Očistec

Otázky, príspevky z KC/RKC a vaše reakcie umiestňujte sem
Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Očistec

Príspevok od používateľa pavel »

V to dúfam, že si urobia svoj vlastný názor:

http://www.krestan.info/index.php/dejin ... -715/#od70

Cit: Treba spomenúť i ďalšiu praktiku, ktorá súvisí s posmrtnými trestami, očistcom. Gregor I. v úprimnej snahe očistiť klérus rímskej cirkvi prísne trestal všetky prestúpenia. Medzi potrestanými bol aj mních, ktorý sa zaoberal liečiteľstvom a bral za to peniaze. Po jeho smrti ho nechal Gregor pochovať i s jeho peniazmi. Na tomto geste by nebolo nič výnimočné. Gregor však nariadil za zomrelého slúžiť omše a na 30 deň dal vraj nebožtík vedieť, že jeho prestúpenia sú vykúpené. Toto bolo jedným z ďalších základov a dôvodov, ktoré podporujú učenia, ktoré sa zaoberajú posmrtnými trestami. Tzv. Gregoriánske omše za zomrelých sa odvtedy začali vysluhovať v dĺžke 30 alebo 8 dní. Netreba hádam pripomínať, že toto učenie, ktoré je potvrdzované knihou Makabejským, pretrvalo do dnešných dní v podobe zádušných omší, ktoré sú presadzované a vyžadované katolickou cirkvou s jasným zámerom udržania si "klientely" a stálych príjmov.

Používateľov profilový obrázok
Tomas12345
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Pi Máj 15, 2020 18:34

Re: Očistec

Príspevok od používateľa Tomas12345 »

Keby si radšej reagoval na ten môj protiargument v Matusovi ktory som dal a neodbocoval od temy. ;)

marrek
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut Júl 28, 2020 17:59

Re: Očistec

Príspevok od používateľa marrek »

Na tému Očistec som napísal krátky článok ako odpoveď do diskusie na areopagu. Nebudem to sem kopírovať, lebo by som to musel redakčne upraviť a okrem toho formátovanie tam a tu nie je rovnaké, takže by som to musel aj trochu formátovať. Kto máte záujem, prosím prečítajte si to, je to posledný príspevok na tejto stránke píšem tam pod nickom stefan. Keďže tu už takýto nick niekto má, tak som si tu na tomto fóre zvolil ako nick malú skomoleninu môjho druhého mena. :)

Napísať odpoveď