Voda

Stvorenie alebo evolúcia, podnety, dôkazy, polemiky
core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Voda

Príspevok od používateľa core »

http://veda.sme.sk/c/5839335/na-marse-o ... -hmlu.html

Heh, no tak sa na to pozrime.. najprv ze aka by to musela byt obrovska nahoda, aby mohli byt aj niekde inde vytvorene podmienky pre zivot, a zrazu cuduj sa svete.. uz hned na prvej susednej planete mame zaklad pre zivot - vodu. :idea:

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

core, brzď. Existencia samotnej vody je ešte veľmi veľmi málo.
Voda je aj na kométach a nepredpokladáme, že by tie prekypovali životom ...

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Voda

Príspevok od používateľa core »

aj nasa planeta bola kedysi ako mars alebo podobna. Ide o to ze sa to deje prirodzenou cestou. Boli ajtake diskusie ze ani voda by sa nemohla vyskytovat niekde inde. Vsetko to ukazuje jednym smerom. Je zaujimave ze postupom vedeckych poznatkov sa ta miniaturna sanca na vznik zeme prirodzenou cestou pomaly ale isto zvacsuje.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda

Príspevok od používateľa pavel »

core napísal:aj nasa planeta bola kedysi ako mars alebo podobna. Ide o to ze sa to deje prirodzenou cestou. Boli ajtake diskusie ze ani voda by sa nemohla vyskytovat niekde inde. Vsetko to ukazuje jednym smerom. Je zaujimave ze postupom vedeckych poznatkov sa ta miniaturna sanca na vznik zeme prirodzenou cestou pomaly ale isto zvacsuje.
Muahahaaaaaaaaaaaaaa :D :D :D :D :D :D

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Voda

Príspevok od používateľa core »

hehehe :D

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

core napísal:aj nasa planeta bola kedysi ako mars alebo podobna. Ide o to ze sa to deje prirodzenou cestou. Boli ajtake diskusie ze ani voda by sa nemohla vyskytovat niekde inde. Vsetko to ukazuje jednym smerom. Je zaujimave ze postupom vedeckych poznatkov sa ta miniaturna sanca na vznik zeme prirodzenou cestou pomaly ale isto zvacsuje.
Neviem kde si videl diskusie, že vody v kozme nieto ...
Aj pod povrchom Európy sa predpokladá existencia oceánov vody.

Mimochodom o akej zväčšujúcej sa šanci to píšeš ? Nejako som mimo obraz ...

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Voda

Príspevok od používateľa core »

Asi na starom fore. Ako neviem ale ja som bol dost v tom ze ludia typu pavel povazuju tieto snahy hladania vody za "spekulacie" zo strany evolucionistov. No a logicky ked ked je na marse voda, co sa do nedavna nevedelo, tak to zvysuje sancu ze takto vznikol zivot, ako sa aj predpoklada.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda

Príspevok od používateľa pavel »

ja som bol dost v tom ze ludia typu pavel povazuju tieto snahy hladania vody za "spekulacie" zo strany evolucionistov
Stvorenie takéto predpoklady a ani nálezy (voda vo vesmíre), či dôkazy nepopiera... vidieť, že neporovnávaš kreáciu a evolúciu z hľadiska obidvoch strán... že nezvažuješ pre a proti, ale sa ako kopa iných, snažíš presadzovať svoje presvedčenie bez toho, aby si uznal argumenty opozičnej strany... to len na okraj.... ;)

dalo by sa teda podľa teba povedať (chceš nám tu naznačiť), že všade tam vo vesmíre kde je voda, je aj život, respektíve to povedie k vzniku ďalších Adamov a Evičiek z polievočky plnej jednobunečných organizmov (stačí ju len v správny okamih ohriať)? :D ;)

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

core napísal:... No a logicky ked ked je na marse voda, co sa do nedavna nevedelo, tak to zvysuje sancu ze takto vznikol zivot, ako sa aj predpoklada ...
Na Marse bola voda pozorovaná už desaťročia. Minimálne vo forme polárnych čiapočiek.
Takže tak ... :D

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Pavol, to nie je o vode či o Adamovi ...

Aj na tomto príklade vidno, že "Sola Scripta" je v hlbokej kríze a ty a tebe podobní ste otrokom tejto vašej tézy, ktorou ste sa pokúšali vymedziť voči katolíckej cirkvy.

Preto krkolomne vymýšľate teórie, aby ste poznanie sveta napasovali na to "Sola Scripta". Ono sa to možno pred 500 - 600 rokmi dalo v pohode, ale súčasný stav poznania váš manévrovací priestor neustále zmenšuje a v podstate, už ani nijaký nie je ... :D
Nik rozumný tie vaše teórie nemôže brať vážne. A dobre to vieme aj ja a aj ty. Čo si budeme nahovárať ...

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda

Príspevok od používateľa pavel »

Nik rozumný tie vaše teórie nemôže brať vážne. A dobre to vieme aj ja a aj ty. Čo si budeme nahovárať ...
Keď myslíš...

1 Corinthians 1:18  Lebo slovo kríža je tým, ktorí hynú, bláznovstvom; ale nám, ktorí dosahujeme spasenie, je mocou Božou.
19  Lebo je napísané: Zahladím múdrosť múdrych a rozum rozumných zavrhnem.
20  Kde je múdry? Kde učený v zákone? Kde dišputant tohoto sveta? Či Bôh neobrátil múdrosti tohoto sveta na bláznovstvo?

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Pavol, tvoj príspevok len potvrdzuje moje slová o kríze Sola Scripta.

Ak si naozaj myslíš, že Pavol tými slovami zhadzuje vedu či poznanie, tak to iba vypovedá a názorne demonštruje manipuláciu tým, že sa účelovo vytrhnú vety z kontextu.
Vyšší level takejto manipulácie predvádzajú hádam iba jehovisti ...

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda

Príspevok od používateľa pavel »

To Vlkodlak

Netvrdím, že tieto mnou uvedené verše zhadzujú vedecké poznanie a logiku, iba pripomínam, že nie všetko čo človek vo svojom poznaní považuje za jasné je skutočne jasné. Tu sa musím vrátiť dozadu k prioritám. Ak mi Boh hovorí, že stvoril v siedmich dňoch, je to pre mňa pravda. Ak mi človek tvrdí, že tých sedem dní bolo sedem miliónov rokov, potom aj keby mal rovno tie najhodnovernejšie dôkazy označím ho za premúdrelého a seba za blázna v kontexte už spomínaných veršov. A radšej budem tým bláznom, lebo existuje kopec logických záverov, prečo verím, že naša Zem je mladá.

Ono ide o to, aké dôkazy ten či onen považuje za hodnoverné. Bavíme sa tu o vode a jej prítomnosti na marse.. no a čo??? A keby bola aj na mesiaci a Armstrong by sa z nej napil, malo by to niečo spoločné s dôkazmi proti kreácii? Veď keď Boh stvoril zem, vody, a následne i planéty, hviezdy atd... i tam všade mohol zaradiť H2O, nie? Takže o čo ide?

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

O tej vode som sa vyjadril zhodne ako ty. Takže tam problém nemám.

O tom bláznovi strieľaš úplne vedľa. Už som ti to pár krát vysvetlil, prečo to Pavol píše a čo tým myslí, ale nebudem sa opakovať ako papagáj.
Vytrhávaš vety z kontextu a vyvodzuješ na základe nich bludné závery. Pre mňa je to opätovne potvrdením že "Sola Scripta" je "mimo misu".
Bláznovstvom je paradoxne to, keď tieto verše vykladajú ako konflikt ľudského poznania a príbehu o stvorení z Genezis, tak ako si to predviedol.

Ako som už skôr uviedol, prispievaš na toto fórum, ktorého hardwarérová podstata(počítače, komunikačné uzly a pod.) funguje na tých istých princípoch na ktorých vedci popisujú fungovanie sveta. Mám na mysli elemntárnu fyziku, fungovanie voľných elektrónov, energetických sfér atómov, princípy vodivosti. Ak pri našej komunikácii v konečnom dôsledku akceptuješ výsledky ľudského umu na základe dosiahnutého stupňa poznania(predpokladám že uveríš, že nehovoríme do sklenenej gule) je pre mňa bláznovstvom, keď tie isté poznatky o fungovaní hmoty neakceptuješ pri popisovaní podstaty sveta. Ale uvedomujem si, že to nie je môj problém, ani Pavlov v liste Korinťanom ... :D

Musíš však verklikovať to svoje "Sola Scripta" a tak si otrokom svojích postojov, hoci dôkazy ležia priamo pred tvojimi očami. Podstatu sveta však tým nezmeníš. Je rovnaká od počiatku.

Používateľov profilový obrázok
Aniko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut Okt 19, 2010 8:55

Re: Voda

Príspevok od používateľa Aniko »

Vlčko, a ako to máš poriešené s stvorením Adama a Evy? Čo mu veríš? Skus, prosím, konkrétne..

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Aniko napísal:Vlčko, a ako to máš poriešené s stvorením Adama a Evy? Čo mu veríš? Skus, prosím, konkrétne..
Aniko, nemám problém byť konkrétny. Aj keď viem, že otroci "Sola scripta" budú hysáčiť ... :D

Takže. V prvom rade si musíš uvedomiť, kedy bola Genezis písaná, kto ju písal, komu bola určená, ako to napísal a čo chcel povedať.
Je to trocha dlhšia veta, ale to čo som vyznačil hrubým je podstatné. A v podstate aj logické a jednoduché.

1. kedy, kto, komu.
V prvom rade je nutné uvedomiť si ako vznikal Genezis. Židia boli kočovný národ. V Genezis možno čítať o praotcovi Abrahámovi ako o kočovníkovi, kde sa vymenúvajú jeho stáda, hlavy(rodina), jeho pôvod(mezopotámsky Ur). Je zrejmé, že národy ktoré kočovali a venovali sa chovu dobytka boli na nižšom stupni vývoja ako národy, ktoré sa venovali poľnohospodárstvu a viedli "usadený" spôsob života. Tieto totižto zakladali mestá, odvádzali dane, poznali písmo, vytvárali kultúru. To u kočovníkov nepoznať. Príkladom z našej "modernej" histórie sú napr. Húni, ktorí prišli do "našich" končín v 5-tom storočí a ktorí nepoznali ani písmo. Alebo aj takí Maďari, ktorí boli na tom takisto až pokým nedostali výprask od bavorských kmeňov v bitke na rieke Lech a potom sa usadili a bolo možné pozorovať ich progres v intenciách svätoštefanskej tradície ...

2. komu
Židia teda ako primitívny kočovný národ pri formovaní svojej identity mali žalostne málo príležitostí ako sa vymedziť voči okolitým národom mezopotámie. Výhodou bol nenáročný čitateľ, v drvivej väčšine negramotný a nevzdelaný. Typický kočovník.
Preháňam ? Porovnaj trebárs kočovného cigána zo začiatku 20-tého storočia ...

3. ako
Tu je dôležitý zlom. Ako ? Túto otázku si určite kládla aj vznikajúca inteligencia zo židovského prostredia. Spravila to isté, čo by robil vedec dneška. Obhliadol by sa po dostupných(vedeckých) zdrojoch(prameňoch). V tom čase vzhľadom na miesto pôvodu Abraháma(mezopotámsky Ur) je logické že pisateľ sa pri hľadaní faktov ako popísať vznik sveta pridržiaval najmodernejších poznatkov vtedajšej vedy - teda tak ako ich prezentovala mezopotámska inteligencia. V tejto dobe nebola striktne oddelená veda ako stupeň poznania reality od toho čomu dnes hovoríme "mytológia". Ak si pozrieš Epos o Gilgamešovi, ktorý je najstaršou dochovanou literárnou pamiatkou ľudstva z dielne neznámeho autora Sumeru(napísaný tisícročia pred Genezis), s prekvapením zistíš, že sa tam píše o stvorení človeka(bohmi) z hliny, o potope sveta, o korábe ktorý sa plavil 40 dni a zachránil jednú rodinu i o holubici, existencia raja, informácie o svete zosnulých(existencia po smrti). Je to niekomu povedomé ? ;) Ja na tom nič zlé nevidím. V čase tvorenia Genezis to boli "fakty" popisujúce vznik a fungovanie sveta presne tak isto, ako je dneska kvantová fyzika či teória relativity. Židia ako primitívny kočovný národ nemali svoju "akadémiu vied" a teda akceptovali poznanie sveta tak, ako ho prezentovali v tom čase vyspelejšie civilizácie - v tomto prípade ľud mezopotámie.

4. čo
Pre mňa nie je podstatné ktorý deň Boh čo stvoril, resp. kto komu podal ovocie zo zakázaného stromu. Podstatná je myšlienka. A to tá, že Stvoriteľ, jednoznačne v knihe Genezis uviedol, že ON je tu za tým čomu hovoríme svet. Presne tak ako sv. Tomáš Akvinský, ktorý ho označil ako Prvotnú príčinu. Že to napísal formou, aká bola v tom čase prezentovaná národmi mezopotámie nevadí. Ak by to písal dnes, možno by použil jazyk kvantovej fyziky. A takisto by sa mu o 4 tisíc rokov nejakí škrupulanti asi smiali. ON však nekládol dôraz na formu, ale na informáciu ktorú chcel takto vyjadriť.

Žiaľ, aj v dnešnej dobe možno pozorovať, že mnohí sa stali otrokmi formy, ale obsah im uniká ... :(

Aniko, si spokojná ? :D

PS. Pre otrokov Sola scripta: Ak som zle povedal, dokáž, čo bolo zlé, ale ak dobre, prečo ma biješ?!

Používateľov profilový obrázok
Aniko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut Okt 19, 2010 8:55

Re: Voda

Príspevok od používateľa Aniko »

Neni som spokojná. :D Nevidím tu tvoju konkrétnu predstavu o stvorení Adama a Evy. Na to totižto už naväzuje veľa vecí z NZ (ktorý už hádam nebol písaný pre kočovný národ ;) ) Kristus aj Pavol sa odvolávajú na stvorenie, vyvodzujú z neho novozákonné pravdy. Otázka na teba: vyvinuli sme sa postupne, alebo Boh nás stvoril ako Adama a Evu?

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Aniko napísal:Otázka na teba: vyvinuli sme sa postupne, alebo Boh nás stvoril ako Adama a Evu?
Myslíš si, že v súčasnej dobe sú na mieste takéto otázky ?
Mali by sme si zachovať aspoň štipku dôstojnosti.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda

Príspevok od používateľa pavel »

Vlkodlak napísal:
Aniko napísal:Otázka na teba: vyvinuli sme sa postupne, alebo Boh nás stvoril ako Adama a Evu?
Myslíš si, že v súčasnej dobe sú na mieste takéto otázky ?
Mali by sme si zachovať aspoň štipku dôstojnosti.
Veru, ak priznáš, že nás Boh stvoril ako Adama a Evu, budeš u svojich súkmeňovcov asi za mentálne retardovaného... ak to nepriznáš Aniko, potom bude tvrdiť napr., že neuznávaš Božiu moc ...

A tak to treba zahrať do autu, a odvolať sa na dôstojnosť... a nemiestnosť otázky, hihihi vtipné riešenie... :cry:

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

pavel napísal: Veru, ak priznáš, že nás Boh stvoril ako Adama a Evu, budeš u svojich súkmeňovcov asi za mentálne retardovaného... ak to nepriznáš Aniko, potom bude tvrdiť napr., že neuznávaš Božiu moc ...

A tak to treba zahrať do autu, a odvolať sa na dôstojnosť... a nemiestnosť otázky, hihihi vtipné riešenie... :cry:
Mentálne retardovaný, ak vychádzame z definície tohto pojmu je ten, ktorý má obmedzenú(retardovanú) schopnosť používať rozumové resp. duševné schopnosti.
K retardácii ma bližšie skôr ten, ktorý hoci fakty, kotré sám musí poznať, svedčia o opaku, neustále lipne po nejakých svojich poučkách. S tými ja nebudem strácať čas, ako si správne podotkol, v prípadoch retardácie, tam sa skôr treba baviť s lekárom.

Je možné, že kde kto môže tvrdiť, že neuznávam Božiu moc, ba dokonca som sa stretol s tým že ľudia tvrdia aj väčšie hlúposti. Nerozumiem, prečo by som sa však mal s tým zaoberať. Nie je to môj problém.

Napísať odpoveď