Zvieratá po smrti

Keď neviete kam to zaradiť, tak šup s tým sem...
Používateľov profilový obrázok
sally
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne Jan 08, 2012 15:06

Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa sally »

Tak ja zdravím ešte raz všetkých, ktorí sem prispievajú a dodávajú mi silu prísť na lepšie myšlienky. Médiá nás kŕmia samými nezmyslami. Okrem toho všade čítame len o katastrofách, o konci sveta s rôznymi dohadmi a špekuláciami, čo nás do konca tohto roka čaká a neminie. Toto fórum a verím, že aj jeho členovia moje vnútro naplnia pokojom.

No ale založila som tému, ktorú som si tu nikde nevšimla. Mám doma ťažko chorého psíka, s ktorým sa akosi neviem rozlúčiť. Myslím tým zbaviť ho jeho trápenia pomocou uspania. Pred časom som sa rozprávala s kňazom, ako je to so zvieracou, v tomto prípade psou dušou po smrti. Duchovný otec mi povedal, že zvieratá do neba neprídu, no v písme svätom sa zvieratá vyskytujú. Moja otázka teda znie: Ako sa tam dostanú? Je spravodlivé, aby zviera, ktoré je mnohokrát inteligentnejšie ako človek, bolo naveky zabudnuté? Veď aj zvieratá stvoril Boh. Pre mňa je v tomto trpkom čase ťažké zmieriť sa s tým, že už svojho milovaného psíka nikdy neuvidím. Často mám na mysli vetu: "Ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, ani do ľudského srdca nevstúpilo, čo Boh pripravil svojim verným." Nebo, resp. nová Zem má byť rajom, aký si Pán Boh predstavoval pri stvorení sveta. Ak mám raz vojsť do toho kráľovstva aj ja, bude to pre mňa raj, ak tam nebudem mať to, čo mám rada tu na zemi?
Táto téma ma napadla pri čítaní témy o sexualite na onom druhom svete. To ja osobne odmietam, sexualita tam miesto nemá. Ale v tomto prípade sa jedná o život. O niečo, čo stvoril Pán Boh. Je mnoho ľudí, ktorí milujú zvieratá a nevedia si predstaviť, že by im stretnutie po smrti nebolo umožnené. Priateľka mi raz povedala vetu: Ak nebudú v raji zvieratá, nechcem tam byť ani ja.
Keďže máme tak veľa lásky pre zvieratá, ktoré nám ju opätujú, možno ju dostávame v menšom množstve od našich najbližších. Lebo ináč neviem, prečo nám mnohým tak záleží, aby zvieratá žili s nami vo večnosti.
Prosím niekoho povolaného, aby mi na toto moje polemizovanie odpovedal. Ďakujem ;)
Ježiš je pravá cesta nádeje, chce ťa mať stále len pri sebe.

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa Simon »

Sexualita je tiež niečo, čo stvoril Boh a slúži mužovi a žene na vyjadrenie lásky. Ak niekto odmieta niečo, čo stvoril Boh, odmieta Boha! Boh na konci vekov nezničí všetko dobré, čo človeku dal, ale zničí zlo, smrť a hriech. Boh dal človeku aj sexualitu aj zvieratá, takže oboje tam určite bude!

I M 1:
27A Bôh stvoril človeka na svoj obraz, na obraz Boží ho stvoril, mužské a ženské pohlavie ich stvoril. 28A Bôh ich požehnal a Bôh im riekol: Ploďte sa a množte sa a naplňte zem a podmaňte si ju a vládnite nad morskými rybami a nad nebeským vtáctvom i nad každým živým tvorom, ktorý sa plazí na zemi.

Iz 65,25
Vlk a jahňa budú sa pásť spolu, a lev bude žrať slamu jako vôl, a hadovi za pokrm bude prach.
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa pavel »

Čo sa týka zvierat, tak tie majú dušu, ale nemajú ducha. Tu je podstatný rozdiel medzi tými čo do neba prísť môžu a tými, čo nie, v tomto prípade sa to týka zvierat.

V skratke by som to zhrnul:

Všetky tvory= zvieratá zeme, inteligentné, aj tie menej, stále však = zvieratá, ostávajú stále zvieratami, ktoré majú cit, vedia prejaviť náklonnosť, ktorú si často ľudia mýlia zo skutočnou láskou, ktorú dokáže prejaviť iba človek. Zviera vždy ostane zvieraťom. Človek človekom.

Ak mi niekto ukáže jediné zviera na svete, ktoré si dokáže uvedomiť, že je hriešne a že potrebuje Spasiteľa, potom začnem uvažovať o tom, že sa do večnosti takéto zviera dostane.

A tu sme opäť pri tom Duchu a duši.

Dušu má každý tvor, ktorý žije, to je ten dych života, ktorý obdržal každý. Ale len Duch oživuje do večnosti a skrze neho sa dá prijať Milosť a Duch je prisúdený iba človeku. Inak ako skrze vedome prijatú Milosť sa do večnosti s Bohom nedá dostať.

Používateľov profilový obrázok
sally
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne Jan 08, 2012 15:06

Re: Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa sally »

Ďakujem Pavel. V podstate som sa nič nové nedozvedela :) Ja som však chcela odpoveď na otázku, odkiaľ sa v nebi nabrali zvieratá. Veď napríklad chlapča sa má hrať s levom. Toto akosi neviem pochopiť. Alebo je to myslené len nejak obrazne?
Ježiš je pravá cesta nádeje, chce ťa mať stále len pri sebe.

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa Simon »

Majú domáci miláčikovia / zvieratá svoje nebo? Majú domáci miláčikovia / zvieratá dušu?


Otázka: Majú domáci miláčikovia / zvieratá svoje nebo? Majú domáci miláčikovia / zvieratá dušu?

Odpoveď: Biblia nemá žiadne konkrétne učenie o tom, či domáci miláčikovia / zvieratá majú “dušu” alebo či pôjdu po smrti do neba. Avšak z niektorých všeobecných biblických princípov môžeme vniesť svetlo aj do tejto záležitosti. Boh vdýchol dych života do človeka (Genesis 2:7), a do zvierat (Genesis 1:30; 6:17; 7:15,22). Primárny rozdiel medzi ľuďmi a zvieratami je, že človek je stvorený na obraz Boží, na Jeho podobu (Genesis 1:26-27). Zvieratá neboli stvorené na obraz Boží, aby sa Mu podobali. Byť stvorený na obraz Boží, byť Mu podobný znamená, že podobne ako Boh, aj človek má duchovný rozmer, myseľ, cítenie a vôľu - a – istý aspekt bytia, ktorý pokračuje aj po smrti. Ak domáci miláčikovia / zvieratá majú “dušu” alebo nemateriálny aspekt, je inej a iste nižšej “kvality”." Tento rozdiel pravdepodobne znamená, že domáci miláčikovia / zvieratá a ich “duša” nemá pokračovanie po smrti.

Ďalším faktorom na zváženie v súvislosti s touto s touto témou je, že Boh stvoril zvieratá v rámci procesu stvorenia podľa Genesis. Boh stvoril zvieratá a povedal, že to bolo dobré (Genesis 1:25). Teda niet dôvodu, prečo by na novej zemi nemali byť aj zvieratá (Zjavenie 21:1). Zvieratá budú určite existovať počas tisícročného kráľovstva (Izaiáš 11:6; 65:25). Je nemožné s úplnou istotou povedať, či medzi týmito zvieratami budú aj domáci miláčikovia, ktorých sme mali tu na zemi. Vieme, že Boh je spravodlivý, a keď prídeme do neba, ocitneme sa v dokonalej harmónii s Jeho rozhodnutím v tejto otázke, akékoľvek už bude.

http://www.gotquestions.org/Slovencina/ ... cikov.html
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Používateľov profilový obrázok
sally
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne Jan 08, 2012 15:06

Re: Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa sally »

K tejto téme sa ešte vrátim, nakoľko ako som v prvom príspevku spomínala, mám doma chorého psa a tak mám nejasnosti v tejto otázke stále. Napadajú ma však rôzne iné otázky týkajúce sa zvierat. A totiž: Ak zachránim zviera z útulku, prípadne mu pomôžem niekde na ulici, vyhladovanému dám nažrať, napiť, vytiahnem to od nejakého tyrana a pod., robím vôbec dobrý skutok? Podľa toho, čo tu čítam, začínam chápať, že asi nie. Pritom je strašne veľa ľudí, ktorí pre zviera (najmä pre domácich maznáčikov) urobia naozaj všetko a sú v prípade potreby ochotní zaplatiť veľké peňažné účty za ich liečenie. Robím tak aj ja, hoci patrím do skupiny nemajetných. Platím za posledné, ale ide o zdravie!!!
Otázka predovšetkým pre Pavla: Urobím lepšie, ak dám psa utratiť a peniaze, ktoré by som mohla dať za liečbu dám na nejakú charitu? Očakávam odpoveď áno, lenže ja to jednoducho neviem spraviť. Pán mi asi nedal dostatok síl, aby som takúto stratu niesla s rozvahou a pokojom. Ba čo viac, ja sa za týrané a choré zvieratá modlím. Je to vôbec normálne?
Keď som na internete pátrala po informáciách, našla som, že aj zvieratá majú svojho patróna. Je to sv. František z Assisi. Ak nie je určené, aby zvieratá žili aj vo večnosti, načo im je potom patrón? Len aby netrpeli tu na zemi? Ďakujem a čakám na odpoveď.
Pán Boh zaplať ;)
Ježiš je pravá cesta nádeje, chce ťa mať stále len pri sebe.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa pavel »

Otázka:
Otázka predovšetkým pre Pavla: Urobím lepšie, ak dám psa utratiť a peniaze, ktoré by som mohla dať za liečbu dám na nejakú charitu? Očakávam odpoveď áno, lenže ja to jednoducho neviem spraviť. Pán mi asi nedal dostatok síl, aby som takúto stratu niesla s rozvahou a pokojom. Ba čo viac, ja sa za týrané a choré zvieratá modlím. Je to vôbec normálne?

Hm, v podstate je na ňu odpoveď jasná a naznačila si ju vo svojej otázke. Už tušíš?
Boh nemá nič proti tomu, aby sa ľudia starali o zvieratá, aby ich mali radi a aby im pomáhali. Niečo iné je však hodnota, na ktorú človek kladie dôraz. Porovnávať človeka so zvieraťom sa ani nedá, ak si odmyslíme prípady, kedy je zviera milšie, neublíži, kým človek dokáže ublížiť viac ako zviera. Napriek tomu tu ide stále o to isté.

Matka Tereza bola podľa jedných svätica, a ako takú ju treba blahorečiť a zaradiť medzi plejádu katolíckych svätých. Ale robila presne to, čo človek, ktorý sa stará o psov v útulku. Dala trpiacim ľuďom najesť, poskytla starostlivosť, a povedala im o láske božej. Zabudla však na Evanjelium, jedinú cestu skrze Krista a namiesto toho im do rúk vtláčala medailóny s podobizňou Márie. Síce im uľahčila chvíle tu na zemi, ale v konečnom dôsledku ich len poslala na ceste beznádeje ďalej.

A tak sa pýtam: Aký je rozdiel medzi tým, čo s láskou pomáha zachraňovať psov, korytnačky a delfínov, a tým, čo dáva najesť chudobným, bezdomovcom, a utešuje ľudí v hospicoch, pokiaľ ani jeden z nich nedokáže ponúknuť, ukázať cestu k večnému životu, ktorý človek môže prijať len tým, že vyzná svoju beznádejnú situáciu a poprosí (stačí len raz), Boha Krista aby ho prijal medzi svojich. Aký je medzi nimi rozdiel?

Treba si uvedomiť, že človek na tomto svete je preto lebo:

1. Boh mu dal skrze jeho rodičov život.
2. Je tu preto (s výnimkou tých, ktorí umreli skôr ako mohli dosiahnuť vek rozhodnutia), aby sa sám slobodne rozhodol na ktorej strane chce byť. Či chce byť dieťaťom Božím a mať večný život, alebo nie..

Inej otázky, dôvodu, prečo je tu, prečo sa narodil, nie je. Veď čože je to sto rokov? Jeden bod vo večnosti v priamke, ktorá nemá konca. A tá bodka rozhodne, či v tej priamke zostane v láske ako Božie dieťa, alebo ako ten, čo sa lásky Boha zriekol.

Možno pre niekoho zložitá odpoveď, pre iného jasná. Máme svoj čas, aby sme sa rozhodli. A popri tom, môžeme celkom pokojne dávať najesť psíkom a zachraňovať otakárka fenyklového. To sú tie priority, ktoré si treba nastaviť.

Čo sa týka modlitby, je to rozhovor so Stvoriteľom, predkladať mu možno všetko čo Ťa len napadne, prípadne trápi a na čom ti záleží, alebo, mu môžeš za čokoľvek ďakovať, chváliť Ho a ospevovať. Zvieratká to nevylučuje.

Používateľov profilový obrázok
sally
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne Jan 08, 2012 15:06

Re: Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa sally »

pavel napísal:.....a zachraňovať otakárka fenyklového.
:D
tu som sa už aj dosť pobavila :D
Ďakujem Pavel za vysvetlenie, no je možné, že po čase opäť vyrukujem s nejakou otázkou týkajúcou sa zvieracích duší. Ja sa totiž na tomto fóre hrozne rada nechávam ukludňovať :D
PS: Ešte o tomu otakárkovi fenyklovému: Napadlo ma učenie mojej babičky, ktorá je už niekoľko rokov s Pánom Ježišom, že nemáme právo ubližovať žiadnemu tvoru, ani len mravčekovi. Aj ten mravček rád žije. .....Babička bola silná kresťanka a ja na ňu s láskou spomínam...a beriem si jej učenie k srdcu :)
Ježiš je pravá cesta nádeje, chce ťa mať stále len pri sebe.

Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa pavel »

Nuž ja mám tiež rád zvieratá, veď aj to sú tvory z Božej dielne... takže kľudne píš, prispievaj ...

Používateľov profilový obrázok
Simon
Príspevky: 175
Dátum registrácie: So Jan 07, 2012 23:36

Re: Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa Simon »

Tu je ďalší dôkaz, že zvieratá budú v nebeskom kráľovstve:

Tvoja spravedlivosť stojí pevne jako vrchy silného Boha; tvoje súdy sú jako veľká hlbina; zachrániš človeka i hovädo, ó, Hospodine! (Ž 36,7)
Moja obľúbená pieseň: http://sk.gloria.tv/?media=295833

Používateľov profilový obrázok
sally
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne Jan 08, 2012 15:06

Re: Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa sally »

Obávam sa, že sa tu jedná "len" o túto zem. Ako pri potope sveta....
Ježiš je pravá cesta nádeje, chce ťa mať stále len pri sebe.

stefan
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Po Nov 01, 2010 17:57

Re: Zvieratá po smrti

Príspevok od používateľa stefan »

pre.: simon
zachrániš človeka i hovädo,
to nie je dobrý príklad,
"hovädo" je symbol človeka jednajúceho bez Ducha Sv. t.j. riadi sa len a len svojim rozumom. Inak aj "synovia Adamovi" (Kaz.3:10-21, Kaz. 8:9a12) ako ďalší equivalent pre tupca, zver, hovädo - človek svojvolný, tvrdohlavý, bez viery.
Najlepšie poradil Pavel - zvieratá sú len prach a prachom aj zostanú.
...
pre.: sally
Cítim s majiteľkou psíka, pretože som bol pred dvomi rokmi v tej istej situácii, ale naše srdcia (s manželkou) sa rozhodli odňať kruté bolesti a pozerať na pomalé umieranie nášho miláčka uspaním a útratou. Dlho sme trpeli jeho stratou a neprítomnosťou, ale Boh nám dal nové mláďa a to sňalo z nás všetky bolesti utrpenia.

Napísať odpoveď