Ničomu nechápem

Technické poradenstvo
schezau
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi Aug 31, 2012 19:38

Ničomu nechápem

Príspevok od používateľa schezau »

Nechápem Ježišovej smrti. Neviem čo to znamená, že zomrel za naše hriechy a že nás tým spasil, aj keď by som strašne chcel vedieť. Pochádzam z kresťanskej rodiny, v škole nás učili "ak sa vás niekto bude pýtať na vaše vierovyznanie, tak povedzte: som kresťan katolik" ale čo to znamená byť kresťanom katolíkom nám už nevysvetľovali. Vtedy som sa poriadne pýtať nevedel alebo som sa možno bál, neviem, no časom som prišiel na to čo sa mám pýtať. Tou správnou otázkou je: Prečo? Prečo je to tak? Prečo to takto funguje? Keby som sa dnes niekoho spýtal tak by mi dal takú odpoveď, na ktorú by som sa znova musel spýtať Prečo? a znova odpoveď a znova Prečo? až by to došlo do po odpoveď typu: neviem; lebo je to proste tak; alebo že je to proste koniec, teda že to mám považovať za nejakú absolútnu hodnotu. Ale ja to nemôžem brať za absolútnu hodnotu pretože viem že to absolútna hodnota nie je.
Vie mi teda niekto povedať prečo je Ježišova smrť našou spásou? Nevravím, že nie je. Ja len neviem prečo je tomu tak. Mám milión otázok, no tie sa budem pýtať potom, ak mi dá niekto odpoveď na túto otázku, s ktorou budem spokojný. Možno to chce len iný pohľad na vec. Možno sa mám učiť a chápať veci inakším spôsobom, no bohužiaľ neviem ako na to. :x

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ničomu nechápem

Príspevok od používateľa pavel »

Vie mi teda niekto povedať prečo je Ježišova smrť našou spásou?
Nebudem tu teraz citovať jeden verš z Biblie za druhým, skúsim ti to vysvetliť čo najjednoduchšie.

Adam mal všetky naše vlastnosti a žil v prostredí, kde ho žiadny hriech neohrozoval okrem jediného pokušiteľa. Ten príbeh je dostatočne známy aj neveriacim. Po jeho páde, zlyhaní, vstúpil do jeho života hriech. Hriech nie je len vražda a cuduoložstvo, ale aj lakomosť, závisť, egoizmus, dokonca aj to, keď nemiluješ cudzích ľudí, nerozdávaš im svoju lásku. Tento ideálny stav bol len v "raji" a len do chvíľe kým Adam nezhrešil.

Boh hriech odsúdil an-block. Je jedno či je to vražda, egoizmus, alebo len nepekná myšlienka. Keďže každý z nás a domnievam sa už od prvého výkriku po pôrode (aj tu sa prejavuje okamžite egoizmus), je hriechom nasiaknutý, zasluhuje si smrť. Smrť v konečnom dôsledku však nie je non-existencia, teda nicota, ale existencia bez Boha, Lásky, Svetla. Naopak večný život, je v prítomnosti Boha, Lásky a pokoja. Keďže Boh je dokonalá spravodlivosť, odsúdenie hriechu musí byť odsúdené a potrestané smrťou.

V dobách Starého zákona (pred príchodom Krista), boli všetci tí, ktorí chceli plniť Božiu vôlu ospravedlňovaní obeťami zvierat, ergo nevinných ako predobraz toho, čo malo prísť.

Ježiš, ktorý sa narodil hriešnej Márii (lebo každý človek je hriešny) však zaťažený hriechom nebol. Je to z toho dôvodu, že jeho dedičný prenos (toho dedičného hriechu) sa nedeje skrze gény ženy, ale skrze muža. Iba tak sa mohlo stať, že Pán Ježiš, splodený Duchom Svätým teda vtelený ako plod do tela ženy ostal nezaťažený dedičným hriechom. Ako ďalej vidieť v jeho živote, nikdy nekonal zlo, nikdy nepodľahol hriechu a nikdy neprestal milovať ľudí a Boha.

Keby bol hriešny, nemohol by vykonať zástupný trest za nás, lebo by si smrť zaslúžil. Naopak, musel byť bezhriešny a iba tak mohol ako nevinný naplniť Božiu spravodlivosť a iba tak môže ako ten čo zaplatil najvyššiu cenu za nás povedať Bohu, i za toho som už zaplatil svojou smrťou i za tamtoho, i za tamtú... za každého, kto sa k Nemu prizná, kto prijme túto zadarmo možnosť byť v Jeho prítomnosti na veky, byť v prítomnosti Lásky Radosti a pokoja.

Z toho všetkého vyplýva, že:
1. Jediný spôsob ako naplniť Božiu absolútnu spravodlivosť bola smrť, odlúčenie od Boha
2. Jediný spôsob ako neposlať všetkých ľudí preč od Boha bolo naplniť absolútnu Božiu spravodlivosť, lenže ako? keď človek sám toho nikdy nebol schopný, pretože bezhriešny človek neexistuje.
3. Plán, ktorý pripravil Boh sa tiahne ako červená niť celou Bibliou, množstvo predpovedí, obetí, proroctiev až ku príchodu Spasiteľa.
4. Ako bezhriešny zaplatil za tých, ktorí žili pred Ním ale konali ospravedlňujúce zástupné obety
5. Ako bezhriešny zaplatil za každého i do budúcnosti, ktorý musí vyznať svoju hriešnosť, nemohúcnosť sa sám ospraevdlniť a požiadať o Milosť, presne tak ako to urobil lotor visiaci na kríži vedľa Neho. Nemusel ani prstom pohnúť, ani sa krstiť, ani birmovať, stačilo povedať... "My sme vinní, ale tento nie... Rozpomeň sa na mňa až budeš vo svojom kráľovstve." Priznal vinu a poprosil. Nič viac.

Keby si mal k tomuto alebo k čomukoľvek inému ďalšie otázky, kľudne sa pýtaj.

admin
Site Admin
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Pi Okt 01, 2010 9:19

Re: Ničomu nechápem

Príspevok od používateľa admin »

Tému som skopíroval do sekcie "O viere" ( http://1net.sk/krestanskeforum/viewforum.php?f=8 ), pokračujte prosím tam.

Téma mám problém by sa mala týkať len technických problémov, s písanim príspevkov, nickmi, avatarmi, odkazmi a pod.

Napísať odpoveď