Eucharistia a Ježišova osobná prítomnosť (bibl. dokazy)

Otázky, príspevky z KC/RKC a vaše reakcie umiestňujte sem
Používateľov profilový obrázok
Tomas12345
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Pi Máj 15, 2020 18:34

Eucharistia a Ježišova osobná prítomnosť (bibl. dokazy)

Príspevok od používateľa Tomas12345 »

1 list korintanom 11: 25-27 :

"vzdával vďaky, lámal ho a povedal: „Toto je moje telo, ktoré je pre vás; toto robte na moju pamiatku.“ Podobne po večeri vzal kalich a hovoril: „Tento kalich je nová zmluva v mojej krvi. Toto robte, kedykoľvek ho budete piť, na moju pamiatku. A tak vždy, keď budete jesť tento chlieb a piť tento kalich, zvestujete Pánovu smrť, kým nepríde. Kto by teda jedol chlieb alebo pil Pánov kalich nehodne, previní sa proti Pánovmu telu a krvi. Nech teda človek skúma sám seba, a tak je z toho chleba a pije z kalicha. Lebo kto je a pije, a nerozoznáva telo, ten si je a pije odsúdenie."

Z veršu možeme vidieť, že Pavol chápal chlieb doslovne ako Ježišove telo, a víno ako Ježišovu krv. To dosvedčuje tým, ked hovorí "Kto by teda jedol chlieb alebo pil Pánov kalich nehodne, previní sa proti Pánovmu telu a krvi". Je jasné, že nie je možné previniť sa proti Pánovmu telu a krvi, pokial by išlo o symbolické Ježišovo telo a krv.

Evanjelium podľa Marka 14:23 -24

"Potom vzal kalich, vzdával vďaky, dal im ho a všetci z neho pili. A povedal im: „Toto je moja krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva za všetkých."

Je jasné že v kalichu sa nachádzala pravá Ježišova krv, a nie len symbolická krv. Dokazom je to, že tekutinu v kalichu Ježiš označuje ako "krv novej zmluvy, ktorá sa vylieva za všetkých". A je hádam jasné, že pri Ježišovom ukrižovaní sa vylievala na svet pravá Ježišova krv, a nie nejaká symbolická krv.


Evanjelium podľa Lukáša 22:19 -

"Potom vzal chlieb a vzdával vďaky, lámal ho a dával im, hovoriac: „Toto je moje telo, ktoré sa dáva za vás. Toto robte na moju pamiatku.“

Tu Pán Ježiš hovorí o chlebe ako o svojom tele, "ktoré sa dáva za vás". Z kontextu je azda jasné, že telo "ktoré sa dáva za vás" znamená Ježišovo telo, ktoré bude ukrižované. Znova teda nemože íst len o symbolické Ježišovo telo, ale chlieb predstavoval doslovné Ježišovo telo. Na kríži predsa nebolo ukrižované Ježišove symbolické telo.

Napísať odpoveď