MOCOU BOŽOU

Všetko o našom Stvoriteľovi
mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

MOCOU BOŽOU

Príspevok od používateľa mil »

Mocou Božou

Mnohí nie sú v stave plne pochopiť pravdu, že spasenie spod trestu za hriech je výlučne dielom Boha. Všetko, čo Boh koná pri vykúpení, zmierení a ospravedlnení človeka a pri darovaní večného života, je z Boha samého. Človek k tomu ničím nemôže prispieť. Hoci je to ľuďom často tak ťažko pochopiteľné, zdá sa, že pre mnohých vykúpených je ešte ťažšie pochopiť, že život, aký od nich teraz Boh očakáva, nie je z nich samých, ale z Jeho vlastnej moci. Z nedostatku známosti mnohí veriaci sa usilujú vo svojej vlastnej sile dosiahnuť vysoké ideály morálneho chovania, namiesto aby sa poddali moci Božej, ktorá ich učiní schopnými žiť podľa vysokých Božích noriem pod pôsobením milostí. keď si uvedomíme, že tieto normy sú na rovine Božej, je zrejmé, že treba čosi viac, než ľudské zdroje. Iba moc Božia môže v človeku spôsobiť život, ktorý by niesol pečať Božej prirodzenosti.

Skutočnosť, že pravý život v milosti je životom úplnej závislosti na Bohu je dôkazom, že tento život musí byť žitý v moci Božej. Ak by k tomu stačila sila veriaceho, stal by sa jeho život životom závislosti na sebe samom a nie na Bohu. Pri vyučovaní milosťou sa kladie veľký dôraz na to, že je to Boh, ktorý pôsobí; ,,lebo je to Boh, ktorý vo vás pôsobí i chcenie i činenie pre záľubu" (Fil. 2 : 13). „A Boh pokoja... nech vás učiní dokonalými v každom skutku dobrom, aby ste robili jeho vôľu, pôsobiac vo vás to, čo je ľúbe pred jeho tvárou" (Zid. 13 : 20-21). „... tak, že nie je ničím ani ten kto sadí, ani kto polieva, ale Boh, ktorý dáva vzrast" (I. Kor. 3.7). Keď Pavol o duchovných daroch a pravej službe, povedal: „A sú rozličné dejstvá, ale Boh je ten istý, ktorý pôsobí všetko vo všetkých" (I. Kor. 12 : 6). Písmo kladie dôraz na slabosť človeka, aby ešte viac vynikla pravda, že moc života v milosti je z Boha: „No ten poklad máme v hlinených nádobách, aby zvrchovanosť moci bola Božia a nie z nás" (II. Kor. 4.7). „Ale sami v sebe boli sme dostali odvetu smrti nato, aby sme nedúfali sami v sebe, ale v Bohu, ktorý kriesi mŕtvych" (II. Kor. 1.9). „Nie že by sme bolí dostatoční sami od seba niečo pomyslieť, ako sami zo seba, ale naša dostatočnosť je z Boha" (II. Kor. 3.5). Napomenutie „oddajte sa Bohu ako živí, vzkriesení z mŕtvych, a svoje údy za nástroje spravodlivosti Bohu" (Rim. 6 : 13) ukazuje, že moc je z Boha a nie z človeka, pretože nástroj je bez moci, ak nie je v rukách majstra. Tu vidno, ako je dôležité rozlišovať medzi pokusom slúžiť Bohu, a medzi tým, keď je človek v Božích rukách, aby ho On sám mohol používať. Mali by sme si byť ďalej vedomí toho, Že Boh si nepraje pomáhať veriacim aby niečo pre Neho konali. On sám chce konať dielo skrze nich. Pravý život v milosti má všetky zdroje v Bohu, lebo iba Boh sám činí s človekom milosť. Z toho vyplýva, že kedykoľvek sa v živote veriaceho vyskytne nejaký poklesok, je to dôsledok závislosti na sebe a nie na Bohu. Toto nezbavuje veriaceho zodpovednosti za svoj život, ale táto zodpovednosť sa musí podrobiť Božiemu vedeniu.

Tak, ako spasenie je z Boha, ale skrze Ježiša Krista, tak aj zbožný život, ktorý je z Boha, je skrze Ježiša Krista. Ježiš povedal: „bezo mňa nemôžete nič robiť " (Ján 15 : 5); a ďalej: ,,Ako mňa poslal ten živý Otec, a ako ja žijem skrze Otca, tak i ten, kto mňa je, bude žiť skrze mňa" (Ján 6 : 57). A Pavol povedal: „a žijem už nie ja, ale žije vo mne Kristus, a to, čo teraz žijem v tele, vo viere Syna Božieho žijem, ktorý ma zamiloval a vydal sám seba za mňa" (Gal. 2 : 20). Alebo tiež: „Všetko vládzem v tom, ktorý ma zmocňuje, v Kristovi" (Fil. 4 : 13). „Ale v tom vo všetkom statne víťazíme skrze toho, ktorý nás zamiloval" (Rim. 8 : 37). „Ale vďaka Bohu, ktorý nám dáva víťazstvo skrze nášho Pána Ježiša Krista" (I. Kor. 15 : 57). „No vďaka Bohu, ktorý nám dáva vždy víťazosláviť v Kristu a zjavuje skrze nás vôňu svojej známosti na každom mieste" (II. Kor. 2 : 14). Pavol napomína veriacich, aby boli „naplnení ovocím spravodlivosti, doneseným skrze Ježiša Krista, na slávu a na chválu Božiu" (Fil. 1 :11); a „aby mocneli v Pánovi a v sile jeho vlády" (Ef. 6 : 10).

Všetky tieto výroky Písma jasne učia, že dosiahnutie vysokých Božích noriem života v milosti je niečo viac, než pevný úmysel srdca, ako v prípade Daniela, nepoškvrňovať sa pokrmom z stola kráľovho. Môžu sa dosiahnuť iba skrze Pána Ježiša Krista. Oddelene od Krista nie je možné žiť pravý kresťanský život v milosti. Populárna predstava, že Kristus kráča vedľa veriaceho aby ho viedol, nie je adekvátnym vyjadrením Jeho prítomnosti a diela. On nielen že je s tými, ktorí v Neho veria, ale je priamo v nich! Zbožný život veriaceho nie je externá záležitosť; on vyteká znútra tak prirodzene, ako prameň vody. Je to vytekanie vnútri prebývajúceho Ducha Svätého zo samotnej bytosti veriaceho človeka. Ježiš povedal: „Kto verí vo mňa, ako hovorí Písmo, rieky živej vody potečú z jeho vnútra. Ale to povedal o Svätom Duchu, ktorého mali dostať uverivší v neho. Lebo ešte nebolo Svätého Ducha, pretože Ježiš nebol ešte oslávený" (Ján 7 : 38-39).

Je preto zrejmé, že zbožný život nie je iba potláčanie žiadostí prirodzeného človeka. V Rim. 7. kap. popisuje Pavol zápas a klesanie v živote, ktorého riadiacim princípom je úsilie potláčať zlo. Hovorí: „Lebo čo robím, neznám; lebo nerobím toho, čo chcem, ale činím to, čoho nenávidím... Lebo viem, že neprebýva vo mne, to jest v mojom tele, dobré. Lebo chcenie ovšem je pri mne, ale robenie dobrého nenachádzam; lebo nečiním dobrého, ktoré chcem, ale zlé, ktorého nechcem, to robím" (15, 18-19). Musí preto zvolať: „Ja biedny človek! Kto ma vytrhne z tela tejto smrti?" (v. 24). Ale túto otázku aj zodpovedá: „Ďakujem Bohu skrze Ježiša Krista, nášho Pána... Lebo zákon Ducha života v Kristu Ježišovi ma oslobodil od zákona hriechu a smrti... aby bolo naplnené právo zákona v nás, ktorí nechodíme podľa tela, ale podľa Ducha" (Rim. 7 : 25; 8 : 2, 4). Galatským píše Pavol: „Choďte Duchom a nevykonáte žiadosti tela" (Gal. 5 : l6). „Ale ovocím Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, dobrota, dobrotivosť, vernosť, krotkosť a zdržanlivosť" (Gal. 5 : 22). Všimnime si, že toto je ovocie Ducha. Ovocie nie je zo Zákona, ktorý obmedzuje a zakazuje; toto je podľa zákona života v nás. Všetko toto nás učí, že zbožný život je prirodzeným dôsledkom pôsobenia Ducha Svätého, prebývajúceho vo veriacom. Ovocie Ducha je tak prirodzené, ako ovocie na stromoch. Keď toto ovocie chýba, sú tu veci, ktoré brania pôsobeniu zákona ducha života v Kristu Ježišovi. Peter pripisuje Duchu očistenie duší poslušnosťou pravdy (1. Petra 1 :22). Pavol o všetkom, čo Kristus skrze neho vykonal, hovorí ako o výsledku moci Ducha Božieho, a modlí sa za všetkých veriacich, že by im „ráčil dať (Otec.) skrze svojho Ducha, mocou zosilnieť na vnútornom človeku" (Ef. 3 : 16).

Pravý život, žitý pod vplyvom milosti vyučujúcej nie je, ako sa všeobecne má za to, život jednotlivca s určitou pomocou Božou, najmä v kritických chvíľach, ale život Boha samého, skrze Ježiša Krista, Jeho Syna, v moci prebývajúceho Ducha Svätého. Je zjavený v tých, ktorí sa odovzdali Bohu a sú ochotní konať Jeho vôľu.





----------------------------------------
J.F.Strombeck

Juraj
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št Sep 22, 2011 9:39

Re: MOCOU BOŽOU

Príspevok od používateľa Juraj »

.... veľmi sa mi páči na tomto článku, že je vyzdvyhovaná moc Božia.
Chvála ti a sláva, Ježišu kriste
Nech tvoj Duch nás naplní tvojou mocou a silou :idea:

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: MOCOU BOŽOU

Príspevok od používateľa pavel »

Amen ;-)

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: MOCOU BOŽOU

Príspevok od používateľa mil »

Juraj napísal:.... veľmi sa mi páči na tomto článku, že je vyzdvyhovaná moc Božia.
Chvála ti a sláva, Ježišu kriste
Nech tvoj Duch nás naplní tvojou mocou a silou :idea:
Ak chceš si od J.F.Strombecka prečítať viac, tak tu je odkaz: http://www.krestan.sk/blog/selah?page=11

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: MOCOU BOŽOU

Príspevok od používateľa mil »

Odkaz na J.F.Strombecka bol presmerovaný na túto stránku

Napísať odpoveď