Chaos u protestantov

Otázky, príspevky z KC/RKC a vaše reakcie umiestňujte sem
Používateľov profilový obrázok
Tomas12345
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Pi Máj 15, 2020 18:34

Chaos u protestantov

Príspevok od používateľa Tomas12345 »

V protestantizme prevláda chaos, možeme si to ukázať na troch bodoch :

1) Protestanti narozdiel od katolíkov, nepoužívaju jeden preklad Biblie, ale len na Slovensku existuje okolo 8 prekladov, ako je Roháčkov (ROH), evanjelický preklad (ECAV), Jeruzalemská Biblia, Preklad Miloša Pavlíka, Preklad Nového sveta, atd. Skúsil som si zobrať Evanjelický preklad a Roháčkov preklad a porovnať medzi nimi rozdiely. Zanalyzoval som síce len 10 náhodne vybratých kapitol, no aj na základe tohto sa dá už robiť nejaký ten záver. Na jednu kapitolu som našiel priemerne 2 rozdielnosti v prekladoch líšiacich sa v detailoch, a v priemere jednu doležitú teologickú rozdielnosť. Rozdiely v detailoch boli asi takéhoto typu :

ECAV preklad : dotkli sa Ježišových noh
ROH preklad : objali Ježišove nohy
Pozn: Je rozdiel medzi dotknutím a objatím

ECAV preklad : Zidia sa medzi sebou hádali
ROH preklad : Zidia sa medzi sebou dohadovali
Pozn : Je rozdiel medzi dohadovaním sa a hádaním sa

ECAV preklad : a slepí videli
ROH preklad : a slepí znovu videli
Pozn : z ECAV prekladu by sa to dalo chápať tak že slepí, ktorí videli boli od narodenia slepí, kým v ROH preklade sa hovorí že slepí znovu videli, a teda zdá sa že títo slepí určitý čas počas svojho života videli, no potom oslepli.


Co sa týka doležitých teologických rozdielov, rozdiely v nich boli asi takéhoto typu :
ECAV preklad : Medzi narodenými zo žien nieto väčšieho nad Jána, ale kto je najmenší v kráľovstve Božom, je väčší než on.
ROH preklad : Lebo hovorím vám, že väčšieho proroka medzi splodenými zo žien nad Jána Krstiteľa niktorého niet: ale menší v kráľovstve Božom je väčší ako on.
Pozn : je rozdiel medzi výrazom najmenší a menší.

Nový Zákon obsahuje 27 kníh a okolo 190 kapitol. Ked sa teda v priemere nachádzaju 2 rozdiely v detailoch, je to asi 380 rozdielov v detailoch v Novom Zákone a asi 190 doležitých teologických rozdielov. A to som porovnával len dva preklady. O co viac by bolo tých rozdielov, kebyže porovnávam napríklad všetky slovenské preklady navzájom. Ako teda protestanti chcú hájiť Sola Scriptura, ked ani nemajú jednotny preklad a ich preklady sa líšia vo veľkom ?


2)

Veľký problém v protestantizme je aj to, že človek si nemá ako nájsť protestantskú cirkev, ktorá by pasovala jeho učeniu. Predstavme si že protestant si prečíta Bibliu, a následne si vypíše rozsiahly zoznam čomu na základe Biblie verí. Začne si teda hladať protestantsku cirkev ktorá bude splnat jeho vyznanie viery. Lenže ako si má takúto protestantskú cirkev hladať, ked protestantské cirkvi svoje vyznanie viery na svojej www stránke bud nemaju, alebo ak aj majú, majú v nom vymenovaných len zopár základnych bodov čomu veria - často krát tam nie sú obsiahnuté rozne doležité body, ako napríklad či daná denominácia dovoluje jesť krestanom všetko jedlo, či daná denominácia verí vo večný vedomý trest v pekle pre nespravodlivých, či denominácia svätí sobotu alebo nedelu, či prikazuje post, či verí že Božie zázraky sa dejú aj v súčasnosti, a tiež to aké sviatosti daná denominácia praktizuje, atd. Kým RKC má vo svojom katechismuse detailne rozpracované vyznanie viery, protestantské denominácie toto nemajú, a človek sa horko ťažko dozvie o nich aj to málo.


3)

Další problém je množstvo protestantských denominácií, každá s iným učením. V súčasnosti existujú tisícky roznych denominácií, a tento počet stále rastie a bude pravdepodobne rásť i nadalej,Záver :

V protestantizme sa nachádza veľký chaos, tento chaos nemá nič spoločné s Božím učením.

Napísať odpoveď