Voda

Stvorenie alebo evolúcia, podnety, dôkazy, polemiky
Používateľov profilový obrázok
pavel
Príspevky: 577
Dátum registrácie: Po Okt 04, 2010 17:00
Bydlisko: bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda

Príspevok od používateľa pavel »

Takže Tvoja odpoveď je, že Boh nestvoril Adama a Evu a išlo o postupný proces... hej?

janosik1953
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut Apr 26, 2011 11:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa janosik1953 »

ADAM A EVA ?
som tuna novy a v prvom rade sa vopred ospravedlnujem za moj nespravny slov. pravopis ( ak to niekomu bude vadit ? )

precital som si par prispevkov ohladom stvorenia Adama a Evi...ale skor;
- do vesmiru sa netrepem lebo z obidvoch ideologii tam boli vynalozene nehorazne bilioni dolarov !!! ( to len na margo akehosi argumentu ateistov ze co vsetko cirkvi "spreneverili" penazi atd.. ) len sa pytam konkretne co nam ludctvu priniesol ten "planetarny vyskum" ?
A tak isto sa nas nikto s politikov nepytal ci tomu verim alebo nie ze na "mesiaci ci niekde inde je zivot atd.. " !?
Ja nemusim nikomu "dokazovat" exzistenciu Boha ako volaku "hmotu" ci ziveho cloveka - lebo keby sme im ( eteistom ) to aj dokazali ze im toho Boha ukazeme - tak by urobili este horsie s nim ako pred 2000 rokmi z Jezisom ! ...
Tomu panovi co tuna pise o "primitivnych kocovnych kmenov " a "vymyslani bajok" - len tolko ze mame ajvela inych prikladov z modernej historie ako sa kto "prediera" zivotom a odkial berie svoje pravidla zivota len zabudol pripomenut ze tieto "kocovne" narody niektore OSTALI take iste ako zacali resp. sa velmi malo vyvinuli - podla toho z akych "bajok" formovali svoj spolocensky zivot a vsestrane a zas na druhej strane ten vyvoleny "kocovny" narod casto krat v dejinach bol DONUTENI "kocovat " lebo bol z otrocovani a biti- nenavideny kde sa len pohol ! Az po dnes den !
Nemusim tu pripominat co vsetko dosiahol a dosahuje aj ked sa to "opozicie " zas zda ze tu prioritu v narodoch "zneuziva" !?
No, a co sa tyka stvorenia Adama a Evi - mam v osobnych prieskumoch zistene ( vrozhovoroch kedy ludia nemaju moznost si "zaguglit" ci nazriet do Biblie ) ze 90% ludi tak VERIACICH ako aj neveriacich NEVEDIA odpovedat spravne tak na biblicke otazky ako aj napr. tej skutocnosti ze aj ked neveria tej "bajke" ze boli stvoreny nevedia to "dokazat ani stou opickov "
ale co ja osobne sa ludi pytam v suvistlosti Adama a Evi ze aky to ma vyznam na nas ludi ako takych bez rozdielu toho ze ci ten clovek veri stvoreniu alebo evolucii, ze co cela tato existencia muza a zeny pre nas znamena ?
Tie "bajky" z Biblie maju vzdy OPODCTANENIE v zivote - tak zokonitosti zivota ako takeho ako aj univerzalne pravidla !

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

janosik, keď si tu nový, mohol si si odpustiť ten konfrontačný štýl.

Ja som sa v svojom príspevku pokúšal ukázať, čím boli minimálne pri výrazových prostriedkoch židia ovplyvňovaní, keď sa tvoril Genezis. A nie len ten.
To sú fakty, ktoré kritický čitateľ nemôže odbiť šmahom ruky. Príbehy, ktoré sú zaznamenané Genezis, v čase jeho vzniku boli už asi 2000 rokov písomne zdokumentované. O potope, o stvorení človeka z hliny a pod.

Aj v knihe Exodus keď čítame "oko za oko, zub za zub, ruku za ruku, nohu za nohu, popáleninu za popáleninu, ranu za ranu, modrinu za modrinu" vari si myslíš že to bolo niečo nové , že tento text je autentický ? No zasa ťa sklamem. A predstav si, že opätovne možno pôvod týchto myšlienok hľadať v zdrojoch, kde dávno pred Genezis sa písalo o stvorení človeka z hliny ...

A povedz že je to iba náhoda. A ja ti budem dávať ďalšie a ďalšie príklady.

Ale ja v tom problém nevidím. Je to logické. Skôr budú mať problém "Sola scriptári" ktorí budú musieť vymýšľať ďalšie konšpiračné teórie aby to do seba nejako zapasovalo. Alebo sa vykašľať na štúdium histórie a radšej mlieť dookola o božej múdrosti vs. ľudskom chytráctve. Ono, keď sa niečo 100x zopakuje, človek je potom tomu náchylný aj veriť ... ;)

Používateľov profilový obrázok
Aniko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut Okt 19, 2010 8:55

Re: Voda

Príspevok od používateľa Aniko »

Vlkodlak napísal:Myslíš si, že v súčasnej dobe sú na mieste takéto otázky ?
Mali by sme si zachovať aspoň štipku dôstojnosti.
Pred kým si chceš zachovať dôstojnosť? Dúfam, že predo mnou. :P Alebo Ti navrhujem Pavelbu. :D Och, vidíš, vôbec som sa vo svojej uštipačnosti nezmenila. Predo mnou svoju dôstojnosť máš, lebo si vážim tvoj pohľad na vec, aj ked nesúhlasím s mnohým. Ale dôstojnosť pred Bohom je zrejme to hlavné, no pred Ním , si ju zrejme svojimi názormi a uvažovaním nevytvoríme.

Keďže si mi stále nenapísal svoju predstavu, budem písať len tak čo tuším.
Aj keď SZ bol vytváraný dávno, keď ľudia nemali také poznanie ako my, je tu jasná náväznosť a prepojenie na NZ. A to nemôžeš zahodiť za hlavu. V SZ je nespočetné množstvo predoobrazov NZ, ktorý už dúfam nebudeš napádať primitívnosťou. Čo sa týka stvorenia, NZ vyvodzuje zo starozákonného stvorenia tieto pravdy (uvediem ich v akýchsi pomyselných bodoch):
- SMRŤ JE OD ADAMA. (Lebo ako skrze jedného človeka vošiel hriech sveta skrze hriech smrť, tak prešla smrť na všetkých ľudí, pretože všetci hrešili; Rim.5, celú kapitolu stoji zato si prečítať.
- KRISTUS JE NOVYM ADAMOM. A teda vzniká akokeby nové človečenstvo (samozrejme platí to len na cirkev), nový rod, Kristus je prvorodený; 1Kor.15,45, Kol.1,15. (Lebo ako v Adamovi všetci zomierajú, zrovna tak v Kristovi všetci budú oživení)
- MUŽ JE HLAVOU ZENY. (Muž nie je zo ženy ale žena z muža) 1 Kor.11,8
- MUZ A ZENA SU JEDNYM TELOM, . Samotný Kristus sa odvoláva na stvorenie - Či ste nečítali, že ten, ktorý ich učinil, od počiatku učinil ich muža a ženu Mat.19,8
Zneplatníme to?

Jánošikovi si písal:
Ja som sa v svojom príspevku pokúšal ukázať, čím boli minimálne pri výrazových prostriedkoch židia ovplyvňovaní, keď sa tvoril Genezis. A nie len ten.
To sú fakty, ktoré kritický čitateľ nemôže odbiť šmahom ruky. Príbehy, ktoré sú zaznamenané Genezis, v čase jeho vzniku boli už asi 2000 rokov písomne zdokumentované. O potope, o stvorení človeka z hliny a pod.
To predsa nič neznamená. Je predsa prirodzené, že ľudia od Adama si ústne predávali správu o stvorení, potope, a tak sa v rôznych obmenách vyskytovala aj v iných kultúrach. Alebo nie?

Pavlovi:
K retardácii ma bližšie skôr ten, ktorý hoci fakty, kotré sám musí poznať, svedčia o opaku, neustále lipne po nejakých svojich poučkách
Na aké fakty svedčiace o opaku tu myslíš?

A ešte jedna otázočka, ktorá má pozoruhodný súvis so stvorením: očakávaš nové nebo a novú zem?

Používateľov profilový obrázok
Vlkodlak
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št Okt 07, 2010 19:04

Re: Voda

Príspevok od používateľa Vlkodlak »

Aniko, položila si príliš veľa otázok a zodpovedne nedokážem na nich všetky odpovedať. Pretože sú to vážne otázky a každá z nich by si vyžadovala kapitolu.
Preto ak dovolíš, zasa len načrtnem moju ideu a v jej odraze nájdeš odpovede na svoje otázky.Alebo aspoň smerovanie k tým odpovediam ...

V prvom rade, nikdy som nemal ambície v Písme nič zneplatňovať. Preto mi túto otázku už viac nemusíš dávať. A ani podsúvať ... ;)

Ja by som hovoril skôr o stupni poznania. Aj Písma. Aj súvislosti okolo neho.
Poznanie by som charakterizoval ako kruh. Jeho obsahom je stupeň poznania, resp.obsah poznatkov - vedomostí. Jeho obvodom sú otázky, ktoré sme schopní položiť si, ak disponujeme určitým množstvom poznania. Dáš mi za pravdu, že človek ktorý nič nevie, nevie sa ani kvalifikovane opýtať, resp. nevie definovať problém a hľadať jeho riešenie.

Tu je dobrá analógia s tým kruhom, pretože čím je poznania viac, čím sa kruh zväčšuje, tým sa zväčšuje aj jeho obvod a vyvstávajú nové otázky, ťažšie problémy. Boh nás však stvoril na svoj obraz, obdaril nás slobodnou vôľou a poriadnou dávkou inteligencie a tak sa nemusíme báť zväčšovať tento (začarovaný) kruh ...

Samozrejme, ak nie si náročný(á) - teraz nemyslím teba, ale človeka vo všeobecnosti, tak ti stačí malý stupeň poznania. Tvoj kruh je malý, tvoje otázky sú jednoduché, nie je ich veľa. Ak chceš, ver si, že prarodičov rušil syčaním had zvíjajúci sa okolo stromu, že Noe sa plavil na Korábe počas celosvetovej potopy, že svet od stvorenia trvá 6 dní. V podstate je dôležité to, aby si mal čisté srdce, aby si nebol v hriechu, aby si miloval Pána ... Deti napr. úprimne veria že im Ježiško nosí darčeky, o Bohu otcovi majú predstavu ako o dobromyseľnom deudškovi a viera sa im spája s anjelíčkami. A nepochybujem, že sú bližšie k spaseniu ak my, čo čítame tieto riadky.

Ja som však kritickejší čitateľ. A zákonite som preto skúšaný náročnejšími otázkami, aké trebárs trápia deti.

Ja mám rád históriu. Pri čítaní dejín Sumeru, Egypta, neskorších národov Mezopotámie, ale trebárs aj Húnov, či Gótov nachádzam mnohé paralely.

Príklad. Každý z kultúrnych národov(mám na mysli tých čo zanechali písomné pamiatky) pri vzniku a definovaní svojej identity mali obdobie tzv. obdobie hrdinov, kde na základe bájov, legiend, mytológie definovali svoj pôvod ako národa, ale niektoré mali ambície definovať aj počiatok sveta. V dnešnej dobe termíny ako báje, mytológie, legendy, piesne - básne pôsobia nedôveryhodne, ale v tých časoch(v časoch vzniku civilizácii) to boli legitímne a jediné existujúce výrazové prostriedky. Tieto posolstva sa najprv tradovali ústne a vznikom písma sa zaznamenali vo forme vyššie uvedených literárnych výrazových prostriedkov. A môžme ísť zaradom. Sumeri majú svoj Epos o Gilgamešovi kde píšu 2 tisíc rokov pred Genezis o stvorení človeka z hliny, o celosvetovej potope čo trvala 40 dní a o človeku(hrdinovi) ktorý sa zachránil v korábe a pristál na vrchu hory(názov hory si nepamätám). A píšu tam ďalšie zaujímavé veci ...
Podobne svoj pôvod zaznamenávajú aj starí Gréci, či z modernejších národov trebárs severskí Vikingovia, či (Visi)(Ostro)Góti.

Ďalším sprievodným javom je, že národy na nižšej kultúrnej úrovni preberajú poznatky od tých vyspelejších. O kočovníkoch to platí dvojnásobne. Takto postupovali Húni keď prišli do Európy, či starí Maďari, Alebo Góti keď vtrhli na územia rozpadajúcej sa zapadorímskej ríše. Podobne Rimania od Grékov, Babylončania od Sumerov a pod ...

A teraz si môžme položiť otázku, či kočovný národ Židov bol výnimkou. Prvá zmienka o Židoch je tá, že ich praotec pochádza z mesta Ur, teda z Mezopotámie.
Príbehy ktoré nájdeme v Genezis tu boli už 2000 rokov, a rozprávali si ich národy mezopotámie. Ak si mala možnosť vidieť Chamurapiho zákonník a skomparovať jeho ideu a dokonca aj niektoré doslovné znenia paragrafov s Mojžišovými zákonmi, iba sa pousmeješ ...
Je to normálne ? Samozrejme, že je. Takýto trend možno pozorovať pri všetkých národoch čo nežili izolovane, naprieč celou históriou.

A sme na počiatku. Kruh sa zväčšuje. Otázok pribúda. Balvan poznania gniavi. Náročnejšia otázky, si vyžadujú nárčnejšie odpovede.

PS. Ach a sladká nevedomosť ... :D

Používateľov profilový obrázok
Aniko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut Okt 19, 2010 8:55

Re: Voda

Príspevok od používateľa Aniko »

Haha, Vlčko, síce nechceš priamo povedať, len nejaký ohľad na mňa ti bráni, ale vnútri si myslíš, že som dôverčivá ťuťka. :P No dobre, fakt je, že verím Biblii viac ako čomukoľvek inému, dokonca som tým malým dievčatkom, ktoré verí, že darčeky sú od Pána Boha ;) (Všetko je od Neho).
Ale poďme k tvojmu príspevku:
Zneplatňovanie - to ti nielenže podsúvam, to priam tvrdím, že robíš. Ak boríš základ, ako Ti potom môže stáť strecha? Ak neveríš počiatočnému východiskovému bodu, ako môžeš nadväzujúcej pravde? Skús mi toto vysvetliť..
Obraz kruhu - rozumiem tomu čo tým chceš povedať. Ale ako zaručíš, že v kruhu sa nevyskytuje balast. Si si tak istý historickým nazeraním, že je správne? Je celkom známe, že každý historik vkladá do interpretácie dejín aj svoj osobný uhol pohľadu, svoje domnienky. Ja viem, že Ti to logicky akosi sedí, že napr. národy na nižšej kultúrnej úrovni preberajú poznatky od tých vyspelejších, ale je to vždy tak? Ešte nikdy ťa neoslovil prostý jednoduchý človek? Však, ty ako človek vyspelej doby, by si potom vôbec nemal mať pôžitok z sumerského eposu, či z Húnov, ale predsa ťa čosi z toho priťahuje.
A prečo ozaj NZ správu o Kristovi už nepovažuješ za mytológiu? Máš tam predsa tiež kopu rozumných indícií, že môže ísť o mýtus. Koniec koncov, však preto si to aj mnohí myslia..
Hm.. takže ako utriediť kruh či balvan poznania? Niekto niečo považuje za starý krám a vyhodí ho z baťoha. A niekto si to odloží ako zaujímavú vecičku.

Napísať odpoveď