Papež, jeho titul Otec

Otázky, príspevky z KC/RKC a vaše reakcie umiestňujte sem
Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Papež, jeho titul Otec

Príspevok od používateľa pavel »

Komu patrí meno, ktoré si Boh vyhradil pre seba?

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Papež, jeho titul Otec

Príspevok od používateľa pavel »

Pápež si privlastňuje meno, ktoré patrí iba Bohu!
Svätý Otec
ďalej si privlastňuje funkciu, ktorá patrí iba Pánovi Ježišovi:
Hlava Cirkvi
ďalej si privlastňuje neomylnosť, ktorá patrí Bohu, vedenie, ktoré patrí Duchu Svätému a chce mať vládu aj nad tými, ktorí ho nepotrebujú a odmietajú.

V NZ nikde nenájdeme žeby mal byť takto pomenovaný Peter, za ktorého nástupcu sa papeži považujú. Ak sa pozrieme do Božieho Slova, nájdeme len jedno miesto, kde je tento výraz použitý a to v Jan 17:6-11. Vo veľkňažskej motlitbe takto oslovuje Pán Ježiš Boha. Nie Petra!

Keď mi vysvetlíš tento lapsus, prejdeme k privlastňovaniu si titulu Hlava Cirkvi. Poďme pekne poporiadku!

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Papež, jeho titul Otec

Príspevok od používateľa Simon »

1Kor4,15: Veď keby ste mali hoc aj desaťtisíc vychovávateľov v Kristovi, otcov nemáte mnoho, lebo v Kristovi Ježišovi ja som vás splodil skrze evanjelium.

Ak sa Pavol považuje za otca cirkvi, tak nevidím problém, prečo sa tak nemôže volať pápež. A svätý by nemal byť rovnako problém, keďže by si mal napísať, že svätý je každý, kto verí v Krista Ježiša.
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Papež, jeho titul Otec

Príspevok od používateľa pavel »

Jasne nerozoznávaš rozdiel medzi Otcom, ktorého nám predstavil Pán Ježiš a otcom, ktorý sa stará o svoje pozemské deti. Odcitované Pavlove slová, ktoré naznačujú jeho otcovstvo z hľadiska zrodenia viery sú použité ako výčitka. Nevytrhávaj z kontextu!

1 Korintským 4:14  Nepíšem tohoto nato, aby som vás zahanbil, ale napomínam ako svoje milované deti.
15  Lebo keby ste mali hneď desať tisíc pestúnov v Kristu, ale nemôžete mať mnoho otcov, lebo ja som vás splodil v Kristu Ježišovi skrze evanjelium.
16  A tedy vás prosím, nasledujte mňa.
17  Preto som vám poslal Timotea, ktorý je mojím milovaným dieťaťom a verným v Pánovi, ktorý vás upomenie na moje cesty v Kristu Ježišovi, jako učím všade v každom sbore.
18  Ale jako keby som nemal prijsť k vám, naduli sa niektorí.
19  Avšak prijdem k vám skoro, ak bude Pán chcieť, a poznám, nie slovo tých nadutých, ale moc.
20  Lebo kráľovstvo Božie nezáleží v slove, ale v moci.
21  Čo chcete? Či aby som k vám prišiel s palicou a či s láskou a v duchu tichosti?


Pavel sa nikde netituluje ako Svätý Otec.

Je iba jeden svätý Otec

1 Korintským 8:5  Lebo keď aj sú takzvaní bohovia, už či na nebi či na zemi, tak ako je mnoho bohov a mnoho pánov,
6  ale my máme jedného Boha, Otca, z ktorého všetko, a my cieľom neho, a jeden Pán Ježiš Kristus, skrze ktorého všetko, aj my skrze neho.



Opäť žiadna presvedčivá argumentácia.

Používateľov profilový obrázok
Tomas12345
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Pi Máj 15, 2020 18:34

Re: Papež, jeho titul Otec

Príspevok od používateľa Tomas12345 »

"Pápež si privlastňuje meno, ktoré patrí iba Bohu!
Svätý Otec"


Toto je na diskusiu, ale napríklad Boh sa zvykol označovať aj ako kráľ, alebo ako Pán, a napriek tomu sa v Biblii aj obyčajní ľudia označovali za kráľov, alebo za pánov ( s malým p).

výrazom "svätý" sa v Biblii bežne prezývajú veriaci kresťania. Výraz "otec" sa v Biblii tiež často krát používa, sú ním menovaní obyčajní ľudia, ale duchovní vodcovia daného národa (napr. Abraham, Izak, Dávid). Nevidím teda v spojení dovolených výrazov "svätý" a "otec" problém.

"ďalej si privlastňuje funkciu, ktorá patrí iba Pánovi Ježišovi:
Hlava Cirkvi"


Hlava cirkvi v zmysle hlava viditelnej cirkvi, kým hlava neviditelnej cirkvi je Ježiš Kristus. Bližšie je to vysvetlené tu - http://vladykoveodpovede.sk/2017/02/06/ ... s-kristus/

"ďalej si privlastňuje neomylnosť, ktorá patrí Bohu,"

Spýtam sa ta, ked apoštoli hlásali evanjelium, robili to ráznym a presvedčivým slovom, alebo o tom čo učili mali pochybnosti ? Sotva sa dá predstaviť, že by prišiel niektorí z apoštolov kázať Božie slovo a potom by povedal veriacim "nuž viete, možno nie všetko čo som vám kázal je pravda, možno som sa v niečom pomýlil". Takto apoštoli rozhodne nevystupovali. Apoštoli boli o svojej neomylnosti presvedčený, teda nie že by človek bol sám o sebe neomylný, ale ked je človek naplnený Duchom Svätým, nemá pochybnosti že to čo hlása je inšpirované Duchom Svätým. RKC si je vedomá že je naplnená Duchom Svätým a preto o svojom učení (dogmách) nepochybuje.

"vedenie, ktoré patrí Duchu Svätému"

Patrí, avšak RKC vládne pomocou Ducha Svätého, a teda nie je to samotná RKC ktorá vládne, ale vládne skrze Ducha Svätého.


"a chce mať vládu aj nad tými, ktorí ho nepotrebujú a odmietajú."

Treba viacej počúvať ľudí, alebo Boha ? Ježiš dal Petrovi výsostné postavenie aby pásol celú Božiu cirkev. A može RKC tento Ježišov príkaz neprijať ?

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Papež, jeho titul Otec

Príspevok od používateľa pavel »

Nemám čo dodať:

Matúš 23:9  A svojím otcom nenazývajte nikoho na zemi, lebo jeden je váš Otec, ten, ktorý je v nebesiach.
10  Ani sa nenazývajte duchovnými vodcami, lebo jeden je váš vodca, Kristus.

Používateľov profilový obrázok
Tomas12345
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Pi Máj 15, 2020 18:34

Re: Papež, jeho titul Otec

Príspevok od používateľa Tomas12345 »

pavel napísal:
Ne Máj 31, 2020 20:31
Nemám čo dodať:

Matúš 23:9  A svojím otcom nenazývajte nikoho na zemi, lebo jeden je váš Otec, ten, ktorý je v nebesiach.
10  Ani sa nenazývajte duchovnými vodcami, lebo jeden je váš vodca, Kristus.

Toto ale dáko moc neplatí, keďže v Novom Zákone sa otcami často krát nazývajú i bežní kresťania, a aj duchovni vodcovia Izraela ako bol Abrahám, Izák, Dávid sa nazývajú otcami. Význam versu teda rozhodne nebude doslovný, tak ako ho ty vykladas, alebo si snáď Písmo rozporuje ?

"Ani sa nenazývajte duchovnými vodcami"

Z akého prekladu to je ? V katolíckom preklade sa nachádza "ani sa nevolajte učiteľmi"

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Papež, jeho titul Otec

Príspevok od používateľa pavel »

Iste, otcom sa nazval aj Pavel vo vzťahu k Timoteovi... ale nie tak, že nahradzuje, zastupuje nebeského Otca... tu je rozdiel

Používateľov profilový obrázok
Tomas12345
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Pi Máj 15, 2020 18:34

Re: Papež, jeho titul Otec

Príspevok od používateľa Tomas12345 »

pavel napísal:
Ut Jún 02, 2020 19:47
Iste, otcom sa nazval aj Pavel vo vzťahu k Timoteovi... ale nie tak, že nahradzuje, zastupuje nebeského Otca... tu je rozdiel
A keď sa Pavol nazval v Písme učiteľom, akým spôsobom to myslel ? Zrejme takým že je pozemskym ucitelom. A rovnako takto to je aj so Svätým Otcom, ktorý je pozemskym pastierom a pozemskym otcom cirkvi.

Napísať odpoveď