OBLIEKANIE V ŠKOLÁCH - UNIFORMY?

Keď neviete kam to zaradiť, tak šup s tým sem...
Lea
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi Feb 27, 2015 23:48

OBLIEKANIE V ŠKOLÁCH - UNIFORMY?

Príspevok od používateľa Lea »

Pracujem v UK ako pomocná učiteľka. Kamarátka zo SK mi rozprávala ako u nich v škole, škola nedbá na zovňajšok, žiaci chodia často nehvhodne vyzývavo oblečený. Tu v UK žiaci tu nosia povinne predpísané uniformy. Uniforma sa skladá z bielej košele s krátkym/ dlhým rukávom, školskej kravaty a svetru s V-výstrihom a saka s logom školy. Chlapci j dievčatá nosia čierne nohavice (nie rifle) a dievčatá majú na výber aj sukne. Na telocvik majú tiež predpísané oblečenie polokošelu s logom školy a kraťasy. Žiaci nosia uniformu radi ,sú hrdý na školu. Uniformou reprezentujú nielen seba ale aj svoju školu. Škola tiež dbá na zovňajšok žiakov: žiadne šperky, make up, košela zastrčená zapnutá kravata upravená.
Aké máte skúsenosti vy?
Čo si myslíte o školskej uniforme?
Ako by mala podľa vás vyzerať?
:-)

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: OBLIEKANIE V ŠKOLÁCH - UNIFORMY?

Príspevok od používateľa pavel »

Ahoj Lea,

no ja som trošku staršieho ročníku, pamätám si pionierske rovnošaty, ale tie sme nosili len na pionierske akcie. Do školy sme mohli chodiť v civile. Pravdou je, že za socializmu nebolo toho veľa čím by sme ako žiaci mohli vynikať (okrem vedomostí). Sortiment v obchodoch s oblečením bol v podstate jednotvárny. Ak niekto niečo zohnal v zahraničí používal to opatrne, hlavne v škole. Učitelia veľmi netolerovali malovanie a už vôbec nie výstrelky za ktoré sa považovali aj dlhé vlasy u chlapcov a krátke sukne u dievčat. Zväčša potom nasledoval rozhovor učiteľa s rodičom.

Myslím si, že to bolo aj dobre. Deti vedia byť ešte zákernejšie ako dospelí, pretože nemajú zábrany, morálne hodnoty sa u nich ešte len budujú. Radi sa jeden pred druhým vyťahujú, predvádzajú a neuvedomujú si, čo to môže spôsobiť. Dnes je situácia na školách úplne iná a vidieť to aj na odstrašujúcich prípadoch. Jedinec, ktorý je ponižovaný, cíti sa menejcenný. Kvôli pomerom v ktorých vyrastá nemôže dosiahnuť úroveň svojich spolužiakov a tak volí riešenie: napr. neváha vytiahnuť zbraň a vystrielať pol triedy. Je to extrém ale stáva sa. Horšie je, ak si to takto ponížený jedinec nechá v sebe a začne sa mstiť neskôr v dospelom veku.

Existujú celé štúdie o traumách z detstva, ktoré sa vlečú s jedincom až do staroby...

Myslím si, že uniformita, disciplína a správna výchova je dobrým riešením. Veď aj naše porekadlo "ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko, neohneš ma mamo, keď už budem Jano", má biblické základy.

Príslovia 13:24  Ten, kto zdržuje svoj prút, nenávidí svojho syna; ale ten, kto ho miluje, kázni ho zavčasu.

Napísať odpoveď