Prečo Biblia?

Otázky, odpovede, výklady, postrehy, názory...
Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa pavel »

Táto otázka tu v terajšom čase rezonuje najviac, no možno povedať, že je aj kľúčovou otázkou pre všetkých spochybňovačov a paradoxne i hľadačov Pravdy. Dovoľujem si uviesť pár riadkov od John W. Robbins (a), z roku 1994 publikácia spoločnosti Trinity Foundation

Cit:
Kresťanstvo vyznáva, že poznanie je zjavené Bohom. Kresťanstvo je pravdou vo forme výrokov, ktoré boli zjavené Bohom. Tieto tvrdenia sú spísané v 66 knihách Svätého Písma. Božie zjavenie je počiatočným bodom kresťanstva, jeho axiómou. Axióma, prvotný princíp kresťanstva, je nasledovná: „Len samotná Biblia je Slovo Božie.“
Axióma je z definície počiatočným bodom. Nič nemôže stáť pred ňou, je to prvotný princíp. Všetci ľudia a všetky filozofie majú axiómy, všetci musia svoje myslenie niekde začať. Je nemožné všetko dokázať. Vyžadovať si dôkazy o všetkom je iracionálna požiadavka. Kresťanstvo začína so 66 knihami Biblie, pretože poznanie - poznanie pravdy – je darom Božím.
Pravda je dar, ktorý Boh zjavuje človeku skrze svoju milosť; človek ju vlastnými silami nemôže odhaliť. Tak ako vlastnými silami človek nemôže dosiahnuť svoje spasenie, ale musí byť zachránený len Božou milosťou, tak nemôže z vlastných síl dosiahnuť poznanie, ale dostáva ho ako dar od Boha. Bez Božej vôle a mimo nej nemôže človek nič urobiť a bez Božieho zjavenia nemôže človek nič vedieť.

To ale neznamená, že môžeme poznať len jednotlivé výpovede Biblie. Môžeme poznať aj ich logické dôsledky a rozumieť im. Westminsterské vyznanie viery zo 17. storočia, jedno z najstarších kresťanských vyznaní, hovorí:
„Autorita Svätého Písma, pre ktorú sa mu (Svätému Písmu) má veriť a poslúchať ho, nie je závislá na svedectve kohokoľvek z ľudí alebo nejakej cirkvi, ale výlučne na samotnom Bohu (ktorý je Pravda sám v sebe), autorovi Svätého Písma; a má sa prijímať, pretože je Slovom Božím.
Celá Božia rada, čo sa týka všetkých vecí potrebných na Jeho vlastnú slávu, spasenie človeka, vieru a život, je buď priamo vyjadrená v Svätom Písme, alebo sa dá cez správny a nevyhnutný následok z neho odvodiť: k Písmam nesmie byť nikdy nič pridané – či už cez nové zjavenia Ducha alebo cez tradíciu ľudí.“

Všimnite si slová tohto vierovyznania: „celá Božia rada“ sa dá buď výslovne prečítať v Svätom Písme, alebo sa dá z neho odvodiť. Všetko, čo potrebujeme k viere a životu sa dá nájsť vo výrokoch Biblie, či už explicitne alebo implicitne. K tomuto zjaveniu nesmie byť nikdy nič pridané. Povolené sú len logické odvodenia z výpovedí Písiem.

Princípy logiky – argumentácia cez správne a nevyhnutné následky - sú obsiahnuté v samotnej Biblii. Každé slovo Biblie, od bereshith (na počiatku) v 1. Mojžišovej 1:1 až po Amen v Zjavení 22:21, je príkladom základného zákona logiky, zákona protirečenia. „Na počiatku“ znamená na počiatku; a nie sto rokov alebo hoc aj len jednu sekundu po počiatku. „Amen“ vyjadruje súhlas, nie nesúhlas. Keď Boh povedal Mojžišovi svoje meno „Som, ktorý som“, demonštroval tak logický zákon identity. Zákony logiky sú obsiahnuté v každom slove Svätého Písma. Deduktívne myslenie je hlavným nástrojom pre pochopenie Biblie.
Biblia je naším jediným zdrojom pravdy. Ani veda, ani história, archeológia, či filozofia nám nemôže poskytnúť pravdu. Kresťan musí brať vážne varovanie apoštola Pavla Kološanom: „Hľaďte, aby vás niekto nezajal v lúpež filozofiou a prázdnym zvodom učiac podľa podania ľudí, podľa živlov sveta a nie podľa Krista; lebo v ňom prebýva všetka plnosť božstva telesne, a ste v ňom naplnení....“

lubond
Príspevky: 24
Dátum registrácie: So Nov 06, 2010 13:42

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa lubond »

Presne tak len sa držte svojej biblie ako opilec svojej fľaše...len prosím neotravujte tým triezvych ľudí a nemiešajte sa do politiky a už vôbec nie do vedy či iných vecí :lol:

K tej vašej neomylnej biblii:
Ateista: Takže Bůh stvořil vesmír, zavěsil na nebe hvězdy, vytvořil zvířata, ale k tomu aby lidem dal knížku o sobě potřeboval xxxxxxx x xxxxx, kterým ji diktoval do hlavy (což je zcela neodlišitelné od zapisování jejich vlastních výmyslů) a pak potřeboval ještě aby si lidé udělali koncil kněží a tam si vybrali co si do finální knížky dají.

Otec Eustach: Ano.

Ateista: Otče, proč myslíte že se některé knihy do Bible nedostaly, nebyly snad všechny psány z božího vnuknutí?

Otec Eustach: No víte, v některých byly až moc velké hlouposti. Malý Ježíš zlobil svými zázraky otce, xxxxxxxx a to se evidentně nemohlo stát, to by Ježíš nedělal, to si někdo vymyslel (viz. evangelium Sv. Tomáše, apokryfní kniha).

Ateista: Zatím co jeho narození panně - populární mýtus u dalších náboženství, nebo jeho zmrtvýchvstání - populární mýtus náboženství ve Středomoří je v pořádku a zcela normální. Jak to že si při splácávání Bible mohli lidé vybírat co je už moc xxxx a co ne?


Zdroj:http://buhneni.cz/bible_slovo_bzi.htm

Príspevok porušuje pravidlá fóra bod II. Berte to prosím ako prvé upozornenie... admin

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa stefan »

pre.: lubond,
...bola raz jedna prekrásna záhrada a v nej Adam s "muženou". V strede záhrady rástli dva stromy, jeden strom večného života a druhý strom dobra a zla, ale len z tohoto stromu mali zakázané jesť. No nakoniec predsa len došlo k tomu, že bolo z neho jedené. Prečo asi?
Ak máš zdravý a funkčný mozok, mal by si na to prísť aj sám, pretože doposial, vyplývajúc z tvojho štýlu odpovede je nám jasné, že sám si nespoznal čo je dobro, lebo len prvky zla sú obsiahnuté v tvojej odpovedi aj napriek tomu, že vláčiš v sebe ducha. Ducha, ktorým nás Boh vyzbrojil, aby sme mohli klučkovať vo svete duality dobra/zla, je jedno či sme žid, či pohan. Je jedno či sme "teista" či "ateista".To však signalizuje, že DUALITA je nesmierne potrtebná v materiálnom svete a môžeš tri krát hádať k čomu je potrebná.

Ako Pavel citoval z článku.:
Rada (od slova poradiť) je buď priamo vyjadrená v Svätom Písme, alebo sa dá cez správny a nevyhnutný následok z neho odvodiť
.

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa svklampard »

jedine zase tu pisete o neomylnosti bible ved to pisali ludia , pavel vies co su LUDIA- ja sa drzim faktov ale mne je to uz jedno ........

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa pavel »

pavel vies co su LUDIA- ja sa drzim faktov ale mne je to uz jedno ........
Aj mne sú už tvoje príspevky jedno, ( a už dlho ak si si nevšimol)

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa stefan »

svklampard napísal:jedine zase tu pisete o neomylnosti bible ved to pisali ludia , pavel vies co su LUDIA- ja sa drzim faktov ale mne je to uz jedno ........
To je FAKT, písali to ľudia.
Ale je ďalším FAKTOM, že Boh nie je žiadna OSOBA a z toho dôvodu nie potrebné si predstavovať že má ruky, aby mohol písať, avšak má nesmiernu MOC niekomu to VNUKNÚŤ, cez DUCHA, ktorého má človek od NEHO prepožičaného. Takže keď človek niečo robí (z JEHO vôle), tak akoby to robil ON SÁM. Používa ruky človeka cez SVOJHO DUCHA, človeka, ktorému ho prepožičal. Takže spojivkom medzi Bohom a človekom je JEHO DUCH prepožičaný NÍM človeku a BOŽÍM DUCHOM.
Ak rozmýšľaš logicky, nemal by si uhnúť z myšlienkovej línie.
Ale to už by ti nemalo byť potom až tak celkom jedno.

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa svklampard »

To je FAKT, písali to ľudia.
Ale je ďalším FAKTOM, že Boh nie je žiadna OSOBA a z toho dôvodu nie potrebné si predstavovať že má ruky, aby mohol písať, avšak má nesmiernu MOC niekomu to VNUKNÚŤ, cez DUCHA, ktorého má človek od NEHO prepožičaného. Takže keď človek niečo robí (z JEHO vôle), tak akoby to robil ON SÁM. Používa ruky človeka cez SVOJHO DUCHA, človeka, ktorému ho prepožičal. Takže spojivkom medzi Bohom a človekom je JEHO DUCH prepožičaný NÍM človeku a BOŽÍM DUCHOM.
Ak rozmýšľaš logicky, nemal by si uhnúť z myšlienkovej línie.
Ale to už by ti nemalo byť potom až tak celkom jedno.
boh je duch , clovek je tiez svojim sposobom duchovna bytost. ja biblii neverim tak ako vy, beriem ju ze ju napisali ludia ktory poznanie duchovneho charakteru mali ale neberiem ju doslovne....fundametalistycky a uz vobec nerobim to ze vytrhavat s kontextu alebo doplnanie inymi castami (vetami ) moze mat za nasledok uplne iny vyznam ....neberiem to doslova ako božie slovo......

prvy fakt- napisali to ludia, fakt druhy-ani jeden z evanielistov nepoznal jezisa osobne ,najstarsia cast z noveho zakona su listy pavlove-ktore pisal svojim zborom da sa povedat.
len tuna sa mi vidi ze an zaklade biblie vytvarate obraz boha ......
co sa tyka to co si napisal stefan je vec viery nemam nic proti tomu ale potom je otazka ci boh nepostupoval rovnako pri korane ? apokryfne evanielija? pripadne ine........moslim by mi povedal ze mohameda inspiroval boh(alah) .......

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa stefan »

pre svklampard .:
Nuž potom je to stebou veľmi ťažké, ale aj napriek tomu by som rád položil jednu otázku. nemusíš však na ňu odpovedať, ak ti v tom niečo bráni. Napísal si.: Boh je Duch s takou samozrejmosťou ako keby si tomu veril - neviem však ako hlboko veríš. Ale to je jedno.
Tá otázka znie (stále sa jedná len o posmrtný život).:
Vieš, že existuje nejaký posmrtný život a že bol ponúknutý ľudstvu cez Vieru.
Chcel by si žiť ďalej po smrti, alebo ti je to jedno?
Neodpovedaj príliš zbrklo, premýšľaj, použi toho istého Ducha ako ja a určite ti poradí. Vieš identifikovať Ducha? To je ten blbec, čo ti každý večer, keď si ľahneš spať kecia bez prestania, počuješ ho odpovedáš mu a ty si myslíš, že sú to len tvoje myšlienky. Omyl. Ty sa rozprávaš, vedieš vnútorný dialóg a nevieš s kým? To je On, ten Duch pravdy. Ty však musíš klásť otázky nie on a on ti odpovie. Žial, nakoniec zvíťazí (u teba) tvoj vlastný rozum. O tom to je. Používať výhradne svoj vlastný mozok je v Genezis definovaný ako hriech. Pozri Prísl.16:9, alebo Múdr.1:5-7, Sír.17:6 atd, atd,... Pochybujem, že by sa toľkí pisatelia dohodli na znení veršov, nesúcich atribúty fungovania Ducha v človeku. Nad týmito vecami uvažuj a nezaťažuj sa nezmyslami faktov, ktoré v tebe vyvolávajú falošnú ilúziu o Bohu a pochádzajú od vzdorovitých neznabohov.
Už som ti niekde napísal, že som bol zarytým faktografom, ale od určitej doby je Biblia pre mňa literatúrou FAKTU a Pravdy.
Ak si už raz napísal, že "Boh je Duch" už nemáš ďaleko od pravej Viery, rob s tým niečo prosím ťa.
Aké fakty ťa vôbec zaujímajú čo sa Boha týka? Skús, napíš, možno nájdeme spoločnú reč trebars aj na "ss".

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa svklampard »

Chcel by si žiť ďalej po smrti, alebo ti je to jedno?
toto je tazka otazka pretoze neviem co bude po smrti, kazdopadne ktory clovek by nechcel avsak je milion teorii co bude po smrti preto sa tym nezaoberam velmi co bude po smrti pretoze mi moze usjt zivot ktory mam ...neviem od koho neviem ako dlho.... LUDIA ZARUCENE HOVORIA O TOM KDE NEBOLI O MIESTE KTORE NEPOZNAJU NA ZAKLADE TEORII KTORE POCULI.....

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa pavel »

toto je tazka otazka pretoze neviem co bude po smrti, kazdopadne ktory clovek by nechcel avsak je milion teorii co bude po smrti preto sa tym nezaoberam velmi co bude po smrti pretoze mi moze usjt zivot ktory mam
Ale mal by si priateľu, veru mal... inak ti ostáva len to co si tu užiješ a teraz... a ak veríš len tomu, a nechceš sa zaoberať tým čo bude potom, tak teda si sakra užívaj na plné pecky ... lebo za pár rokov pre teba všetko skončí a už nebude čo užívať ...

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa svklampard »

Ale mal by si priateľu, veru mal... inak ti ostáva len to co si tu užiješ a teraz... a ak veríš len tomu, a nechceš sa zaoberať tým čo bude potom, tak teda si sakra užívaj na plné pecky ... lebo za pár rokov pre teba všetko skončí a už nebude čo užívať ...
pozrite jedine co clovek ma pritomny okamih, jedine s nim može narabat, minulost ani buducnost sa menit neda, to ze sa zameriavam na priomnost neznamena ze si zivot uzivam snazim sa zit zodpovedne a s vedomim ze co zasejem zoznem .....viete je to ine zit a uzivat si lebo ak clovek vníma ze cez neho prechadza tvoriva sila ktorú ma moc menit podla svojho uvazenia na dobrealebo zle veci asi sa potom k zivotu stavia inak ......

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa stefan »

svklampard uviedol.:
.....viete je to ine zit a uzivat si lebo ak clovek vníma ze cez neho prechadza tvoriva sila ktorú ma moc menit podla svojho uvazenia na dobrealebo zle veci asi sa potom k zivotu stavia inak ......
Správne hovoríš, že je rozdiel medzi žiť a užívať si. Myslím, že pokračovanie citátu je už tak trochu vyznaním "akejsi viery", keď vnímaš tú tvorivú Moc a dispozičné právo voľby medzi dobrom a zlom, len to slovko "asi" tam hrozne zavadzia.
Keďže nechcem byť domýšlavý, zver sa nám s pohnútkou - stavania sa k životu.: hovoríš o nás, alebo len o sebe?
...
pozrite jedine co clovek ma pritomny okamih, jedine s nim može narabat, minulost ani buducnost sa menit neda
Možno neuveríš, ale nemáš celkom pravdu, pretože práve prítomným okamihom rozhoduješ o svojej budúcnosti. To je to čo často spomína "mil a pavel" a oni majú pravdu.: čo zaseješ (teraz), to budeš žať (potom v budúcnosti). V účasnosti, teda to čo prežívaš teraz, je plodom toho, čo si zasial minule. To je tá tvorivá MOC, ktorá ti tvorí budúcnosť. Budúcnosť, prítomnosť, ale aj minulosť nie je totožná s nejakým "osudom". Osud, je ezoterickým bludom. Ono je to v podstate tak, že pokial činíš, povieš, jednáš, alebo čokoľvek urobíš a urobíš to podľa Božej vôľe (nie vlastnej), tak jeho Moc ti prinesie v budúcnosti krásne zrelé plody (obrazne povedané). K tomu však človek potrebuje vyspelé "svedomie", ktoré je prirodzeným regulátorom živeným Duchom Sv. cez nám prepožičaného ducha samotným Bohom...
...
úrivok.:

Kód: Vybrať všetko

Kým človek žije, má vždy možnosť volby medzi dobrom a zlom, a to aj v najťažších životných situáciách. Kým človek aspoň situačne volí dobro, vzdoruje zlu, počúva hlas svedomia.
       Ak hlas svedomia potlačíme, úplne prepadneme zlu.: sme plní zloby, závisti, nenávisti bez toho, aby sme si to niekedy plne uvedomovali. Prežívame často svoj stav tak, že „na vine sú tí druhí“ a my na nich len reagujeme – však to robia aj oni mne. Zlo sa tak stáva súčasťou a programom nášho života. Znenávidíme dobro a jeho nositeľov. Knieža, alebo pán zla, teda „DIABOL“ je veľmi inteligentná bytosť. Má možnosť vstupovať do nášho vedomia, znehodnocovať dobro jeho podceňovaním, prekrúcať dobrotu Boha – „aj ak ti Boh neodpustí“ – propagovať zlo v tých najkrajších zmyslových „obaloch“, len aby nás pomýlil, dezorientoval, viedol a získal. Je nám dokonca ochotný „pomáhať“ v rôznych zištných a zmyslových dobrách. Využíva často heslá o osobnej slobode (robiť, čo sa nám páči bez ohľadu na iných). Hovorí, že láska je výlučne záležitosť tela a „prirodzená potreba“ moderného človeka. Podnecuje telesnú žiadostivosť, fantáziu, túžbu po peniazoch, kariére, moci, nie k službe aj iným, ale výlučne pre seba. Pravda je podla neho to, čo slúži nám, čo sa hodí k našim zištným cieľom. Objektívne dobro, nezištná láska, obetovanie, odpúšťanie a pod. „sú nezmysly na útechu slabých a neschopných“ atď, atď. Sú to ťažké a zložité stavy. Človek, aby z nich unikol, potrebuje nadprirodzenú milosť. Približne takú, akej sa dostalo zločincovi na kríži, prosiaceho Krista, aby si spomenul na neho, keď bude v raji, alebo Petrovi, keď trikrát zaprel Krista, alebo ajJudáš, čo zradil, neuniesol váhu ťažkéj zrady (ťažoby svedomia) a obesil sa.
viac tu.:
http://www.novovek.szm.com/1618607.htm
Ak toto človeku bude jasné, ako funguje Duch Sv. v ňom, ak bude vedieť načo má rozum a čo všetko rozum dokáže, veľmi správne ukončuješ konštatovaním.:
asi sa potom k zivotu stavia inak .....
Nemám čo dodať.

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa svklampard »

to stefan
Možno neuveríš, ale nemáš celkom pravdu, pretože práve prítomným okamihom rozhoduješ o svojej budúcnosti. To je to čo často spomína "mil a pavel" a oni majú pravdu.: čo zaseješ (teraz), to budeš žať (potom v budúcnosti). V účasnosti, teda to čo prežívaš teraz, je plodom toho, čo si zasial minule. To je tá tvorivá MOC, ktorá ti tvorí budúcnosť. Budúcnosť, prítomnosť, ale aj minulosť nie je totožná s nejakým "osudom". Osud, je ezoterickým bludom. Ono je to v podstate tak, že pokial činíš, povieš, jednáš, alebo čokoľvek urobíš a urobíš to podľa Božej vôľe (nie vlastnej), tak jeho Moc ti prinesie v budúcnosti krásne zrelé plody (obrazne povedané). K tomu však človek potrebuje vyspelé "svedomie", ktoré je prirodzeným regulátorom živeným Duchom Sv. cez nám prepožičaného ducha samotným Bohom...
k tej buducnosti som to myslel skor tak ze clovek si casto krat planuje co bude a co nebude a casto krat to je inak ,niektory ludia ziju pre buducnost alebo pre minulost a ujde im to co maju v prítomnosti ...aj ked minulost by sme mali hlavne vyuzivat k pouceniu sa, a samozrejme veci by sme mali robit atk aby priniesli osoh......

existuje citát evanielijum tomasove ( nekanonicke )
63. Ježiš povedal: Bol bohatý človek, ktorý mal veľa majetku a povedal: Budem
svoj majetok využívať na to, aby som sial a žal, a opäť sial a plnil svoje
sýpky, aby mi nič nechýbalo. Takto rozmýšľal vo svojom srdci - a v tú noc
zomrel. Kto máš uši, počúvaj!
rovnako sa nieco podobne pise aj v kanonickych ....tym chcem len povedat to ze clovek jedine to co ma je pritomnost a suhlasim s tym ze clovek si volí a tým si tvorí budúcnost ale nemal by na nu moc mysliet ....
neverím na osud

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa stefan »

pre.: svklampard,
k tej buducnosti som to myslel skor tak ze clovek si casto krat planuje co bude a co nebude a casto krat to je inak ,niektory ludia ziju pre buducnost alebo pre minulost a ujde im to co maju v prítomnosti ...aj ked minulost by sme mali hlavne vyuzivat k pouceniu sa, a samozrejme veci by sme mali robit atk aby priniesli osoh......
"...k tej buducnosti som to myslel skor tak ze clovek si casto krat planuje co bude a co nebude". Dobre hovoríš a nesie to následky tvojich skúseností. Toto si uvedomuje väčšina ľudí a je to akýmsi faktom. Pokračuješ konštatovaním "...a casto krat to je inak...", toto je tým zakopaným psom našej nevedomosti - že nevieme výsledok. Písmo však hovorí.: Prajte si a bude vám dané !!!
Zdalo by sa, že by sa nám mali všetky priania vyplniť, ale ako si si všimol a to u teba oceňujem, že to veľakrát nie je tak. Prečo?
...
Ja to vidím asi takto.:
Ap.Pavol (nie len on) nás učí, že existujú dve skupiny populácie, mysliaci duchom a mysliaci vlastným rozumom (bez ducha).
Ale sú aj takí, čo myslia raz tak(s) a raz onak (bez ducha). Táto nestálosť pramení zo slabej Viery, ešte to nemajú zretelne na čele a ruke napísané. Ak sa prejaví na človeku silná viera a začne človek konať quazi Božiu vôľu, tak spoznáš, že množstvo vecí o ktorých snívaš a si ich praješ, vlastne vôbec nepotrebuješ a bez nich sa zaobídeš. Tým sa vlastne zbavuješ "mamonu", ktorý písmo označuje ako hriech - klaňanie sa "hmote" - falošnému božstvu. Ale spoznáš aj, že sa ti spústa vecí plní, možno sú to len maličkosti, ale predsa. Že sa ti spústa vecí plní prostredníctvom iných ľudí, ktoré ti Duch posiela do cesty. Snívať/priať si vo forme návodu alá ezoterika, alebo "secret" (Secret splnilo prianie len autorovy knihy - nabalil sa na nevedomosti iných) je zvod do jamy. Ak je to preskakovanie z "jednej strany na druhú" a je pri tom v tebe náznak viery, podliehame okamžite skúškam zo strany Boha a sme prekvapený a možno aj skormútený, že nám plán nevišiel. Všetké naše snaženie však závisí od práce s duchom.
K vysvetleniu tohoto rébusu by som použil z Písma výrok.: Príslovie 16:9
"Človek si v duchu rozvažuje svoju púť,
ale Pán riadi jeho krok"

Tu si ani neprdneme proti vôli DUCHA Pánovho (nie nášho, ním prepožičaného), On riadi to, či sa nám sen /prosba splní, alebo nie. Ako príklad z písma, by som doporučil preštudovať tú časť, keď Jakob zápasil s Bohom (nie proti nemu, ale s ním po jeho boku - to znamená, že dostal od neho rozum, bola mu zjavená pravda, ako sa vysporiadať s problémom so svojim vlastným bratom), to je tá časť s tým rebríkom a anjelmi (to neboli kozmonauti). To presne prebieha v každej hlave človeka, keď rieši svoje problémy. Výrok.: "ale Pán riadi jeho krok" je tým vysvetlením, že ti pripravuje cestu, ako náš sen doviesť k šťastnému koncu.
....
Z toho plynie poučenie.: Praj si, snívaj, ale po boku Boha (teda duchom a nie vlastným rozumom). Človek používajúci len vlastný rozum, je na úrovni zvieraťa, preto nás Boh v tom prípade menuje "hovädá" a to je tým hriechom (kedykoľvek sa tak chováme/rozmýšľame/jednáme). Ďalší príklad sa odohral v rajskej záhrade. Ženina/mužena to bola, čo odtrhla ovocie zo stromu "poznania", Adam v tom nemal svoje vlastné prsty, ale ten hriech vlastne uskutočnila tá polovica z Adama (v Písme hojný výrok "synovia Adamovi) z ktorej pozostávala aj Eva. Problém z rajskej záhrady je ťažiskom vysvetlení o hriechu, na ktoré RKC nemá dostatočne uspokojujúce vysvetlenie.
...
Výrok.: "Človek si v duchu rozvažuje svoju púť" (Duch je ten čo nám sprostredkováva myslenie a máme ho všetci 1.Kor.12:13), je platný aj pre tých, čo pracujú výhradne vlastným rozumom, rozdiel je len v tom, že si všetko musia sami vybehať, dávať úplatky, možno aj kradnúť, klamať a inak nedodržiavať spoločenské normy (Kaz.3:10-22 a 8:11 V Kaz.3:19 a 21 je chyba.: ...avšetko to má jedného a toho istého ducha,... podobne aj ...či duch synov človeka ... alebo či duch hoviad... nie ducha, ale DYCH - hebr. odem, zvieratá nemajú ducha, porovnávať sa dajú len rovnaké zložky tiel). V tomto prípade však Pán už neriadi jeho krok (Mudr.1:5-7 ..."Lebo pred pretvárkou uteká svätý Duch,...zaháňa ho približujúca sa neprávosť" - teda hriech, bo nemyslí podľa Božej vôľe).
...
...
Výňatok z Tomáša je krásnym príkladom, ako rozmýšľa človek, ktorý má síce pekné myšlienky, ale sebecké, taký idú do zahynutia. Príbeh je podobenstvom na syslie pohnútky človeka s jasným koncom. Keby však jeho myšlienky boli na bázi dobročinnosti (podeliť sa s tými, čo nemajú), teda verejného prospechu, koniec by bol úplne iný, Boh by mu zúročil jeho prianie, to všetko je vecou mysle - buď s duchom, či bez neho.
...
Musím zdôrazniť, že duch ťa vedie správnou cestou, len neschádzaj z nej. Moja mienka pramení z tvojho výroku.:
a samozrejme veci by sme mali robit atk aby priniesli osoh......
Mimochodom, keď už máš toho Tomáša pred sebou, pzri si č.11, 62, a 106. Pouvažuj nad tými výrokmi.

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa svklampard »

dobry typ na tie verse dumem nad nimi .....

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Prečo Biblia?

Príspevok od používateľa stefan »

pre.: svklampard,
dobry typ na tie verse dumem nad nimi .....
pomôžem len toľko aby som ti ulahčil dumanie, aj napriek tomu že som si vedomí, že nepoznáš pozadie týchto výrokov. Nie som tajnostkár, ale ťažisko vyriešenia sedí direkt v Genezis.
Bolo by neuvážené, keby sme tie verše neuviedli, kvôli "aj" náhodným čitateľom.:
č.11/. - ...v deň, keď ste boli jedným...
č.106/. - ...keď z dvoch urobíte jedného...
č.62/. - ...čo robí tvoja pravá, nesmie vedieť ľavá...

je to tak presne? ...lebo ja to mám v nemčine.
...
č.11 a č.106 hovorí o jednej a tej istej veci, pričom výrok z č.11 hovorí o počiatku a č.106 by malo byť ukončenie tej veci v tomto rébuse (vec ako vlastnosť, niečo neviditeľné nehmatateľné, ale predsa to máme).
č.62 je konečným - výsledným očakávaným zjavom, keď urobíme z dvoch jedného.
Nič si z toho nerob, pokial sa ti nepodarí porozumieť týmto výrokom, "neveriaci Tomáš" tiež nevedel o čom to slovo je a nikdy sa to asi ani nedozvedel, avšak záznam o tom urobil a kupodivu zostal neskomolený a presný vo význame, aj keď sa TomEv. nepokladá za skutočne inšpirované. Do ake j miery sa v ňom nachádzajú autentické slová Ježiša nik nevie, ale tieto tri vety dávajú hlboký zmysel genezisu a je v nich taká hlboká pravda, že nemôžem uveriť, žeby sa zaznamenali bezdôvedne a bozozmyslu - bez rozmyslu.
...
Pomôcka.:
Ľavá je tá, čo berie - dostáva (napr. peniaze, tovar, naturálie, dar apod.), väzba na materiálno tj.mamon - antikrist
Pravá je tá, čo platí (peniazmi, tovarom, naturáliami, daruje, a pod.), aj keď ľavá nesúhlasí, musí tj. vyššie uvedomenie - duch.
Aby bolo jasné, v pomôcke ide o ruku, ale vtexte TomEv. kto, alebo čo, ich riadi?
No, zdá sa, že som v tebe vzbudil záujem.
Myslím, že som ti cielene dosť napovedal... a prosím ťa neber to tak, že ťa nebodaj z niečoho skúšam, rozvoj ducha je prvoradý, ale nie pre bezduché úvahy a filozofovanie. Písmo nepustí. Na všetko sa musí nájsť dovysvetlujúci equivalent 2.Tim.3:15 .

Napísať odpoveď