Pomoc pri strachu a depresii

Keď neviete kam to zaradiť, tak šup s tým sem...
smilan
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Ne Nov 14, 2010 15:57

Pomoc pri strachu a depresii

Príspevok od používateľa smilan »

Pomoc pri strachu a depresii

Mávam rôzne úzkostné stavy, tlak na hrudi a cítim skrytý strach. Úzkosti a nepríjemné obavy ma oberajú o veľa energie. Som skoro denne akoby stvrdnutá a stuhnutá. Preto mi možno aj Pán poslal do cesty ženu, ktorá mi ponúkla modlenie ruženca. Prijala som to, hoci som sa ho v živote nemodlila, pretože už hľadám pomoc kde sa len dá. Mohli by ste mi niečo poradiť v mojej situácii?

Odpoveď:

Bežne sa človek nebojí a nemá strach. Ak si ale napríklad pozrie horor, začne báť a to preto, lebo sám podal ruku strachu. On sám k tomu zavdal príčinu.

I vaše stavy úzkosti a skrytý strach, ktorý prežívate musia mať nejakú príčinu. Príčinu, ktorú ste vy sami vyvolali a prostredníctvom ktorej ste podali ruku strachu. Inak by k vám nemohol prísť.

No a keďže prežívanie úzkosti a strachu je stavom vnútorným, tá príčina musí byť vnútorná. Tá príčina musí byť skrytá v spôsobe vášho vnútorného života, to znamená v spôsobe myslenia a cítenia.

Existuje totiž istý vesmírny Zákon a síce Zákon rovnorodosti, na základe ktorého môže byť iba rovnaké priťahované k rovnakému. V okolí našej zeme existujú obrovské myšlienkové a citové energetické centrály strachu vytvorené ľuďmi. Ak s nimi človek nadviaže spojenie prostredníctvom rovnorodosti svojho osobného, vnútorného života, cez toto spojovacie vlákno začnú k nemu prúdiť veľké energie strachu a úzkosti, voči ktorým môžeme byť neraz doslova bezmocní.

Pomôcť môže iba jediné - prerušenie spojenia! A to zmenou kvality a štruktúry svojho vnútorného života, svojho cítenia a myslenia, ktoré treba učiniť inorodým voči myšlienkovým a citovým energetickým centrálam strachu a úzkosti.

Čo to konkrétne znamená vo vašom prípade? Prehodnotenie a zmenu svojho spôsobu myslenia, ktorým ste doteraz museli nejakým spôsobom vytvárať rovnorodý most k energiám strachu, odkiaľ ku vám strach prúdi a ničí vás. Snažte sa o čistotu, ušľachtilosť, čestnosť, dobrotu a spravodlivosť svojho vnútorného života. Nedovoľte si zahrávať sa s nijakými zlými a negatívnymi myšlienkami a citmi. Nevšímajte si ich a ak prídu, vnútorne ich nerozvíjajte. Je to všetko iba škodlivá burina, ktorá nesmie mať v našom vnútri nijaké miesto. Naše vnútro má patriť len čistote a ušľachtilosti.

Veľkou pomocou sa pritom môže stať i modlitba. Avšak pravá modlitba! Modlitba citu, ktorá môže trvať hoci len zlomok sekundy, ale vo svojej citovej vrúcnosti je schopná nájsť cestu k Výšinám a priniesť odtiaľ pomoc a posilu.

No a paradoxne, práve bolesť, utrpenie, strádanie a vo vašom prípade opätovné atakovanie stavmi úzkosti sa môže stať tým najlepším podnetom a impulzom k pravej modlitbe. Bolesť je totiž niečo, čo sa každého človeka hlboko osobne citovo dotýka a tento živý, intenzívny citový impulz treba využiť k prosbe. K vnútornej citovej prosbe o pomoc, smerovanej k Výšinám. Tam Hore, k tomu Jedinému, od ktorého môže prísť človeku pomoc vo všetkých jeho bolestiach.

Ako už bolo povedané, tento vrúcny citový impulz môže trvať zlomok sekundy a vôbec nemusí byť formulovaný do slov. Jedine čistá citová vrúcnosť totiž môže preniknúť až k Pánovi všetkých svetov. Môže ku Nemu preniknúť iba čistá, silná a vrúcna modlitba citu.

Ak to človek dokáže, zafunguje tu opäť Zákon rovnorodosti, na základe ktorého prostredníctvom rovnorodého mostu vytvoreného človekom, začne k nemu z energie Dobra, Svetla a Lásky prúdiť Sila, ktorej nemôže nič odolať. A už vôbec nie strach a úzkosť, pretože táto Sila je omnoho väčšia, ako všetky energetické centrály strachu a úzkosti vytvorené ľuďmi. Tá Sila totiž pochádza od Stvoriteľa, od Zdroja všetkých síl a východiska všetkého, čo jestvuje.

Úzkostné stavy, ktoré prežívate sa vám tak paradoxne môžu stať vašou osobnou cestou k Stvoriteľovi a to prostredníctvom vrúcnych citových prosieb o pomoc, ktoré budete ku Nemu vysielať v hodine núdze. Lebo pamätajme: Keď je človeku najhoršie, je mu pomoc Božia najbližšie!

Sila Najvyššieho dokáže zlomiť všetky sily a dokáže okolo človeka vybudovať ochrannú hradbu Svetla, cez ktorú už neprenikne nič zlého. Nič zlého, pokiaľ my sami opätovne nepodáme ruku zlu svojim nesprávnym spôsobom myslenia cítenia.

Potom už človek iba ďakuje. Ďakuje za šťastie, radosť a mier, ktoré prežíva. A tak ako sa kedysi v bolesti a úzkosti povznášal k svojmu Pánovi prostredníctvom svojho živého citu v prosbe o pomoc, tak sa teraz k Nemu povznáša v cite vďačnosti za radosť, mier a šťastie. No a čoraz silnejšia rovnorodosť jeho spojenia so Svetlom, ktorá sa takto stále viacej buduje a zosilňuje ho potom dvíha nahor, k čoraz väčšiemu šťastiu.

A na záver ešte k modlitbe ruženca. Neodporúčam ju. Vyslyšaní totiž môžeme byť iba prostredníctvom vrúcnosti citu a nie prostredníctvom množstva slov. Modlitba ruženca je množstvo slov, ktoré vedú k formalizmu a k bezmyšlienkovitosti a nie k citovej vrúcnosti, ktorá jediná je správna. I keby mala trvať, a to opakujem už tretí raz, iba zlomok sekundy. Aj tak to bude vždy viac, ako dlhé hodiny odriekania modlitieb, v ktorých sa citové zachvievanie vôbec nenachádza.

http://*****.blog.cz/ v spolupráci s M.Š.

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Pomoc pri strachu a depresii

Príspevok od používateľa stefan »

pre.: smilan,
preniesol si sem článok, ktorý pojednáva o nešťastnej žene, ktorá je "takmer prepadnutá strachom". Vedel by si jej imaginárne poradiť podľa znenia biblie?
cit.:
Mávam rôzne úzkostné stavy, tlak na hrudi a cítim skrytý strach. Úzkosti a nepríjemné obavy ma oberajú o veľa energie. Som skoro denne akoby stvrdnutá a stuhnutá. Preto mi možno aj Pán poslal do cesty ženu, ktorá mi ponúkla modlenie ruženca. Prijala som to, hoci som sa ho v živote nemodlila, pretože už hľadám pomoc kde sa len dá. Mohli by ste mi niečo poradiť v mojej situácii?
Čo je to strach?
Je to panika z neistého, alebo veľmi zlého, takmer nezvládnuteľného postoja k vyriešeniu určitej situácie, pred ktorou práve stojíme, alebo sa na nás valí ako valec. Nástup strachu sa prejavuje v tisícoch podôb.
Lekár psychológ, by určite nasadil nejaké ukľudňujúce prášky. To však nie tá správna cesta, pretože chémiou sa nedá ovplyvniť zmenu myslenia z ktorého strach vychádza.
Veľkou pomocou sa pritom môže stať i modlitba. Avšak pravá modlitba! Modlitba citu, ktorá môže trvať hoci len zlomok sekundy, ale vo svojej citovej vrúcnosti je schopná nájsť cestu k Výšinám a priniesť odtiaľ pomoc a posilu.
....
prostredníctvom rovnorodého mostu vytvoreného človekom, začne k nemu z energie Dobra, Svetla a Lásky prúdiť Sila, ktorej nemôže nič odolať.
Mám silný pocit, že článok nesie v sebe ezoterické učenie, zapodievajúce sa svetlom, svetielkom a energiami. Nuž, niekomu pomôže ten ruženec, ale silne postráda znalosť Písma a to nie je dobre z dôvodu neznalosti pravej funkcie ducha voči Najvyššiemu.
...
Lebo pamätajme: Keď je človeku najhoršie, je mu pomoc Božia najbližšie!
Áno je to tak, to ostatné je guláš a nie je harmonizujúce s Písmom. Trochu by som to všetko upravil.
....
STRACH, (wiki)

Kód: Vybrať všetko

Strach je pocit znepokojenia z blížiaceho sa zla; negatívny cit, nepríjemná emócia, nepríjemný zážitok s neurovegetatívnym sprievodom, spravidla zblednutím, chvením, zrýchleným dýchaním, búšením srdca, zvyšením krvného tlaku a pohotovosťou k obrane alebo úteku; ide o normálnu reakciu na skutočné nebezpečenstvo alebo ohrozenie. Strach motivuje k vyhnutiu sa zlu alebo k úteku pred ním. Kde to nie je možné, tam sa často strach mení na agresiu.

Strach môžeme definovať aj ako emóciu, ktorá sa v nás ozve vtedy, keď sa nachádzame v nebezpečenstve = emócia ktorá nás upozorňuje na nebezpečenstvo.

Strach je naučená reakcia človeka, nie vrodená. Vo svojom pozitívnom zmysle nás môže strach podnecovať k lepším výkonom, k prekonaniu svojej pohodlnosti alebo samého seba.

Strach sa vyvíja s vekom, od jednoduchých úľakových reakcií kojenca, k reakciám na zložitejšie situácie (neznáme prostredie, nečakaný zmyslový podnet). Strach sa postupne spája s prežitými skúsenosťami a viacej sa viaže na predstavivosť.

Hoci strach je obyčajne predmetne orientovaný, môže vzniknúť aj bez predmetu zo svojho fyzicko-psychického základu.
...
strach je obyčajne predmetne orientovaný
jedná sa väčšinou o peniaze, majetok, strata zamestnania, exekúcia - strata bytu, a pod.
...
aj bez predmetu zo svojho fyzicko-psychického základu.
hrozba straty blízkeho, strach z tmy, špatné klebety o osobe, a pod.
pretože už hľadám pomoc kde sa len dá
Hľadajte tu.:
Žalm 23
a v Pavlových listoch (Kristus a nik iný, jedine cez neho k Bohu !!!)
všetko ostatné sú rady do jamy a to je najlepšie pýtať o radu priamo hrobára.
Možno však máte niekto iný, alebo doplňujúci názor, šup sem s ním.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc pri strachu a depresii

Príspevok od používateľa pavel »

Ja by som doplnil. Pomoc v strachu a depresii nespočíva v masírovaní si duše, ani v liekoch, ani v úteku pred zodpovednosťou, ani v konaní dobrých skutkov. Za prvé, je potrebné poznať dôvody, prečo človek trpí úzkosťou a strachom. Dajú sa definovať ruka v ruke s Božím slovom.

Úzkosť a strach je prirodzený dôsledok Hriechu - Genesis 3:10; Príslovia 28:1, 29:25

Rimanom 3:10  ako je napísané: Nieto spravedlivého ani jedného;
11  niet toho, kto by rozumel, niet, kto by vážne hľadal Boha;
12  všetci sa odchýlili, napospol stali sa neužitočnými; niet toho, kto by činil dobro, nieto ani jedného.
13  Ich hrdlo otvorený hrob; svojimi jazyky hovorili lesť; jed ľútych hadov pod ich rtami;
14  ktorých ústa sú plné kliatby a horkosti;
15  ich nohy rýchle vyliať krv;
16  skrúšenie a bieda je na ich cestách,
17  a cesty pokoja nepoznali.


Toto je prirodzený stav človeka pred obrátením sa. Cítia ho všetci odporcovia Boha i uctievači falošných ciest a náboženstiev. Prečo? Nemajú vo svojej blízkosti a vo svojej duši Ducha Svätého. Len sa pozrime do Skutkov

Skutky 16:28  Ale Pavel zavolal veľkým hlasom a povedal: Neurob si ničoho zlého, lebo sme všetci tu!
29  A keď si vypýtal svetlo, skočil do vnútra a trasúc sa padol pred Pavla a Sílasa
30  a vyvedúc ich von povedal: Pánovia, čo mám činiť, aby som bol spasený?
31  A oni povedali: Uver v Pána Ježiša Krista a budeš spasený ty aj tvoj dom.
32  A hovorili mu slovo Pánovo i všetkým, ktorí boli v jeho dome.
33  A pojal ich v tú hodinu nočnú, umyl ich od rán a bol naskutku pokrstený on i všetci jeho domáci.
34  A vyviedol ich hore do svojho domu a predložil im stôl a plesal s celým domom uveriac Bohu.


Po zemetrasení kedy sa steny žalára otvorili, si žalárnik v strachu a úzkosti chcel siahnuť na život len preto, že sa domnieval, že väzni utiekli a on bude kruto potrestaný. A tak mu Pavel kričí, aby si nič neurobil. Strach okamžite vystrieda úzkosť, čože sú to za väzni, keď sa im pri zemetrasení nič nestalo a dokonca ani neutiekli keď mohli!? Vo svojej úzkosti videl ich vieru, radosť a pokoj, požiadal ich o radu a napokon uveril. V tom momente bol naplnený pokojom, úzkosť a strach zmizli kdesi preč a ten čo pred pár minútami sa triasol od strachu a úzkosti pred tými, čo mu môžu telesne ublížiť plesal a oslavoval Boha!

Nuž a teraz sa ešte pozrime do Jána

1 Jan 4:18  Bázne nieto v láske, ale dokonalá láska vyháňa bázeň, pretože bázeň má trápenie, a ten, kto sa bojí, nie je dokonaný v láske.
19  My milujeme jeho, preto že on prvý miloval nás.
20  Keby niekto povedal: Milujem Boha, a svojho brata by nenávidel, je lhár; lebo ten, kto nemiluje svojho brata, ktorého videl, ako môže milovať Boha, ktorého nevidel?!
21  A toto prikázanie máme od neho, aby ten, kto miluje Boha, miloval i svojho brata.


Vzťah s Bohom je vzťah medzi Otcom a jeho dieťaťom. Tak ako otec prvý miluje svoje dieťa, ono až začne chápať túto lásku začína ju opätovať a šíriť vôkol seba. Láska od najmocnejšieho ochrancu, milujúceho Otca, Láska skrze Krista a Jeho obeť zaháňa strach a beznádej, úzkosť a obavy.

Žiadne pirulky, ani pohovor u psychológa nepomáha, to všetko je len manipulácia mysle, podobne ako tajomné energie čakry, čínske ktoviekaké čing čang alebo budhistické rozjímania či katolícke duševné cvičenia. To všetko manipuluje myseľ človeka ale s pravdou a skutočným Bohom Otcom to nemá nič spoločné.

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Pomoc pri strachu a depresii

Príspevok od používateľa stefan »

pavel uviedol.:
Za prvé, je potrebné poznať dôvody, prečo človek trpí úzkosťou a strachom. Dajú sa definovať ruka v ruke s Božím slovom.
...
Úzkosť a strach je prirodzený dôsledok Hriechu - Genesis 3:10; Príslovia 28:1, 29:25
No veď hej, "treba poznať dôvody" a aj definovať sa dajú, ale či prostý človek neznalí Písma si uvedomuje z čoho pramení ???
Obyčajne sa zbadá až ten strach je tu a vôbec ani netuší, že si je sám vinný svojim predchádzajúcim konaním.
Vzťah, teda príčiny a následok sa dajú vypozorovať, z Knihy Prísloví (ako si správne uviedol), ešte lešie povedané - poučiť sa, z prísloví Šalamúna.
Problematika "onej ženy" hľadajúca barličku pomoci v úvodnom texte témy je tou konečnou fázou prepadnutia v nešťastie strachu, lebo nevie kam z konopí, nerozoznala dobré od zlého a formou "očenášu" sa ho chce zbaviť, vidiac tú najlepšiu cestu.
Urobila prvý dobrý krok, aj keď trochu bokom, cesta k nemu vedie jedine cez Jeho Syna. Áno, kedysi sme dávali flašu sekretárke, aby sa dostali priamo k riaditeľovi, ale to neplatí vo veci Otca a Syna, keďže vieme, ža práve Syn má všetku právomoc v rukách v tomto veku (v tejto správe) a povedal by som, Syn je teraz našim (pohanom) najvyšším.
Pr.1:19 hovorí.:
ZISK ODNÍMA DUŠU SVOJEHO PÁNA a všemožná snaha po zisku v akejkoľvek forme je znehodnocovaním svojej krvy, ktorá buduje našu dušu. Vo verši 18 sa hovorí, "že sa skrývajú svojim dušiam".
Celá kapitola je veľmi poučná a končí slovami.:
Pr.1:33 hovorí.:
Ale ten kto mňa poslúcha, bude bývať bezpečne a BUDE MAŤ POKOJ OD STRACHU ZO ZLÉHO.
My, pochádzajúc z pohanov, vieme, že v správe Milosti je Kristus našim Pánom, tak teda ho poslúchajme. Šalamún žil vo veku správy Mojžišovho zákona (Tóry).

...
Veru, "Žiadne pirulky".

Napísať odpoveď