Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Aká je, čomu veríme, sila viery, pravosť viery
rudinec
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 11:56

Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa rudinec »

Rímskym 13:1 Každá duša nech sa podriaďuje vrchnostiam, ktoré jako také majú vyššiu moc; lebo nieto vrchnosti krome od Boha, a vrchnosti, ktoré sú, zriadené sú od Boha,
2 takže ten, kto sa protiví vrchnosti, stavia sa proti Božiemu zriadeniu; a tí, ktorí sa staväjú oproti, sebe vezmú odsudok.
3 Lebo vladári nie sú postrachom dobrému skutku, ale zlému. A chceš sa nebáť vrchnosti? Rob to, čo je dobré, a budeš mať pochvalu od nej,
4 lebo je služobníkom Božím tebe na dobré. Ale ak robíš to, čo je zlé, boj sa! Lebo nie nadarmo nosí meč, lebo je služobníkom Božím, pomstiteľom, na hnev tomu, kto pácha zlé.
5 Preto je nevyhnutne potrebné podriaďovať sa, nie len pre hnev, ale aj pre svedomie.
6 Lebo preto platíte aj dane, lebo sú svätoslužobníkmi Božími, práve nato zotrvávajúci v správe

Táto čásť Písma už nejednému kresťanovi urobila problém.

Ak poznám iba túto čásť Písma ,tak som povinný,keď vrchnosť vyhlási mobilizáciu vziať pušku a
ísť strieľať do kresťanov na opačnej strane zákopu.

Lenže v Slove Božom sú i iné výroky, ktoré problém bližšie vysvetľujú:

Skutky 5:27 A keď ich doviedli, postavili ich pred vysokú radu. A najvyšší kňaz sa ich opýtal a riekol:
28 Či sme vám prísne neprikázali, aby ste neučili v tom mene, a hľa, naplnili ste Jeruzalem svojím učením a chcete na nás uviesť krv toho človeka.
29 A Peter odpovedal i ostatní apoštolovia a riekli: Viac treba poslúchať Boha ako ľudí.

Vrchnosť vydala príkaz,ale apoštolovia neposlúchli.Vrchnosť prestúpila svoje kompetencie .Vydala príkaz,ktorý bol proti Bohu.

Čo z toho pre nás vyplýva: musíme sa podriaďovať vrchnostiam, riedne pracovať odvádzať dane, dodržiavať štátne zákony avšak až do toho momentu pokiať nám nebránia veriť Bohu a robiť všetko,čo z našej viery pramení.

Dva príklady zo starého zákona:

1 Samuel 22,
17 A kráľ povedal behúňom, ktorí stáli pred ním: Obráťte sa a pobite kňazov Hospodinových, lebo aj ich ruka je s Dávidom, a pretože vedeli, že uteká, a nezjavili mi toho. Ale služobníci kráľovi nechceli vystrieť svoju ruku a oboriť sa na kňazov Hospodinových.

Saulovi služobníci odmietli poslúchnuť svojho kráľa. Prečo? Báli sa zabiť božích služobníkov.

Exodus 1:15 A egyptský kráľ rozkázal porodným babám hebrejským, z ktorých jednej bolo meno Šifra, a druhej Pua,
16 a povedal: Keď budete pomáhať hebrejským ženám pri pôrode a budete hľadieť na rodenie, vtedy, ak bude syn, zabijete ho, a keď dcéra, bude žiť.
17 Ale baby sa bály Boha, a neurobily tak, ako im hovoril egyptský kráľ, lež nechaly chlapcov žiť.
18 A egyptský kráľ povolal baby a povedal im: Prečo ste to urobily, že ste nechaly chlapcov žiť?
19 A baby riekly faraonovi: Hebrejky nie sú jako egyptské ženy, lebo tie sú zdravé a silné; prv ako k nim prijde baba, porodia.
20 A Bôh učinil dobre babám, a ľud sa množil a mocneli veľmi.

Porodné baby odmietli poslúchnuť faraona. Prečo ? Báli sa Boha viac, ako človeka.

dedo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št Okt 14, 2010 10:16

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa dedo »

Porodné baby odmietli poslúchnuť faraona. Prečo ? Báli sa Boha viac, ako človeka.rudinec

Príspevky: 15
Registrovaný: Pia Okt 08, 2010 12:56
Empatia, altruizmus, svedomie, vnútorný hlas človeka = Boh? Kedy cez vnútorný hlas hovorí Boh a kedy diabol. Ako to rozlíšiť? Nie je to také jednoduché aj pre zbožného človeka najmä ak má vyniesť napr. rozsudok.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa pavel »

dedo napísal:
Porodné baby odmietli poslúchnuť faraona. Prečo ? Báli sa Boha viac, ako človeka.rudinec

Príspevky: 15
Registrovaný: Pia Okt 08, 2010 12:56
Empatia, altruizmus, svedomie, vnútorný hlas človeka = Boh? Kedy cez vnútorný hlas hovorí Boh a kedy diabol. Ako to rozlíšiť? Nie je to také jednoduché aj pre zbožného človeka najmä ak má vyniesť napr. rozsudok.
A už sme zas pri tom... aby posúdil čo je od Boha a čo nie... na to má Bibliu... ale ako vidieť, ľudia už veria hocičomu... kto chce kam... :(

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa stefan »

Rudinec napísal.:
Rímskym 13:1 Každá duša nech sa podriaďuje vrchnostiam
Áno, musí sa podriaďovať - lebo každá vrchnosť je dosadená Bohom.
Ak poznám iba túto čásť Písma ,tak som povinný, keď vrchnosť vyhlási mobilizáciu vziať pušku a
ísť strieľať do kresťanov na opačnej strane zákopu.
Áno musíš sa podriadiť vrchnosti - za tvoje prestúpenia vo vojne si odnáša súd vrchnosť.
Skutky 5:27 A keď ich doviedli, postavili ich pred vysokú radu. ......
preniesol si sa z NZ do SZ a ako vieme, konali len svoju povinnosť plynúcu zo SZ (Ján.19:7) a v starom zákone nič také o podriaďovaní sa vrchnosti nie je zakotvené.
Čo z toho pre nás vyplýva: musíme sa podriaďovať vrchnostiam, riedne pracovať odvádzať dane, dodržiavať štátne zákony avšak až do toho momentu pokiať nám nebránia veriť Bohu a robiť všetko,čo z našej viery pramení.
A z našej viery pramení, že sa máme podriadiť v každom páde vrchnostiam a niesť svoj kríž.
Dva príklady zo SZ strácajú opodstatnenie, dalo by sa o nich uvažovať jedine keby si bol z kmeňov Júdu, neprijal Ježiša ako spasiteľa - a bol by si stále pod zákonom SZ.
Dnes je tu Nová Zmluva a tá nám prikazuje podriadiť sa vrchnosti bez reptania a naviac nám ukladá napomenutie, aby sa predovšetkým konali prosby, modlitby, prímluvy a poďakovania za všetkých ľudí, aj za kráľov a za všetkých, ktorí sú vo vysokom postavení, aby sme mohli žiť spokojný a tichý život (Tim.2:1-2).

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa stefan »

dedo napísal.:
Empatia, altruizmus, svedomie, vnútorný hlas človeka = Boh? Kedy cez vnútorný hlas hovorí Boh a kedy diabol. Ako to rozlíšiť? Nie je to také jednoduché aj pre zbožného človeka najmä ak má vyniesť napr. rozsudok.
Kedy Boh a kedy diabol? Ako to rozlíšiť? čítaj- Rim.8:5-11
Mysel Ducha.:
Boh hovorí k tebe prostredníctvom Ducha, ktorý je v tebe priamo od Neho a komunikuješ s ním sústavne bez toho, že by si to vedel, ako stojí v písme: každý človek, či žid, či Grék(pohan). Dá sa povedať, že naše "Vyššie JA" - inak aj "intuícia", to je tá časť našej mysle, ktorá nezohľadňuje len naše osobné záujmy a potreby, ale akceptuje aj všetko okolie, čiže akési sito triediace naše dobré a zlé myšlienky, podľa ktorých potom navonok pristupuješ k činom (cez svedomie).

Mysel Tela.:
Diabol hovorí k tebe prostredníctvom tvojho vlastného JA - Egom. ---Mysel Tela. To je tá časť mysle, ktorá stále a bez prestania po niečom túži. Keď sa človek riadi len egom, tak viacmenej nezohladňuje okolie, ako sa hovorí ide cez mŕtvoly, alebo lezie za karierou po cudzom chrbte. Keď sa túžba vyplní, nezostane uspokojená, pretože okamžite hneď túži po niečom inom. Obyčajne sú to svetské veci, auto, motorka, majetok, dom, pozemok a ego sa hompála na výslní v húpacej sieti PÝCHY. To je to prízemné, čo chce Boh z nás odstrániť. To nie je cesta stať sa na obraz Boží. To je ten prípad z knihy Genezis pri odtrhnutí plodu zo stromu poznania. Túto vlastnosť sme zdedili po Adamovi. Avšak nebol to Adam, čo odtrhol plod (???). Otompotominde.

Príklad právnika, ktorý má vyniesť rozsudok, ako uvádzaš, by sa mal držať predovšetkým zákona toho svetského, ktorý je zaručený Ústavou a vieme, že každá vrchnosť, teda aj právny sektor štátu je do svojej moci posadený cez Boha (hoci si to z nich nikto neuvedomuje, všetci pracujeme s tým istým Duchom od toho jedného a toho istého - Boha), takže aj rozsudok by mal bez akýchkoľvek výčitok vyriecť. Ochrana slabých by mala byť zaručená. Je veriaci?, tým skôr by si to mal uvedomiť - tu však existuje zákon Boha, že nemôže slúžiť dvom pánom. Jednou nohou stále prekračuje ktorýsi zákon. Ako veriaci právnik by som okamžite šiel pásť ovce, pretože tak sa nomôžeme páčiť Bohu. To je brzda v duchovnom vývoji.

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa mil »

Ak poznám iba túto čásť Písma ,tak som povinný, keď vrchnosť vyhlási mobilizáciu vziať pušku a ísť strieľať do kresťanov na opačnej strane zákopu.
stefan napísal:Áno musíš sa podriadiť vrchnosti - za tvoje prestúpenia vo vojne si odnáša súd vrchnosť.
Nabuchodonozor kraľoval taktiež z Božej vôle

DAN3 1Potom spravil kráľ Nabuchodonozor zlatý obraz, ktorého výška bola šesťdesiat lakťov a šírka šesť lakťov. Postavil ho na poli Dúra v krajine Babylona. 2A kráľ Nabuchodonozor poslal shromaždiť satrapov, vojvodov, náčelníkov, sudcov, pokladníkov, znalcov zákona, radcov a všetkých vladárov krajín, aby prišli na posviacku obrazu, ktorý postavil kráľ Nabuchodonozor. 3Vtedy sa shromaždili satrapovia, vojvodovia, náčelníci, sudcovia, pokladníci, znalci zákona, radcovia a všetci vladári krajín na posviacku obrazu, ktorý postavil kráľ Nabuchodonozor, a stáli pred obrazom, ktorý postavil Nabuchodonozor. 4A hlásateľ volal z celej sily: Vám sa rozkazuje, ľuďom, národom a jazykom: 5Hneď, ako počujete zvuk rohu, píšťaly, citary, husieľ, žaltár, gajdy a všelijakú hudbu, padnite na svoju tvára klaňajte sa zlatému obrazu, ktorý postavil kráľ Nabuchodonozor! 6A kto by nepadol a neklaňal sa, tej istej hodiny bude uvrhnutý doprostred ohnivej pece rozpálenej. 7Preto v ten istý čas, keď počuli všetci ľudia zvuk rohu, píšťaly, citary, husieľ, žaltár a všelijakú hudbu, padli všetci ľudia, národy a jazyky a klaňali sa zlatému obrazu, ktorý postavil kráľ Nabuchodonozor.

Máme tu jasný príklad kedy sa máme a kedy nemáme podriadiť vrchnosti. Sadrach, Mézach a Abednégo rešpektovali kráľa ako takého ktorý kráľoval z Božej vôle. No ako vieme tak Sadrach, Mézach a Abednégo sa neklaňajú modle aj napriek nariadeniu a hroznému trestu. Pritom Je tu vidieť ich pevnú vieru vo svojho Boha a úplnú oddanosť Božej vôli nad vôľou kráľa - vrchnosti.

Je to obdobné ako keď nám vrchnosť nariadi zabíjať vo vojne. My nie sme tu na to, aby sme bojovali telesnými zbraňami. Sú na to určení iní. Našou zbraňou je meč Ducha – Slovo Božie.
Božie kráľovstvo nie je z tohto sveta a preto aj tí čo sú jeho súčasťou nemajú používa zbrane tohto sveta.

Ján 18:11 Vtedy povedal Ježiš Petrovi: Daj svoj meč do pošvy! Či nemám piť kalich, ktorý mi dal Otec?

Preto aj my, či nemáme piť kalich, ktorý nám dal Otec

Ef6 10Ostatne, moji bratia, mocnejte v Pánovi a v sile jeho vlády. 11Oblečte si celú zbraň Božiu, aby ste mohli obstáť proti taktike a úskočnosti diablovej. 12Lebo nie je nám zápasiť s krvou a s telom, ale s kniežatstvami, mocnosťami, so svetovládcami temnosti tohoto veku, s duchovnými mocami zlosti v ponebeských oblastiach. 13Preto vezmite na seba celú zbraň Božiu, aby ste mohli odolať v ten zlý deň a vykonajúc všetko stáť. 14Tedy stojte majúc svoje bedrá opásané pravdou a súc oblečení v pancier spravedlivosti 15a majúc nohy obuté v hotovosti evanjelia pokoja. 16A pritom pri všetkom vezmite štít viery, ktorým budete môcť uhasiť všetky ohnivé šípy toho zlého. 17A vezmite aj prilbu spasenia i meč Ducha, ktorým je slovo Božie,

2Kor 10:4 lebo zbrane nášho vojovania nie sú telesné, ale mocné Bohu na borenie pevností

Ján 18:36 Ježiš odpovedal: Moje kráľovstvo nie je z tohoto sveta; keby bolo moje kráľovstvo z tohoto sveta, moji služobníci by zápasili o to, aby som nebol vydaný Židom. Ale teraz moje kráľovstvo nie je odtiaľto.


--------------------------

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa stefan »

mil.:
áno máš pravdu, v podstate platí, že každá vrchnosť je dosadená Bohom a aj je ním riadená, ako som písal o komentár vyššie. V dobe SZ to nebolo zakotvené v tomto zmysle v prikázaniach, kdežto v NZ sa už o tom vyslovene hovorí. Nám z novozákonnej doby, oznamuje písmo SZ a zároveň aj opisuje Jeho moc riadiť "vrchnosti" a používať ich čoby nástroj ako taký. To riadenie vrchností nám jasne ukázal v príbehoch.: AM 6,14 - JER 50,9 ale aj v spojení s Egyptom.
My nie sme tu na to, aby sme bojovali telesnými zbraňami. Sú na to určení iní. Našou zbraňou je meč Ducha – Slovo Božie.
Tí iní, to sú kto - keďže ja musím ísť do vojny na rozkaz mobilizácie vyhlásenou najvyšším veliteľom? S ostatným súhlasím, tiež to tak vidím. Ale predstav si, že povieš, že ja nikam nejdem !!! Ako sa mám k tomu postaviť, keď mi NZ prikazuje plniť príkazy vrchnosti?

P.S. úprava
Oh, prepáč --
prehliadol som "telesnými zbraňami"

micron
Príspevky: 42
Dátum registrácie: St Okt 20, 2010 13:40

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa micron »

Ako sa dajú zosuladiť tieto dva výroky z Biblie? „Rímskym 13:1 Každá duša nech sa podriaďuje vrchnostiam, ktoré jako také majú vyššiu moc; lebo nieto vrchnosti krome od Boha, a vrchnosti, ktoré sú, zriadené sú od Boha. „Potom ho diabol vyzdvihol, v jedinom okamihu mu ukázal všetky kráľovstvá sveta a vravel mu: „Dám ti všetku ich moc a slávu, lebo som ju dostal a dám ju, komu chcem. Ak sa mi teda budeš klaňať, všetka bude tvoja. Ježiš mu povedal: „Je napísané: ,Pánovi, svojmu Bohu sa budeš klaňať a jedine jemu budeš slúžiť.

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa mil »

  • My nie sme tu na to, aby sme bojovali telesnými zbraňami. Sú na to určení iní. Našou zbraňou je meč Ducha – Slovo Božie.
stefan napísal: Tí iní, to sú kto
Tí ktorí sú zo sveta a Boh ich používa podľa svojej vôle pre nás - pre slávu Božiu.
stefan napísal: keďže ja musím ísť do vojny na rozkaz mobilizácie vyhlásenou najvyšším veliteľom? S ostatným súhlasím, tiež to tak vidím. Ale predstav si, že povieš, že ja nikam nejdem !!! Ako sa mám k tomu postaviť, keď mi NZ prikazuje plniť príkazy vrchnosti?
Ak mi vrchnosť zakáže modliť sa, tak sa mám prestať modliť? Ak mi vrchnosť zakáže šíriť evanjelium Ježiša Krista, tak ho mám prestať šíriť? Ak mi prikáže ísť zabíjať, tak mám isť zabíjať? Potom ako môžem šíriť evanjelium lásky a milosti, keď pôjdem zabíjať, lúpiť atd. na príkaz vrchnosti a pritom tvrdiť že nie som za to zodpovedný? Apoštoli nedbali na rôzne zákazy vrchností, ak sa jednalo o zvestovanie evanjelia Ježiša Krista. Akceptovali vrchnosť ako takú , lebo každá je z vôle Božej. No odmietali sa zúčastňovať pohanských tradícii prepojených so svetskou mocou , odmietali uctievať pohanských bohov a pod. čo malo za následok prenasledovanie kresťanov. Pritom nikdy nevystupovali proti vrchnosti - vtedajšej Rímskej ríši. Oni pili svoj kalich od Otca v nebesiach. Preto aj my, či nemáme piť každý z nás vlastný kalich, ktorý nám dal Otec? Kalich vypijem iba vtedy ak budem činiť vôľu svojho Otca v nebesiach. To môžu byť okrem iného aj tie následky, ktoré nastanú ak odmietnem isť zabíjať. Je možné, že to bude strata zamestnania, finančné problémy, vezenie a dokonca aj smrť. No čoho sa máme vlastne Báť? My vieme že všetko je v rukách Božích a nikto nás z Božej ruky nevytrhne. Ježiš svoj kalich vypil až do dna na spasenie mnohým a my ho máme nasledovať!

fil1 21Lebo mne je žiť Kristus a zomrieť zisk. 22Ale ak práve žiť v tele mi je na užitok práce, nevedel by som povedať, čo by som vyvolil. 23Ale oboje ma tiahne: mám žiadosť zomrieť a byť s Kristom, lebo to by bolo o mnoho lepšie, 24ale zostať ešte v tele je potrebnejšie pre vás. 25A spoliehajúc na to viem, že zostanem a zostanem so všetkými vami na váš prospech a na radosť viery, 26aby sa vaša chvála rozhojnila mnou v Kristu Ježišovi mojím opätným príchodom k vám.

Apoštol Pavol týmto svojím vyjadrením “podriaďovať sa vrchnosti“ myslel predovšetkým nerobiť vzburu proti vrchnosti – nemiešať sa do politiky s cieľom ju zvrhnuť, ale prijať vrchnosť ako fakt daný Bohom aj napriek tomu že prenasleduje a zabíja kresťanov. Akceptovať existenciu vrchnosti ako takej, lebo je z vôle Božej. No určite nepreberať pohanské spôsoby a všetko to čo je nezlučiteľné so Slovom Božím – evanjeliom Ježiša Krista aj napriek tomu, že to vrchnosť nariaďuje. Tak ako všetky ríše, kráľovstvá, štáty sú dané Bohom a iba Boh určuje odkedy a dokedy. My sa do toho nemáme čo miešať, pretože je to Božia vôľa a nemôžeme poznať všetky súvislosti. Veď sa tak aj modlíme – nech sa stane Božia vôľa. Ak je teda božou vôľou vznik Rímskej ríše, kde aj nášho Pána ukrižovali, tak to musíme prijať. Tak sa to malo stať! Našou úlohou je zvestovať evanjelium Ježiša Krista po celom svete, každému národu, štátu a zriadeniu a nie brojiť proti týmto štátom.

Ak sa jedná sa o veľmi zjavné rozpory so slovom Božím, tak nesmiem počúvať vrchnosť, ale Boha. Toto sa týka aj v zamestnaní a pod.

No musíme dodržiavať všetky zákony krajiny, ktoré nie sú v rozpore s Božím slovom, ale sú pre blaho všetkých. Musíme dodržiavať pravidlá cestnej premávky, ako je obmedzenie rýchlosti, dopravné značenie, a mať platný vodičský preukaz atd. Platiť dane a pod.

Keď úmyselne porušujeme zákony krajiny a škodíme štátu v ktorom žijeme, a tieto zákony nie sú v rozpore s Božím slovom, tak ako môžeme hovoriť že poslúchame Boha? Keď nedodržujeme to najmenšie, tak ako budeme dodržiavať Božie?

Preto, aby sa ukázala moc, milosť a láska Božia na vytvorení nového stvorenia pre Boha v Kristu Ježišovi, je vôľa Božia aby sme žili spolu so svojimi nepriateľmi a pritom si uvedomovali, že to tak musí byť. Znášať príkoria, prenasledovania, ponižovania s cieľom, aby sa oslávil Boh tým, že neodplácame zlým za zlé, že chápeme čo je to milovať svojich nepriateľov, dobre činiť tým ktorí nás nenávidia. Máme byť iní! Lebo aj oni sú tu pre nás. Pečú chlieb ktorým sa sýtime, sú policajti a vojaci aby sme mali bezpečie domova atd. Keď nám robia zle ešte neznamená, že je to na našu škodu, ale práve naopak. Nielen že tieto utrpenia nás dokazujú vo viere, ale aj ukazujú naším nepriateľom tvár Božiu. Aj oni nám pomáhajú, chránia, ale aj trestajú a prenasledujú. To všetko má svoj zmysel jedine z Božieho pohľadu. Nevieme ani nemôžeme vedieť, ktorých si Boh vyberá. Aj niektorý náš nepriateľ sa môže stať pôsobením Božej moci ,milosti a lásky naším bratom v Kristu. Keď poznáš podobenstvo o kúkoli, tak nie všetci sú synovia kráľovstva Božieho. Medzi pšenicu je zasiaty kúkoľ a všetko to má spolu rásť až do skonania sveta. Tak to chce Boh, aby sa ukázala Božia moc na vytvorení nového stvorenia pre Boha v Kristu Ježišovi a bez kúkoľa to nejde. Preto musel byť aj ten kto Ježiša zradí a aj ten kto ho dal ukrižovať. A to sú tí iní – zo sveta. My sme vykúpení drahou krvou zo sveta a preto nie sme zo sveta. A preto svet vyzerá tak ako vyzerá zo všetkým čo v ňom je, aby sa nakoniec zožalo to čo dozreje a dalo do jednej stodoly.

Nemôžeme sa chváliť, že tým čím sme je vďaka nám samotným, ale každý je vinný Bohu aby sa ukázala milosť Božia, láska Božia na vytvorení nového stvorenia v Kristu Ježišovi. Stvorenia, ktoré bude na Ňom úplne a dobrovoľne závislé a v láske sa Mu bude podriaďovať. Bude to stvorenie, ktoré bude nekonečne vďačné jedine Bohu a stále ho bude oslavovať. A v tom je zmysel zákona, hriechu, milosti a lásky.

RIM9 21Alebo či nemá hrnčiar práva a moci nad hlinou, aby z toho istého blata učinil jednu nádobu na česť a druhú na nečesť? 22A čo, ak Bôh chcúc ukázať svoj hnev a oznámiť to, čo je jemu možné, znášal vo veľkej zhovievavosti nádoby hnevu, pripravené na záhubu, 23a aby oznámil bohatstvo svojej slávy na nádobách milosrdenstva, ktoré vopred prihotovil na slávu?
micron napísal: Ako sa dajú zosuladiť tieto dva výroky z Biblie? „Rímskym 13:1 Každá duša nech sa podriaďuje vrchnostiam, ktoré jako také majú vyššiu moc; lebo nieto vrchnosti krome od Boha, a vrchnosti, ktoré sú, zriadené sú od Boha.

Ako som sa už zmienil vyššie, ide tu hlavne o akceptovanie vrchnosti ako takej, ktorá je z vôle Božej. Teda nebrojiť proti vrchnosti, ale prijať ju takú aká je. Hlásať evanjelium Ježiša Krista a byť lojálny voči štátu, ktorý slúži na ochranu všetkých. Teda podriaďovanie v tom zmysle ešte neznamená robiť veci, ktoré sú nezlučiteľné so Slovom Božím ak to vyžaduje vrchnosť. Platím dane a snažím sa dodržiavať zákony štátu no ak napr. komunistický režim by ma nútil vstúpiť do komunistickej strany, tak to odmietnem. Samozrejme že ponesiem následky, s ktorými zase musím počítať. No musím si uvedomovať, že aj takéto štáty boli z vôle Božej.
micron napísal: „Potom ho diabol vyzdvihol, v jedinom okamihu mu ukázal všetky kráľovstvá sveta a vravel mu: „Dám ti všetku ich moc a slávu, lebo som ju dostal a dám ju, komu chcem. Ak sa mi teda budeš klaňať, všetka bude tvoja. Ježiš mu povedal: „Je napísané: ,Pánovi, svojmu Bohu sa budeš klaňať a jedine jemu budeš slúžiť.
Ako vidíš tak satan túto dočasnú vládu dostal. “Dám ti všetku ich moc a slávu, lebo som ju dostal a dám ju, komu chcem“ Teda niekto mu ju musel dať. Ježiš poukazuje na to, kto je tu zvrchovaným Bohom a jasne odpovie: “Je napísané: ,Pánovi, svojmu Bohu sa budeš klaňať a jedine jemu budeš slúžiť „ Satan vie že nebeží na dlhé trate a vie aj prečo. Ježiš odmietol ponuku satana. Ježiš obstál a porazil ho svojou obeťou na kríži.

Satan a jeho anjeli boli zvrhnutí na zem, čo je súčasťou toho všetkého čo sa dialo a deje na zemi. Je to obmedzená a dočasná vláda aby sa naplnilo Slovo Božie. No popritom existuje aj Božie kráľovstvo, ktorého súčasťou sú všetci znovuzrodení v Kristu nad ktorými satan nemá moci, pretože sú pod milosťou a nie pod zákonom. No Boh používa na udržiavanie svojho ľudu aj nádoby na nečesť.

Tu je treba pochopiť zvrchovanosť Božiu vo všetkom. To, že satan je bohom tohto sveta, ešte neznamená, že Boh stratil nad tým všetkým kontrolu. Práve naopak, všetko sa deje podľa toho ako to chce Boh. Preto sa naplnili a ešte naplnia všetky proroctvá, pretože to čo Boh vyriekol a zasľúbil sa stalo a stane. Boh používa všetky nádoby – na česť aj na nečesť podľa svojej vôle a aj satan môže len dotiaľ – potiaľ.

Skut4 27Lebo sa naozaj sišli v tomto meste na tvojho svätého Služobníka Ježiša, ktorého si pomazal, Heródes a Pontský Pilát s pohanmi aj s izraelským ľudom, 28aby vykonali všetko, čo predurčila tvoja ruka a tvoja rada, aby sa stalo.

Teda Boh používa všetko, všetky stvorenia. Všetko, všetky stvorenia slúžia Bohu v príprave nového stvorenia, aby sa mu podobalo. Pripravuje si pre Seba nové stvorenie v Kristu Ježišovi, ktoré bude na Ňom úplne a dobrovoľne závislé a v láske sa Mu bude podriaďovať. Bude to stvorenie, ktoré bude nekonečne vďačné jedine Bohu a stále ho bude oslavovať.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa pavel »

To: Mil

Učenie o absolútnej Božej zvrchovanosti je úzko späté s ponímaním dobra a zla. Ľudia sa čudujú a súvislosti im unikajú. Kto nepochopí Božiu zvrchovanosť, Jeho nemenný a hlavne nadčasový plán, ten bude vždy hľadať odpovede tam kde nie sú, vždy bude Boha obviňovať z krutosti, sebeckosti, ľstivosti a ktovie z čoho ešte... Toto by si zaslúžilo (mám na mysli Božiu zvrchovanosť), nielen jednu tému, ale celé jedno fórum.

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa mil »

Popočúval som si všetko čo sa týka zvrchovanosti a v podstate to chápem podobne ako Pavel Steiger, ktorý veľmi po lopate vysvetľuje zvrchovanosť Božiu.

Pochopiť a prijať absolútnu zvrchovanosť Božiu nad všetkým, ktorá je súčasťou podstaty evanjelia Ježiša Krista je pokoriť sa pred Bohom. Je aj predpokladom pri plnom pochopení evanjelia Ježiša Krista a jeho zasľúbenia. Tí čo absolútnu zvrchovanosť neprijímajú majú problém pochopiť všetko to čo sa dialo a deje. Buď obviňujú Boha, alebo napr. z obeti na kríži Ježiša Krista urobia vraždu, ktorá sa nemala stať.

Job povedal - Boh dal a Boh vzal, no nepovedal - Boh dal a satan vzal! Teda Job v plnosti chápe zvrchovanosť Božiu. Aj kresťan má chápať existenciu a zmysel zla, utrpenia atd., ktoré to argumenty veľmi často používajú nepriatelia Boží proti Bohu.

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa svklampard »

bez ohladu co tu pisete ..clovek sa nezodpoveda tomu co tu pisete -nezodpoveda sa biblii , nezodpoveda sa ani vrchnostiam , clovek sa hlavne zodpoveda bohu a za to co spravil alebo nespravil bude zodpovedat a vtedy mu nic nepomoze, lebo sa bude fakt zodpovedat zo svojich vedomich skutkov .....

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Má kresťan poslúchať vrchnosti ???

Príspevok od používateľa stefan »

Rim.8:35-39
35 Kto nás od­lúči od lás­ky Kris­tovej? Či súženie alebo úz­kosť alebo prena­sledovanie alebo hlad alebo na­hota alebo nebez­pečen­stvo alebo meč?
36 Ako je na­písané: Pre teba sme usmr­covaní celý deň; po­važovaní sme za ovce na za­bitie.
37 Ale v tom vo všet­kom stat­ne víťazíme skr­ze toho, ktorý nás za­miloval.
38 Lebo som pre­svedčený, že ani sm­rť ani život ani an­jeli ani vr­ch­nos­ti ani moci ani prítom­né ani budúce veci
39 ani vy­sokosť ani hl­bokosť ani ni­ktoré iné stvorenie nebude môcť od­lúčiť nás od lás­ky Božej, ktorá je v Kris­tu Ježišovi, našom Pánovi.
...
Kto pochopí, že zvrchovanosť Božia je nad všetkým, či už vládami, parlamentom, alebo aj nad vojenskými zoskupeniami či jednotkami, nikdy nebude tvrdiť, že nepôjde do vojny nariadenej "vrchnosťou", lebo musím akceptovať v prípade vojny, že ma do prednej línie vojska postavila Božia zvrchovanosť a robím tým službu Bohu v Kristu Ježišovi. Akékoľvek odmietnutie je proti Božej vôli.
...
Preto som presvedčený, a to je moja viera, že.:
Kresťan má poslúchať vrchnosti
aj v prípade vojny.

...
Služobníkmi Božími boli aj Nabuchodonozor a Kýros. Pán označil Nabuchodonozora vyslovene svojim služobníkom (Jer.25:9,,27:6,,43:10) a Kýrosa za svojho pomazaného (Iza.45:1). Sudcom v starom Izraeli povedal.: "...Vidzte čo robíte, lebo nesúdite v mene človeka, ale v mene Pána, ktorý vám je prítomný pri vykonávaní súdu.

Napísať odpoveď