Sola scriptura

Otázky, príspevky z KC/RKC a vaše reakcie umiestňujte sem
Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa Simon »

Síce neuznávame sola scriptura, ale plne rešpektujeme Písma, čo dokazuje fakt, že naša viera je 100% biblická. Z toho dôvodu nemôžeme akceptovať sola scriptura, ktorá, nehnevaj sa, ak môžeš, v Biblii nie je.
Prezradím ti, v čom robíte chybu. Kresťanstvo nie je sola scriptura. To tvrdí Ježiš.
Jn5,39: Skúmate Písma, lebo si myslíte, že v nich máte večný život, a práve ony svedčia o mne.
Kresťanstvo je sola Kristus.
Jn5,40: Lenže vy nechcete prísť ku mne, aby ste mali život.
Je jedno sola. Keby bolo viac sola, tak to nie je sola. Teda nepridávaj ku Kristovi ešte sola gratia alebo sola fide, pretože to nie sú sola, lebo pramenia zo sola Kristus. Lebo keď poznáš Krista, toto ti daruje.
Keď príjmeš autoritu Krista, tak nebudeš mať problém prijať autoritu hriešnikov nad sebou.
A mne je medzi hriešnikmi dobre. Veď Kristus prišiel iba kvôli nám!
Mt9,13: Choďte a naučte sa, čo to znamená: »Milosrdenstvo chcem, a nie obetu.« Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov."

Mk2,17: Ježiš to začul a povedal im: "Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí. Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov."

Lk5,32: Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov, aby sa kajali."
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa mil »

Vložil si toho dosť no podstatnému si sa vyhol. Tvojou odpoveďou na otázku by tvoje argumenty padli. Ta čo Simon odpovieš na jednoduchú otázku?

cit:A čo keby ti tvoj stlp pravdy - RKC, povedala, aby si zobral meč a išiel oslobodiť svätú zem, Jeruzalem a pod. Aby si šiel zabíjať neveriacich a oslobodiť nevinných, aby si šiel a spálil všetky národné Biblie a pod. Šiel by si?

Predsa je RKC tvoj stlp pravdy. Čo na tom, že biblia hovorí milovať aj nepriateľa, tvoj stlp pravdy hovoril zabi nepriateľa!

Tak čo, počúvol by si svoj stlp pravdy Simon?

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa mil »

Tie inky ťa krmia klamstvom

Prečo RKC zbraňovala šíreniu Biblie v rôzných prekladoch a jazykoch, ak sami teraz vidíme, že aj napriek tomu, že je množstvo prekladov a skoro v každom jazyku a na internete si môže každý prečítať a porovnať, tak aj naďalej KC existuje a je najpočetnejšia. Tak načo bolo toto dobré, to pálenie prekladov Biblie a prenasledovanie tých, ktorí ju šírili. KC existuje aj množstvo cirkví, cirkevných spoločenstie, zborov a pod. Tak nech Otec na nebesiach uvádza do Pravdy svojho Slova a to kedy chce a koho chce a ani taká mocná KC tomu nezabránila. A teraz sa plní proroctvo: Mat 24:14 A toto evanjelium kráľovstva bude hlásané po celom svete na svedoctvo všetkým národom, a vtedy prijde koniec.

Viem, že vtedy mnohí boli negramotní, ale viem aj to, že mnohí ani latinsky nerozumeli. Ako mohli rozumieť, keď nerozumeli jazyku RKC, ktorý bol latinský. Proste tam mnohí stáli ako hluchí a nemí a spoliehali sa na všelijaké rituály a úkony, ktoré KC vyhlásila za nevyhnutné na dosiahnutie spasenia. Vôbec nemali ani šajmu o Biblii čo je tam napísané.

A ďalšia vec je tá, že negramotný národ mohli tak vzdelaní mnísi učiť gramotnosti. No oni úmyselne nechávali ľudí v temnote a negramotnosti. RKC v tom čase ovládala všetko možné a mala predsa na to prostriedky, tak prečo bola takáto vysoká negramotnosť?

A argumentovať chybami v prekladoch je smiešne. Predsa ak sú chyby, tak to neuznajú aj mnohí z reformovaných. Predsa aj medzi nimi bolo veľa vzdelaných a mohli to porovnávať. Prenasledovať, páliť a zatvárať do väzenia za šírenie národných Biblii, tak pre toto mala RKC celkom iný dôvod . Tu nešlo o chyby v národných Bibliach! Išlo o to, že každý by si mohol porovnať a to vo svojom rodnom jazyku to, čo prečítal v Biblii s tým, čo učila RKC. Rozoznali by pravdu! Pre RKC táto predstava bola katastrofická a podkopalo by to jej autoritu. Predstavila si, že už nebudú tak prúdiť peniaze do pokladnice. Začnú prevládať "nepovolené kacírske" výklady, na ktoré bude mať vplyv masívne rozšírenie národných Biblii. Preto sa uchýlila k tomu, k čomu sa uchýlila.

A niečo z histórie

synoda Toulouse, roku 1229, synoda Tarragona, 1233, a synoda v Oxforde, v roku 1408, vydala formálne zákazy čítanie Biblie u laikov.

Pre tých katolíkov, ktorí aj naďalej tvrdia, že rímsko-katolícka cirkev bola oprávnená spaľovať "chybné" ľudové Biblie za závažné chyby v preklade, a že to boli hlavné dôvody pre ich ničení, tak len toľko že tieto Biblie naďalej existujú a boli verné pôvodnému textu a sú študované. Tak nech teraz RKC povie aké chyby tám boli, že ich pálila a veľakrát aj autora. Tieto knihy sa zachovali, tak nech študujú a ukážu tie chyby. Takže tu nešlo o chyby v národných Bibliach, ale o to, že ľudia budú zrozumiteľne čítať Bibliu a otvoria sa im oči . Toho sa báli!

Rada Tarragona 1234, vo svojom druhom kánonu, rozhodol, že:
"Nikto nesmie vlastniť knihy Starého a Nového zákona v románskom jazyku, a ak niekto ich má tak, musí ich doniesť k miestnemu biskupovi do ôsmich dní odo dňa vyhlásenia tohto dekrétu, tak že, oni budú spálené, a tak bude duchovný alebo laik na ktorého padlo podozrenie, týmto zbavený všetkých podozrení.

Zdroj: Western Watchman, katolícke noviny vydávané v St Louis, 9. augusta 1894
Na ekumenickom koncile v Kostnici, v roku 1415, Wycliff bol posmrtne odsúdený ako skazený a úbožiak, zatratený z kacírstva, ktorý vynašiel nový preklad biblie v jeho materčine. Dekrétom Rady - viac ako 40 rokov po jeho smrti, Wycliffové kosti boli exhumované a verejne spálené a popol bol hodený do rieky.

William Tyndale dokončil preklad Nového zákona z gréčtiny v roku 1525, ktoré cirkevné úrady v Anglicku sa snažili zabaviť a spáliť. Po vydaní revidované vydanie v roku 1535, bol zatknutý, strávil viac ako rok vo väzení, a potom bol uškrtený a upálený na hranici neďaleko Bruselu v roku 06.10.1536.

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa Simon »

„Tvojou odpoveďou na otázku by tvoje argumenty padli.“
Neuľahčím ti to. Moje argumenty stále trvajú a sú platné. Musíš ich najskôr vyvrátiť, aby padli. Nedokážeš ich vyvrátiť IBA PÍSMOM, tak sa uchyľuješ k histórii? To, ale potom nie je SOLA SCRIPTURA. Keď dokážeš SOLA SCRIPTURA, iba pomocou SOLA SCRIPTURA, potom budeš mať právomoc kritizovať počínanie Cirkvi. Takto nemáš žiadnu autoritu a nemusím sa tebou vôbec zaoberať!
„Simon odpovieš na jednoduchú otázku?“
Viem, kde tým smeruješ. Vychádzaš z predstavy, že Cirkev robila len špatné veci v rozpore s Písmom. Takže ak poviem áno, tak napíšeš, že Cirkev nie je stĺpom a oporou pravdy. V Biblii však stĺpom a oporou pravdy je a „Písmo nemožno zrušiť!“ (J 10,35) Mnou uvedené linky vrhajú pravé svetlo na obvinenia Cirkvi. Všetko podstatné je uvedené tam, nemienim sa k tomu viac vyjadrovať.
„A ďalšia vec je tá, že negramotný národ mohli tak vzdelaní mnísi učiť gramotnosti. No oni úmyselne nechávali ľudí v temnote a negramotnosti. RKC v tom čase ovládala všetko možné a mala predsa na to prostriedky, tak prečo bola takáto vysoká negramotnosť?“
Chápem, že za boľševizmu vás učili lži o Cirkvi, ale teraz je sloboda a každý si môže zistiť skutočné fakty.
Kresťanská vzdelanosť

nadviazala na tradíciu rímskeho školstva staré rímske školy udržiavali pri živote kresťanskí biskupi od 6. storočia vznikajú kláštorné školy, zriaďovali ich hlavne benediktíni základom vzdelania bolo sedem slobodných umení, ktoré sa delili do dvoch skupín; prvou bolo tzv. trivium: gramatika, rétorika a dialektika (t.j. logika), druhou skupinou bolo tzv. kvadrivium: aritmetika, geometria, astronómia a hudba zvládnutie siedmich slobodných umení sa stalo predpokladom na štúdium teológie, ktorá predstavovala vrchol vzdelanosti obrovský význam mali kláštorné knižnice: zhromažďovali sa tu nové diela stredovekej literatúry, ako aj opisy antických diel, ktoré vznikali v zvláštnych dielňach – skriptóriach scholastika (z latinského slova „schola“ – škola): myšlienkový systém stredoveku schopný vysvetliť a odôvodniť cirkevné dogmy; opierala sa o bibliu; vznikla v období karolínskej renesancie

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=& ... ms&cad=rja
Postoj Cirkvi k vede nájdeš aj v dokumentoch, na ktoré som sa odkazoval v mojom obsiahlom príspevku. Nechci odo mňa, aby som ich sem kopíroval. Ak čítať nechceš, tak nechci ani diskutovať, lebo nie je o čom. Nechce sa mi vyvracať okrem chybnej interpretácie Biblie aj chybnú interpretáciu histórie. Táto téma je o Písmu, nie o histórii. Pochop to, ak môžeš.
„synoda Toulouse, roku 1229, synoda Tarragona, 1233, a synoda v Oxforde, v roku 1408“
Ani jedna nebola ekumenickým koncilom.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Ekumenick%C3%BD_koncil
Wycliff učil bludy, takže ho Cirkev na základe moci jej danej Kristom (ktorú som dokázal citátmi z Písma v mojom obsiahlom príspevku) vyobcovala z Cirkvi.
William Tyndale (* asi 1494 – † 6. september 1536) bol anglický náboženský reformátor.
Popravili ho ako kacíra, previnil sa pred anglikánskou cirkvou a kráľom tým, že preložil Bibliu z pôvodných jazykov do anglického jazyka.

http://sk.wikipedia.org/wiki/William_Tyndale
Anglikánska cirkev nie je Katolíckou cirkvou a kráľ nie je pápež.
Očakávam SOLA SCRIPTURA argumenty na podporu SOLA SCRIPTURA. Pavel už konečne uznal, že SOLA SCRIPTURA z Písma nevie preukázať. Čakám kedy to oficiálne potvrdíš aj ty. Neoficiálne si to potvrdil už svojou otázkou, čo keby mi cirkev povedala... To nie je biblický citát. A ešte vás upozorňujem, že interpretácia veršov Písma, nie je SOLA SCRIPTURA, SOLA SCRIPTURA je iba uvedenie veršov z Písma, nie ich výklad. Takže mi, ak môžete, uveďte súradnice tohto verša: „Jediný základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré jediné je úplným a výlučným Božím Zjavením, mimo neho žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a nejestvuje ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!“

Keď som si tento citát, ktorý sa nenachádza v žiadnom mne známom exemplári Písma Svätého, znova pozorne prečítal, udrelo ma do očí, aký je celý nebiblický. Uvádzam vysvetlenie bolesti mojich očí.
SOLA SCRIPTURA Jediný základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté
PÍSMO 1Tim 3,15
ale ak sa omeškám, aby si vedel, ako si máš počínať v Božom dome, ktorým je Cirkev živého Boha, stĺp a opora pravdy.
SOLA SCRIPTURA „ktoré jediné je úplným a výlučným Božím Zjavením
PÍSMO J 16,12
Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli.
SOLA SCRIPTURA „mimo neho žiadne Božie Zjavenie nejestvuje
PÍSMO J 20,30
Ešte mnoho iných znamení učinil Ježiš pred svojimi učeníkmi, ktoré nie sú napísané v tejto knihe.
SOLA SCRIPTURA „nejestvuje ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu““
PÍSMO 2 Pet 1,20
Predovšetkým však vedzte, že nijaké proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad.
PÍSMO 2 Pet 3,15
A zhovievavosť nášho Pána pokladajte za spásu, ako vám napísal aj náš milovaný brat Pavol podľa múdrosti, ktorá mu bola daná,
PÍSMO 2 Pet 3,16
tak ako vo všetkých listoch, keď v nich o tomto hovorí. Niektoré miesta v nich sú ťažko zrozumiteľné a neučení a neutvrdení ľudia ich prekrúcajú, ako aj ostatné Písma, na svoju vlastnú záhubu.
SOLA SCRIPTURA „Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!
PÍSMO Hebr 13,17
Poslúchajte svojich predstavených a podriaďujte sa im, lebo oni bdejú nad vašimi dušami a budú sa za ne zodpovedať; aby to robili s radosťou, a nie so vzdychaním, lebo to by vám neosožilo.

Neprekvapuje ma, že SOLA SCRIPTURA v Písme nie je, keď je v Písme opak SOLA SCRIPTURA. Ak by tam bolo oboje, potvrdenie aj opak, tak by si Písmo protirečilo. A tak som SOLA SCRIPTURA vyvrátil použitím SOLA SCRIPTURA.
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa pavel »

Pavel už konečne uznal, že SOLA SCRIPTURA z Písma nevie preukázať.
Tak to nie. Ja som ti argumenty pre Sola Scritpura dal. To, že ty si Písmo vykladáš inak, pardón, nie Ty, vaša cirkev, neznamená, že máš pravdu. Písmo sa kontroluje opäť iba Písmom.

Pokiaľ by bol váš výklad Písma správny a potvrdzoval by napr. nástupníctvo a nepremožiteľnú katolickú cirkev, potom by jej celé učenie muselo s Písmom korešpondovať, a ako sám uznáš, nekorešponduje.

Preto som napísal, že sme si vyjasnili postoje. Viem čomu veríš ty a viem čomu ja. Ty bludom a učeniu ľudí a z toho nemieniš ustúpiť, ja Bohu, Kristu a Duchu Svätému, ergo Jeho Slovu. A z toho tiež nemienim ustúpiť.

Vidím, že musím začať písať polopatisticky, lebo vaša vrodená vlastnosť všetko prekrútiť nepozná hranice ... aj mne by sa dal do úst slová, ktoré som nikdy nepovedal (nenapísal).

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa Simon »

Chcel som po tebe, aby si uviedol súradnice verša SOLA SCRIPTURA. Zatiaľ som uviedol verše, ktoré popierajú každú časť vety tej vašej nebiblickej doktríny. Nie je o čom, keď Biblia svedčí proti nej, je nebiblická. To potvrdzuje, že veríš učeniu, ktoré nie je iba v Písme. Tvoje argumenty nie sú SOLA SCRIPTURA, lebo keby boli, muselo by ti stačiť uviesť verš z Písma, ale aby si dokázal "obhájiť" SOLA SCRIPTURA, musíš si pomôcť výkladom veršov (t. j. prekrútením ich významu), ale tvoja "úspešná obhajoba" aj tak neobstojí vo svetle môjho vyvrátenia princípu SOLA SCRIPTURA použitím iba veršov Písma a bez nutnosti výkladu je hneď úprimnému nasledovateľovi Božieho Slova jasné, že SOLA SCRIPTURA je iba podvod na katolíkoch, lebo protestanti sami veria tradíciam, ktoré nie sú zapísané v Písmach.

"Pokiaľ by bol váš výklad Písma správny a potvrdzoval by napr. nástupníctvo a nepremožiteľnú katolickú cirkev, potom by jej celé učenie muselo s Písmom korešpondovať, a ako sám uznáš, nekorešponduje."

Cirkev netvrdí SOLA SCRIPTURA (t. j. aj to, že všetko jej učenie sa nachádza v Písmach), tvoj záver o nesprávnosti výkladu je teda mylný.

Nič som ti do úst nevložil, len som poukázal na to, keďže si nedokázal princíp SOLA SCRPTURA princípom SOLA SCRIPTURA a žiadne argumenty typu SOLA SCRIPTURA nemáš, tak uznaj, ak môžeš, že SOLA SCRIPTURA preukázať nevieš.
Ja katolík citujem Bibliu častejšie, než protestant, ktorý verí v SOLA SCRIPTUTA. A to po ňom chcem len súradnice jedného, toho najdôležitejšieho verša a nie a nie sa ich dočkať. Pane, to chcem tak veľa? Odpusť Pane, už je mi jasné, že chcem veľa. Chcem, aby sa zbavili svojej pýchy.
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa pavel »

Tak po tretí krát a nehovor mi, že tam nie sú verše potvrdzujúce princíp Sola Scriptura:

Biblické posolstvo vdýchnuté Bohom je zjavením v písomnej forme (2. Timoteovi 3:15-16). Biblia tvrdí, že to, čo Boh inšpiroval, je Jeho písané slovo (2. Petra 1:20-21). Keď Pán Ježiš Kristus povedal, že „Písmo nemôže byť zrušené“ (Ján 10:35), hovoril o Božom písanom slove.

Udalosti, skutky, prikázania a pravdy od Boha sú nám podané vo forme výrokov t.j. logických, písaných viet. Boh prehlasuje v Písme, že ono a len ono je tou konečnou autoritou vo všetkých otázkach viery a morálky. Čiže je len jeden písomný zdroj od Boha a je len jeden základ pravdy pre Boží ľud v Cirkvi.

Pán Ježiš Kristus vo svojej významnej veľkňažskej modlitbe jasne prehlásil pravdu Božieho Slova. Povedal: „Posväť ich v pravde, - Tvoje slovo je pravda.“ Toto bolo v súlade s vyhláseniami v celej Starej zmluve, v ktorej Duch Svätý neustále prehlasuje, že zjavenie od Boha je pravda, ako napríklad v žalme 119:142, „zákon Tvoj je pravda.“ Hospodin sám preto stotožnil pravdu s písaným Slovom. Nie je žiaden iný zdroj než samotné Písmo, na ktorý by sa vzťahovalo takéto vyhlásenie. Tento jediný zdroj, Sväté Písmo, je pre veriaceho meradlom pravdy.

V Novej zmluve je to písané Božie Slovo a jedine ono, na ktoré sa Pán Ježiš Kristus a Jeho apoštoli odvolávajú ako na konečnú autoritu. Pri pokúšaní sa Pán Ježiš trikrát vzoprel Satanovi hovoriac „Je napísané“, ako napríklad u Matúša 4:4: „On však povedal: Napísané je: Nie samým chlebom bude človek žiť, ale každým slovom, ktoré vychádza z úst Božích.“ Tým, že vyhlásil „Je napísané“, Pán použil presne takú istú vetu, aká je použitá v Svätej Biblii štyridsaťšesťkrát. Opakovaný výskyt tejto frázy podčiarkuje jej dôležitosť. Pánovo úplné prijatie autority Starej zmluvy je zjavné z Jeho slov, ktoré nachádzame u Matúša 5:17-18: „Nemyslite si, že som prišiel zrušiť zákon alebo prorokov; neprišiel som zrušiť, ale naplniť; lebo veru vám hovorím: Dokiaľ sa nebo a zem nepominú, nepominie sa ani jediné písmenko, ani jediná čiaročka zo zákona, kým sa všetko nestane.“

INÉ ZDROJE AUTORITY ODSÚDENÉ
Naviac, pri vyvracaní chýb Saducejov Písmo zaznamenáva, ako Pán hovorí: „Blúdite, pretože neznáte Písmo ani moc Božiu.“ (Matúš 22:29) Ježiš Kristus sústavne ostro kritizoval a napomínal farizejov, pretože postavili svoju tradíciu na úroveň Božieho Slova. Odsúdil ich, pretože sa pokúsili narušiť samotný základ pravdy postavením znamienka rovnosti medzi svoje tradície a Slovo Božie. Tak to o nich vyhlásil v Markovi 7:13: „Takto rušíte slovo Božie svojím podaním, ktoré ďalej podávate; a mnoho tomu podobného robíte.“ Keďže jedine Písmo je inšpirované, ono samotné je konečnou autoritou a sudcom Tradície.

Slovo Pánovo hovorí v Prísloviach 30:5,6 „Každá reč Božia je prečistená, On je štítom tým, čo sa k nemu utiekajú. Nepridávaj nič k Jeho slovám, aby ťa nestrestal a neoznačil za luhára.“ Boh prikazuje, že nemáme nič pridávať k Jeho Slovu: tento príkaz je s dôrazom ukazuje, že jedine Božie Slovo je inšpirované a ono samotné je čisté a nepoškvrnené.
V jednom rade s Prísloviami stojí Hospodinovo silné, jasné vyhlásenie v Izaiášovi 8:20: „K učeniu a svedectvu! Naozaj pre slovo, ktoré hovorím, nekynie úsvit.“

Pravda je takáto: keďže jedine Božie Slovo je inšpirované, ono a len ono samotné je výhradným pravidlom viery.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa pavel »

je hneď úprimnému nasledovateľovi Božieho Slova jasné, že SOLA SCRIPTURA je iba podvod na katolíkoch, lebo protestanti sami veria tradíciam, ktoré nie sú zapísané v Písmach.
Nebuď smiešny a nezhadzuj sa.
Nič som ti do úst nevložil, len som poukázal na to, keďže si nedokázal princíp SOLA SCRPTURA princípom SOLA SCRIPTURA a žiadne argumenty typu SOLA SCRIPTURA nemáš, tak uznaj, ak môžeš, že SOLA SCRIPTURA preukázať nevieš.
Veď ti tu už tretíkrát uvádzam verše, ktoré potvrdzujú Sola Scriptura a ty o nich tvrdíš, že nepotvrdzujú. Takže ak to ty nevidíš, čo viac už môžem robiť len to, aby som sa za teba modlil. Slepému darmo ukážeš čokoľvek, neuvidí to, len bude žiť v predstavách toho čo si namýšľa.

Preto som túto debatu považoval za uzavretú. Je zbytočné presviedčať niekoho, kto verí ľuďom a nie Bohu o tom, že treba veriť len Bohu a všetko čo počuješ od ľudí si u Boha aj overovať.

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa Simon »

"Tak po tretí krát a nehovor mi, že tam nie sú verše potvrdzujúce princíp Sola Scriptura:"

Keď SOLA SCRIPTURA, tak prečo nie SOLA SCRIPTURA? Väčšinu tvojho textu tvoria tvoje slová, SOLA SCRIPTURA je tam len nepatrný zlomok. No tak som si to dovolil upraviť do tvaru SOLA SCRIPTURA.
2. Timoteovi 3:15-16 15Od útleho detstva poznáš Sväté písma, ktoré ti môžu dať poučenie na spásu skrze vieru, ktorá je v Kristovi Ježišovi. 16Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na poúčanie,na usvedčovanie, na nápravu a na výchovu v spravodlivosti,
2. Petra 1:20-21 20Predovšetkým však vedzte, že nijaké proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad. 21Lebo proroctvo nikdy nevzišlo z ľudskej vôle, ale pod vedením Ducha Svätého prehovorili ľudia poslaní od Boha.
Ján 10:35 35Nuž ak nazval bohmi tých, ktorým bolo dané Božie slovo - a Písmo nemožno zrušiť! -,
žalm 119:142 Tvoja spravodlivosť je spravodlivosť naveky a tvoj zákon je číra pravda.
Matúš 4:4 4On odvetil: "Napísané je:

»Nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst.«"

(Dt 8, 3.)
Matúš 5:17-18 17Nemyslite si, že som prišiel zrušiť Zákon alebo Prorokov; neprišiel som ich zrušiť, ale naplniť. 18Veru, hovorím vám: Kým sa nepominie nebo a zem, nepominie sa ani jediné písmeno ani jediná čiarka zo Zákona, kým sa všetko nesplní.
Matúš 22:29 29Ježiš im povedal: "Mýlite sa, lebo nepoznáte Písmo ani Božiu moc.
Marek 7:13 13A rušíte Božie slovo pre svoje obyčaje, ktoré si odovzdávate. A mnoho iných podobných vecí robíte.
Príslovia 30:5,6 Každá Božia reč je rýdza, je štítom tým, čo dúfajú v neho.

6

Nepridávaj nič k jeho výrokom, aby ťa nestrestal a nedokázalo sa, že si luhárom.
Izaiáš 8:20 20K náuke a ku svedectvu! Ak nebudú hovoriť takto, budú ako tí, pre ktorých niet svitania.
Vidíš rozdiel medzi týmito veršami Písma a učením sola scriptura?
„Jediný základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré jediné je úplným a výlučným Božím Zjavením, mimo neho žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a nejestvuje ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!“
Ja medzi nimi nevidím ani podobnosť, nie to ešte zhodu. Tak keď je SOLA SCRIPTURA v Písme, kde je ten verš?
"Nebuď smiešny a nezhadzuj sa."
Mnoho nekatolíckych kresťanov tvrdí, že Biblia je jedinou normou viery. Ak by to bola pravda, mali by byť schopní jasne odpovedať na otázku "Ako vieme s istotou, čo patrí do Biblie? Ak nie sú schopní odpovedať na túto otázku, nedokážu rozlíšiť inšpirované slovo Božie od obyčajného slova ľudí. Nemôžu používať Bibliu ako autoritu (a o to menej ako jedinú autoritu) ak nedokážu dokázať, že všetko v nej je dôveryhodné. Z tohoto dôvodu je otázka kánonu Biblie pre nich kľúčovou.

Smutné je, že "sola scriptura" kresťania nemajú žiaden spôsob, ako otázku "Ako vieme čo patrí do Biblie?" zodpovedať iba pomocou Biblie. Biblia neobsahuje žiaden inšpirovaný obsah. Žiadna z jednotlivých kníh, ani žiadna z ich kombinácii, nikde nehovorí, ktoré knihy do Biblie patria.

Ak sa spoliehame na Bibliu ako na jedinú autoritu vo všetkých náboženských veciach a Biblia nám nikde nehovorí, čo do nej patrí, potom je doktrína "jedine Písmo" vyvrátená. Lebo ako sa môžeme spoliehať iba na Bibliu, keď nám samotná Biblia nehovorí čo máme používať ako Bibliu?

Povedzme si to ešte inak. Teória "Sola Scriptura -iba Písmo" tvrdí, že Biblia obsahuje všetky nevyhnutné náboženské pravdy. Avšak Biblia nám nedáva oficiálny zoznam kníh, ktoré ju tvoria. Tento zoznam je ale nevyhnutnou náboženskou pravdou, ktorá sa nenachádza v Biblii. Preto sa najmenej jedna nevyhnutná náboženská pravda - obsah Biblie - nachádza mimo Biblie. A tak, pretože Biblia neobsahuje všetky nevyhnutné pravdy, vidíme že teoria "iba Písmo" je nepravdivá.

"Slepému darmo ukážeš čokoľvek, neuvidí to, len bude žiť v predstavách toho čo si namýšľa.

Preto som túto debatu považoval za uzavretú. Je zbytočné presviedčať niekoho, kto verí ľuďom a nie Bohu o tom, že treba veriť len Bohu a všetko čo počuješ od ľudí si u Boha aj overovať."
Správne Pavel, ale prečo sa toho nedržíš?
Moja skúsenosť je taká, že protestant má veľké sklony si namýšľať, že jeho výklad mu zjavil Svätý Duch. Keď mu, daj Bože, ukážeš biblické rozpory v jeho výklade, je sťa slepec, takú pýchu o svojej inšpirovanosti má (takú nemá ani pápež). Smutné je, že protestant verí ľuďom, prekrútenému Písmu, prekrútenému učeniu Cirkvi, prekrútenej histórii, nie Bohu. Prečo si to, čo počuje u ľudí, neoverí u Boha? Ja som kvôli Božiemu Slovu skončil v Katolíckej cirkvi, aby som spolu s ňou znášal urážky a kopance, ktoré som jej kedysi neprávom aj sám udeľoval. Bolí, ale Láska, pokiaľ existuje hriech, vždy bolí. No nič ma nebolí tak veľmi, ako bolesť, ktorú som Cirkvi spôsobil ja. Tie kopance, ktoré som Cirkvi uštedril, teraz bolia mňa.
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa pavel »

Nerozumiem tvojim konštrukciám. Pre mňa platí:

2 Timoteovi 3:15  a že od detinstva znáš sväté písma, ktoré ťa môžu učiniť múdrym na spasenie skrze vieru v Kristu Ježišovi.
16  Každé písmo, vdýchnuté Bohom, je aj užitočné na vynaučovanie, karhanie, naprávanie, na výchovné káznenie v spravedlivosti

Nehovorí sa žeby Ťa mohli naučiť múdrym Tradície, ale Sväté Písma! A Písmo, vdýchnuté Bohom rovná sa inšpirované a inšpirovanými autormi zaznamenané Slovo.

2 Peter 1:20  vediac najprv to, že niktoré proroctvo Písma nedeje sa z vlastného rozlúštenia budúcnosti.
21  Lebo nikdy nebolo proroctvo vynesené vôľou človeka, ale Svätým Duchom súc nesení hovorili svätí Boží ľudia.

Svätý Duch uvádza do pravdy a tú si môžeš overiť Písmami. Svätý Duch nikdy nepôjde proti zaznamenanému Slovu, ergo Biblia si nikde neprotirečí.

Ján 10:35  Ak tedy tých nazval bohmi, ku ktorým sa stalo slovo Božie, - a Písmo nemožno zrušiť
Písmo nemožno zrušiť čo dodať?

Žalmy 119:142  Tvoja spravedlivosť je spravedlivosťou na veky, a tvoj zákon je pravda
Už žalmisti vedeli, že Božie Zákony sú večné a len Boží Zákon je pravdou.

Matúš 4:4  A on odpovedajúc riekol: Je napísané: Človek nebude žiť na samom chlebe, ale na každom slove, ktoré vychádza skrze ústa Božie.
A kde nájdeme tie ústa Božie? V Písmach. A tak preto, všetko čo počujeme v súvislosti s vierou, musí korešpondovať s Písmami Svätými a ak výklad nieje správny, to poznáme tak, že Písmam odporujú. Napr. Pri premieňaní oplátky kňaz ukazuje na oplátku a odrieka formulu, "Toto je moje telo..." v Písmach nieje príkaz interpretovať Pánove slová, ale iba príkaz na činenie úkonu lámania chleba a pitia z kalicha. Teda na pripomínanie si Kristovej obete. Tým pádom výklad Kc/RKc je v rozpore s Písmom.

Matúš 5:17  Nedomnievajte sa, že som prišiel zrušiť zákon alebo prorokov: neprišiel som zrušiť, ale naplniť.
18 Lebo ameň vám hovorím, že dokiaľ nepominie nebo a zem, ani len jediné jota alebo jeden punktík nepominie zo zákona, dokiaľ sa všetko nestane.

Jasný odkaz, že zákon ergo Písma ani Pán Ježiš nerušil... Vy s tým problém nemáte. Asi ste viac ako Pán Ježiš. A slová o nepominuteľnosti jediného puntíku (najmenšej bodky) z Písma len potvrdzuje jej nezničiteľnosť.


Matúš 22:29  A Ježiš odpovedal a riekol im: Blúdite, pretože neznáte písem ani moci Božej
A tu sa už dostávame k upozorneniam, ktoré Písma uvádzajú ako merítko na porovnanie pri hľadaní pravdy.

Marek 7:13  a tak zbavujete slovo Božie moci svojím podaním, ktoré ste podali, a robíte mnohé tomu podobné veci.
Jasná výzva, obvinenie, ktoré smeruje na Tradíciu. Tá zbavuje Slovo Božie moci a vykladač sa stáva luhárom a modlárom.

Príslovia 30:5  Každá reč Božia je čistá jako zlato, prečistené v ohni. On je štítom tým, ktorí sa utiekajú k nemu.
6  Nepridaj k jeho slovám, aby ťa neskáral, a bol by si postihnutý v lži.

Tak ako na konci súboru 66 kníh zvaných Biblia, i tu je príkaz, výstraha nič k Jeho Slovám nepridávať. A tradícia si pridáva od buka do buka, hoja ďuňda zvesela...

Izaiáš 8:20  K zákonu sa obráťte a k svedoctvu! Istotne povedia podľa tohoto slova, istotne povie ten, kto nebude mať svitu rannej zory.
Presne tak. K zákonu, ergo Písmam by ste sa mali obrátiť, nie ku koncilom a Rímu. Platilo to za Izaiáša, platí to aj dodnes. Ešte máte vy jednotlivci čas, ešte áno...

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa Simon »

Dobre, tak si to porovnám.

SOLA SCRIPTURA "Jediný základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré jediné je úplným a výlučným Božím Zjavením, mimo neho žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a nejestvuje ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!“

2 Timoteovi 3:15 a že od detinstva znáš sväté písma, ktoré ťa môžu učiniť múdrym na spasenie skrze vieru v Kristu Ježišovi. 16 Každé písmo, vdýchnuté Bohom, je aj užitočné na vynaučovanie, karhanie, naprávanie, na výchovné káznenie v spravedlivosti

Z tohto verša sa nedozvedám, že JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!
Z tohto verša neviem, ktoré je to Písmo, ktoré Pavol spomína. Čo do neho patrí? A prečo by mal byť tento verš súčasťou Písma? Odkiaľ vieš, že medzi Písmo patrí?

2 Peter 1:20 vediac najprv to, že niktoré proroctvo Písma nedeje sa z vlastného rozlúštenia budúcnosti. 21 Lebo nikdy nebolo proroctvo vynesené vôľou človeka, ale Svätým Duchom súc nesení hovorili svätí Boží ľudia.

Z tohto verša sa nedozvedám, že JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!
Proroctvá akého Písma? Opäť neviem na základe tohto verša ani určiť, čo je tým Písmom, ktoré má Peter na mysli a už vôbec netuším či má byť tento Petrov výrok súčasťou Písma.

Ján 10:35 Ak tedy tých nazval bohmi, ku ktorým sa stalo slovo Božie, - a Písmo nemožno zrušiť

Z tohto verša sa nedozvedám, že JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!
Tento Ježišov citát by mohol naznačovať, že Písmom je Ž 82,6. Problém však je, že neviem či Jánovo evanjelium vôbec je Písmom.

Žalmy 119:142 Tvoja spravedlivosť je spravedlivosťou na veky, a tvoj zákon je pravda

Z tohto verša sa nedozvedám, že JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!
Verš nám predostiera Božiu spravodlivosť. Žiaľ, nedozvedám sa, čo žalmista myslí pod pojmom zákon. A je vôbec kniha Žalmov Písmom?

Matúš 4:4 A on odpovedajúc riekol: Je napísané: Človek nebude žiť na samom chlebe, ale na každom slove, ktoré vychádza skrze ústa Božie.

Z tohto verša sa nedozvedám, že JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!
To vypadá ako slovo povedané Bohom, nie napísané. A je vôbec Matúšovo evanjelium Písmom?

Matúš 5:17 Nedomnievajte sa, že som prišiel zrušiť zákon alebo prorokov: neprišiel som zrušiť, ale naplniť. 18 Lebo ameň vám hovorím, že dokiaľ nepominie nebo a zem, ani len jediné jota alebo jeden punktík nepominie zo zákona, dokiaľ sa všetko nestane.

Z tohto verša sa nedozvedám, že JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!
Neviem určiť, akých prorokov a aký zákon má Ježiš na mysli. A vôbec neviem určiť či je Matúšovo evanjelium Písmom.

Matúš 22:29 A Ježiš odpovedal a riekol im: Blúdite, pretože neznáte písem ani moci Božej

Z tohto verša sa nedozvedám, že JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!
Aké Písma mám poznať? Je Matúšovo evanjelium vôbec Písmom?

Marek 7:13 a tak zbavujete slovo Božie moci svojím podaním, ktoré ste podali, a robíte mnohé tomu podobné veci.

Z tohto verša sa nedozvedám, že JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!
Žiadne podanie nesmie byť v rozpore s Božím Slovom, ale aké je Božie Slovo v konkrétnom prípade?
Je Markovo evanjelium Písmom?

Príslovia 30:5 Každá reč Božia je čistá jako zlato, prečistené v ohni. On je štítom tým, ktorí sa utiekajú k nemu. 6 Nepridaj k jeho slovám, aby ťa neskáral, a bol by si postihnutý v lži.

Z tohto verša sa nedozvedám, že JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!
Reč, niečo čo sa hovorí. Sú príslovia Božími slovami? Sú vôbec Písmom?

Izaiáš 8:20 K zákonu sa obráťte a k svedoctvu! Istotne povedia podľa tohoto slova, istotne povie ten, kto nebude mať svitu rannej zory.

Z tohto verša sa nedozvedám, že JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou!
Aký zákon, aké svedectvo? Je kniha Izaiáš Písmom?

Ešte stále chceš klamať, že SOLA SCRIPTURA je iba v Písme? Potom mi odpovieš iba Písmom. Teda ak mi povieš, čo to Písmo je a odkiaľ vieš, že to Písmo je. Predpokladám, že to čo Písmo je, vieš iba z Písma, keď tvrdíš SOLA SCRIPTURA.

Ak chceš, uľahčím ti to. Čo je Písmo, iba z Písma určiť nevieš. Vieš to z tradície.
Ak by aj Písmo o sebe tvrdilo, že je Písmom, je to neplatný argument. Písmo nemôže dokazovať samo seba. To by bol dôkaz kruhu.
Z uvedeného vyplýva, že neveríš IBA PÍSMU a že IBA PÍSMO neobsahuje všetko. Takže tvrdenie, že: "JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou", je neplatné
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa pavel »

No vidíš ako si si pekne zdôvodnil svoju pravdu, veriť ľuďom. Opakované: "z toho verša sa nedozvedám" je dôsledok toho, že sa nepýtaš Boha, ale si sa uspokojil s učením ľudí. Škoda. Tvoja.

Ani ty si mi nepotvrdil, že v týchto veršoch princíp Sola Scritura nie je. Tým že napíšeš "z tohoto verša sa nedozvedám" neznamená, že ani nikto iný sa to tam nedozvedá. Nasledovníci Pána Ježiša to tam vidia.

Odmietol si logické vysvetlenie od Mila, odmietaš vysvetlenie Písmom. Tak co s Vámi studente? Můžete si sednout, píši vám 5.

Ty nemáš problém s nami, nasledovníkmi Krista, Ty máš problém s Bohom. To si v prvom rade uvedom a vyrieš. Skôr ako budeš pred ním stáť!

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa Simon »

Takže neveríš SOLA SCRIPTURA, ale veríš sebe.
Zámerne sa vyhýbaš mojim otázkam. Ako vieš, že Písmo je to, čo cituješ?
Ako to, že vidíš niečo, čo tam nie je? Dostal si zjavenie od Boha? Nezabúdaj, že podľa SOLA SCRIPTURA nieť žiadneho Božieho zjavenia mimo Písma.
Akosi mi to logické vysvetlenie od Mila uniklo. Ale je vôbec samotná teória SOLA SCRIPTURA logická?

Akýkoľvek písaný dokument, ktorý je myslený ako kľúčový pri určovaní toho, ako majú ľudia žiť, musí mať živú, pokračujúcu autoritu, ktorá ho stráži, garantuje a oficiálne vykladá. V opačnom prípade by si text dokumentu vykladal každý po svojom a zavládol by chaos.

Napríklad zakladatelia Spojených štátov Amerických spísali významný dokument, ktorý autoritatívne určuje, ako sa má tento štát riadiť -volá sa Ústava. Tiež však ustanovili aj živú, pokračujúcu autoritu, ktorá Ústavu stráži, garantuje a oficiálne vykladá - Najvyšší súd.

Títo zakladatelia vedeli, že bez takejto živej autority by Ústava viedla k nekonečným rozkolom, ako by si ju každý vykladal po svojom. A Boh mal bezpochyby viac múdrosti, ako zakladatelia USA. Nikdy by neponechal písaný dokument, ktorý by mal byť jediným merítkom viery bez živej autority, ktorá by ho chránila a oficiálne vykladala.

Kto pozná Písmo vie, že tvoje veršíky o SOLA SCRIPTURE nehovoria. Stačí poukázať na iné verše, ktoré SOLA SCRIPTURA vyvracajú.

Písmo nám hovorí, že Kristus založil Cirkev, ktorá má božskú autoritu spravovať v Jeho mene (Mt 16,13-20; 18,19, Lk 10,16). Kristus prisľúbil, že Jeho Cirkev potrvá až do skončenia sveta (Mt 16,18;28,19-20, Jn 14,16). Biblia nám tiež hovorí, že spolu so Svätým Písmom, musíme počúvať aj posvätnú Tradíciu (2Sol 2,15;3,6). Mysšlienka Sola Scriptura sa v Písme nenachádza. V skutočnosti nám Biblia hovorí, že sa máme držať aj ústnej trdície, hlásaného slova Božieho (1Kor 11,2, 1 Pt 1,25). V 2Pt 3,15-16 nás sv. Peter varuje, že Sväté Písmo môže byť ťažké interpretovať a jasne naznačuje potrebu autoritatívneho vykladateľa. A nakoniec, 1 Tim 3,15 nám hovorí, že Cirkev je oporou a stĺpom pravdy.

Ďakujem za to krásne hodnotenie, pán profesor! Keď ťa tvoj oponent hodnotí na 5, znamená to, že si ho dostal. Takto to dopadne, keď nachytáš chytráka v jeho chytráctve. Vykrúca sa a snaží sa strhnúť pozornosť iným smerom. Prečo sa snažíš popri mne vypadať svätejšie než ja? Vedz, že sa zbytočne namáhaš, veď ja mám od dokonalosti ďaleko. Popri mne je aj *** (nechcem nikoho menovať, aby sa neurazil) ako anjelik. Načo nosiť piesok na púšť?
Môj problém je, že som ukrižoval Krista. Keď som to urobil po ∞ - krát, pochopil som, že sa Kristus nechal ukrižovať, aby ma uzdravil.
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa pavel »

Ako vieš, že Písmo je to, čo cituješ?
Lebo Písmo sa potvrdzuje samo sebou a tým, že pravdy v ňom uvedené sa prejavujú skrze Ducha Svätého v našich životoch.

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa Simon »

Prepáč, ale ja v Písme nikde nevidím zoznam kníh, ktoré majú byť Písmom. Asi nenasledujem vášho Krista, keď to tam nevidím. A keby aj potvrdzovalo samo seba, jeho svedectvo o sebe samom by nemalo nijakú preukaznú hodnotu.

Jn5,31: Ak vydávam svedectvo o sebe len ja sám, moje svedectvo nie je pravdivé.

No tak vidíš, že svedectvo o Písmach musí byť mimo Písem, aby bolo pravdivé. Ale potom neplatí, že "JEDINÝ základ Pravdy je len a jedine Písmo Sväté, ktoré JEDINÉ je úplným a výlučným Božím Zjavením, MIMO NEHO žiadne Božie Zjavenie nejestvuje a NEJESTVUJE ani žiadna forma jeho „autorizovaného výkladu“ a Písmo samo je tak pre kresťana jedinou autoritou".

Lebo platí:

Jn5:39Skúmate Písma, lebo si myslíte, že v nich máte večný život, a práve ony svedčia o mne. (Ježiš je centrom a cieľom Písma; porov. 1, 45; 2, 22; 5, 39. 46; 12, 16. 41; 19, 28; 20, 8.) 40Lenže vy nechcete prísť ku mne, aby ste mali život.

2Kor3,6: On nás urobil súcich za služobníkov Novej zmluvy, a nie litery, ale Ducha; lebo litera zabíja, kým Duch oživuje.
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa pavel »

Opakujem: Lebo Písmo sa potvrdzuje samo sebou a tým, že pravdy v ňom uvedené sa prejavujú skrze Ducha Svätého v našich životoch.

Keď sa v tvojom živote tieto pravdy neprejavujú, asi skutočne nasleduješ iného Krista, nejakého s malým "k".

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa mil »

Simon napísal: Viem, kde tým smeruješ. Vychádzaš z predstavy, že Cirkev robila len špatné veci v rozpore s Písmom. Takže ak poviem áno, tak napíšeš, že Cirkev nie je stĺpom a oporou pravdy. V Biblii však stĺpom a oporou pravdy je a „Písmo nemožno zrušiť!“ (J 10,35) Mnou uvedené linky vrhajú pravé svetlo na obvinenia Cirkvi. Všetko podstatné je uvedené tam, nemienim sa k tomu viac vyjadrovať.
Oporou pravdy je, ale aká cirkev? Chceš snáď povedať, že keď sa KC sama vyhlásila za stlp pravdy, že sa nim aj stala? To si taký naivný, že veríš všetkému? Ak by RKC bola cirkev Kristova, tak by nasledovala učenie Krista. Ak nenasleduje, tak to je len nálepka no vo vnútri je falošná.

Ak by si si kúpil napr. športovú obuv. Podľa čoho by si vedel či je pravá, alebo či je falošná? Aha pozrel by si sa na značku, nejakú nálepku a ak by tam bola značka, tak je jasné že sú pravé. Že nie! Aha, pozrel by si sa na kvalitu materiálu a pod. Predsa logické!

Tak prečo vidíš len nálepku - "RKC je pravá cirkev Kristova" a pri topánkach pozeráš na kvalitu a až potom posudzuješ značku? Aha treba sa pozrieť aké sú ich skutky a či učia podľa Krista a až tak treba uznať aj nálepku. Logické, že.

Ale ako ty toto môžete vedieť, čo Ježiš učil, keď pre teba jeho Slovo nie je jedinou autoritou?

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa Simon »

Pavel, potom svedectvo Písma nie je pravdivé. (Vďaka Bohu sola scriptura NEPLATÍ.)

V mojom živote sa pravdy Písma prejavujú. Napr. Jem telo a krv Krista, nie len chlieb a víno.
Mojou oporou a stĺpom pravdy je Cirkev.
Nasledujem živého Krista, nie literu.

Katolícka cirkev je jediná cirkev, ktorá o sebe môže povedať, že je stĺp a opora pravdy. Iba Katolícka cirkev odvádza svoj pôvod od Krista a jeho apoštolov. Tvoju "cirkev" založil Kalvín (Toto je ten kristus s veľkým K?). S tým, že sa v Cirkvi v priebehu dejín objavia aj vlci v ovčom rúchu, by ste vy, znalci Písma, mali byť oboznámení a nemalo by vás to pohoršiť natoľko, že s vlkom zavrhnete celý ovčinec. Je len jeden ovčinec. Ak ten zavrhnete, môžete sa domnievať, že ste ešte v ovčinci?

Áno, Jeho Slovo je pre mňa jedinou autoritou, nie litera.
108 Kresťanská viera nie je však „náboženstvom knihy“. Kresťanstvo je náboženstvom Božieho „Slova“, ktoré „nie je napísané a nemé slovo, ale Slovo vtelené a živé“. Aby slová Písma nezostali akoby mŕtvou literou, je potrebné, aby nám Ježiš Kristus, večné Slovo živého Boha, skrze Ducha Svätého otvoril myseľ, žeby sme porozumeli Písmu.
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa pavel »

Prosím Ťa Simon, začni používať svoj vlastný rozum ...

Vieš čo je to vaše praktizovanie viery a pravdy Písma??? Napr. toto dnešné vyhlásenie Konferencie Biskupov Slovenska o podmienkach získania odpustenia hriechov sa kde nachádza v Písmach???:

Získanie odpustkov sa viaže na zvyčajné podmienky, ktorými sú sviatostná spoveď, sväté prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca. Veriaci ich môžu získať raz denne a môžu ich tiež na spôsob príhovoru privlastniť dušiam, ktoré sa ešte zdržiavajú v očistci. Úplne odpustky môžu veriaci získať napríklad pri každej pútnickej návšteve Národnej Svätyne v Šaštíne, kde sa zúčastnia na nejakom slávení alebo sa tam aspoň primeraný čas venujú rozjímaniu, ktoré ukončia modlitbou Pána, vyznaním viery a modlitbou k Nebeskej patrónke s aspoň jedným desiatkom ruženca.

Zároveň sa dajú získať vo sviatky Panny Márie a na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra 2014. Jubilejný rok práve v tento deň vyvrcholí zverením sa pod ochranu Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Tí, ktorým v splnení podmienok bráni staroba alebo ťažká choroba, môžu získať úplné odpustky vtedy, ak sa rozhodnú odporovať každému hriechu a vzbudia si úmysel splniť hneď ako to bude možné tri zvyčajné podmienky pred nejakým menším vyobrazením Bolestnej Matky, v duchu sa pripoja k jubilejnému sláveniu alebo púti a obetujú svoje modlitby a bolesti skrze Máriu Milosrdnému Bohu.


Kde je Pán Ježiš Kristus? Kde je Jeho dokonaná obeť na kríži? Kde je On ako jediný prímluvca a Spasiteľ?

Prosím ťa mlč. Už mlč. Vaše skutky svedčia za vás!!!

Matúš 7:15  Vystríhajte sa falošných prorokov, ktorí k vám prichádzajú v ovčom rúchu, ale vnútri sú dravými vlkmi.
16  Po ich ovocí ich poznáte.
Či azda z tŕnia oberajú hrozná alebo z bodľače fíky?
17  Tak tedy každý dobrý strom rodí dobré ovocie, a zlý strom rodí zlé ovocie.
18  Dobrý strom nemôže rodiť zlé ovocie ani zlý strom rodiť dobré ovocie.
19  Každý strom, ktorý nerodí dobrého ovocia, sa vytína a hádže na oheň.
20  A tak ich tedy po ich ovocí poznáte.
21  Nie každý, kto mi hovorí: Pane, Pane! vojde do nebeského kráľovstva, ale ten, kto činí vôľu môjho Otca, ktorý je v nebesiach.
22  Mnohí mi povedia tamtoho dňa: Pane, Pane, či sme neprorokovali v tvojom mene a v tvojom mene démonov vyháňali a v tvojom mene mnoho divov nečinili?
23  A vtedy im vyznám: Nikdy som vás neznal. Odídite odo mňa, páchatelia neprávosti!

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Sola scriptura

Príspevok od používateľa Simon »

Cirkev sola scriptura neučí.
Seba neskúmaš či nie si falošným prorokom? Lebo ja, keď som sa ešte ako váš pritakávač preskúmal, zistil som, že nie sola scriptura je mojim základom, ale sola ego. S takou pýchou asi ťažko môže niekto nasledovať Krista. Modlím sa, aby ak ja budem mlčať, tvoje svedomie bude kričať.

"Kde je Pán Ježiš Kristus? Kde je Jeho dokonaná obeť na kríži? Kde je On ako jediný prímluvca a Spasiteľ?"

Ježiš je všade. Je v trpiacich. Je v tebe. Je vo mne. Je v dušiach v očistci. Boh je láska. Táto Láska nám ponúka milosť, aby sme sa stali súčasťou tejto Lásky. Ak však plameň lásky nespáli v našich srdciach všetkú slamu, dokončí to plameň lásky v očistci. Tým, že sa snažíme získať odpustky pre tie blažené duše, preukazujeme, že ich milujeme a pomáhame tak zväčšiť plamen lásky, ktorý spáli všetko, čo nie je láska, až ostane len láska. A to všetko vďaka dokonanej obeti Ježiša Krista na kríži. Kristus je prítomný Prímluvca v prosiacej Cirkvi.
Nechce sa mi rozpisovať, lebo aj tak nerozumieš. Nerozumieš, lebo nechceš porozumieť. Sola ego ti to nedovolí. Nemôžeš stavať strechu bez položených základov a múrov.
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Napísať odpoveď