Byť ako Boh

Všetko o našom Stvoriteľovi
Používateľov profilový obrázok
javen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št Máj 24, 2012 7:20
Bydlisko: Spišské Tomášovce
Kontaktovať používateľa:

Byť ako Boh

Príspevok od používateľa javen »

A čo by som ľudskými jazykmi hovoril, aj anjelskými, a lásky by som nemal, bol by som iba cvendžiacim kovom a zvučiacim zvonom. A čo by som vedel aj prorokovať a poznal všetky tajomstvá a mal všetko možné poznanie, a čo by som mal takú vieru, že by som hory prenášal, a lásky by som nemal - nič nie som. A čo by som rozdal všetok svoj majetok, i telo si dal spáliť, a lásky by som nemal, nič mi to nepomôže.
Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, láska sa nevystatuje a nenadúva; nie je neslušná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nezmýšľa zle, neraduje sa z neprávosti, ale teší sa s pravdou; všetko znáša, všetkému verí, všetkého sa nádejá, všetko pretrpí.
Láska nikdy neprestane. Ale proroctvá sa pominú, jazyky umĺknu, poznanie sa pominie. Lebo sčiastky poznávame a sčiastky prorokujeme, ale keď príde dokonalé, čiastočné sa pominie. Keď som bol dieťa, hovoril som ako dieťa, zmýšľal som ako dieťa, usudzoval som ako dieťa; ale keď som sa stal mužom, zanechal som detské spôsoby. Doteraz totiž vidíme len hmlisté obrazy, akoby v zrkadle, ale potom tvárou v tvár. Doteraz poznávam čiastočne, ale potom poznám tak, ako aj mňa poznal (Boh). Teraz však zostáva viera, nádej, láska, to troje, ale najväčšia z nich je láska
Vychádzam z 1 listu Korintským 13,1-13. Ak kráčame po ceste pravdy, lásky a viery mali by nás charakterizovať všetky spomenuté vlastnosti z 1 listu apoštola Pavla Korintským, sme však iba ľudia a robíme chyby, dokonalý nie je nikto jedine Boh a preto sa mu nemôžeme v tomto smere nikdy vyrovnať, ale mali by sme sa aspoň snažiť byť ako On. Nie je to ľahká cesta, sám zisťujem, že robím chyby skoro každý deň, ako potom dosiahnem takú dokonalosť ako má Boh? Je to vôbec možné? Ak kráčame cestou pravdy musíme si priznať, že sme len slabý ľudia a robíme zlé, čo nechceme. (Rim 7,19) Kto sa snaží o dokonalosť musí denno denne zápasiť z ľudskou prirodzenosťou a náklonnosťou k hriechu. Zákon nás usvedčuje priamo z hriechu, ale vďaka Bohu skrze Ježiša Krista, nášho Pána! A tak teda ja - ten istý - svojou mysľou slúžim zákonu Božiemu, telom však zákonu hriechu. (Rim 7,25) Podľa ( Genesis 3,1-7 ) je hriechom ak sa chceme vyrovnať Bohu, ale musíme zvážiť v čom chceme byť ako Boh. Podľa Genesis 3,1-7 je hriechom ak sa snažíme Boha nahradiť dosiahnutými vedomosťami, inteligenciou, to je nesprávna cesta, potom sa schvaľuje interupcia, homosexuálne vzťahy a iné hriechy namierené proti ľudskej prirodzenosti a láske. Boh nám dal rozum, aby sme Ho poznávali, máme sa snažiť o dokonalosť, dokonalosť ktorá je trpezlivá, lebo láska je dobrotivá, nezávidí, láska sa nevystatuje a nenadúva; nie je neslušná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nezmýšľa zle, neraduje sa z neprávosti, ale teší sa s pravdou; všetko znáša, všetkému verí, všetkého sa nádejá, všetko pretrpí. To je pravá a dokonalá cesta k sebaovládnutiu, takouto cestou dosiahneme pravú dokonalosť ktorú od nás Boh očakáva.

marek
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 6:45

Re: Byť ako Boh

Príspevok od používateľa marek »

javen
Ak kráčame po ceste pravdy, lásky a viery mali by nás charakterizovať všetky spomenuté vlastnosti z 1 listu apoštola Pavla Korintským


Mali by nás charakterizovať, alebo musia?
Ak je viera v Boha postavená na tom, že by nás mali charakterizovať, potom je naša viera v poriadku.
Ale ak je viera v Boha postavená na tom, že nás musia charakterizovať, ale necharakterizujú...
sme však iba ľudia a robíme chyby, dokonalý nie je nikto jedine Boh a preto sa mu nemôžeme v tomto smere nikdy vyrovnať, ale mali by sme sa aspoň snažiť byť ako On.
A opäť. Mali by sme sa snažiť byť ako On? Alebo musíme byť ako On?
Alebo inak. Pretože sme uverili, tak Boh chce aby sme boli nedokonalým obrazom Božím, alebo naopak, pretože sme uverili, tak Boh chce, aby sme boli dokonalým obrazom Božím?
A čo dokazovalo, že Kristus, ktorý prišiel na zem v tele človeka, je Synom Božím? To, že sa snažil byť dokonalým obrazom Božím, alebo to, že bol dokonalým obrazom Božím?
A ďalej. Kto vlastne chce? Chceme my dosiahnuť dokonalosť Božiu, alebo chce Boh, aby sme boli dokonalý ako On.
Ak chceme my dosiahnuť dokonalosť Božiu, tak ju chceme dosiahnuť skrze seba a je prirodzené, že ju nedosahujeme.
No ak chce Boh, aby sme boli dokonalý ako On, tak prečo by tomu, kto ho o to požiada, Boh nedal, aby bol dokonalý ako On? A čo myslíš, čo chce Boh? Aby sme mu slúžili na slávu, alebo aby sme mu slúžili na potupu? Lebo je snáď zlé a trúfalé, požiadať a chcieť byť v láske, keď láska je Boh a láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, láska sa nevystatuje a nenadúva; nie je neslušná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nezmýšľa zle, neraduje sa z neprávosti, ale teší sa s pravdou; všetko znáša, všetkému verí, všetkého sa nádejá, všetko pretrpí.
Nie je to ľahká cesta, sám zisťujem, že robím chyby skoro každý deň, ako potom dosiahnem takú dokonalosť ako má Boh? Je to vôbec možné?


Nie, to je nemožné, človek totiž nemôže byť dokonalý ako Boh, pokiaľ nepochopí, že dokonalým, človeka robí Boh. A teda domnievam sa, že takú dokonalosť, akú má Boh netreba dosiahnuť, lebo je to nemožné. O takú dokonalosť ako má Boh, treba Boha požiadať... Lebo Božiu dokonalosť človek nedosahuje skrze telo a teda skrze svoju vôľu a vlastnou vôľou, ale skrze Ducha a teda skrze vôľu Božiu. A Duch je dar, ktorý človeku prideľuje Boh. Veď Boh je dobrý, tak prečo by takýto dar Boh nepridelil tomu, kto ho o to požiada, keď aj zlý človek vie dávať dobré dary svojím deťom, tak o čo skôr Boh...

Používateľov profilový obrázok
javen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št Máj 24, 2012 7:20
Bydlisko: Spišské Tomášovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Byť ako Boh

Príspevok od používateľa javen »

A teda domnievam sa, že takú dokonalosť, akú má Boh netreba dosiahnuť, lebo je to nemožné.
Je to priam nutnosť, ide o otázku života a smrti.
A ako sme niesli obraz zemského, tak ponesieme aj obraz nebeského.

marek
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Po Okt 11, 2010 6:45

Re: Byť ako Boh

Príspevok od používateľa marek »

javen
Je to priam nutnosť, ide o otázku života a smrti.
To je protikladná odpoveď k tvojim predchádzajúcim vyjadreniam, ktoré sa niesli v zmysle "mali by sme" a "či je to vôbec možné."
Teda predpokladám, že si pochopil a zmenil názor...

Používateľov profilový obrázok
javen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št Máj 24, 2012 7:20
Bydlisko: Spišské Tomášovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Byť ako Boh

Príspevok od používateľa javen »

Teda predpokladám, že si pochopil a zmenil názor...
Môj názor je stále ten istý v zmysle (Žid 13,18).

Napísať odpoveď