, aby uveriac neboli spasení.

2 Kategória
13 A tí na skale sú takí, ktorí, keď počujú, prijímajú slovo s radosťou, ale tí nemajú koreňa, ktorí veria do času a včas pokušenia odpádajú.

3 Kategória
14 A zase to, ktoré padlo do tŕnia, to sú takí, ktorí počuli, ale idúc bývajú udusení starosťami, bohatstvom a rozkošmi života a nedonášajú užitku.

4 Kategória
15 A čo do toho v dobrej zemi, to sú tí, ktorí, keď počuli, v šľachetnom a dobrom srdci podržujú slovo a donášajú užitok v trpezlivosti.


Kto má odvahu zaradiť sa do ktorej kategórie patrí ???

Tí čo majú istotu spásy sa samozrejme zaraďovať nemusia.Kždý z toho podobenstva chápe že sú jednoznačne štvrtá kategória.

marymagdalene11
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut Apr 05, 2011 16:32

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa marymagdalene11 »

Tí čo majú istotu spásy???????

To kto si môže o sebe dovoliť povedať, že má istotu spásy ?

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Tu na fóre je zopár takých ... :D

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa core »

4 Kategória - A čo do toho v dobrej zemi, to sú tí, ktorí, keď počuli, v šľachetnom a dobrom srdci podržujú slovo a donášajú užitok v trpezlivosti. A hlavne drzia hubu a krok, na nic sa nepytaju, proste veria.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa pavel »

core napísal:4 Kategória - A čo do toho v dobrej zemi, to sú tí, ktorí, keď počuli, v šľachetnom a dobrom srdci podržujú slovo a donášajú užitok v trpezlivosti. A hlavne drzia hubu a krok, na nic sa nepytaju, proste veria.
V hlade po poznaniach sú práve oni opakom slepoty ... ;)

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa core »

no len aby

marek
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 6:45

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa marek »

pavel

V hlade po poznaniach sú práve oni opakom slepoty ...
Píšeš, ako keby hlad po poznaniach mal byť tým pravým znakom veriaceho, ktorý práve preto, že má hlad po poznaniach, tak práve preto vidí...

Ale hlad po poznaniach môže mať predsa ktokoľvek, otázkou však je, ako a čím nakoniec tento hlad utíši a čím sa teda nakoniec... presnejšie akou pravdou sa nasýti.

Ak sa nasýti "pravdou", ktorá bude v skutočnosti lož, potom bude síce vidieť, ale bude všetko vidieť v lži, ktorou v presvedčení, že je to pravda, bude spokojne kŕmiť ostatných...

A takto človek, ktorý je osebe presvedčený, že vidí, zostane nakoniec slepý... A čo je najhoršie, že slepý nevie, že je slepý, ale práve naopak, slepý považuje za slepých tých, čo vidia....

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa pavel »

marek napísal:pavel

V hlade po poznaniach sú práve oni opakom slepoty ...
Píšeš, ako keby hlad po poznaniach mal byť tým pravým znakom veriaceho, ktorý práve preto, že má hlad po poznaniach, tak práve preto vidí...

Ale hlad po poznaniach môže mať predsa ktokoľvek, otázkou však je, ako a čím nakoniec tento hlad utíši a čím sa teda nakoniec... presnejšie akou pravdou sa nasýti.

Ak sa nasýti "pravdou", ktorá bude v skutočnosti lož, potom bude síce vidieť, ale bude všetko vidieť v lži, ktorou v presvedčení, že je to pravda, bude spokojne kŕmiť ostatných...

A takto človek, ktorý je osebe presvedčený, že vidí, zostane nakoniec slepý... A čo je najhoršie, že slepý nevie, že je slepý, ale práve naopak, slepý považuje za slepých tých, čo vidia....
To máš pravdu. ;)

Používateľov profilový obrázok
Aniko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut Okt 19, 2010 8:55

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa Aniko »

Vlkodlak napísal:Tu na fóre je zopár takých ... :D
Čo ma môže odlúčiť od Krista? Prečo pochybovať?

marymagdalene11
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut Apr 05, 2011 16:32

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa marymagdalene11 »

Istotu spásy nemá NIKTO ! to by si podaktorí mali zapamätať !

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa pavel »

marymagdalene11 napísal:Istotu spásy nemá NIKTO ! to by si podaktorí mali zapamätať !
Nuž a ako mi potom vysvetlíš tieto Kristove slová:

Ján 5:24 Ameň, ameň vám hovorím, že ten, kto čuje moje slovo a verí tomu, ktorý ma poslal, večný život a neprijde na súd, ale prešiel zo smrti do života.
Ján 10:27 Moje ovce čujú môj hlas, a ja ich znám, a nasledujú ma,
28 a ja im dávam večný život, a nezahynú na veky, a nikto ich nevytrhne z mojej ruky.
Ján 17:1 Keď to dohovoril Ježiš, pozdvihol svoje oči k nebu a povedal: Otče, prišla hodina, osláv svojho Syna, aby aj tvoj Syn oslávil teba,
2 jako si mu dal moc nad každým telom, aby všetkým tým, ktorých si mu dal, dal večný život.
1 Ján 5:12 Ten, kto má Syna, má život; kto nemá Syna Božieho, nemá života.


Všimni si prosím časovania v týchto veršoch... jedná sa o čas prítomný, o udalosti ktoré prebehli a dnes i denne prebiehajú, nie o niečo čo by malo byť v budúcnosti našou nádejou... pokiaľ ťa niekto učí a káže tak, že spochybňuje tieto slová, opýtaj sa ho:

Koľko dobrých skutkov treba vykonať aby som bola spasená?
Koľko otčenášov a zdravasov sa treba pomodliť aby som bola ospravedlnená a tým aj spasená?
Koľko bohoslužieb musím navštíviť a srdcom prežiť aby som prišla do neba?

Dozvieš sa zaujímavé odpovede od klérikov, kým Písmo Sväté a v ňom uvedené Slovo Božie hovorí jasne.

marek
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 6:45

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa marek »

pavel
1 Ján 5:12 Ten, kto má Syna, má život; kto nemá Syna Božieho, nemá života.
A ty si presvedčený pavel, že máš Syna? A čo také robíš vo viere ty pavel, keď si presvedčený, že ty máš Syna Božieho?
A čo ťa tak presviedča, že Syn má teba a že ťa naozaj poznal, že si jeho a že mu naozaj patríš?

Alebo stačí iba počuť, alebo treba aj plniť?

A ktorá viera je skutočná? Viera skrze počutie, alebo skrze to, že sa viera plní?

A kto má Krista naozaj? Ten kto Krista počuje, alebo ten kto Kristom žije?

Lebo mnohí počujú, ale deje sa im toto:

"A tí vedľa cesty sú, ktorí čujú, ale potom prichádza diabol a vyníma slovo z ich srdca, aby uveriac neboli spasení."
"A tí na skale sú takí, ktorí, keď počujú, prijímajú slovo s radosťou, ale tí nemajú koreňa, ktorí veria do času a včas pokušenia odpádajú."
"A zase to, ktoré padlo do tŕnia, to sú takí, ktorí počuli, ale idúc bývajú udusení starosťami, bohatstvom a rozkošmi života a nedonášajú užitku."

A všetci títo síce počuli a dokonca aj uverili, ale vo viere nedonášali úžitku...

Ty nepochybne patríš do štvrtej kategórie a na úžitok, ktorý prinášaš a ktorý ťa presviedča o tvojom 100% spasení, my ostatní sotva môžeme dohliadnuť...

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Marek, on sa tvári že má niečo ako bianco šek ... ;)

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa mil »

marymagdalene11 napísal:Istotu spásy nemá NIKTO ! to by si podaktorí mali zapamätať !
Ak niekto túto istotu v Kristu nemá, tak je to znak toho že odmieta v plnosti uveriť Božiemu Slovu – zasľúbeniu Božiemu ktoré jasne a zreteľne zjavuje túto Pravdu v Kristu. Potom takýto človek ani nemôže vojsť do Kráľovstva Božieho. Nenarodil sa znova - z Ducha, no a toto kráľovstvo je duchovným kráľovstvom pokoja a kto sa nenarodil znova – z Ducha , tak nemôže vojsť do tohto kráľovstva Pokoja. Bez skutočnej viery niet Božieho Ducha v srdci človeka a vládne neistota a táto neistota spôsobuje nepokoj a kde je nepokoj tam niet ani radosti v Kristu.

Sme pod zákonom viery a nie pod zákonom skutkov!

Ján 11:25 Ježiš jej povedal: Ja som vzkriesenie i život; ten, kto verí vo mňa, aj keby zomrel, žiť bude.

Telesný človek (narodený z tela, je telo), nemôže vojsť do Kráľovstva Božieho, lebo je telo a to kráľovstvo je Duchovné Kráľovstvo a nie je z tohto sveta. No ak telesný človek v plnosti uverí v Pravdu Slova Božieho, tak sa znovuzrodí - narodí sa znova - z Ducha. Až vtedy vchádza srdcom do toho predivného svetla - Kráľovstva Pokoja - Božieho Kráľovstva, ktoré je duchovným kráľovstvom a je medzi vykúpenými, ktorí v plnosti uverili Božiemu Slovu. A tí tvoria aj Cirkev Kristovu. Ján31 3A Ježiš odpovedal a riekol mu: Ameň, ameň ti hovorím. Ak sa niekto nenarodí znova, nemôže vidieť kráľovstvo Božie.

No a toto kráľovstvo pokoja – Božie kráľovstvo sa dá vidieť jedine srdcom v Duchu Svätom pretože je to Duchovné kráľovstvo. Slovo zasľúbenia Božieho v sebe nesie Tešiteľa Ducha Pravdy a prijímame ho skutočnou vierou. Áno, keď sa vráti Ježiš zoberie si nás k sebe, aby kde on bude aj my sme boli. Ako by sme sa mohli tešiť z tohto zasľúbenia, keby sme pochybovali o jeho pravdivosti?

LUK.17 20A keď sa ho opýtali farizeovia, kedy prijde kráľovstvo Božie, odpovedal im a riekol: Kráľovstvo Božie neprijde s pozorovaním, 21ani nepovedia: Hľa, tu! alebo: Tam hen! Lebo hľa, kráľovstvo Božie je medzi vami!

Kde niet skutočnej viery v Slovo Božie, tam niet ani tešiteľa – Ducha Pravdy v srdci človeka. Ak niet Ducha Svätého v srdci človeka, ktorý nás utešuje a ktorým sme zapečatení ku dňu vykúpenia, tam niet u tohto človeka ani istoty v Kristu a ani pokoj, radosť v Kristu. Kde niet pokoj a radosť v Kristu v Duchu Svätom, tak nie sme v kráľovstve Božom. „Rim 14:17 Lebo kráľovstvo Božie nie je pokrm a nápoj, ale spravedlivosť, pokoj a radosť v Svätom Duchu.“

Áno, spravedlivosť, pokoj a radosť v Svätom Duchu. Ak chodíme vo Svätom Duchu, tak sme v Kráľovstve Božom, tak na ten istý spôsob sme aj v Cirkvi Kristovej. Tu vôbec nejde o názov nejakej viditeľnej cirkvi. Tak, ako vo Svätom Duchu sú srdcia spasených v Kráľovstve Božom, tak aj Cirkev Kristovu tvoria srdcia vykúpených a je súčasťou tohto Kráľovstva a nikto teraz nepovie: Hľa, tu! alebo: Tam hen!

Cirkev Kristova sa ukáže celá v plnej svojej nádhere pri druhom príchode Pána na ktorý čakáme a utešujeme sa pri plnej istote v Kristu. Ak by sme pochybovali o spasení, o Ježišovom príchode, tak kde by bola naša radosť?

Pýtam sa pochybovačov - v čom je Vaša radosť? Kde je Váš pokoj? V neistote?

--------------------------

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa pavel »

Vieš ako sa hovorí Mil... podľa seba súdim teba... preto sa ma furt vypytujú, či nehreším, ako to, že mám istotu spásy, bianco šek ... hahahaha

Či mám Syna, či mám Ducha... chlapci moji, ak nemáte istotu, volajte po Bohu, ak sa pýtate, odkiaľ pramení moja istota, potom Vám musím povedať, že skrze Slovo Božie za pôsobenia Ducha Svätého, z istoty dostatočnej jedinej obety Krista, môjho Pána...

Aj Vy toto chcete? Ja Vám to dať nemôžem, ale hľadajte tak ako ja, obracajte sa na Boha ako Jeho dieťa, a istota príde ani nebudete vedieť ako...

marek
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 6:45

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa marek »

pavel
Aj Vy toto chcete? Ja Vám to dať nemôžem, ale hľadajte tak ako ja, obracajte sa na Boha ako Jeho dieťa, a istota príde ani nebudete vedieť ako...
Rozdiel je pavel v tomto.

Niektorí vedia, kedy majú spásu istú a prečo?
A práve tak vedia, kedy nemajú spásu istú a prečo?
A to sú tí, ktorí vedia... A preto vedia aj kedy sa v Bohu radovať, lebo vedia kedy víťazia a vedia aj, kedy sa Boha treba báť...

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa pavel »

marek napísal:pavel
Aj Vy toto chcete? Ja Vám to dať nemôžem, ale hľadajte tak ako ja, obracajte sa na Boha ako Jeho dieťa, a istota príde ani nebudete vedieť ako...
Rozdiel je pavel v tomto.

Niektorí vedia, kedy majú spásu istú a prečo?
A práve tak vedia, kedy nemajú spásu istú a prečo?
A to sú tí, ktorí vedia... A preto vedia aj kedy sa v Bohu radovať, lebo vedia kedy víťazia a vedia aj, kedy sa Boha treba báť...

Keď sa znovuzrodíš, aj ty si budeš svojou spásou istý.

Používateľov profilový obrázok
Aniko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut Okt 19, 2010 8:55

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa Aniko »

marymagdalene11 napísal:Istotu spásy nemá NIKTO ! to by si podaktorí mali zapamätať !
Ale ako to vieš? Na čom staviaš? Prečo neveriť napr. slovu z Písma 1.Jánova 5,13 "To som napísal Vám veriacim v meno Syna Božieho nato, aby ste vedeli, že máte večný život a aby ste verili v meno Syna Božieho" - :?: Boli to iní veriaci ako my, ktorým apoštol Ján písal? Prečo si my už toto nemôžeme privlastniť?

marymagdalene11
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut Apr 05, 2011 16:32

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa marymagdalene11 »

Aniko napísal:
marymagdalene11 napísal:Istotu spásy nemá NIKTO ! to by si podaktorí mali zapamätať !
Ale ako to vieš? Na čom staviaš? Prečo neveriť napr. slovu z Písma 1.Jánova 5,13 "To som napísal Vám veriacim v meno Syna Božieho nato, aby ste vedeli, že máte večný život a aby ste verili v meno Syna Božieho" - :?: Boli to iní veriaci ako my, ktorým apoštol Ján písal? Prečo si my už toto nemôžeme privlastniť?

Ako to viem? Logicky uvažujem?
Ak by sme mali všetci istú spásu, tak na čo žiť po kresťansky, tak sa na to vyserme, veď spásu máme istú , nie?

Treba si uvedomiť, že "pobyt v nebi", čiže večný život nie je žiadna odmena za naše skutky tu na zemi, je to len dobrá vôľa Pána, a Pán sa na poslednom súde rozhodne, či nám túto odmenu daruje alebo nie, a to som si nevymyslela, to mám od kňaza...

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Štyri kategórie veriacich

Príspevok od používateľa pavel »

marymagdalene11 napísal:
Aniko napísal:
marymagdalene11 napísal:Istotu spásy nemá NIKTO ! to by si podaktorí mali zapamätať !
Ale ako to vieš? Na čom staviaš? Prečo neveriť napr. slovu z Písma 1.Jánova 5,13 "To som napísal Vám veriacim v meno Syna Božieho nato, aby ste vedeli, že máte večný život a aby ste verili v meno Syna Božieho" - :?: Boli to iní veriaci ako my, ktorým apoštol Ján písal? Prečo si my už toto nemôžeme privlastniť?

Ako to viem? Logicky uvažujem?
Ak by sme mali všetci istú spásu, tak na čo žiť po kresťansky, tak sa na to vyserme, veď spásu máme istú , nie?

Treba si uvedomiť, že "pobyt v nebi", čiže večný život nie je žiadna odmena za naše skutky tu na zemi, je to len dobrá vôľa Pána, a Pán sa na poslednom súde rozhodne, či nám túto odmenu daruje alebo nie, a to som si nevymyslela, to mám od kňaza...

Mala by si navštevovať iných duchovných.... mimochodom ako veriaca, a tobôž žena by si sa mohla vyvarovať expresívnych výrazov hraničiacich s vulgarizmom ...

Napísať odpoveď