Klement Rímsky a Rímska cirkev

Otázky, príspevky z KC/RKC a vaše reakcie umiestňujte sem
Používateľov profilový obrázok
Tomas12345
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Pi Máj 15, 2020 18:34

Klement Rímsky a Rímska cirkev

Príspevok od používateľa Tomas12345 »

Pavol, na svojej stránke píšeš :
http://www.krestan.info/index.php/dejin ... tva-67-399

"Peter, hlava rímskeho zboru zomrel v roku 68, a tak Línus /67-76/ sa stal jeho nástupcom ešte za jeho života! Píše sa rok 90 n.l. a rímskym biskupom je žiak Petra, ktorého spomína Pavel v liste Filipänom 4:3, Klement /89-97/, ktorý bol podobne a Línus a Anaklet /76-88/ občasným správcom rímskeho zboru v čase neprítomnosti Petra. To poukazuje na to, že Peter nebol hlavou všetkých spoločenstiev, ale iba hlavou rímskeho zboru. Onedlho po jeho smrti sa chápanie nástupníctva začalo formovať. Výrok Klementa, ktorý sa dostal do histórie znie:
" Hierarchia cirkvi bola založená samotným Bohom Ježišom Kristom a moc daná Petrovi, prešla na všetkých rímskych biskupov".


List Filipanom 4:3
"1 A preto, bratia moji milovaní a vytúžení, moja radosť a moja koruna, takto pevne stojte v Pánovi, milovaní! 2 Evodiu prosím, aj Syntychu prosím, aby rovnako zmýšľali v Pánovi. 3 Aj teba, verný spolupracovník, prosím, pomáhaj im, veď ony sa so mnou borili za evanjelium spolu s Klementom a s ostatnými mojimi spolupracovníkmi, ktorých mená sú v knihe života."

Takže Klement nebol len Petrovým žiakom, ale aj Pavlovým a to dokonca verným spolupracovníkom. Klementove meno bolo tiež zapísané v knihe života, teda v nebi, takže aj jeho učenie bolo správne.
"Výrok Klementa, ktorý sa dostal do histórie znie:
" Hierarchia cirkvi bola založená samotným Bohom Ježišom Kristom a moc daná Petrovi, prešla na všetkých rímskych biskupov".
A je pravdivý, pretože jednak bol žiakom apoštolov Petra a Pavla, ale aj skončil v nebi, takže hlásal pravdivé učenie.


"ktorý bol podobne a Línus a Anaklet /76-88/ občasným správcom rímskeho zboru v čase neprítomnosti Petra. To poukazuje na to, že Peter nebol hlavou všetkých spoločenstiev, ale iba hlavou rímskeho zboru."


Peter predsa nemusel celý svoj život cestovať hore dolu, aby tým dokázal svoju autoritu. Je to podobné tvrdenie, ako keby si chcel povedať že rímsky cisár, nebol hlavou rímskej ríše a to len preto, lebo sa zvykol zdržiavať v Ríme a neputoval často hore dolu po celej Rímskej ríši.....
Peter predsa posielal svoje listy 1 a 2 Petrov list máloazijským cirkvám, takže nemusel tam Peter ísť zakaždým osobne, stačilo poslať list, alebo niektorého z apoštolov s ktorými bol Peter v kontakte - tak napríklad s apoštolom Pavlom bol Peter často krát v kontakte, ale i s Markom. Pavol ten chodil krížom krážom cez Europu, a kludne mohol byť niečo ako Petrovým vyslancom, jeho rečníkom. V Afrike zas posobil evanjelista Marek, tiež Petrov spoločník.

Kebyže chceš určovať kto mal primát u apoštolov, podla toho kto kolko precestoval, potom by vyhral apoštol Pavol, pretože ten cestoval hore dolu cez Europu....... a nasledoval by evanjelista Lukáš a potom Marek. takže tadeto cesta asi nevedie.

Napísať odpoveď