Nezávislosť na Bohu

Všetko o našom Stvoriteľovi
rudinec
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 11:56

Nezávislosť na Bohu

Príspevok od používateľa rudinec »

2 Sam. 24:1 „ A opäť zahorel hnev Hospodinov na Izraela. Lebo satan naviedol Dávida na nich povediac: Idi, spočítaj Izraela i Júdu!“
Nebudem uvádzať celý text 24 kap. Pokúsim sa vlastnými slovami vysvetliť, o čo v tejto kap.ide.
Dávid požiadal veliteľa svojho vojska Joába,aby spočítal Izraela.Joáb upozornil Dávida ,aby to nerobil,že to nie je správna vec.Dávid však trval na svojom.Keď Joáb priniesol pre Dávida počet vojska,doslovne je o Dávidovi napísané: „Ale potom, keď už bol spočítal ľud, bilo srdce Dávidovo jeho, Dávida. A Dávid povedal Hospodinovi: Zhrešil som veľmi, že som to urobil. A tak teraz, ó, Hospodine, prosím, odním neprávosť svojho služobníka, lebo som urobil veľmi bláznivo. „Veľmi sa mi páči vyjadrenie;“ bilo srdce Dávidovo jeho, Dávida.“ Ja môžem povedať z vlastnej skúsenosti,že keď som si uvedomil,že pácham nejaký hriech, moje srdce začalo biť rýchlejšie, ako bežne bilo.Dnes by sme to vyjadrili asi tak,že sa ozvalo svedomie. Pri tejto príležitosti chcem,každého kresťana upozorniť,aby ihneď s každým hriechom sa vyznal Bohu /ako Dávid/ a poprosil o jeho odpustenie.Ak zhrešil proti bližnému musí najskôr požiadať bližného o zmierenie a až potom môže predstúpiť pred Boha.Každý nevyznaný hriech sa nám môže stať osudným.
Hneď po spáchaní tohto hriechu, poslal Boh proroka Gáda k Dávidovi,aby si vybral jeden z troch trestov za hriech,ktorý spáchal; „13 A tak prišiel Gád ku Dávidovi a oznámil mu a riekol mu: Či ti má prijsť sedem rokov hladu vo tvojej zemi, alebo či chceš za tri mesiace utekať pred svojimi protivníkmi, a on, protivník, aby ťa honil, a či aby bol za tri dni mor v tvojej zemi? Teraz si rozmysli a vidz, čo mám odpovedať tomu, ktorý ma poslal.“
Dávid si vybral tri dni moru vo svojej zemi.Zomrelo sedemdesiat tisíc mužov.Tuto časť Písma som celé roky nechápal.Nemohol som sa zmieriť s tým,že za tak nepatrný hriech /v mojich očiach/ prišiel tak strašný trest.Po niekoľkých rokoch som,ale zistil,prečo bol trest ,tak prísny.
Vysvetlenie je prosté.Keď Dávid bojoval so svojimi nepriateľmi,a žiadal pomoc od Boha a Boh mu pomoc prisľúbil.S minimálnym počtom vojska porazil , ďaleko početnejšie armády svojich nepriateľov.
Keď dal Dávid spočítať ľud, celý Izrael sa dozvedel,že Dávid spolieha viac na počet vojska ,ako na pomoc od Boha. Snaha byť nezávislý na Bohu je jedným z najzávažnejších hriechov.
Dokazuje to aj výrok z proroka Jeremiáša: 17,5 „ Takto hovorí Hospodin: Zlorečený muž, ktorý sa nadeje na človeka a kladie telo za svoje rameno, a jeho srdce odstupuje od Hospodina!“
Podobne píše i prorok Iz. 2:22 „ Prestaňteže čakať pomoc od človeka, ktorého dych je v jeho nozdre, lebo veď za čo má byť považovaný?!“

mil
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Pi Okt 08, 2010 8:10

Re: Nezávislosť na Bohu

Príspevok od používateľa mil »

Toto je Božia metóda, ako nás napráva, aby sme došli k cieľu

Boh chcel napraviť Dávida k plnej dôvere v Boha a nie v seba samého, teda nespoliehať sa napríklad na počet bojovníkov, ale všetku dôveru mať k Bohu. Ak si o sebe Dávid veľa myslel a povýšilo sa jeho srdce, tak Boh mu ukázal aký je hriešny a kto je to Boh a čím by bol Dávid bez Božej milosti a moci.

Takéto zlyhania boli pre Dávida poučením. Uvedomiť si svoju vlastnú bezmocnosť uskutočniť svoje predsavzatia je prvou podmienkou závislostí na Bohu. Z tejto skúsenosti vyšiel Dávid s hlbším vedomím závislosti na Bohu. Davidova viera v Boha bola zmiešaná s mnohou dôverou v seba samého. Povýšilo sa Davidove srdce a Boh zasiahol. To, aby jeho sebadôvera zhorela bol potrebný pád a následné uvedomenie si hriechu a svojej plnej závislosti na Bohu – jeho milosti a moci. Lebo ak niečo činíme bez toho, aby bol pritom Boh braný do úvahy, takýto skutok je bezbožný.

Pre nás je to poučením, aby sa nepovyšovali naše srdcia, ale v pokore máme mať plnú dôveru v Bohu a nie v seba samého.

--------------------

Napísať odpoveď