Biblia - modla?

Otázky, odpovede, výklady, postrehy, názory...
starymatroz
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi Nov 14, 2014 10:40

Biblia - modla?

Príspevok od používateľa starymatroz »

Zaujala ma téma -jedinečnosť a pravdivosť a pri čítaní ma napadla otázka, či sa môže pre niekoho stať z Biblie modla, tak ako sa stala modla z medeného hada.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Biblia - modla?

Príspevok od používateľa pavel »

starymatroz napísal:Zaujala ma téma -jedinečnosť a pravdivosť a pri čítaní ma napadla otázka, či sa môže pre niekoho stať z Biblie modla, tak ako sa stala modla z medeného hada.
Biblické učenie kladie dôraz na monoteistické vyznanie. To znamená Jeden pravý Boh, ktorý nám ľuďom dal cez svojich inšpirovaných autorov Písmo, súbor 66 kníh nazývaných Biblia.

Písmo samotné varuje, že litera zabíja, ale Duch oživuje. 2Kor 3:6. To znamená, že aj Boh upozorňuje na to, že ktokoľvek sa bude spoliehať na Písmo bez toho, aby mal Ducha svätého, ktorý Písmo vykladá jednotlivcovi, sa rúti do smrti.

Jednoducho povedané, pokiaľ ktorýkoľvek človek používa Písmo inak ako spolu s Duchom svätým, nemôže chápať jeho pravý význam a pravdy v ňom uvedené. Ak by ktokoľvek si postavil Písmo nad vedenie Duchom, môže sa mu to stať modlou. Je veľa teológov, ktorí Písma ovládajú bravúrne a dokonca sa podľa nich aj riadia. Sú však presne v tej istej pozícii ako židovskí kňazi za dôb Ježiša, ktorí vykladali Písma, určovali podľa nich regule, dokonca sa snažili podľa nich žiť, ale v skutočnosti neverili Bohu. Urobili si s Písma modlu.

Teraz tu máme otázku, ako zistiť, či mám Písmo ako modlu, alebo ho mám ako návod a cestu ku spáse?

Pokiaľ ma vedie Duch svätý, na základe prijatia Krista ako Spasiteľa a jedinej cesty (Jan 14:6), potom Písmo mi na ceste pomáha, ukazuje smer, beriem ho ako list od milovanej osoby, ktorá v ňom píše o mnohých zasľúbeniach, ktorá mi ako opätovne dávajúcemu lásku, dávajú silu, túžbu... Pokiaľ ma Duch svätý nevedie, ale ja vidím v Písmach len to čo musím robiť a beriem ho ako reglement ako žiť život... (viď príkazy a nariadenia RKC), potom je to Písmo, litera ktorá zabíja, stáva sa to pre mňa modlou. Môžem každý večer Písmo čítať, hľadať v ňom ako prísť k Bohu, ako mám budovať nebeské kráľovstvo na zemi, ako milovať brata, susedu... a budem to tvrdo a asketicky uplatňovať vo svojom živote. Aj tak mi to nepomôže a raz sa dopočujem "odíď, nikdy som ťa nespoznal..."

Modlárstvo je prekliatie satana, ktorý sa od začiatku snaží prekrútiť všetko čo je od Boha nato, aby to človeka od Boha viedlo preč. Nie je zlé byť bohatý, nie je zlé byť úspešný, nie je zlé byť teológom, znalcom Písma. Pokiaľ je však niektorá z týchto vecí v rebríčku hodnôt na vyššom stupienku ako je Boh Otec, ako je Pán Ježiš, potom je to modlárstvo.

Nuž na záver, ak sa človek snaží čítať Písmo s motívom byť lepší... je na zlej ceste a ak sa podľa neho riadi s týmto motívom, stalo sa mu Písmo modlou. Ak však chce poznať Božiu vôlu, to čo pre neho Boh urobil a skrze Písmo mu to oznamuje, a to berie ako list od toho, ktorý ho miloval skôr ako sa narodil... následne k Nemu volá a prosí o uvedenie do pravdy... potom mu Boh skrze Jeho Slovo a Ducha svätého zjavuje pravdu. Potom Písmo hlásajúce Evanjelium oslobodzuje a nie zväzuje ako to robí modlárstvo.

Napísať odpoveď