Historicke zdroje

Otázky, odpovede, výklady, postrehy, názory...
core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Historicke zdroje

Príspevok od používateľa core »

Chcel by som sa pozriet na vec z historickeho hladiska pretoze o tomto neviem vobec nic. Viem, ze biblia sa dala dohromady na tridenstskom koncile. Krestania tvrdia ze pravost ich ucenia dokazuje okrem ineho aj fakt, ze rozny ludia na roznych miestach a v roznych dobach pred Kristom napisali to iste. To by mohol byt velmi zavazny argument a dokaz ktory by ma zaujimal. Takze sa chcem spitat na tie spisi od apostolov, od evanielistov, na archu zmluvy, na kamenne tabule s desatorom a na to vsetko. Kde su tieto dokumenty, kto ich ma? Akym sposobom vlastne potvrdzuju pravost. Mozte mi to nejak objasnit? O co by som sa mal hlavne zaujimat a co si mam nastudovat? Ktore su najvyznamnejsie artefakty potvrdzujuce pravdivost vsetkych tychto biblickych udalosti, ktore su napisane?

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Historicke zdroje

Príspevok od používateľa pavel »

Ak chceš byť v obraze a predísť vlastným trapasom, prečítaj si o čom Písmo Sväté je, o jeho vzniku, histórii v sekcii články a prílohy: http://1net.sk/krestanskeforum/viewforum.php?f=20 ... verím, že chceš hľadať... tak ti túto možnosť ponúkam...

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Historicke zdroje

Príspevok od používateľa core »

dost ma zarazilo toto:
Jak je to vlastně s biblickým textem? Jisté je, že nemáme k dispozici originál ani jediné biblické knihy. Neznáme rukopisy svatopisců a tak jsme odkázáni jen na opisy těchto knih, vzniklé v různých dobách a samozřejmě i v různé kvalitě.
Vsetky prepisi ktore mame su vraj len z doby po kristovy. Ja som dufal, ze existuju take materialy, ktore prorokuju nejaku biblicku udalost a boli napisane este pred touto udalostou. Lenze nic take nemame. Odkial sa berie ta istota a v com spocivaju tie dokazi, o ktorych sa vravi?

core
Príspevky: 95
Dátum registrácie: So Dec 18, 2010 20:40

Re: Historicke zdroje

Príspevok od používateľa core »

Asi v nicom :cry:

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Historicke zdroje

Príspevok od používateľa svklampard »


KRISTIAN
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So Apr 07, 2012 14:46

Re: Historicke zdroje

Príspevok od používateľa KRISTIAN »

Ako vznikla Biblia ?

svklampard
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So Okt 09, 2010 19:18

Re: Historicke zdroje

Príspevok od používateľa svklampard »

z hladiska viery bola zapisana duchom svatym na koncile kde sa urcilo co tam ma byt a co nie ......z hladiska historickeho bol proces stareho a noveho zakona postupne pisany .....az nakoniec vznikla jedna kniha kde sa urcili spisi ktore maju byt a ktore nie, to sa prave urcilo na tom koncile ale skus si pozriet ten dokument co som tu daval je podla mna velmi dobre spracovany..
kazdopadne vela ludi veri ze je biblia slovo božie ......

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Historicke zdroje

Príspevok od používateľa pavel »

Fakty o vzniku Biblie v takej forme ako ju poznáme dnes.

Starý zákon:
http://www.krestan.info/index.php/apokryfy
Nová Zmluva:
http://www.krestan.info/index.php/novy-zakon-vznik

Napísať odpoveď