Lutherova prednáška študentom teológie.

Človek z pohľadu samého seba a z pohľadu Boha, Svätého Písma
rybar
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ne Jan 09, 2011 14:12

Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa rybar »

Keď som sa stal mníchom, veril som, že mníšsky habit ma urobí svätým. Aký som len bol arogantný blázon. Teraz zo mňa spravili doktora teológie, a mám pokušenie veriť, že tento rubáš učenca, ma urobí múdrym. Ale poviem vám priamo, čo si myslím. Bol z vás niekto v Ríme? Kúpil si niekto odpustky? Ja áno. Za striebornú mincu som vyslobodil môjho starého otca z očistca. Za dve by som mohol oslobodiť starú mamu a tiež stýka Marcusa, no už som žiadne nemal ,tak museli v očistci zostať. Čo sa mňa týka, kňazi ma uistili, že hľadením na ostatky svätých, by som si mohol skrátiť čas, ktorý mám stráviť v očistci. Ešte šťastie, že v Ríme je toľko klincov zo svätého kríža , čo by stačilo na podkutie každého koňa v Sasku. Ale ostatky možno nájsť všade. Osemnásť z dvanástich apoštolov sú pochovaní v Španielsku. Veď i tu vo Wittenbergu, máme to najlepšie z najlepšieho. Chlieb z Poslednej večere, mlieko z prsníka Panny Márie, tŕň ktorým bolo prebodnuté Kristovo čelo na Golgote, a k tomu 19000 úlomkov svätých kostí. To všetko sú overené sväté relikvie. Dokonca Ján Tetzel sám, inkvizítor Poľska a Saska predavač mimoriadnych odpustkov a veľký znalec relikvií nám závidí našu zbierku! Za možnosť vlastniť ich na jedinú noc, by sa dobrovoľne vzdal piatich rokov pozemského života! Alebo 500 rokov v očistci.

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa core »

fuj, neviem si predstavit co s toho mlieka po 2000 rokoch je. :D

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

core napísal:fuj, neviem si predstavit co s toho mlieka po 2000 rokoch je. :D
Niekto o voze a ty o koze

Keby si sa aspoň vyjadroval k veci. Ani trošku si sa nepozastavil nad obludnosťou toho všetkého čo sa vytvorilo počas storočí v RKC?
-----------------

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa core »

ale prosim ta, neviem co vas to vsetkych tak zerie ved je to trapne. Rozoberate tu veci ktore sa robili pred 500 az 2000 rokomi, kazdy uz o nich vie, ale vobec ste si nevsimli ze to odsudila uz aj sama katolicka cirkev a ze uz sa dobru dobu za spoved neplati. Sak ste ocividne ako male deti. Od veci sa mi zda cele toto vase forum.

..a neviem preco stale spominas rkc a nie kc

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

core: Nechaj ich. Ako inak by ospravedlnili svoju herézu ?
Ja ich reakcie vnímam ako logicky správne. Sám by som asi nerobil iné ... ak by som bol heretik.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa pavel »

core napísal:ale prosim ta, neviem co vas to vsetkych tak zerie ved je to trapne. Rozoberate tu veci ktore sa robili pred 500 az 2000 rokomi, kazdy uz o nich vie, ale vobec ste si nevsimli ze to odsudila uz aj sama katolicka cirkev a ze uz sa dobru dobu za spoved neplati. Sak ste ocividne ako male deti. Od veci sa mi zda cele toto vase forum.

..a neviem preco stale spominas rkc a nie kc

Od veci je všetko tvrdenie v súvislosti s vierou, ktoré sa nenachádza v Písmach... ukáž mi, kde sa tam nachádzajú relikvie...

Ak sa vyberieš do Dóm kostola v BA, a ten je výlučne pod patronátom RKC a nie KC, nájdeš tam v kaplnke svätého Jána Almužníka kus jeho kostry, tuším sa jedná o časť nohy... pred ňou denne kľakajú veriaci... a že vraj, my sme heretici... modliť sa k nohe.... !!!

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa core »

musim uznat, ze katolici robia divne veci. Ale si myslim ze bezny katolicky lud aj ked ma nejaku tu povercivost, tak ma aj ozajstne hodnoty a vie, ze samotne tie obrady alebo sviatosti ich nespasia. Vy ale nie ste o nic lepsi. Oni su povercivi, vy zas odsudzujete kazdeho kto s vami do bodky nesuhlasi v tom vasom teoretizovani. Vy mi pripadate ako ako chodiace biblicke encyklopedie ktore ale vobec nevedia citit srdcom, iba ak pouckami.

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

Ak vedia že ich tie obrady nespasia, tak načo to všetko je a prečo sa tak toho držia?

Ak ti citujeme z Písma Svätého, tak je to Božia Pravda a nie naša.

2Ján 1:9 Každý, kto ide ďalej a nezostáva v učení Kristovom, nemá Boha. Kto zostáva v učení Kristovom, ten má Otca i Syna.

Zostávať v učení Kristovom je aj nič nepridávať ani neuberať. Vieš si predstaviť tony rôzných dokumentov, predpisov a nariadení ktoré RKC zaviedla a ktoré sa maju dodržiavať v jej celom hierarchickom systéme. A takto ctia Boha svojími vlastnými nariadeniami? Takto nasledujú učenie Ježiša Krista? Mar 7:7 Lež nadarmo ma uctievajú učiac učenia, ktoré sú nariadeniami ľudí.

Veď ako sa prejavuje láska k Bohu ak nie tým že nasledujeme Ježišove učenie. Spasenie je z milosti skrze spasiteľnú vieru a to bez zásluh a zdarma. Vierou prijímame aj Svätého Ducha. A medzi ovocie Ducha patrí láska.

Ak niečo pridávame, odoberáme a prekrúcame tak je to znak toho že to učenie Ježiša Krista neberieme vážne.

Ak by som ťa nenávidel, tak by som ťa nevystríhal pred učením RKC a jej podobných, ktorí v plnosti nestoja v Slove Božom. Potom to nie je proti tebe, ale proti učeniu, ktoré sa odklonilo od Pravdy. Je to v prospech teba. Nevystríhať ťa pred bludnými učeniami by nebolo prejavom lásky. Ja tu nepreferujem žiadnú viditeľnú cirkev, ale hovorím - choď tam, kde sa káže čisté Slovo Božie, kde stoja pevne v Pravde, kde v jednoduchosti a v prostote je zvestované evanjélium Ježiša Krista.

No ak pre niekoho je prednejšie také učenie, kde je preferované dodržiavanie niečoho čo Ježiš neučil, tak to Slovo čo vychádza z Božích úst ho bude súdiť.

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Pavel, pre vás by malo byť označenie "heretik" lichôtkou, resp. poctou.
Predpokladám, že nie si v súlade s učením RKC, tak by potom nemal byť problém ...

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

Ak sme z pohľadu RKC heretici, tak prečo neskúmaš či sme heretici aj z Božieho pohľadu? Pohľad Boží ťa nezaujíma?

-----------------

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

mil, samozrejme že ma zaujíma.
Aj s Božieho pohľadu ste podľa mňa heretici.
Vieš, hovorí sa že papier znesie všetko. Alebo že reči sa hovoria a chlieb sa je ... Aj tu na fóre sa kde čo popíše, ale kde je pravda ? Kto je kompetentný ju posúdiť ? Ten kto je výrečnejší ? To hádam nie ...

Preto je otázkou kto, resp. aká autorita vykladá Božie slovo. My sme tu laici a v konečnom dôsledku aj vy, čo si tu uzurpujete pravdu ste často navzájom v protirečení ...

Preto tak ako v časoch prvej cirkvy bol zvolaný koncil v Jeruzaleme kde sa riešili podstatné otázky viery, tak aj Tridentský koncil ako kompetentná autorita skúmal Lutherové postoje(učenie) a niektoré z nich označil ako súladné s učením Cirkvy a niektoré ako herézu. Pre mňa je učiteľský úrad cirkvy subjekt, ktorý od čias apoštola Pavla až po dnešok disponuje kompetenciou definitívne vyjadrovať sa k zásadným otázkam viery.

Je logické že máte iný postoj, defacto vám nič iné ako spochybňovať apoštolskú postupnosť ktorou disponuje RKC neostáva. Ale to ešte neznamená, že hoci váš postoj chápem, že s ním aj súhlasím ...
Ale koho to tu zaujíma, však že .... :D

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

Vlkodlak napísal: Preto je otázkou kto, resp. aká autorita vykladá Božie slovo. My sme tu laici a v konečnom dôsledku aj vy, čo si tu uzurpujete pravdu ste často navzájom v protirečení ...
Božie Slovo sa samo vykladá a to tým, že kto mu uverí prijíma aj Ducha Pravdy - ak to chceš, tak vykladača, ktorý je autorom tohto Slova Pravdy. Určite uznáš že je to jediný pravdivý vykladač.

Či snáď tento duch je na zemi neprítomný, alebo chceš tým povedať že nemá tu moc uvádzať do každej Pravdy? Z tohto pohľadu, ktorý zapiera túto moc Ducha Pravdy sa ani nečudujem že existuje RKC na čele s neomylným pápežom ktorý sa ho snaží nahradiť.
Vlkodlak napísal:Pre mňa je učiteľský úrad cirkvy subjekt, ktorý od čias apoštola Pavla až po dnešok disponuje kompetenciou definitívne vyjadrovať sa k zásadným otázkam viery.
Cirkev ďakuje za svoje jestvovanie Slovu, ktoré vyšlo od Boha plného Lásky a Milosti a ktoré sa, to Slovo, naplnené Láskou a Milosťou Božou stalo telom – Ježišom Kristom. Slovom je Cirkev Kristova udržovaná a to tým istým spôsobom v srdciach vykúpených z milosti skrze vieru v zjednocujúcom Duchu Svätom, ktorého to Slovo v sebe nesie.

Ak niekto argumentuje tým, že cirkev vytvorila kánon, tak je tu jasná odpoveď:

Ak teda Schvaľujem Písmo som teda nadradený nad Písmo? Ak súhlasím a som presvedčený o inšpirácii Písma Bohom, tak to mám povedať, že to vďaka mne a z môjho rozhodnutia sa stalo Písmo Pravdou? Pravda Slova Božieho existuje nezávisle od toho či niekto v neho verí, alebo nie. Ak by som nebol presvedčený o inšpirácii Písma Bohom a pokladal ho za obecný produkt ľudí, tak Pravda v Písme by prestala byť Pravdou? Kto mi teda zjavuje Pravdu Písma? Či to nie je sám Boh svojím Duchom, ktorý je aj autorom Písma? Prečo počujem Boží hlas v Písme? Či to nebol Boh, ktorý o tom rozhodol, aby som počul? Cirkev nie je nadradená nad Písmo, lebo Cirkev je produktom pôsobenia Božieho Slova v srdciach vykúpených a to z milosti skrze vieru, ktorá je darom od Boha. Tak teda nie my sme produktom cirkvi, ale cirkev je produktom pôsobenia Božieho Slova v našich srdciach, ktoré je nositeľom Božieho Ducha. Boh buduje cirkev Kristovu z našich sŕdc.

----

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

mil napísal: Božie Slovo sa samo vykladá a to tým, že kto mu uverí prijíma aj Ducha Pravdy - ak to chceš, tak vykladača, ktorý je autorom tohto Slova Pravdy. Určite uznáš že je to jediný pravdivý vykladač.
No potom to aj tak vyzerá.
Katolícka cirkev si však ctí tradíciu počnúc pôsobením J.K, cez apoštolov až po dnešok.
Aj letmý pohľad do Písma ukáže, že asi každý to Písmo vykladať kompetentne nemohol ...

Prečo by potom bolo toľko požiadaviek na Pavla aby objasňoval vierouku ? Prečo si to každý nevysvetlil sám ?
Prečo sa pýtali či treba pohanov najprv obrezať a až potom krstiť ? Prečo sa pýtali aké vlastnosti a mať biskup, ako sa a chovať žena na zhromaždení a pod. ?
Vari preto že Pavol bol výrečnejší ? Prečo sa konal prvý koncil v Jeruzaleme, ktorému predsedal Peter, keď sa Písmo mohlo vyložiť samo ...

"Veru, hovorím vám: Čo zviažete na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažete na zemi, bude rozviazané v nebi."
Čo myslíš mil, máš takú kompetenciu ? ;)

A na záver trocha katechizmu.
Úloha autenticky vysvetľovať Božie slovo, písané alebo ústne podané, bola zverená jedine živému Učiteľskému úradu Cirkvi – čiže biskupom v spoločenstve s Petrovým nástupcom, rímskym biskupom –, „ktorý vykonáva svoju autoritu v mene Ježiša Krista.“
Tento Učiteľský úrad však nie je nad Božím slovom, ale mu slúži, lebo učí iba to, čo bolo odovzdané, nakoľko ho z Božieho poverenia a s pomocou Ducha Svätého nábožne počúva, sväto zachováva a verne vykladá, a z tohto jediného pokladu viery čerpá všetko, čo predkladá veriť ako zjavené Bohom.“
Pamätajúc na Kristove slová apoštolom: „Kto vás počúva, mňa počúva“ (Lk 10,16), veriaci poslušne prijímajú učenie a smernice, ktoré im v rozličných podobách dávajú ich pastieri.

PS. Je mi však jasné mil, že v tomto nemôžeme nájsť zhodu, pretože by si sa automaticky vymedzil ako heretik. Ja tvoj postoj beriem na vedomie, ale nemôžeš odo mňa čakať(tak ako ja ja od teba) že s tebou budem súhlasiť. :D

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

Vlkodlak napísal: No potom to aj tak vyzerá. Katolícka cirkev si však ctí tradíciu počnúc pôsobením J.K, cez apoštolov až po dnešok. Aj letmý pohľad do Písma ukáže, že asi každý to Písmo vykladať kompetentne nemohol ...
Ten komu Boh zjavuje Pravdu z milosti skrze vieru svojím Duchom, tak porozumie všetkému. Ide tu o skutočnú vieru v Božie Slovo zasľúbenia. No neviem, čo je až tak zložité na jednoduchom evanjeliu Ježiša Krista - na tej dobrej zvesti, že k jeho výkladu je potrebný celý obrovský vyučený aparát RKC. Oni skôr sú na to aby svojou prefíkanosťou vniesli spletitosť, komplikovanosť do svojho učenia, aby sa zamiešalo jednoduchou Pravdou Božou. Je to poriadne prešpekulované, aby RKC mohla existovať v tej podobe aká je.
Vlkodlak napísal: Prečo by potom bolo toľko požiadaviek na Pavla aby objasňoval vierouku ? Prečo si to každý nevysvetlil sám ?
Prečo sa pýtali či treba pohanov najprv obrezať a až potom krstiť ? Prečo sa pýtali aké vlastnosti a mať biskup, ako sa a chovať žena na zhromaždení a pod. ?
Vari preto že Pavol bol výrečnejší ? Prečo sa konal prvý koncil v Jeruzaleme, ktorému predsedal Peter, keď sa Písmo mohlo vyložiť samo ...
Pretože s evanjeliom Ježiša Krista prišlo aj falošné evanjelium. Bolo teda potrebné vysvetľovať jednoduchú a prostú podstatu evanjelia a odmietnuť to čo sa časom nabaľovalo a tak rušilo moc evanjelia Ježiša Krista. To isté sa deje stále aj v dnešnej dobe.
Vlkodlak napísal: A na záver trocha katechizmu.
Úloha autenticky vysvetľovať Božie slovo, písané alebo ústne podané, bola zverená jedine živému Učiteľskému úradu Cirkvi – čiže biskupom v spoločenstve s Petrovým nástupcom, rímskym biskupom –, „ktorý vykonáva svoju autoritu v mene Ježiša Krista.“
Ale ktorej viditeľnej cirkvi? RKC je presvedčená že je jediná v ktorej je cirkev Kristova. Ale to je len názor RKC a nezodpovedá tomu čo písmo hovorí o cirkvi Kristovej. RKC ignoruje to, čo si o tom myslí Boh.

Ak som vo Svätom Duchu tak som v Kráľovstve Božom, tak na ten istý spôsob som aj v Cirkvi Kristovej. Tak, ako je Kráľovstvo Božie vo Svätom Duchu, tak je aj Cirkev Kristova vo Svätom Duchu a je súčasťou tohto Kráľovstva a nikto nepovie: Hľa, tu! alebo: Tam hen! V celej svojej nádhere a moci bude zjavená pri druhom príchode Pána.

Luk 17:21 ani nepovedia: Hľa, tu! alebo: Tam hen! Lebo hľa, kráľovstvo Božie je medzi vami!
Rim 14:17 Lebo kráľovstvo Božie nie je pokrm a nápoj, ale spravedlivosť, pokoj a radosť v Svätom Duchu.


Kto je pre Vás stĺpom pravdy, RKC alebo pápež? Podľa RKC pápež udržuje jednotu viery celej cirkvi neporušenú. Na jednej strane prehlasujete, že stĺpom pravdy je cirkev a na druhej strane musí udržovať jednotu viery celej cirkvi neporušenú pápež. Tak pápež alebo cirkev? Ak podľa RKC spravuje pápež Cirkev a hovoríte, že cirkev je stĺpom pravdy, tak pravda potom závisí na pápežovi alebo na cirkvi? On ju predsa spravuje, je hlava cirkvi. Kto je potom podľa tohto učenia stĺpom pravdy?
Vlkodlak napísal: Tento Učiteľský úrad však nie je nad Božím slovom, ale mu slúži, lebo učí iba to, čo bolo odovzdané, nakoľko ho z Božieho poverenia a s pomocou Ducha Svätého nábožne počúva, sväto zachováva a verne vykladá, a z tohto jediného pokladu viery čerpá všetko, čo predkladá veriť ako zjavené Bohom.“
Ak nie je nad Božím Slovom tak samozrejme že nemôže nič pridať ani ubrať. No ak sa pozrieme na obrovský rozdiel medzi tým ako chodili a učili prví apoštoli a tým ako vyzerá, čo robí a ako učí RKC tak je tu priepastný rozdiel. Ak niekto na to poukáže tak ho vyhlásite za heretika. Každý si o tom vytvorí obraz sám.
Vlkodlak napísal: Pamätajúc na Kristove slová apoštolom: „Kto vás počúva, mňa počúva“ (Lk 10,16), veriaci poslušne prijímajú učenie a smernice, ktoré im v rozličných podobách dávajú ich pastieri.
Ak je jeden pastier – Ježiš Kristus tak je aj jedno stádo. A v stáde je postavenie všetkých oviec rovnaké. KOR3 4Lebo keď hovorí niekto: Ja som Pavlov, a iný: Ja Apollov, či azda nie ste telesní? 5Ktože je tedy Pavel a kto Apollo krome toho, že sú služobníkmi, skrze ktorých ste uverili? A to každý, jako mu dal Pán: 6ja som sadil, Apollo polieval, ale Bôh dal vzrast, 7takže nie je ničím ani ten, kto sadí, ani kto polieva, ale Bôh, ktorý dáva vzrast.

Už vtedy sa niektorí takto snažili urobiť rozkol a povyšovať jedného apoštola nad druhého apoštola. Toto jasne Pavel označuje ako telesnosť. Takéto niečo je aj v RKC, keď sa veriaci hlásia k pápežovi o ktorom vyhlasujú že je nástupcom apoštola Petra a dokonca zástupcom Krista na zemi. Teda vyhlasujú že sú Petrovými zástancami.

A ty Vlkodlak si Petrov – pápežov zástanca?
Vlkodlak napísal: PS. Je mi však jasné mil, že v tomto nemôžeme nájsť zhodu, pretože by si sa automaticky vymedzil ako heretik. Ja tvoj postoj beriem na vedomie, ale nemôžeš odo mňa čakať(tak ako ja ja od teba) že s tebou budem súhlasiť. :D
Katolík mi pripadá ako človek, ktorý chce vyskočiť z padajúceho lietadla tým spôsobom, že si dá padák do batohu , poriadne zazipsuje a vyskočí v nádeji, že sa zachráni. Padák je Slovo Božie, ktoré mu zachráni život, no a ten batoh sú tie výmysly, tradície ktoré RKC ponúkla aby si to slovo zabalil, aby ho náhodou nebolo vidieť. Ak je zabalené do rôznych tradícii a nariadení tak to Slovo nemôže pôsobiť .Takýmto spôsobom sa človeku padák neotvorí. Tu vyvstáva otázka - keď má padák, ktorý ho zachráni načo mu je batoh, ktorý spôsobí smrť?

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Mil, a čo tak namiesto intelektuálnych výlevov, trocha praxe. Téma je o Lutherovi, tak nebudem ďaleko odbiehať. Na názornom príklade mi ukáž, ako sa Písmo vysvetľuje samo.

1Tim 3,2 "Ale biskup musí byť bez úhony, muž jednej ženy, triezvy, rozvážny, slušný, pohostinný, schopný učiť"

A teraz niečo zo stránky ECAV:
Lesbická biskupka - 2009-11-11 Keby Martin Luther videl, kam raz dospejú švédski evanjelici, možno by si to s celou reformáciou rozmyslel. V tejto škandinávskej krajine si totiž luteráni zvolili za biskupa lesbickú ženu, ktorá žije v registrovanom partnerstve s farárkou a spoločne vychovávajú adoptovaného syna.
http://www.ecav.sk/index.php?p=spravoda ... 12_11_2009

No a teraz mi vysvetli či Slovenská ECAV alebo tá švédska ECAV prijala Ducha Pravdy v zmysle toho tvojho "Božie Slovo sa samo vykladá a to tým, že kto mu uverí prijíma aj Ducha Pravdy"

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

V každej viditeľnej cirkvi sú tri druhy ľudí.

Tí prví sú veriaci, potom ľudia, ktorí sa pretvarujú za veriacich a neveriaci. Táto skupina je stále spolu zhromaždená. Hocikde, kde sú ľudia zhromaždení, nájdeme túto skupinu a vždy sme ich našli a pravdepodobne ich vždy tu budeme mať, až do príchodu Pána.

Neveriaci nedokáže zniesť pravdu Božiu a zväčša odíde. No ten, ktorý sa pretvaruje sa podobá na Judáša, ktorý síce chodil s učeníkmi no jeho srdce je pokrytecké. Bol to predobraz ľudí, ktorí zviditeľňujú antikrista.

No Cirkev Kristová – Nevesta Baránková nie je ľudský výtvor. Cirkev nie je ani ľudským majetkom. Cirkev nie je organizácia, nie je to klub, nie je to kostol alebo kultúrny dom. Cirkev je kompletný duchovný obraz Tela Kristovho. Je to nevesta Baránkova a je jedným telom s Kristom. Človek zakladá organizácie a nazýva ich cirkvami, ale len Boh môže založiť Cirkev Kristovu. Cirkev Kristova nebude mať chýbajúcich členov. Všetci bez výnimky, ktorí sú vyvolení, aby patrili do Cirkvi Kristovej, budú účinne povolaní milosťou a mocou a stanú sa živou súčasťou cirkvi. To nemá nič spoločné s akýmkoľvek viditeľným zhromaždením. Ľuďmi založená cirkev môže obsahovať aj falošných kresťanov (Skutky 20:29), títo ale nikdy neboli súčasťou Kristovej cirkvi. Môžeme povedať, že Cirkev Kristovu nájdeme v cirkvách (zboroch) atd., ale viditeľné cirkvi (zbory), atd, nie sú ešte Cirkev Kristova. Teda ju nevidíme kompletnú ako celok, lebo je to pohľad človeka a nie Boha. Kto do nej patrí vie iba Boh a ukáže sa v plnej svojej nádhere pri druhom príchode Pána.

A čo sa týka tejto prevrátenosti čo spomínaš. Ak by tí ktorí volili túto biskupku mali toho istého ducha , ktorý je aj autorom Písma, tak by ju nezvolili. Písmo hovorí jasne:

RIM1 26Preto ich Bôh vydal do hanebných náruživostí, lebo aj ich ženského pohlavia osoby premenili prirodzené používanie seba na také, ktoré je proti prírode, 27a podobne aj mužského pohlavia osoby opustiac prirodzené používanie ženy rozpálili sa vo svojej hriešnej žiadosti navzájom naproti sebe, mužovia s mužmi páchajúc hanebnosť a odplatu, jaká bola treba za ich šialený blud, dostávajúc sami na sebe. 28A jako neuznávali za hodné a potrebné mať Boha v pravej známosti, tak ich aj Bôh vydal v neosvedčenú myseľ prevrátenú, aby robili to, čo sa nepatrí,

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Mil, asi som sa nevyjadril jasne.
Ja neidem polemizovať o tom či homosexuálna farárka mala alebo nemala byť vysvätená za biskupku. PO prvé mi to je jedno a po druhé aj tak iba podala obraz o svojej cirkvy ...

Ja som narážal na technickú stránku veci. Protestanti spochybňujú autoritu RKC(cez učiteľský úrad cirkvy) vykladať pravdy obsiahnuté v Písme. Aj sám si napísal, že Písmo sa vykladá samo.
Ja som ti ukázal konkrétny a riadne absurdný príklad, ako to môže dopadnúť v praxi keď ľudia bez kompetencie(ktorú na rozdiel od Tridentského koncilu Luther v svojom čase určite nemal) vykladajú Písmo.
Paradoxom je, že všetky takéto pofidérne skupiny prezentujú že iba oni sú nositeľmi pravdy, hoci sú sami v rozpore(švédski evanjelici vs. slovenskí evanjelici ).

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

Tak mi teda odpovedz načo je tu na zemi Svätý Duch - Duch Pravdy poslaný od Boha? Samozrejme ak vôbec veríš že takýto duch existuje.

Potom je tu otázka komu zjavuje Pravdu. Jednotlivcom, určitej skupine alebo komu?

Písmo sa vykladá samo iba pre toho kto v plnosti uveril tej dobrej zvesti evanjelia Ježiša Krista. Vierou v Slovo Pravdy prijíma aj Ducha Pravdy ktorý je autorom tohto Slova. Skutky viery a ovocie Ducha, ktoré sú súčasťou spasiteľnej viery poukazujú na to že ide o spasiteľnú vieru no tie skutky nám nie sú na spasenie, ale na chválu Božiu. Veď predsa z milosti sme spasení a viera je darom od Boha.

Zavrhnúť vládu Jeho Slova, ktoré vychádza z Božieho Ducha, znamená to isté, ako zavrhnúť vládu samotného Krista.

Niektorí hovoria o Kristovi ako o najvyššej autorite, zatiaľ čo odmietajú autoritu Slova. No Kristus vládne v Slove a skrze Slovo, a nikdy nie bez neho.

Niektorí prehlasujú priame vládnutie Ducha. No neuvedomujú si, že vládnutie Ducha bez Slova alebo namiesto Slova je nemysliteľné. Boh oživuje srdce človeka svojím Duchom a to preto, aby porozumel Jeho Slovu a uveril v Pravdu Slova Božieho plného Lásky a Milosti Božej. Božie Slovo je nositeľom Jeho Ducha – vychádza od neho, je neoddeliteľné a spoluúčinkuje. Vierou v to Slovo prijímame aj Ducha Božieho – autora tohto Slova do svojho srdca. Slovo a Duch patria k sebe — neoddeliteľne k sebe. Duch prehovára Slovom a skrze vieru v to Slovo môžeme vidieť Boha v Ježišovi Kristovi. Porozumenie toho Slova sa dá jedine v Duchu, ktorý je autorom tohto Slova a vierou v Slovo Pravdy vstupuje do srdca človeka. V Ježišovom Slove sa identifikuje Duch a vo viere v Jeho Duchu porozumieme Jeho Slovu.

Ak Ježiš posiela tešiteľa Ducha Pravdy, tak ho posiela svojím zasľúbením – svojim Slovom a nikdy nie bez neho a skrze vieru v to čo Ježiš vyslovil - to Slovo, prichádza Tešiteľ - Duch Pravdy do srdca človeka. Takýto človek žije s vedomím zasľúbenia Božieho – to čo Boh skrze Slovo zasľúbil a žije v Duchu Svätom a neustále je utešovaný a vyučovaný týmto Duchom v Slove, a to všetko z milosti skrze vieru. Bez viery v to Slovo, nie je možné pôsobenie Ducha Božieho v srdci človeka. Ak to zoradíme, tak je tu zvrchovaný Boh, ktorý z Lásky a Milosti vyriekne Slovo zasľúbenia k svojím vyvoleným – svojmu ľudu. Oni čujú Jeho hlas a preto aj v plnosti uveria Jeho Slovu a tým prijímajú Ducha Božieho do svojho srdca a žijú v Jeho Slove na oslavu Boha.

Písma nie sú vytvorené cirkvou ale naopak: Cirkev je vybudovaná na slove evanjelia – Božom Slove v srdciach vykúpených, ktoré to Slovo je Slovom Božej múdrosti a moci vychádzajúce z Božieho Ducha, aby sme jedno boli v zjednocujúcom Duchu Svätom, pretože Boh je jeden. Slovo Božie, ktoré je neoddeliteľné od Jeho Ducha, pretože z neho vyšlo, zachováva Cirkev Kristovu v srdciach tých ktorí ho milujú naveky.

Cirkev ďakuje za svoje jestvovanie Slovu, ktoré vyšlo od Boha plného Lásky a Milosti a ktoré sa, to Slovo, naplnené Láskou a Milosťou Božou stalo telom – Ježišom Kristom. Slovom je Cirkev Kristova udržovaná a to tým istým spôsobom v srdciach vykúpených z milosti skrze vieru v zjednocujúcom Duchu Svätom.

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

Ja som ti ukázal konkrétny a riadne absurdný príklad, ako to môže dopadnúť v praxi keď ľudia bez kompetencie(ktorú na rozdiel od Tridentského koncilu Luther v svojom čase určite nemal) vykladajú Písmo.
Vieme ako to dopadlo v praxi s RKC, ktorá si uzurpovala právo vykladať Písmo.

Ak hovoríš o kompetenciach

Dúfam, že si pochopil kto jediný má kompetenciu zjavovať Pravdy Božieho Slova - je to sám autor tohto Slova, teda Boh. Božím Duchom zjavuje tomu komu chce. Nikto z ľudí ani žiadna cirkev nemá právo rozhodovať kto jediný má právo vykladať Písmo.

Luk 10:21 V tú hodinu zaplesal Ježiš v duchu a povedal: Chválim ťa, Otče, Pane neba a zeme, že si skryl tieto veci pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich nemluvňatám. Áno, Otče, lebo tak sa ti to ľúbilo.

Tak teda pred niekym to skrýva a niekomu zjavuje Pravdy Božieho Slova. Ako to že obyčajní ľudia tomu porozumeli a múdri a rozumní nie? Akým spôsobom to Boh pred nimi skryl? Takým istým spôsobom ako to skryl pred RKC a jej podobným. Je to ich pýcha, bohatstvo, povyšenectvo ktoré im bránia prijať Pravdu evanjelia.

Komu to Boh zjavuje Pravdu? Zákonníkom, farizejom, učencom? Nie! Obyčajným ľuďom, ktorých si vyvolil Boh, lebo tak sa mu to ľúbilo. Je zvláštne že tu jednoduchú Pravdu evanjelia, ktorú im zjavil Boh, tak oni v pokore srdca porozumeli a uverili. No zákonníci a farizeji, ktorí o sebe myslia že sú učiteľmi zákona a sú medzi ľuďmi jediní kompetentní dbať na dodržiavanie zákona evanjélium neprijali.

Tak sa tu nebavme o nejakej inštitúcii vytvorenej človekom, ktorá má jediná právo výkladu

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

mil napísal:Tak sa tu nebavme o nejakej inštitúcii vytvorenej človekom, ktorá má jediná právo výkladu
Samozrejme, že som nemyslel na inštitúciu vytvorenú človekom ako napr. tú čo vytvoril Henrich VIII, Ján Kalvín či Martin Luther.
Naša Cirkev má iného zakladateľa. Od neho prijala moc , resp. kompetencie v určitých otázkach viery a túto vykonáva v apoštolskej postupnosti doposiaľ. Nejedná sa iba o výklad Písma, kompetencie sú širšie.

Napísať odpoveď