Jedinečnosť a pravdivosť

Otázky, odpovede, výklady, postrehy, názory...
Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa pavel »

To: Dedo

Cit: ktoré texty v Biblii sú pravdivé a inšpirované Bohom

Všetky.

Cit: Inak sa to nazýva psychický tlak, keď cez vyhrážanie chce niekto oponenta umlčať.

Ak pociťuješ psychický tlak, môže ísť len o tvoj subjektívny pocit, čo ma úprimne mrzí.

dedo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št Okt 14, 2010 10:16

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa dedo »

Cit: ktoré texty v Biblii sú pravdivé a inšpirované Bohom

Všetky.
Len tak námatkovo napr.:Matúš 3. 16-17, alebo Marek 1.10 "Keď bol Ježiš pokrstený, hneď vyšiel z vody. A Hľa otvorili sa nebesá, i videl Ducha božieho , ktorý zostupoval ako holubica a prichádzal na neho. A hľa z neba hovoril hlas: Toto je môj milovaný syn, v ktorom sa mi zaľúbilo." Jedná sa o nepochybne nepravdivé tvrdenie pisateľa odrážajúce v tom čase vládnúcu predstavu, že nad povrchom zeme sa nachádza akási nebeská klenba, nad ktorou je nebo , kde sídli Boh a ktorá sa môže podľa jeho želania otvárať a zatvárať a On môže prehovoriť k ľuďom na Zemi. Je to jednoznačne opísaná naivná predstava nie veľmi znalého človeka tých čias a snaha o vyjadrenie akéhosi nepravdivého zázračna, čoho je plné Matúšovo a Marekovo evanjelium. Individuále cez vieru môžeš uznať pravdivosť čohokoľvek. Pripúšťam, ale ničím sa myslením a naivitou nelíšiš od pisateľov týchto textov. Kritický rozum a myslenie, takéto a podobné pravdy, odmieta.

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa mil »

svklampard napísal:ak by si nemal tu knihu nevies ze sa tam nieco take pise ....veris na zaklade toho co sa tam pise .............
2Pet 3:10 Ale prijde deň Pánov ako zlodej vnoci, v ktorý pominú nebesia s rachotom, a živly, rozpálené ohňom, sa rozplynú, a zem i diela, ktoré sú na nej, zhoria.

Buď si istý, že aj všetky knihy zhoria. To Slovo je večné a žije v nás. Potom už nebudeme potrebovať knihy, ani kazateľa, ani vieru, lebo budeme ho vidieť tvárou v tvár.

1Kor 12Lebo teraz vidíme v zrkadle, v záhade, ale potom tvárou v tvár; teraz poznávam z čiastky, ale potom poznám dokonale tak, ako aj som poznaný. 13A teraz zostáva viera, nádej a láska, to troje, ale najväčšia z nich je láska.

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa mil »

dedo napísal:Jedná sa o nepochybne nepravdivé tvrdenie pisateľa odrážajúce v tom čase vládnúcu predstavu, že nad povrchom zeme sa nachádza akási nebeská klenba, nad ktorou je nebo , kde sídli Boh a ktorá sa môže podľa jeho želania otvárať a zatvárať a On môže prehovoriť k ľuďom na Zemi. Je to jednoznačne opísaná naivná predstava nie veľmi znalého človeka tých čias a snaha o vyjadrenie akéhosi nepravdivého zázračna, čoho je plné Matúšovo a Marekovo evanjelium. Individuále cez vieru môžeš uznať pravdivosť čohokoľvek. Pripúšťam, ale ničím sa myslením a naivitou nelíšiš od pisateľov týchto textov. Kritický rozum a myslenie, takéto a podobné pravdy, odmieta.
Neviem presne, akú mali vtedy predstavu o vesmíre, no rozdielnu určite. Ale ako vysvetlíš túto predstavu opísanú v Písme: Job 26:7 Rozťahuje sever nad prázdnom; zavesil zem na ničom

Je to naivná predstava? Kto z ľudí vtedy videl zem z vesmíru, aby toto tvrdil? Niekto predsa len videl.

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa svklampard »

ale preco mam prijat vasu parvdu?
S prepáčením, začni ho aj používať.... ak budeš hľadať proti argumenty, satan ti ich podsunie toľko, a ako vidieť z každého tvojho príspevku, odvádza dobrú prácu. Ak začneš úprimne hľadať PRAVDU a volať k Bohu, uvidíš ako sa ti otvoria obzory. Chce to však len jedno, uznať že sme nedokonalí, a prosiť o uvedenie do Pravdy... a to málokto dokáže priznať... nie si výnimka...

PS. Toť môj posledný príspevok reakcia na tvoje chaotické vstupy... ;)
Veľa pokoja, milosti a múdrosti ti prajem....
najlepsie ma nazvat satanom :D ale ved dobre berem aj to ......alebo sa radsej vyhnut odpovedi .....a strcit halvu do piesku ......

marek
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 6:45

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa marek »

pavel
Vás neinšpiruje Duch Svätý, trojjediná osoba trojjediného Boha... Ako som už písal marekovi... Duch Svätý nemôže ísť proti zaznamenanému Svätému Písmu od Boha, toho Boha, ktorého entitu tvorí.

Duch Svätý nikde Písmu neprotirečí, ani ho nespochybňuje, to robí len ten, kto sa za anjela svetla vydáva, satan.
A čo presviedča teba, že si inšpirovaný Svätým Duchom? Biblia? Alebo sám Svätý Duch?

dedo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št Okt 14, 2010 10:16

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa dedo »

Neviem presne, akú mali vtedy predstavu o vesmíre, no rozdielnu určite. Ale ako vysvetlíš túto predstavu opísanú v Písme: Job 26:7 Rozťahuje sever nad prázdnom; zavesil zem na ničom

Je to naivná predstava? Kto z ľudí vtedy videl zem z vesmíru, aby toto tvrdil? Niekto predsa len videl.
Človek ktorý toto písal nepotreboval Ducha svätého, ale mal dobrý pozorovací talent a vedel vydedukovať keď pozoroval mesiac, slnko, hviezdy, že aj Zem na ktotej sa nachádzal je volne vznášajúci sa objekt a svoj názoz napísal. V tom čase za všetko nevysvetliteľné mohli bohovia (slnka, vetra, dažďa) no teraz sme už v 21. storočí. Začni čítať aj iné knihy!!

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa mil »

dedo napísal:Človek ktorý toto písal nepotreboval Ducha svätého, ale mal dobrý pozorovací talent a vedel vydedukovať keď pozoroval mesiac, slnko, hviezdy, že aj Zem na ktotej sa nachádzal je volne vznášajúci sa objekt a svoj názoz napísal. V tom čase za všetko nevysvetliteľné mohli bohovia (slnka, vetra, dažďa) no teraz sme už v 21. storočí. Začni čítať aj iné knihy!!
Ak si niekto myslí, že Boh je tvorivá iniciatíva vesmíru cit:
dedo napísal:Akonáhle si tvorivá iniciatíva vesmíru - Boh uvedomila schopnosť tvoriť, mohla mať záujem vedieť, uvedomovať si, ako je to byť atómom, horninou, rastlinou, zvieratkom, človekom atď..
Tak aký je rozdiel medzi pohanským pohľadom na Boha, keď si pod bohom prestavovali slnko, blesk, atd. a tvojím, keď si pod Bohom predstavuješ tvorivú iniciatívu vesmíru - teda vesmír? To máme uctievať vesmír?

Ja by som ti odporúčal prečítaj Bibliu

----

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa pavel »

marek napísal:pavel
Vás neinšpiruje Duch Svätý, trojjediná osoba trojjediného Boha... Ako som už písal marekovi... Duch Svätý nemôže ísť proti zaznamenanému Svätému Písmu od Boha, toho Boha, ktorého entitu tvorí.

Duch Svätý nikde Písmu neprotirečí, ani ho nespochybňuje, to robí len ten, kto sa za anjela svetla vydáva, satan.
A čo presviedča teba, že si inšpirovaný Svätým Duchom? Biblia? Alebo sám Svätý Duch?
To, že Svätý Duch ma utvrdzuje v pravdách Písma... následne v tomto duchu vedie, a následne vybudzuje môj hlad po tom, čo mi všetko Slovo Božie môže povedať. Uisťuje ma napríklad o tom, že krstiť by sa malo ponorením, o tom, že ak je niekto znovuzrodený, nežije už on ale Kristus v ňom, o tom, že svetské veci patria svetu, ale my sa máme podriaďovať vrchnosti do momentu, kedy by od nás žiadala zavrhnutie Boha, o tom, že jediná a dokonaná obeta Krista, jeho krv, mi poskytla spásu, o tom, že každý znovuzrodený je svätý, božie dieťa, o tom, že sa máme vyhýbať svetským bájkam a poverám, o tom, že nie človek určuje kto je príslušníkom Cirkvi Kristovej, ale určuje to Boh, o tom, že ťa nespasia skutky ale viera, a skutky sú len dôkazom viery, o tom, že Slovo prebývalo u Boha (Kristus), prišlo medzi ľudí a usadilo sa po pravici Božej, o tom, že každé koleno sa raz skloní pred tým, že Kristus je Boh, o tom, že toto sklonenie bude pre niekoho znamenať záhubu a pre niekoho život v Božej prítomnosti, o tom, že široká je cesta do zahynutia tých, ktorí neostríhajú Slova Božieho, ale nadarmo veria každému duchu... je toho veľa.. veľmi veľa....

Hádam najpodstatnejšie je uistenie v tom, že Duch Svätý hovorí presne to isté, čo hovorí Písmo. Aktuálne v tomto čase, tak ako to robil od času kedy po Letniciach prišiel podľa zasľúbenia Pána Ježiša Krista. Od toho času do terajšieho a do času, kedy obdobie milosti, vyhlásené Kristom bude trvať...

Luke 4:17  A podaná mu bola kniha proroka Izaiáša, a otvoriac knihu našiel miesto, kde bolo napísané:
18  Duch Pánov je nado mnou, a preto ma pomazal zvestovať chudobným evanjelium, poslal ma uzdravovať skrúšených srdcom, vyhlásiť zajatcom prepustenie a slepým návrat zraku, zlomených poslať na slobodu
19  a vyhlásiť rok Pánov príjemný.
20  A zavrúc knihu oddal ju sluhovi a sadol si. A oči všetkých v synagóge boly uprené na neho.


Rok Pánov príjemný nieje nič iné ako rok milosti Hospodinov, obdobie kedy človek môže prísť k Bohu na základe počutia Evanjelia, ktoré si niekto prečítal a následne zvestoval... iste sú ti známe verše

Romans 10:14  Ale jako budú vzývať toho, v ktorého neuverili? A jako uveria v toho, o ktorom nepočuli? A jako počujú bez kazateľa?
15  A zase jako budú kázať, keď nebudú poslaní? Jako je napísané: Jaké krásne sú nohy tých, ktorí zvestujú pokoj, tých, ktorí zvestujú dobré veci!
16  Ale nie všetci poslúchli evanjelium. Lebo Izaiáš hovorí: Pane, kto uveril našej zvesti?
17  Tak teda viera z počutia a počutie skrze slovo Božie.


A vieš ako pokračuje verš z Izaiáša, ktorý Kristus nedočítal pri vyhlásení obdobia Milosti?:

Isaiah 61:2  a vyhlásiť rok milosti Hospodinov a deň pomsty nášho Boha

Tým, že SZ proroctvo prerušil, oddialil avizovaný výkon trestu Bohom Otcom... od tej chvíle až do teraz mohol, a môže každý, prísť k spáse vierou... do času, kedy toto obdobie skončí a nastanú udalosti Apokalypsy... dátum nevie nik... okrem samotného Boha. Ešte je čas, ešte je obdobie Milosti, volajte k Bohu, on Vás nenechá zahynúť...

Nuž vidíš a napríklad do toho, do tejto pravdy ma uvádza Duch Svätý, ktorý nejde proti Slovu Božiemu ale ho ozrejmuje a jeho pravdy zjavuje. Bez čítania Písma, bez porovnávania, bez hŕby komentárov, slovníkov, a hlavne bez Ducha Svätého, by bola pre mňa Biblia len tým, čo je pre teba, knižkou...

marek
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 6:45

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa marek »

pavel
To, že Svätý Duch ma utvrdzuje v pravdách Písma...
Pokiaľ ťa naozaj utvrdzuje Svätý Duch, tak ťa utvrdzuje Svätý Duch, no pokiaľ sa utvrdzuješ ty sám a tvrdíš, že ťa utvrdzuje Svätý Duch, tak potom klameš...

A keď ťa utvrdzuje Svätý Duch, vieš povedať ako?
Hádam najpodstatnejšie je uistenie v tom, že Duch Svätý hovorí presne to isté, čo hovorí Písmo.
To je šikovné tvrdenie. Potom ti stačí dookola citovať Bibliu a tvrdiť, že hovoríš to isté, čo hovorí Svätý Duch... A že Svätý Duch, pre teba doslova Biblia, ťa utvrdzuje v pravdách Božích...

Jednému ale nerozumiem. Ak ťa v pravdách Božích naozaj utvrdzuje Svätý Duch, tak na čo potrebuješ tieto pravdy ešte dokazovať rozumom a hlavne komu? Sebe? Alebo ľuďom, ktorých neutvrdzuje v pravdách Božích Svätý Duch?

Ak sebe, tak potom Svätému Duchu neveríš?
Ak iným ľuďom, tak preto aby si ich nasilu presvedčil o pravde, ktorej si uveril... A preto, že sám neveríš, že ich o týchto pravdách môže presvedčiť Svätý Duch a skrze Svätého Ducha Boh, tak hľadáš ľudské dôkazy. Lebo citujem, čo si napísal v inej téme...
Tu si dovolím oponovať, naša viera je práve rozumom vysoko a detailne kontrolovaná... okrem vedeckých a svetských poznatkov sú tu i ideové prúdy a názory, ktoré porovnávame s učením Evanjelia, s historickými udalosťami ako ich popisuje Boh vo svojej Biblii, s dôkazmi vyplnených proroctiev (napr. predpovede o udalostiach v čase, ktorý skutočnú udalosť predbehol o storočia, čo nevedia oponenti Písma a viery ani vysvetliť), s dôkazmi podporujúcimi kreáciu v porovnaní s evolučným pohľadom a pod. Naša viera nie slepá ako sa nám tu snažíš naznačiť...
Pokiaľ ťa utvrdzuje v pravdách Božích Svätý Duch, tak tvoja viera nie je slepá preto, lebo pravdu ti dáva vidieť Svätý Duch...

Ale naproti tomu tvrdíš, že tvoja viera nie je slepá preto, lebo ťa v nej utvrdzujú ľudské a preto ľahko spochybniteľné dôkazy?

Ale ak hľadáš ľudské dôkazy, tak prečo? Chceš takto upevniť vo viere seba? Ale veď teba vo viere ako tvrdíš, upevňuje Svätý Duch?

A tak chceš takýmito dôkazmi presvedčiť iných ľudí? Ale potom si chceš privlastniť právomoc, ktorú má iba Boh...

Lebo do pravdy nás neuvádza človek svojimi dôkazmi, ale Boh skrze Svätého Ducha...

A ďalej. V písme je napísané, že ten kto sa narodil z Boha, nehreší...
Prečo ty, ktorého v pravde podľa tvojho vlastného tvrdenia utvrdzuje Svätý Duch, vyučuješ, že v tele sa človek hriechu nikdy nezbaví... Mám tomu rozumieť tak, že v tejto pravde ťa už Svätý Duch neutvrdzuje, lebo tvoje vlastné telo ťa utvrdzuje o presnom opaku...?

A ďalej.
Ešte je čas, ešte je obdobie Milosti, volajte k Bohu, on Vás nenechá zahynúť...
A vari my, keď sme uverili v Pána Ježiša Krista a prijali sme ho ako Božieho Syna, ktorý zomrel za hriechy sveta a na tretí deň vstal z mŕtvych.... Vari my podľa teba nemáme zatiaľ účasť na tejto milosti? Veď sme uverili v živé Slovo Božie? Alebo podľa teba nám viera v Pána Ježiša Krista nestačí?
Nuž vidíš a napríklad do toho, do tejto pravdy ma uvádza Duch Svätý, ktorý nejde proti Slovu Božiemu ale ho ozrejmuje a jeho pravdy zjavuje. Bez čítania Písma, bez porovnávania, bez hŕby komentárov, slovníkov, a hlavne bez Ducha Svätého
Takže ešte aj slovníky, porovnávanie a komentáre. Takže kto ti vlastne pravdu v Biblii zjavuje. Duch Svätý? Alebo slovníky, porovnávanie, komentáre... Duch Svätý ťa nepochybne môže uviesť do pravdy. Ale slovníky, porovnávania a komentáre ťa môžu uviesť aj do hlbokého omylu. A mám tomu rozumieť tak, že slovníky, porovnávania a komentáre využívaš na to, aby si sám seba presvedčil, že či ťa náhodou Svätý Duch neklame?
Bez čítania Písma, bez porovnávania, bez hŕby komentárov, slovníkov, a hlavne bez Ducha Svätého, by bola pre mňa Biblia len tým, čo je pre teba, knižkou...
Nuž a čím iným je Biblia, ako knihou. Veď aj knihu proroka Izaiáša, ktorú Ježišovi podali nazývajú v Biblii knihou... Rozdiel bol však potom v tom, že Ježiš nešiel ľuďom zvestovať knihu proroka Izaiáša, ale šiel proroctvo proroka Izaiáša naplniť...

dedo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št Okt 14, 2010 10:16

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa dedo »

To máme uctievať vesmír?
mil - Ty cítiš potrebu niečo uctievať? A myslíš si že tak činíš voči abstraktnému Bohu, alebo jeho domnelému synovi J. Kristovi? Ak ťa to uspokojuje a akosi napĺňa tvoj život, nič proti tomu nemám.
Čo sa týka toho môjho názoru o akéjsi tvorivej sile, tvorivom vedomí vesmíru, zdá sa že si nepochopil čo som chcel vyjadriť. Z mojej strany to bola len akási špekulácia o tom, že ak by sme pripustili existenciu kreatívnej sily - vedomia schopného tvoriť, tak jediný možný dôvod by som videl v snahe tohoto kreátora mať vedomie toho čo vytvoril, ale nevidím žiadny dôvod pre uctievanie a akékoľvek konanie vo vzťahu k vesmírnym objektom, alebo čomukokoľvek, ale by som nevylúčil úctivý prístup k čomukoľvek a komukoľvek okolo nás, či sú to rastliny, živočíchy, ľudia. Dúfam, že vieš rozlíšiť uctievanie od úctivosti.
Ale si myslím spolu s Hawkingom, že k vzniku vesmíru nebol potrebný žiadny kreátor.

dedo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št Okt 14, 2010 10:16

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa dedo »

Ešte otázka pre mil-a , takže to čo sa píše v NZ okolo Kristovho krstu považuješ za pravdivé? Môžem sa pýtať na ďaľšie domnelé biblické pravdy. Môže odpovedať aj pavel

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa mil »

Napíš konkrétne, aké verše čo sa týka krstu máš na mysli? Často sa stáva, že je tu nepochopenie ohľadom krstu.

--------

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa pavel »

To: Marek

Cit: Takže ešte aj slovníky, porovnávanie a komentáre. Takže kto ti vlastne pravdu v Biblii zjavuje. Duch Svätý? Alebo slovníky, porovnávanie, komentáre... Duch Svätý ťa nepochybne môže uviesť do pravdy. Ale slovníky, porovnávania a komentáre ťa môžu uviesť aj do hlbokého omylu. A mám tomu rozumieť tak, že slovníky, porovnávania a komentáre využívaš na to, aby si sám seba presvedčil, že či ťa náhodou Svätý Duch neklame?

Pravda číslo jedna... Boh je Stvoriteľ, je trojjediný, Otec, Syn a Duch Svätý.
Pravda číslo dva.... Všetko čo zaznamenali vyvolení Kristom, volá sa Evanjelium
Pravda číslo tri..... Kristom bol povolaný aj Pavel, aby Evanjelium vysvetlil a doplnil, kľudne to nazvi upresnil ...

Evanjelium a ostatné písomnosti, aj všetky knihy SZ sa zachovali vďaka priamemu pôsobeniu Boha (iste Ti je známe že KC Biblie aj pálila a nikomu okrem kléru nedovolila ich vlastniť... aký to malo dopad, je tiež všeobecne známe...

Keď si položím otázku, prečo Boh Bibliu nechal vyhotoviť v takej forme akú ju poznáme dnes, napadá mi len jedna logická príčina. Aby sme mali Slovo Božie a podľa neho vedeli rozsúdiť, či to čo počujme, v čom sme utvrdzovaní aj sami sebou alebo za pôsobenia nejakého Ducha, či to hovorí Boh a či diabol. Toto je ti šumafuk. Tebe stačí nejaký Duch. Maj si ho, dúfam, že je to Duch Svätý, inak by sme sa ako bratia už nikdy nestretli.

Ak, ak by stačil na hlásanie šírenie Evanjelia a uvedenie do pravdy iba Duch Svätý, potom by sme nemali len 30 tisíc denominácií ale miliardy... pretože tak ako si si ty vytvoril svoj model chápania viery a na ňom pevne stojíš, tak by si ho vytvorili všetci, ktorých by nejaký, akýkoľvek Duch oslovil a uvádzal do svojho učenia s tým, že ono je zaručene to pravé.

PS. Odkiaľ si sa dozvedel o Kristu, o udalostiach na Golgote, o tom, že Ježiš je skutočne Boh, že za teba zomrel? Od Ducha?

dedo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št Okt 14, 2010 10:16

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa dedo »

mil - pozri si, je to na týchto stránkach z 18. 10. a je to Marek 1.10 a Matúš 3. 16,17

marek
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 6:45

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa marek »

pavel
Ak, ak by stačil na hlásanie šírenie Evanjelia a uvedenie do pravdy iba Duch Svätý, potom by sme nemali len 30 tisíc denominácií ale miliardy...
Keby si napísal nejaký duch, potom by si mal pravdu, ale ak napíšeš Duch Svätý, tak sa hlboko mýliš, lebo ten je iba jeden...
pretože tak ako si si ty vytvoril svoj model chápania viery a na ňom pevne stojíš, tak by si ho vytvorili všetci, ktorých by nejaký, akýkoľvek Duch oslovil a uvádzal do svojho učenia s tým, že ono je zaručene to pravé.
A týmto tvrdením môj názor sám potvrdzuješ. A preto, ak niekoho do pravdy uvedie Svätý Duch, tak má iba jeden model chápania viery... Ak niekoho do pravdy uvedú falošní duchovia, tak prijme presne ten model, ktorí mu nanútili falošní duchovia....

A tak omyl, 30 000 kresťanských denomínácií nie je preto, že Duch Svätý na uvedenie do pravdy nestačí, veď uveriť pravde ani nemôžem inak, iba skrze skrze Ducha Svätého, veď je aj napísané a sv. Pavel upozorňoval, že nikto predsa nie je Pavlov, ani Apollov, lebo oni sú iba služobníkmi skrze ktorých uverili, ale vzrast dáva Boh... A preto ak sme všetci uverili v jedného Pána, Pána Ježiša Krista, tak sme všetci Kristovi a skrze jedného Pána sme Jedna Cirkev. Ale jedna Cirkev sme skrze jedného Pána a nie skrze jednu Bibliu, jedného Pavla, či jedného Appola... A keby toto všetci konečne pochopili, tak by sme konečne pochopili, aký je to strašný nezmysel naťahovať sa, hádať sa, prieť sa o slovíčka, čo z nás nerobí duchovných kresťanov, ale telesných.... A preto základ na ktorom spoločne rastieme v jednej láske a ktorý nás spája v jednu Cirkev, nie je Biblia, ale Pán Ježiš Kristus. Lebo či som uveril skrze Bibliu, alebo zvestovanie iného brata, tak ak som uveril pravde a tá pravda ktorej som uveril je, že Ježiš je Boží Syn, ktorý zomrel za naše hriechy a ktorý na tretí deň vstal z mŕtvych a tejto pravde si uveril aj ty, ale Biblia mi k tomu iba poslúžila, tak ako mi k tomu môže poslúžiť ktokoľvek iný, hoci aj rádio, televízia, iní človek, brat, alebo ja, keď budem ľudom zvestovať túto pravdu, ale uveriť a rásť v tejto pravde nám môže dať iba skrze svätého Ducha Boh. Lebo darmo ja budem na iného človeka klásť ruky a budem sa ho snažiť uzdraviť, lebo v Biblii, alebo skrze zvestovanie iného človeka sa to síce môžem dozvedieť, ale darmo to budem robiť, keď ma takouto vierou nenaplní skrze Svätého Ducha Boh a nedá mi takéto skutky na slávu Božiu vykonať... A keď mi Boh takéto vieru nedá, potom otázka znie prečo? Pre zaťažené a nečisté svedomie hriechom, pre ktoré nemám ani odvahu Boha o čosi také požiadať, pretože neverím, že by som také čosi mohol urobiť práve ja....? Alebo preto, že si myslím, že také čosi už ani neexistuje, lebo je to iba čosi čo bolo a o čom si už iba môžem čítať v Biblii...?
Odkiaľ si sa dozvedel o Kristu, o udalostiach na Golgote, o tom, že Ježiš je skutočne Boh, že za teba zomrel? Od Ducha?
Od brata, ktorý mi to všetko zvestoval a zvestoval mi presne to, čo bolo napísané v Biblii. A tak Biblia mi iba potvrdila to, čo mi zvestoval, ale uveriť tomu, čo mi zvestoval, mi nedala samotná Biblia a nedal mi uveriť svojmu zvestovaniu ani tento brat, uveriť predpokladám mi dal skrze Svätého Ducha sám Boh. A tak, či mi zvestovať bude sama Biblia, alebo mi budeš zvestovať ty, alebo mi bude zvestovať ktokoľvek iný, tak pokiaľ mi bude zvestovať Pána Ježiša Krista a ja uverím, tak uverím skrze toho, kto mi bude zvestovať. Ale aby som vôbec uveril, tak buď ma musí nejako presvedčiť buď ten, kto mi zvestoval, alebo sa skrze čítanie Biblie presvedčím ja sám a vytvorím si potom svoj vlastný výklad, alebo mi skrze Ducha Svätého dá uveriť pravde Boh. A podľa toho, kto mi pravdu vyjaví a kto má do nej uvedie, podľa toho potom aj pravdu žijem, učím, vykladám, kážem...

Ak som sa do pravdy Biblie uviedol ja sám, potom mám svoj vlastný výklad Biblie...

Ak mi pravdu Biblie zvestoval iný človek a ja som uveril jemu a jeho výkladu, prijal som jeho výklad, ktorý môže byť správny, ale aj falošný a bludný...

No ak mi pravdu vyjavil sám Boh skrze Svätého Ducha a obdaroval ma radosťou, láskou, pokorou, duchovnými darmi, potom ma o svojej pravde presviedča už sám Boh a to skrze túto radosť, skrze lásku, skrze trpezlivosť, skrze pokoru, skrze zhovievavosť, skrze duchovné dary... A ja si už o Bohu potom nie len čítam, ale ja Boha a v Bohu naozaj žijem...

Otázka však znie, čo ak nie? Čo ak nežijem?

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa pavel »

To: Marek

Cit: Od brata, ktorý mi to všetko zvestoval a zvestoval mi presne to, čo bolo napísané v Biblii. A tak Biblia mi iba potvrdila to, čo mi zvestoval, ale uveriť tomu, čo mi zvestoval, mi nedala samotná Biblia a nedal mi uveriť svojmu zvestovaniu ani tento brat, uveriť predpokladám mi dal skrze Svätého Ducha sám Boh.

Marek, my sa stále asi nechápeme... inak si to neviem vysvetliť. Aj mne zvestovala manželka to čo bolo napísané v Biblii... aj mňa do bodu zero, kedy som uveril a obrátil sa uviedol jedine Boh skrze svoju entitu Ducha Svätého. Potiaľto je všetko v poriadku...

To, čo som robil po obrátení by nás malo spájať... ako dieťa, ktoré našlo rodičov, som začal hľadať súrodencov... behal som s Písmom, Bibliou v ruke a každému ukazoval verše o spasení, o tom čo sa stane, keď neuveria, keď sa neobrátia... Čakal som odozvu, na miesto toho som stratil ja, a moja rodina postupne všetkých priateľov... našiel som však nových, v zbore, ktorí sa pevne držali toho, čo mi bolo oznámené... nielen o tom, že Evanjelium je cestou ku spáse, ale aj o tom, že Biblia je Slovo Božie, čo sama potvrdzuje, ergo sa tým za pôsobenia Ducha Svätého aj deklaruje... Tu sa dostávame do bodu, kedy sa naše cesty viery začínajú rozchádzať... Ty si si určil ako prioritu Ducha, ktorý ťa uvedie tam kde chce a ja som sa rozhodol veriť takému Duchu, ktorý nebude hovoriť v rozpore s Písmom... Podľa teba ja som na zlej ceste, podľa mňa ty.

Nechajme to na Boha, čo povieš... výsledok sa raz dozvieme...

Ešte pár slov na obhajobu môjho prístupu. Bibliu nechal vytvoriť samotný Boh ako svoje Slovo. To hádam nepoprieš. Biblia hovorí nielen o láske, ale je to kniha ktorá zaznamenáva všetko v tvrdej realite... zlyhanie hrdinov, kruté správanie, vraždy, podrazy, kolaborovanie s démonmi, odsúdenie mágie a numerológie, výkladu snov,k žiarlivosť , lásku, zradu, milovanie, sex vo svojej nahote .... Takto komplexne ti to žiadna kniha na svete nepodá... lásku Boha a realitu ľudského tvora, ktorý sa sám odsúdil k smrti... Na dôvažok, Biblia prikladá bonus... ZADARMO bez akýchkoľvek zásluh prejsť z pozície odsúdeného do pozície oslobodeného... na základe "volania" k Bohu na základe predzvedenia Boha .... ;-)

Biblia prikladá nielen toto, je zárukou toho, aby jednotlivec vedel rozlíšiť medzi zlým a dobrým, medzi Bohom a satanom... medzi slovom vo vedomí jednotlivca, ktoré vedie ku spáse a ktoré ku zatrateniu.... A to je ten hlavný dôvod, prečo Boh svoje Slovo zachoval do dnešných dní v takej podobe, ako ho poznáme... Iste, je to len nástroj, ktorý vieru najskôr vybudí (z počutia), potom utvrdí (samotnými dôkazmi, kedy už do jeho právd uvádza Duch Svätý), a nakoniec ubezpečuje v spáse a poskytuje argumenty z Božích úst... na odvrátenie útokov toho zlého (pre to sa nazýva Živým Slovom).

Písmo Božie, Živé Slovo netreba odsudzovať, ani ho podceňovať... staviaš tým Boha do pozície toho, ktorý ti dáva chlieb... svoje Slovo, a ty ho odmietaš s tým, že ti stačí voda a vzduch ... Nie nadarmo je v Písmach paralela medzi Slovom (Slovo=Kristus, Kristus=chlieb) a Slovom Božím (Biblia)...

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa svklampard »

ja by som len povedal ze je rozdiel uverit a verit........

marek
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 6:45

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa marek »

pavel
Ty si si určil ako prioritu Ducha, ktorý ťa uvedie tam kde chce a ja som sa rozhodol veriť takému Duchu, ktorý nebude hovoriť v rozpore s Písmom... Podľa teba ja som na zlej ceste, podľa mňa ty.
Nikdy som nepovedal, že si na zlej ceste. To tvrdíš ty...
Ja si skôr myslím, že sme obaja uverili jednému a tomu istému, ale cesto všetko sa v niektorých názoroch rozchádzame...
A to bude zrejme tým, že ja sa viac chcem spoliehať na živého Ducha Krista a mať doslova myseľ Kristovu, zatiaľ čo tvoja myseľ je celá zapísaná v Biblii...
Bibliu nechal vytvoriť samotný Boh ako svoje Slovo. To hádam nepoprieš.
Ev. Sv. Lukaáša, 1. Kapitola

Podnet k písaniu tohoto evanjelia.

1Keďže sa už mnohí podujali po poriadku sostaviť rozpravu o veciach, ktoré sa udialy u nás, 2ako nám to podali tí, ktorí boli od prvopočiatku očitými svedkami a služobníkmi slova, 3videlo sa dobrým aj mne, ktorý som odhora všetko dôkladne sledoval, napísať ti to zaradom, výborný Teofile, 4aby si náležite poznal istotu vecí, ktorým ťa učili.

Lukáš 1:1 Keďže sa mnohí pokúsili rad-radom vyrozprávať udalosti, ktoré sa u nás stali, 2ako nám ich podali tí, čo od počiatku boli očitými svedkami a stali sa služobníkmi slova - 3aj ja, ktorý som všetko znova dôkladne zistil, rozhodol som sa, vznešený Teofil, napísať ti to rad-radom, 4aby si poznal spoľahlivosť rečí, ktorým ťa vyučovali.

Ako vidíš, v úvode samotného evanjelia sv.Lukáša je napísané, aký bol skutočný podnet k napísaniu tohoto evanjelia. A hoci sa nedozvedáme, kto je skutočným autorom, dozvedáme sa komu je a bolo toto evanjelium konkrétne adresované...

Nie je tam ani jedna jediná zmienka o tom, že by dal podnet k napísaniu tohoto Evanjelia osobne Boh.
Ak by som chcel niečo také doslova tvrdiť a vyučovať, netvrdil by som to a nevyučoval by som to preto, lebo to viem a viem to preto, že ma do tejto pravdy uviedol osobne Boh, ale tvrdil by som to a vyučoval preto, lebo som uveril všeobecnej mienke ľudí, ktorí také čosi tvrdia. A hádať sa potom s niekym, že to tak naozaj je, by bola naozaj strata času.

Jednoducho povedané, ja neviem či dal podnet k napísaniu všetkých Biblických kníh sám Boh osobne. Môžem tomu iba veriť na základe tvrdenia ľudí...

Naproti tomu, Biblia je pre moju vieru dôležitým záznamom, lebo to, čomu som uveril potvrdzuje...

A Biblia taktiež obsahuje proroctvá a prorocké knihy a proroctvá považujem za priame slovo zjavené samotným Bohom...

Evanjelia však považujem skôr za historický záznam, zapísaný ale na základe tvrdenia tých, čo uverili a boli očitými svedkami a preto týmto záznamom plne dôverujem, ale tým, že ich vykonali ľudia, chápem určité odchýlky, ktoré sú pre mňa nakoniec ale nepodstatné. Lebo tieto odchýlky nemenia jednotnú podstatu samotných Evanjelií. Ale napríklad to, čo nemôžem naisto povedať je, či si Ježiš niesol kríž na Golgotu úplne sám, alebo či mu ho pomáhal niesť akýsi Jozef...

Zaujímavé však je aj to, že v úvode evanjelia sv.Lukáša je napísané, že mnohí sa už podujali zrejme napísať a napísali. A tými mnohými zrejme nemá namysli iba štyri Biblické evanjelia. Takže tvrdiť, že práve tieto štyri Evanjeliá do Biblie vybral Boh je zavádzajúce, lebo ja si myslím, že sa tak rozhodli jednoducho tí, čo ich vyberali, čo neznamená, že tie ostatné sú falošné. Koniec koncov, mnohé sa mohli jednoducho stratiť...

A toto všetko robí môj pohľad na Bibliu jednoducho ľudskejším. Ale to neznamená predsa, že tým chcem popierať Boha a Božiu moc, či Božie zázraky, alebo dokonca Ježiša ako Božieho Syna, ktorý zomrel a na tretí deň vstal z mŕtvych...
Biblia prikladá nielen toto, je zárukou toho, aby jednotlivec vedel rozlíšiť medzi zlým a dobrým, medzi Bohom a satanom...
Keby na toto naozaj stačila Biblia ako záruka, tak potom tých 30 000 kresťanských denominácií opierajúcich sa a vychádzajúcich z Biblie, by bolo naozaj dokonalých, svätých a jednotných...

Ale sám vidíš, že nie je...

A ešte jedna vec je zaujímavá v úvode evanjelia sv. Lukáša. Píše sa tam: "Keďže sa mnohí pokúsili rad-radom vyrozprávať udalosti, ktoré sa u nás stali, 2ako nám ich podali tí, čo od počiatku boli očitými svedkami a stali sa služobníkmi slova"

Snáď nechceš povedať, že tými služobníkmi slova sa stali priamo ako služobníci Biblie, ktorá v pravom slova zmysle vtedy ešte neexistovala. Je predsa zrejmé, že tými služobníkmi slova sa stali ako služobníci zvestujúci Pána Ježiša Krista...

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Jedinečnosť a pravdivosť

Príspevok od používateľa mil »

dedo napísal:Ešte otázka pre mil-a , takže to čo sa píše v NZ okolo Kristovho krstu považuješ za pravdivé? Môžem sa pýtať na ďaľšie domnelé biblické pravdy. Môže odpovedať aj pavel
Ak považujem slová Biblie za autoritu, tak nebudem predsa vyberať čo je pravdivé a čo nie nejakým dokazovaním. Považujem Bibliu za Pravdivé Slovo Božie. Ide tu predsa o vieru.

Skúsim napísať analógiu k vyučovaniu Slovom – Bibliou. Teda ak je pre nás to Slovo autoritou, teda Otec, Slovo a Svätý Duch čo je vo význame Boh.

Ak je pre nás autoritou Slovo a vieme že Otec, Slovo a Svätý Duch sú jedno, tak je potom aj našou autoritou tak Otec ako aj Svätý Duch, teda Boh.

Pozri, vysvetlím ti na príklade, že vierou sa dá poznať pravdu napríklad o nebezpečenstve drogy a závislosti na nej bez toho, aby sme k tomu použili nejaké dokazovanie na sebe.

Napríklad učiteľ napíše na tabuli žiakom slová z ktorých vyplýva, že závislosť na drogách je zlá.

Niektoré deti uveria učiteľovi, vezmú si to k srdcu a vyhýbajú sa drogám, teda správajú sa rozumne a to jedine preto, lebo uverili slovám učiteľa. Teda sú presvedčené o drogách že sú zlé bez toho aby ich vyskúšali na vlastnej koži.

Niektoré ale nedôverujú učiteľovi a na vlastnej koži si vyskúšajú závislosť na drogách, aby dokázali sami sebe, že to čo hovoril učiteľ je alebo nie je pravda.


Teraz sa pýtam, ktorí žiaci sa správali rozumne? Ktorí uverili čo napísal učiteľ, alebo tí druhí?

Napísať odpoveď