Čo je vôľa Božia...?

Všetko o našom Stvoriteľovi
zvedavy
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St Jan 04, 2012 23:08

Čo je vôľa Božia...?

Príspevok od používateľa zvedavy »

Potrebujem poradiť a preto sa chcem len spýtať čo je vôľa Božia a ako ju činiť.

zvedavy
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St Jan 04, 2012 23:08

Re: Čo je vôľa Božia...?

Príspevok od používateľa zvedavy »

Tiež sa chcem pozdraviť so všetkými ktorý sem prispievajú a chodia.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo je vôľa Božia...?

Príspevok od používateľa pavel »

Zdanlivo jednoduchá otázka ... ale iba zdanlivo.

zvedavy
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St Jan 04, 2012 23:08

Re: Čo je vôľa Božia...?

Príspevok od používateľa zvedavy »

Ďakujem Pavel za dobrý článok, ale aj tak by ma zaujímala tvoja vlastná skúsenosť s plnením Božej vôle.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Čo je vôľa Božia...?

Príspevok od používateľa pavel »

Keby som to mal vyjadriť v percentách, tak Božiu vôľu plním cca na 20%, čo je žalostne málo...

Dobrou správou ale je, že v podstatných veciach, kedy sa moje prirodzené ja prieči Božej vôli vždy príde k situácii, kedy ma sám Boh dovedie k tomu, aby som jeho plán vykonal, alebo sa navrátil medzi jeho deti. Nie je to pravda vždy bez následkov, ale veď o tom píše vo svojom slove... napr. Židom 12:6-11 porovnaj s 1Kor 11:32 a s 2Timoteovi 3:16-17

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Čo je vôľa Božia...?

Príspevok od používateľa stefan »

Pvel,
Keby som to mal vyjadriť v percentách, tak Božiu vôľu plním cca na 20%, čo je žalostne málo...
...súhlasím s tebou, že si dokázal čo len odhadnúť tie percentá a priložil ich sem. To nie je sebakritika, to je určitá forma uvedomenia - poznania a zároveň "výkrik žalostného pokánia" sťaby Jóba. Vyzerá to tak, že si si ukrojil dobrú dávku zo stromu poznania (Boh sám nám ju prideluje a sám meria množstvo dávky). Svedčí o tom aj tvoj nasledovný výrok.:

Kód: Vybrať všetko

...že v podstatných veciach, kedy sa moje prirodzené ja prieči Božej vôli vždy príde k situácii, kedy ma sám Boh dovedie k tomu, aby som jeho plán vykonal, alebo sa navrátil medzi jeho deti.
Tieto isté skúsenosti môžem len potvrdiť a apeloval by som tu na prácu s duchom, ktorého máme prideleného, aby nám otváral oči a aby sme rozpoznali (o tom je strom poznania), uvedomili si čo sa "prieči Božej vôli" a koniec koncov to aj oľutovali v srdci. Ako príklad nám slúži Jakobov boj s Bohom a anjeli vystupujúci a zostupujúci po rebríku. To je typický príklad Božej vôle - tak by sme mali rozjímať pred každým naším činom a mať na pamäti o čom svedčia výroky z
Pr.16:9
"Človek si v duchu rozvažuje svoju púť (čin, ktorý ide uskutočniť), ale pán riadi jeho krok".
Nasledovný výrok je v Mudr.1:5-7
"Lebo pred pretvárkou uteká svätý Duch výchovy, vzďaluje sa od pochabých myšlienok, zaháňa ho približujúca sa neprávosť".

Nie je jednoduché kľučkovať v tomto materiálnom svete medzi dvomi stavmi "proti a podľa" Božej vôli a je nutnosťou každého kresťana porozumieť výroku, ktorý si uviedol z 2.Tim.3:16, ktoré hovorí o tom, "že každé písmo vdýchnuté Bohom, je aj užitočné na vyučovanie a karhanie, na naprávanie a výchovné káznenie v spravedlivosti" a to je Božia vôľa.
Koniec koncov, naše konanie proti vôli Božej, je v podstate konaním podľa vôle Božej, pretože to zariadil tak, aby sme sa z toho poučili - zase sme pri stome rozpoznania.

Predpokladám, že prispievateľ "zvedavý" očakáva od nás nejaké podrobnejšie či presnejšie vysvetlenie. Myslím, že na začiatok by mu postačovalo prelúskať sa cez poučenia z Pavlových listov, kde sa vysvetluje práca tela a Ducha.. : Gal.5:16-26 a poučenie o stave človeka v Kristu s rozlišovaním mysle tela a maysle Ducha Rim.8:5-11
Ako skúšku na sebe odporúčam:
Sondu do minulosti a rekapitulovať, čo som urobil zle a následne sa mi nevodilo dobre, prípadne opačne, čo som urobil dobre a dostalo sa cti a uznania. Pavel to už vníma presne. Ale ako spomína, nehorázne ťažké dodržať.
Pozorne sleduj napr. okolie, priateľov. Predovšetkým počet, koľko máš priateľov a skús uvažovať, kto z nich by dal za teba ruku do ohňa (do ohňa nie doslovne, ale napríklad, kto z nich by ti šiel za ručiteľa k milionovému úveru). Potom sú tu ešte taký, ktorý by len chceli byť tvojimi priateľmi - skúmaj ich pohnútky prečo. Psychologické štatistiky uvádzajú, že človak je schopný mať max. 75 priateľov, avšak súčasná prax nám dokazuje, že ich počet zrátame na prstoch jednej ruky a ten čo namá žiadnych priateľov stavia okolo seba betónové vysoké múry s kamerami, lebo je presvedčený, že všetci sme zlodeji. Čo je tiež Božia vôla a samozrejme, kto to vidí, zdravé pochopenie stromu poznania. Dobro a Zlo - dualita ako nutnosť.

Napísať odpoveď