Lutherova prednáška študentom teológie.

Človek z pohľadu samého seba a z pohľadu Boha, Svätého Písma
mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

Vlkodlak napísal: Samozrejme, že som nemyslel na inštitúciu vytvorenú človekom ako napr. tú čo vytvoril Henrich VIII, Ján Kalvín či Martin Luther.
Naša Cirkev má iného zakladateľa. Od neho prijala moc , resp. kompetencie v určitých otázkach viery a túto vykonáva v apoštolskej postupnosti doposiaľ. Nejedná sa iba o výklad Písma, kompetencie sú širšie.
Porotestanské cirkvi veľmi dobre chápu čo je to cirkev Kristova a na čom je zbudovaná. Vedia, že nie na Lutherovi ani Kalvinovi. No vrátiť sa k podstate evanjelia neznamená vytvoriť iné evanjelium. To iné je práve v RKC. Tou vašou apoštolskou postupnosťou sa postupne a nenápadne nabaľovalo to čo s evanjeliom nemá nič spoločné. Mnohí laickí veriaci si to ani nevšimli pretože sa to dialo po stáročia a naivne si myslia že to tak bolo od počiatku a že to tak má byť. A takto vzniklo niečo také ako RKC s celým jej obrovským hierarchickým systémom. Dokonca majú svoje vojsko. Teda na koho sa spoliehajú? Vieš si predstaviť, Ježiša alebo Petra, apoštolov chodiť s nejakým vojskom s mečmi a kopijami dookola? Ján 18:36 Ježiš odpovedal: Moje kráľovstvo nie je z tohoto sveta; keby bolo moje kráľovstvo z tohoto sveta, moji služobníci by zápasili o to, aby som nebol vydaný Židom.
Mat 26:52 Vtedy mu povedal Ježiš: Daj svoj meč zpät na jeho miesto, lebo všetci, ktorí berú meč, zahynú mečom.


Ježiš predsa bojuje mečom svojich úst. Jeho kráľovstvo nie je z tohto sveta a preto nepoužíva zbrane tohto sveta ani spôsob boja tohto sveta, kde vládne pomsta a oko za oko.
Teda všetko čo sa dialo s apoštolmi bolo v rukách Božích. To sa ale nedá povedať o pápežoch, ktorí používali vojsko a bojovali mečom. Tu je jasne viedieť kto sa to odklonil od Pravdy.

Toto všetko bolo predpovedané v Písme aj vznik RKC a jej podobných a to sa aj stalo

Ježiš je uhoľný kameň, apoštoli sú základy a celá budova je stavaná nie na členoch ktorí sú v príslušenstve k nejakej viditeľnej cirkvi, ale na vykúpených ktorí sú roztrúsení po celom svete v cirkvách denomináciách a zboroch ktorí chodia v Duchu svätom. Nemusia o sebe ani vedieť no to čo ich spája je Duch Svätý. Ide tu o zhodu v podstate na čom je založená spása človeka. Nijakými rituálmi ani žiadnymi skutkami ani členstvom v nejakej viditeľnej cirkvi sa človek nemôže stať živou súčasťou cirkvi Kristovej, ale jedine spasiteľnou vierou v Slovo Pravdy.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa pavel »

To Mil

AMEN... obdivujem tvoju trpezlivosť... ale je to ako keby si bojoval s veterným mlynom... Svojho času som tento boj prenechal Bohu... ja nič nezmôžem, môžem sa iba opakovať... a opakovane počúvať aký som heretik...

Proste slepý nemôže uvidieť, pokiaľ mu z očí nespadnú šupiny... a to môže vykonať len Boh.

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

pavel napísal:To Mil

AMEN... obdivujem tvoju trpezlivosť... ale je to ako keby si bojoval s veterným mlynom... Svojho času som tento boj prenechal Bohu... ja nič nezmôžem, môžem sa iba opakovať... a opakovane počúvať aký som heretik...

Proste slepý nemôže uvidieť, pokiaľ mu z očí nespadnú šupiny... a to môže vykonať len Boh.
Akú informáciu nesie tvoj príspevok ? :D
PS. Je tam vôbec nejaká ? ;)

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

mil napísal:
Vlkodlak napísal: Tou vašou apoštolskou postupnosťou sa postupne a nenápadne nabaľovalo to čo s evanjeliom nemá nič spoločné.
Kedy a čo ? Buď konkrétny.
PS. Odkiaľ máte text Písma ?

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa pavel »

To Vlkodlak

Cit:
Naša Cirkev má iného zakladateľa. Od neho prijala moc , resp. kompetencie v určitých otázkach viery a túto vykonáva v apoštolskej postupnosti doposiaľ. Nejedná sa iba o výklad Písma, kompetencie sú širšie.
Dobre, poďme k tomu, ako ste s touto mocou naložili. Z takmer troch stoviek následníkov, bola slabá pätina úprimne veriacich. Ostatným išlo o moc, peniaze a vládu. Jeden zosadzoval druhého, preklínali sa navzájom, strojili úklady jeden proti druhému. Zhromažďovali a dodnes zhromažďujú nevyčísliteľné poklady a majetky (dnes sú to hlavne informácie, nie nadarmo má Vatikán v každom kúte svojho veľvyslanca, nuncia), na ktorých lpia ako pijavica na tele hostiteľa, obyčajného človeka. Aby si ten hostiteľ náhodou nevšimol, že o niečo prichádza, bolo potrebné navodiť ilúziu, že za to, čo odovzdáva, niečo dostane... ako inak NÁDEJ.... neviete povedať koľko otčenášov je potrebných ku spáse, koľko zdrávasov, koľko peniazmi zaplatených omší, aby sa duša dostala z vymysleného očistca... rkc len sľubuje a hrá sa na pána Boha. Na to nemá nielen právo, ale ani mandát. Vymyslela systém manipulácie s veriacimi, vymyslela kánon, ktorý definuje také veci, ktoré nemajú podklad v Písmach... (zástupný krst, nemožnosť vzdať sa domnelého členstva v rkc).

Čo viac, ako doba išla, RKC zistila, že po staru to už nepôjde a ostávať na dogmách by znamenalo úpadok a stratu členskej základne. Preto odrazu, čuduj sa svete, pristúpila na to, že Boh použil evolúciu. Síce si v očiach vedeckého sveta polepšila, ale totálne sa odklonila od Boha. V otázkach sexu, čo je dar od Boha, ustúpila od svojich skostnatených archaických nariadení, a dnes už dokonca akceptuje i manželstvá za ktoré bola Sodoma Gomora vyhladená. Všetko v rámci Ekuménie, čo je termín pre ten najväčší podvod v dejinách viery. Spájanie sa nespájateľných, modlenie sa k tomu istému Bohu s mohamedánmi, indiánmi, dalajlámami a čuduj sa svete i s ateistami... to všetko je účelové divadlo, ktoré má zaručiť miesto na výslní dnešného sveta a dostať všetky náboženstvá sveta pod kontrolu šéfa v Ríme.

Pripomínam, tak ako vždy, za všetkým niekto stojí a niekomu to prospieva. Bohu zrejme nie, keď vo svojom Slove deklaruje jedinú cestu, a jediného Boha, samého Seba. Takže kto z toho má osoh? Okrem pozemsky prítomných funkcionárov, ktorí sa akože starajú o spásu miliárd, ktoré posielajú do zatratenia, je to dielo satana. Ten jediný z toho má osoh. RKC bohatne, je na výslní a vedie ľudí tam, kde chce satan. Keď sa mu nepodarilo vykynožiť kresťanov, tak ich takýmto spôsobom dovedie tam, kde ich chce mať a ešte sa pri tom rehoce, lebo na to paradoxne použil prekrútené Písmo Sväté za pomoci svojich prekrúcačov.

Je veľmi podstatné, či sa človek obracia k Bohu cez jediného prostredníka, alebo cez relikviu, kosť, klinec, plátno či Máriu. Boh hovorí, že jedine skrze Krista, sa dá k Nemu prísť a hovoriť s ním v modlitbe. Rkc si vymyslela niečo iné..

A teraz poďme k tebe, ako k veriacemu.
Nie si veriaci. Si dôverujúci prostredníkom, ktorí sa do tejto funkcie prostredníkov sami ustanovili. Ty neveríš Bohu, ale im. V Matúš 17:20 sa píše o viere. Ak by si veril Bohu, nemal by si problém aj v súvislosti s týmito veršami uznať, že všetko vzniklo kreáciou v siedmych dňoch. Ale to by Ťa asi kamoši vysmiali, však?

A tak veríš v apoštolskú postupnosť, rituály, v hru svetla a tieňa v spojitosti s majestátnou hudbou, nádhernými rekvizitami, okázalými gestami dôstojne sa tváriacich ľudí z mäsa a kostí ako si ty, oblečených v rúchach, ktoré sa na verejnosti nenosia... klaňajúcich sa zlatým dvierkam obsahujúcich oplatky z pečivárne Sereď, pozdvihujúcich pozlátený symbol slnka nad hlavy všetkých ostatných, pričom nielen koleno obyčajného človeka spočinie na mramorom vydláždenej katedrále, skloní sa tam i hlava štátu a kompletná vláda. No neuver tomu, že človek vznikol z opice, ktorú (vo svojej podstate a teplej prapolievke) stvoril Boh, že vesmír vznikol z hmloviny pred 40 miliardami rokov, lebo to nadefinoval Boh, že jedine RKC má právo priviesť do neba, lebo to prehlasuje svätý otec, ktorý vôbec nie je svätý, lebo sa mu (okrem iného), v noci zdáva o peknej kuchárke... tvoja viera nie je vierou, je dôverou v ľudský výklad toho, čo nám Boh jednoducho a zrozumiteľne nechal skrze inšpirovaných autorov zaznamenať do tej doby, kým sa druhýkrát vráti náš (nie tvoj), Pán a Boh, Ježiš Kristus.

Ja len dúfam, že to bude dostatočne dlho trvať, a Ty sa spamätáš a uveríš Bohu, nie tomu, čomu veríš teraz. Rád ťa uvítam medzi Božím ľudom... ;-)

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa core »

Čo viac, ako doba išla, RKC zistila, že po staru to už nepôjde a ostávať na dogmách by znamenalo úpadok a stratu členskej základne. Preto odrazu, čuduj sa svete, pristúpila na to, že Boh použil evolúciu. Síce si v očiach vedeckého sveta polepšila, ale totálne sa odklonila od Boha. V otázkach sexu, čo je dar od Boha, ustúpila od svojich skostnatených archaických nariadení, a dnes už dokonca akceptuje i manželstvá za ktoré bola Sodoma Gomora vyhladená. Všetko v rámci Ekuménie, čo je termín pre ten najväčší podvod v dejinách viery. Spájanie sa nespájateľných, modlenie sa k tomu istému Bohu s mohamedánmi, indiánmi, dalajlámami a čuduj sa svete i s ateistami... to všetko je účelové divadlo, ktoré má zaručiť miesto na výslní dnešného sveta a dostať všetky náboženstvá sveta pod kontrolu šéfa v Ríme.
No ale ste tak neskutocne tvrdohlavi a nechapavi. Myslite si ako dobre rozumiete kazdemu slovu a pri tom viete prdlajs. Ked uz sa tvarite ze vsetko beriete tak doslovne tak som zvedavi ako sa chcete kam dostat skrze Krista. Skrze krista sa neda nikam dostat pretoze by ste museli urobit dieru do krista a preliezt cez nu do neba. Ked nedokazete pochopit co to znamena tak radsej nic nepiste. Vy ste v skutocnosti mrtvi a iba si vytvarate sladky pocit ze pojdete do neba. Vy nedokazete nic citit iba sa naprogramovat na nejaky program. Vam nepomoze biblia takisto ako nepomoze kamenom.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa pavel »

core napísal:
Čo viac, ako doba išla, RKC zistila, že po staru to už nepôjde a ostávať na dogmách by znamenalo úpadok a stratu členskej základne. Preto odrazu, čuduj sa svete, pristúpila na to, že Boh použil evolúciu. Síce si v očiach vedeckého sveta polepšila, ale totálne sa odklonila od Boha. V otázkach sexu, čo je dar od Boha, ustúpila od svojich skostnatených archaických nariadení, a dnes už dokonca akceptuje i manželstvá za ktoré bola Sodoma Gomora vyhladená. Všetko v rámci Ekuménie, čo je termín pre ten najväčší podvod v dejinách viery. Spájanie sa nespájateľných, modlenie sa k tomu istému Bohu s mohamedánmi, indiánmi, dalajlámami a čuduj sa svete i s ateistami... to všetko je účelové divadlo, ktoré má zaručiť miesto na výslní dnešného sveta a dostať všetky náboženstvá sveta pod kontrolu šéfa v Ríme.
No ale ste tak neskutocne tvrdohlavi a nechapavi. Myslite si ako dobre rozumiete kazdemu slovu a pri tom viete prdlajs. Ked uz sa tvarite ze vsetko beriete tak doslovne tak som zvedavi ako sa chcete kam dostat skrze Krista. Skrze krista sa neda nikam dostat pretoze by ste museli urobit dieru do krista a preliezt cez nu do neba. Ked nedokazete pochopit co to znamena tak radsej nic nepiste. Vy ste v skutocnosti mrtvi a iba si vytvarate sladky pocit ze pojdete do neba. Vy nedokazete nic citit iba sa naprogramovat na nejaky program. Vam nepomoze biblia takisto ako nepomoze kamenom.
Uf.... asi ani nevieš o čom hovoríš....

Ján 14:6  A Ježiš mu povedal: Ja som cesta i pravda i život; nikto neprijde k Otcovi, len skrze mňa.

Spomína sa tu niekde cirkevná organizácia? Obrady? Relikvie? Cítenie?

1 Timoteovi 2:5  Lebo je jeden Bôh, jeden aj prostredník Boha a ľudí, človek Kristus Ježiš

Hovorí sa tu o Márii? Papežovi?

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

core napísal: Ked uz sa tvarite ze vsetko beriete tak doslovne tak som zvedavi ako sa chcete kam dostat skrze Krista.
Prosím ťa, v Písme sa často vysvetľujú duchovné veci symbolicky, alebo v podobenstvách. My vieme, že nie všetko je treba brať doslovne. Svätý Duch zjavuje túto pravdu tomu komu chce.

Napríklad ti ukážem na týchto veršoch

Ako sa v týchto veršoch dá porozumieť doslovne? O čom je tu reč, vieš to?

Šelma, vystupujúca z mora o siedmich hlavách. Jedna hlava zbitá na smrť, potom uzdravená. Svet sa klania drakovi. Šelma bojuje so svätými.

ZJ 131A videl som vystupovať z mora šelmu, ktorá mala sedem hláv a desať rohov a na svojich rohoch mala desať diadémov a na svojich hlavách mená rúhania. 2A šelma, ktorú som videl, bola podobná pardovi, a jej nohy boly jako nohy medveďa a jej ústa jako ústa ľva. A drak jej dal svoju moc i svoj trón i veľkú právomoc. 3A videl som jednu z jej hláv ako doťatú na smrť, ale jej smrteľná rana bola uzdravená. A divila sa tomu celá zem hľadiac za šelmou. 4A klaňali sa drakovi, ktorý dal šelme takú moc, a klaňali sa i šelme a hovorili: Kto je podobný šelme, a kto môže bojovať s ňou?! 5A boly jej dané ústa, ktoré hovorily veľké veci a rúhania, a bola jej daná moc, aby trvala štyridsaťdva mesiacov. 6A otvorila svoje ústa rúhať sa proti Bohu, rúhať sa jeho menu a jeho stánu i tým, ktorí stánia na nebi. 7A dalo sa jej, aby bojovala so svätými a premohla ich. A dala sa jej moc nad každým pokolením a nad každým ľudom i jazykom i národom. 8A budú sa jej klaňať všetci, ktorí bývajú na zemi, ktorých mená nie sú napísané v knihe života Baránka, zabitého od založenia sveta. 9Ak má niekto uši, nech počuje! 10Ak vedie niekto do zajatia, pojde do zajatia; ak zabije niekto mečom, musí byť zabitý mečom. Tu je trpezlivosť a viera svätých.

A tu je iná šelma zo zeme s dvoma rohmi ako ma baránok. Kto je to a na koho poukazuje toto zjavenie? Vieš to?

11A videl som inú šelmu, vystupujúcu zo zeme, ktorá mala dva rohy, podobné Baránkovým, ale hovorila jako drak. 12A vykonáva všetku moc prvej šelmy pred ňou a pôsobí, aby sa zem i tí, ktorí bývajú na nej, klaňali prvej šelme, ktorej to smrteľná rana bola uzdravená. 13A robí veľké divy, takže aj ohňu dáva sostupovať z neba na zem pred ľuďmi. 14a zvodí tých, ktorí bývajú na zemi, pre divy, ktoré sú jej dané urobiť pred šelmou, a káže obyvateľom zeme, aby spravili obraz šelme, ktorá mala ranu od meča a ožila. 15A bolo jej dané, aby dala ducha obrazu šelmy, aby aj hovoril obraz šelmy, aj aby urobila to, aby všetci, ktorí by sa neklaňali obrazu šelmy, boli pobití. 16A pôsobí to, aby všetkým, malým i veľkým, bohatým i chudobným, slobodným i sluhom dali ryté znamenie na ich pravú ruku alebo na ich čelo, 17a aby nikto nemohol ani kúpiť ani predať iba ten, kto má znamenie alebo meno šelmy alebo počet jej mena. 18Tu je múdrosť. Kto má um, nech spočíta číslo šelmy, lebo je to číslo človeka. A jej číslo je šesťsto šesťdesiatšesť.
--------------------

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Palino, uráža ma ak ako starý známy ma mňa vyťahuješ populizmus. Vieš že nie som ten čo nevie narátať do desať ... ;)
pavel napísal:To Vlkodlak
Dobre, poďme k tomu, ako ste s touto mocou naložili. Z takmer troch stoviek následníkov, bola slabá pätina úprimne veriacich.
Čo pätina, hneď Peter ho trikrát zaprel a to ešte ani neodvisol na kríži. Nenamýšľajme si o sebe, že sme dokonalí ...

pavel napísal:To Vlkodlak
Zhromažďovali a dodnes zhromažďujú nevyčísliteľné poklady a majetky (dnes sú to hlavne informácie, nie nadarmo má Vatikán v každom kúte svojho veľvyslanca, nuncia), na ktorých lpia ako pijavica na tele hostiteľa, obyčajného človeka.
Ozaj, ak máš odvahu, napíš aký majetok zanechal posledný pápež. Neteoretizuj, ale buď konkrétny.

pavel napísal:To VlkodlakČo viac, ako doba išla, RKC zistila, že po staru to už nepôjde a ostávať na dogmách by znamenalo úpadok a stratu členskej základne. Preto odrazu, čuduj sa svete, pristúpila na to, že Boh použil evolúciu. Síce si v očiach vedeckého sveta polepšila, ale totálne sa odklonila od Boha.
Fakt ? Ak si stojíš za slovom, ak si chlap, uveď jednu jedinú dogmu, na ktorej Cirkev neostala. Úplne by mi stačilo, ak by si odpovedal na túto otázku.

pavel napísal:To Vlkodlak
V otázkach sexu, čo je dar od Boha, ustúpila od svojich skostnatených archaických nariadení, a dnes už dokonca akceptuje i manželstvá za ktoré bola Sodoma Gomora vyhladená. Všetko v rámci Ekuménie, čo je termín pre ten najväčší podvod v dejinách viery. Spájanie sa nespájateľných, modlenie sa k tomu istému Bohu s mohamedánmi, indiánmi, dalajlámami a čuduj sa svete i s ateistami... to všetko je účelové divadlo, ktoré má zaručiť miesto na výslní dnešného sveta a dostať všetky náboženstvá sveta pod kontrolu šéfa v Ríme.
Prestaň klamať ! To že je to tvoje diskusné fórum ťa neoprávňuje na to aby si takto verejne klamal a osočoval ! Pokiaľ viem, akceptácia homosexuálnych partnerstiev je výsadou protestantov. Ako sú švédski evanjelici či Anglikáni.

pavel napísal:To Vlkodlak
A teraz poďme k tebe, ako k veriacemu.
Nie si veriaci. Si dôverujúci prostredníkom, ktorí sa do tejto funkcie prostredníkov sami ustanovili. Ty neveríš Bohu, ale im. V Matúš 17:20 sa píše o viere. Ak by si veril Bohu, nemal by si problém aj v súvislosti s týmito veršami uznať, že všetko vzniklo kreáciou v siedmych dňoch. Ale to by Ťa asi kamoši vysmiali, však?
Skade máš tu moc ma takto posúdiť ?

pavel napísal:To Vlkodlak
A tak veríš v apoštolskú postupnosť ....
Áno verím. A som na ňu hrdý. Tak ako dostal J.K. moc od Otca, tak ju predal apoštolom a títo svojím nasledovníkom. Aj ten najjednoduchší kňaz v zastrčenej farnosti v krajine tretieho sveta, ma pojítko, priamu líniu svojho vysvätenia cez vkladanie rúk po toho, čo položil svoj život za nás na Golgote. A to ma napĺňa istotou a pokojom. Ver mi, že tento mi nejaká lesbická biskupa, či heretický samozvanec určite nevezme. Skôr ľútosť by si u mňa našiel ako nejakú pochybnosť ...

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa core »

haha aky ste vsetci marnivi a hlupy. Vy ste nikdy nespoznali dobro. Ake je to do oci bijuce ze sa chytate vymyslenych slamiek len aby ste si vytvorili iluziu ze mate sancu. No bohuzial, ste mrtvi.

A to ako sa staviate k homosexualite ... riadny klinec do vasich rakiev. Dobre sa vam sudia, ked vy homosexuali nie ste. Hlavne ze je o nich nieco napisane. A ten argument ze je to proti prirode.... :roll:

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa pavel »

cit:
Fakt ? Ak si stojíš za slovom, ak si chlap, uveď jednu jedinú dogmu, na ktorej Cirkev neostala. Úplne by mi stačilo, ak by si odpovedal na túto otázku.
Pápež Honorius (625-638) dodal konštantínskému patriarchovi Sergiovi písomný materiál "ex catedra", na základe ktorého zostavil Sergius vyznanie viery. Toto vyznanie odsúdil 6. všeobecný koncil v Konštantinopoli v roku 681 a Sergius i Honorius boli daní koncilom do kliatby. O 40 rokov neskôr Lev II. potvrdil správnosť rozsudku nad Honoriom.

Ak sa mýlil Honorius, pravidlo ex catedra nefungovalo, ak sa mýlil Lev II. potom pravidlo o neomylnosti vlastne poprel.

Ak by si náhodou chcel poznamenať, že dogma o neomylnosti bola prijatá až v roku 1870, tu je vyjadrenie vašej strany, ktoré ju týmto vlastne antidatovalo:
Ani dogmatické vyhlásenie pápežskej neomylnosti v r. 1870 nebolo nijakou ,novou dogmou'; bolo slávnostne formulované len to, čo Cirkev od počiatku verila a prijímala najmä na základe Písma svätého.“

Malý teologický lexikon, Vydal Spolok svätého Vojtecha Trnava v Cirkevnom nakladateľstve Bratislava pre potreby ZKD „Pacem in terris“ SSR, Bratislava 1977, s. 98


Tým pádom všetko čo bolo prehlasované na pápežskom stolci od prvého po posledného pápeža a týkalo sa to vierouky, možno považovať za dogmatické vyhlásenia, ktoré sa časom menili... príkladov sú stovky... daj si napr. vyhľadať prípad Formosus, kde počas 38 rokov pápeži sedemkrát zmenili protichodne pohľad na svojho predchodcu.

Alebo Sixtus V. ktorý vydal sebou upravenú Bibliu (z Hieronymovho prekladu), a z moci pápeža k nej vydal dokument "Aeternus ille", v ktorom prehlásil bibliu za autentickú, pravdivú a nespornú. Kliatbou a exkomunikáciou pohrozil každému, kto by na nej niečo menil. Svoje prehlásenie podoprel "autoritou, ktorú mu dal Pán"!!! Teda i tento prípad možno klasifikovať ako večne platné ustanovenie Ex catedra". Jeho úpravy mali na Písmo devastačný dopad a biblia bola nepoužiteľná!

RKC sa potom snažila stiahnuť z obehu toto vydanie, vtedy už panoval Klement VIII. a tajne ho opraviť.. v roku 1952 vyšla opravená biblia tlačou a RKC sa ju pokúsila predstaviť svetu ako vydanie Sixtovej Biblie. Keďže však pôvodné sixtovo padielo už bolo v obehu, podvod a snaha o ututlanie nevyšla.

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

core napísal:haha aky ste vsetci marnivi a hlupy. Vy ste nikdy nespoznali dobro. Ake je to do oci bijuce ze sa chytate vymyslenych slamiek len aby ste si vytvorili iluziu ze mate sancu. No bohuzial, ste mrtvi.
Boh je živý a každý kto v plnosti uverí tej dobrej zvesti bude žiť.Ján 11:25 Ježiš jej povedal: Ja som vzkriesenie i život; ten, kto verí vo mňa, aj keby zomrel, žiť budeJán 14:20 Toho dňa vy poznáte, že ja som vo svojom Otcovi a vy vo mne a ja vo vás.

1 JAN 5 13To som napísal vám veriacim v meno Syna Božieho nato, aby ste vedeli, že máte večný život a aby ste verili v meno Syna Božieho.

Áno - aby ste vedeli tí ktorí veríte Ježišovi, že máte večný život a nie možno budete mať keď urobíte to alebo ono, podľa toho ako to učí RKC. Ak by bolo potrebné konať niečo za tým účelom, aby sme si zaslúžili spasenie, také skutky by mali povahu osobného zisku a neboli by motivované láskou. Skutočnosť, že v milostí Boh dáva všetko zdarma, vylučuje každý iný motív okrem lásky.

Kristus je pravda a život, Skála spasenia v srdciach tých, ktorí ho milujú

Čo je najväčšia radosť ak nie to, že mám istotu v srdci ohľadom spasenia vierou v zasľúbenie Božie a v tej radosti aj žijem na oslavu Boha?

Alebo radosť je to, že žijem v neistote spasenia a snažím sa tam dostať nikdy nevediaci či to dosiahnem, mysliac stale na seba? Či som teda skutočne uveril Pravde Slova Božieho?

RKC zobrala ľudom istotu spasenia v Kristu a nahradila ju pochybnou istotou v RKC

My sa ženieme k dokonalosti v Kristu súc si vedomí spasenia a postavenia detí Božích

Vy sa ženiete k dosiahnutiu spasenia nevediac či budete spasení

Čo je viac? V plnosti uveriť radostnej zvesti evanjélia, alebo pochybovať o nej?


Áno, stačí nám viera v Ježiša Krista, no viera v pravom slova význame. Teda v plnosti uveriť evanjeliu Ježiša Krista, ktoré je plné milosti a Pravdy. A ovocím Ducha Svätého, ktorý skrze vieru pôsobí v srdci človeka je aj Láska. A to je jediný živý vzťah s Bohom v Kristu

Z ľudskej skúsenosti najbližšie tomu stojí to miesto, ktoré muž alebo žena zaujímajú v srdci toho druhého, keď sa opravdovo milujú. Vtedy každý prebýva v srdci svojho partnera skrze vieru. Všetky myšlienky a činy sú zamerané na to, ovplyvnené tým, čo by bolo príjemné, milé tomu druhému, čo by ho urobilo šťastným. Život niktorého z nich nie je plný bez toho druhého. Nikto z nich nemyslí na seba v oddelení od toho druhého; dáva mu prednostné miesto vo svojom srdci.

Ale ako môžem povedať že milujem Boha keď prednejšie by bolo pre mňa plnenie nariadení človeka?

------------------------

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

Vlkodlak napísal: PS. Odkiaľ máte text Písma ?
Hneď ti ukážem odkiaľ je. Každý, keď niečo napíše tak sa snaží aby to čítalo čo najviac ľudí. No ak niečo čo nenapísal svedčí proti nemu, tak sa to snažím zakryť.

A vy prečo ste zo začiatku bránili v rozširovaní Biblie aj medzi obyčajných ľudí? Ak je teda ako tvrdíte Biblia produktom RKC, tak práve naopak, mali by ste to šíriť a váš záujem by bol mať čo najviac takýchto kníh medzi veriacimi. No opak je pravdou. Neobstojí ani tvrdenie, že každý by si vykladal Písmo po svojom, popierajúc skutočnosť, že Ježiš poslal Ducha Pravdy aby veriacich uvádzal do každej Pravdy.
Skôr je tu obava že ľudia uvidia, keď budú čítať Bibliu čo je RKC zač.

Pre RKC je zdá sa výhodnejšie aby Biblia v tej podobe aká je vôbec neexistovala. Potom nemôže Bilia pochádzať vďaka RKC, pretože svedči proti RKC.

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa core »

dristy, same zbytocne dristy. o tomto vsetkom co tu rozoberate to fakt nie je. Ja neviem ale podla mna je to frustracia z toho ze nic nepocitujete iba sa hrabete v texte.

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa mil »

A ty na tomto fóre ako vyjadruješ svoje myšlienky, v akej podobe? Taktiež čítaš to čo napísali iní a oni zase čitaju to čo si napísal ty.

My ti zvestujeme Pravdu evanjelia. Počul si ju a odmietaš to a tak nemáš žiadnu výhovorku

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa core »

A ty na tomto fóre ako vyjadruješ svoje myšlienky, v akej podobe?
ako to myslis?

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

pavel napísal: Pápež Honorius (625-638) dodal konštantínskému patriarchovi Sergiovi písomný materiál "ex catedra", na základe ktorého zostavil Sergius vyznanie viery. Toto vyznanie odsúdil 6. všeobecný koncil v Konštantinopoli v roku 681 a Sergius i Honorius boli daní koncilom do kliatby. O 40 rokov neskôr Lev II. potvrdil správnosť rozsudku nad Honoriom.
Našiel som v jednej diskusii k prípadu Honorius logické vysvetlenie.

V siedmom storočí konštantínopolský patriarcha Sergios vypracoval kristologickú náuku o tom, že v Kristovi existuje len jedna vôľa. Jeho podstatným argumentom bolo, že ak by mal Kristus dve vôle (božskú a ľudskú), tie by sa nevyhnutne dostávali do rozporu pri Kristovej činnosti. Pre potvrdenie svojej náuky sa asi roku 634 obrátil na Rím. Vo svojom liste, kde pápežovi predstavoval svoju náuku, vysvetľoval, že v Kristovi si nemôžu vzájomne odporovať dve vôle. Pápež Honorius mu adresoval tieto slová:

„Vyznávame jednu vôľu nášho Pána Ježiša Krista, lebo je jasné, že božstvo prijalo našu prirodzenosť, ale nie vinu. Teda tú (prirodzenosť), ktorá bola stvorená pred hriechom, a nie tú, ktorá bola hriechom pokrivená. (...) V jeho údoch nebol žiadny iný zákon ani chcenie protiviace sa Spasiteľovi. (...) To, že Pán Ježiš Kristus, Syn i Slovo Božie, prostredníctvom ktorého sa všetko stalo, koná ako jeden v božstve aj v človečenstve, Sväté písmo dosvedčuje s celou jasnosťou.“

V prvom rade treba vedieť, že tento list neposielal pápež ako neomylné vieroučné vyhlásenie ex cathedra, ktorým mal v úmysle vyhlásiť dogmu, takže hovoriť o omylnosti pápeža v tejto veci, ako sa o to pokúšajú pravoslávni, je úplné nezorientovanie sa v problematike.

Ďalej. Honorius teda tvrdí, že vyznáva u Krista jednu vôľu. Ďalej však vysvetľuje, že jedna vôľa v Kristovi je preto, lebo Kristus neprijal ľudskú prirodzenosť pokrivenú hriechom, ale prirodzenosť, ktorá bola pred hriechom. Z toho je zrejmé, že pápež sa vôbec nezaoberá božskou vôľou, ktorá je samozrejmosťou, ale rozoberá výlučne ľudskú vôľu, pričom poukazuje, že v Kristovi neexistuje dvojaké protichodné hnutie, teda žiadostivosť proti rozumu, či telo proti duchu. Týmto vnútorným rozporom disponuje hriechom pokrivená ľudská prirodzenosť, ako to potvrdzuje u seba aj apoštol Pavol: „Viem totiž, že vo mne, to jest v mojom tele, nesídli dobro; lebo chcieť dobro, to mi je blízko, ale robiť dobro nie. Veď nerobím dobro, ktoré chcem, ale robím zlo, ktoré nechcem. (...) Podľa vnútorného človeka s radosťou súhlasím s Božím zákonom; ale vo svojich údoch pozorujem iný zákon, ktorý odporuje zákonu mojej mysle a robí ma zajatcom zákona hriechu, ktorý je v mojich údoch“ (Rim 7,18-19.22-23).
Honorius teda hovorí o niečom inom, ako ho žiadal Sergios. Zrejme zo Sergiovho vyjadrenia ani neporozumel, že patriarcha mal na mysli božskú a ľudskú vôľu, ktoré by si mohli odporovať, a tak reagoval len na domnelý rozpor v hnutiach vôle v rámci Kristovho človečenstva, ktoré poprel. Sergios však jeho list predstavil ako schválenie náuky o jedinej vôli v Kristovi.

Po Honoriovej i Sergiovej smrti sa do riešenia problému zapojil významný svätec hlboko uznávaný aj pravoslávnymi, Maxim Vyznavač. Spočiatku aj on prijímal Sergiovo učenie. Honoriovo vyjadrenie ukazuje, že nebolo jednoduché jasne a jednoducho hneď porozumieť, čo vlastne Sergios tvrdí. Postupom času však Maxim začal korigovať svoj názor a začal vysvetľovať, že v Kristovi sú dve vôle, božská aj ľudská. Rozpor medzi nimi nie je, pretože ľudská je dokonale podriadená a poslušná božskej (čo je v konečnom dôsledku samotnou podstatou Kristovho spasiteľného diela). Keďže toto učenie bolo v Byzancii zakázané, Maxim našiel spoločnú reč s pápežom Martinom I., ktorý zvolal Rímsku synodu a potvrdil učenie o dvoch vôľach v Kristovi. Z toho dôvodu bol pápež za trest roku 653 odvlečený do Konštantínopola, kde bol senátom odsúdený na smrť za „zradu cisára“. Len vďaka príhovoru konštantínopolského patriarchu Pyrhu bol rozsudok smrti zrušený a namiesto neho pápeža poslali do vyhnanstva na Chersones, kde roku 655 zomrel hladom. Maxima Vyznávača stihol podobný osud. Bol uznaný vinným roku 655. Mučili ho, podľa tradície mu vyrezali jazyk a odťali pravú ruku a poslali ho do vyhnanstva do Trácie. (Mimochodom, Zachariáš, nepripomína ti to tak trochu inkvizíciu?) Po siedmich rokoch bol znova predvedený do Konštantínopola, ale keď neustúpil zo svojej viery, opäť ho poslali do vyhnanstva na Kaukaz, kde roku 662 zomrel. Práve tento neochvejný zástanca pravej viery sa zastával v jednom zo svojich spisov pápeža Honória, keď tvrdil, že zo Sergiovho vyjadrenia Honoriovi nebolo jasné, čo presne tento patriarcha učí, a preto sa vyjadroval k niečomu inému. Rovnako pápež Ján IV., ktorý sa stal pápežom dva roky po Honoriovej smrti, vo svojom liste Dominus dixit napísal:

„Vyznávame jednu vôľu v jeho (Kristovom) človečenstve a nehlásame dve odporujúce, totiž mysle a tela. Tak teda možno poznať, že náš predchodca Honorius napísal pýtajúcemu sa patriarchovi Sergiovi, keďže v našom Spasiteľovi nie sú dve navzájom odporujúce vôle, lebo neprijal žiadne následky z priestupku prvého človeka (...) Spomínaný predchodca hovoril o tajomstve Kristovho vtelenia, že nebola uňho ako v nás hriešnikoch odporujúca si žiadostivosť ducha a tela; čo však niektorí prevracajúc podľa vlastného zmyslu, podozrievali ho, že učil jednu vôľu jeho božstva a človečenstva, čo vyložene odporuje pravde.“


Keďže Byzancia zastávala heretické Sergiovo učenie a pápež Martin musel trpieť pre pravú vieru vo vyhnanstve, naštrbilo to vzťahy medzi Východom a Západom, čo chcel napraviť ďalší byzantský cisár Konštantín IV. Pogonat. Za jeho vlády sa podarilo zvolať Tretí konštantinopolský koncil, ktorý napokon potvrdil náuku pápeža Martina I. i Maxima vyznavača, ktorú hájili proti heretickej Byzancii. Antiochijský patriarcha Makários odmietol podpísať závery tohto koncilu, tak ho skrátka koncil jednoducho zosadil.

V koncilových dokumentoch sa medzi zástancami Sergiovej herézy ocitol aj pápež Honórius. A tak sa opäť naplnili slová pápeža Jána IV. o prevrátení Honoriových slov podľa vlastného zmyslu, na základe čoho ho napokon odsúdili ako heretika, čo zrejme Byzantíncom veľmi vyhovovalo a vyhovuje im to do dnes na podkopávanie pápežovej autority. Pápež Lev II. závery tohto snemu podpísal, no podpísanie odsúdenia pápeža Honoria ako zástancu herézy monotheletizmu, sa javí ako vážna chyba. Tejto chyby sa dopustil pápež Lev II. svojim podpisom pod toto odsúdenie, faktom však je, že vyhlásiť niekoho za heretika, je disciplinárny a nie vieroučný problém, takže ak sa aj Lev II. dopustil disciplinárneho omylu , opäť to nemá nič s jeho vieroučnou neomylnosťou.

zdroj: http://www.kredo.sk/bforum/topic.asp?TO ... ichpage=13

Trocha som sa potom vŕtal hlbšie a hľadal som spôsob, akým sú jednotlivé dogmy(učenie ex cathedra) vyhlasované, resp. definované. Teraz sa nebavme o obsahu, ale o formálnom vyhlásení. Aby sme sa zbytočne nesporili čo dogmou je a čo nie ...
Príklad:
II. Vatikánsky koncil v dogmatickej konštitúcii Lumen gentium hovorí: „Pannu Máriu, ktorá pri anjelskom zvestovaní prijala Božie Slovo do srdca i lona a priniesla na svet Život, uznávame a uctievame ako pravú Matku Božiu a Vykupiteľovu“ (LG 53).

Na základe toho možno v konkrétnom dokumente pri príslušnom odstavci nájsť text konkrétnej dogmy.

Podobne:
Definícia zapísaná v bulle pápeža Pia IX. Ineffabilis Deus (DS 1641) hovorí: „Najsvätejšia Panna Mária bola od prvého okamihu svojho počatia vyvolenou ako jedinečný dar milosti a výsad od Všemohúceho Boha, pre zásluhy Ježiša Krista, Vykupiteľa ľudstva, bola uchovaná čistou od každej škvrny dedičného hriechu“.

V oboch mnou uvedených prípadoch nie je problém vziať príslušný dokument, pod príslušným číslom nájsť vyhlásenie ex cathedra, ktorým kompetentná autorita vyhlasuje neomylne článok viery. Tu nieto najmešej pochybnosti či tieto tvrdenie sú,alebo nie sú vyhlasované ex cathedra.

Predpokladám, že nebude pre teba uviesť to isté aj pri tebou zmieňovanom prípade pápeža Honória. Mám však podozrenie, že tak ako v mnohých prípadoch doposiaľ, iba táraš ... Dokonca si dovolím tvrdiť, že zasa klameš.

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Lutherova prednáška študentom teológie.

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

... s odstupom času ...

palino, nechajme to tak.

Ako fotograf si úžasný ....
Ako teológ ... stojíš za starú mater ...

nechajme tie hlúpe spory.

Napísať odpoveď